Bezplatná infolinka: 0800 800 183
Pondelok - Piatok 8:00-16:00

Národný skríning rakoviny hrubého čreva – čo to znamená?

Slovensko dlhoročne obsadzuje popredné miesta v celosvetom rebríčku vo výskyte a úmrtnosti na rakovinu hrubého čreva a konečníka (kolorektálneho karcinómu, v skratke KRCa). 

Viac ako desaťročie upozorňujeme, že prevencia je lacnejšia, pretože kolokrektálny karcinóm zachytený v počiatočnom štádiu má v dnešnej dobe veľmi dobré výsledky liečby. Dlhodobo sme apelovali na najvyšších predstaviteľov vlády SR, neustále komunikovali s Ministerstvom zdravotníctva SR a… a naša vytrvalosť priniesla ovocie vo forme populačného skríningu rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Čo je to skríning?

Skríning je označenie činnosti alebo činností, ktoré vyhľadávajú v populácii jedincov s chorobami, ktoré ešte nemajú klinické príznaky - sú bezpríznakové. Cieľom skríningu je ich záchyt v štádiu, kedy sú ešte liečiteľné. Skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka patrí medzi najznámejšie typy skríningov. 

Jeho význam je okrem včasnej diagnostiky potenciálne smrteľných chorôb i ekonomický - včasný záchyt a liečba je podstatne menej nákladná. Kvalitný skríning sa považuje za meradlo vyspelosti zdravotníctva krajiny.

Ako bude prebiehať?

Máte viac ako 50 rokov? Možno aj vy budete súčasťou pozývacieho populačného skríningu, ak vás zdravotná poisťovňa začlení do prvej skríningovej vlny v januári alebo februári 2019. Na vašu domácu adresu vám pošle pozývací list spolu s pokynmi a priloženou sterilnou ampulkou na odobratie vzorky stolice.

Odobratú vzorku stolice prinesiete ku svojmu všeobecnému lekárovi, ktorý ju vyhodnotí na skryté krvácanie. Ak je výsledok negatívny, takúto kontrolu absolvujete o dva roky. V prípade, že by ste mali pozitívny výsledok testu, to neznamená, že máte rakovinu. Je dôležité, aby ste absolvovali následné vyšetrenia u gastroenterológa – až ten určí presnú diagnózu.

Nezahoďte svoj život!

Zásielky zo schránok často zahadzujeme. Ale táto zásielka je mimoriadne dôležitá – pre váš život, ako aj pre zdravie celej populácie. Na základe vyhodnotení celoplošného skríningu karcinómu hrubého čreva dokážeme v našej krajine zachrániť oveľa viac životov.

Výsledok závisí aj od vás. Zapojte sa a zachráňte si svoje zdravie.

2019-02-13
Zatvoriť
Zatvoriť