Bezplatná infolinka: 0800 800 183
Pondelok - Piatok 8:00-16:00

Žiadajme viac!

Mapa pomoci

Poďakovanie aliancie Nie RAKOVINE pre všetkých, ktorí podporili našu fialovú kampaň a myšlienku SVETOVÉHO DŇA KARCINÓMU PANKREASU.

Naši vzácni priatelia, partneri, odborníci, pacienti, lekári, dobrovoľníci i inštitúcie a stovky bezmenných milých ľudí,  -  za nami je náročná osvetová kampaň a  NOC FIALOVÝCH SVETIEL pri príležitosti SVETOVÉHO DŇA KARCINÓMU PANKREASU, s vďakou a úctou sa skláňame pred Vami všetkými, ktorí ste nám ju pomohli uskutočniť.  

Celá Európa a svet sa  tak 15. novembra 2018 spojili  na podporu boja s rakovinou pankreasu: Symbolom pomoci pacientom s touto diagnózou sa stala fialová farba. Do fialovej farby sa podarilo rozsvietiť mnoho významných budov a monumentov po celom svete, medzi nimi Operu v Sydney či Eiffelovu veža v Paríži a u nás na Slovensku tie najkrajšie budovy našich miest, ale aj rôzne malé prevádzky a súkromné zariadenia...   

Viac info »

2018-11-17

Svetový deň rakoviny pankreasu 2018

Vo štvrtok 15. novembra 2018 sa ľudia na celom svete spoja v požadovaní lepších podmienok v boji proti najťažšej rakovine na svete, predovšetkým za skorú diagnostiku tohto nebezpečného ochorenia. Projekt WPCD je svetovou iniciatívou.

Koalícia proti rakovine pankreasu ,ktorá združuje viac ako 70 organizácií z 32 krajín  a šiestich kontinentov, robí všetky kroky preto, aby sa zvýšilo povedomie o tomto ochorení  a inšpirovali ďalších ľudí a svetové inštitúcie k spolupráci. Na Slovensku šíri povedomie o nebezpečenstve tejto zhubnej choroby pacientska organizácia NIE RAKOVINE a O.Z. EUROPACOLON Slovensko.

Tento rok bude WPCD 2018 opäť hrdo reprezentovať kampaň proti rakovine pankreasu pod sloganom:

Žiadame viac. Pre pacientov. Pre život.

Viac info »

2018-11-15

Slovenské i svetové dominanty budú fialové

BRATISLAVA, TRNAVA, BANSKÁ BYSTRICA, ŽILINA, KOŠICE, 15. november 2018 - Po piatykrát v histórii bude 15. november Svetovým dňom boja proti rakovine pankreasu. Rakovina pankreasu je najzákernejším druhom rakoviny, ktorému až 95% pacientov podľahne. Slovensko je vo výskyte tejto diagnózy na smutnom druhom mieste na svete! 

Podľa prieskumov viac ako 60% opýtaných nevie o tejto chorobe a jej príznakoch takmer nič. Prvým krokom k zlepšeniu situácie je osveta ruka v ruke s upozornením na jej závažnosť s cieľom podpory včasnej diagnostiky a intenzívnejšieho výskumu v tejto oblasti. 

Viac info »

2018-11-14

POZVÁNKA NA TLAČOVÚ KONFERENCIU

POZVÁNKA NA TLAČOVÚ KONFERENCIU

Vo štvrtok, 15. novembra 2018, sa ľudia na celej planéte spoja v požadovaní lepších podmienok v boji proti najťažšej rakovine na svete, predovšetkým za skorú diagnostiku tohto nebezpečného ochorenia. Projekt World Pancreatic Cancer Day je celosvetovou iniciatívou. Na Slovensku šíri povedomie o nebezpečenstve tejto zhubnej choroby pacientska aliancia NIE RAKOVINE a OZ EUROPACOLON Slovensko.

Pri príležitosti Svetového dňa boja s rakovinou pankreasu vás pozývame na tlačovú konferenciu Žiadajme viac! Pre pacientov... Pre život...

Dátum a čas konania: 14. novembra 2018 (streda) o 9.30 hod.
Miesto konania: NÁRODNY ONKOLOGICKÝ ÚSTAV, Bratislava, Klenová 1
(konferenčná sála, hlavná budova NOÚ, 4. poschodie) 

Viac info »

2018-11-10

4. FEBRUÁR – SVETOVÝ DEŇ BOJA PROTI RAKOVINE

Rakovina má u nás stúpajúcu tendenciu, v súčasnosti je jedna z najčastejších príčin invalidizácie a úmrtí. Je potrebné aby sme o tomto ochorení vedeli čo najviac a nebáli sa o ňom hovoriť. 
Každoročne Medzinárodná únia proti rakovine vyhlasuje 4. február ako Svetový deň boja proti rakovine

V rokoch 2016 -2018 sa tento deň nesie v duchu hesla „WE CAN (Dokážeme. Dokážeš)“ 

Viac info »

2018-02-04

ZACHRÁŇ SI SVOJICH RODIČOV, STARÝCH RODIČOV!

ZACHRÁŇ SI SVOJICH RODIČOV, STARÝCH RODIČOV!

Tak sme za chodu premenovali osvetovú akciu s perfektne načasovanymi triedami študentov striedajúcimi sa na NAZORNEj PREHLIADKE ČREVA v GLN - Gymnáziu L. Novomestskeho na Tomášikovej ulici v Bratislave. Minuly týždeň sme tam s nafukovacim mega-črevom strávili pondelkové a utorkové predpoludnie. Prešli ním úplne všetci. Celá škola. Aj pán riaditeľ Kyndl. A pani profesorka biológie Letková pridala super učebné materiály. Ich školu máme radi.

Čítať viac »

2017-12-23

O rozdieloch v liečbe rakoviny hrubého čreva za okrúhlym stolom v Madride, 8. Septembra 2017

O rozdieloch v liečbe rakoviny hrubého čreva za okrúhlym stolom  v Madride, 8. Septembra 2017

"ROUNDTABLE meeting" v Madride, dňa 8.Septembra 2017 sa konalo stretnutie zástupcov pacientskych organizácií  za okrúhlym stolom, ktoré bolo zamerané na rozdiely v zdravotnej starostlivosti a prístupu k liečbe v jednotlivých častiach Európy. Slovensko zastupovala PhDr. Patrícia Kramárová, PhD. manažéra pre zahraničné vzťahy  pacientskych  združení NIE RAKOVINE  o.z. Europacolon Slovensko. Stretnutie podporila spoločnosť Servier a pri privítaní bola príležitosť osobne sa poďakovať za výbornú spoluprácu s Europacolon Slovensko na národnej úrovni priamo pani doktorke Myriam Laszlo, PharmD, Global Patient Advocacy Manager, ktorá otvorila zhromaždenie.

Čítať viac »

2017-12-06

NIE RAKOVINE na otvorení novej nemocnice Sveta zdravia v Michalovciach

NIE RAKOVINE na otvorení novej nemocnice Sveta zdravia v Michalovciach

Deň, keď na Slovensku pribudne nová nemocnica je skutočným sviatkom, a tak sme spolu s Michalovčanmi slávnostne privítali DŇOM OTVORENÝCH DVERÍ krásnu novú a supermodernú NEMOCNICU SVETA ZDRAVIA! Zástupcovia NIE RAKOVINE a o.z. Europacolon Slovensko v sobotu 25. novembra 2017 pricestovali do MICHALOVIEC so srdečným blahoprianím od všetkých členov nášho pacientskeho združenia a s populárnou osvetovou pomôckou - maketou nášho nafukovacieho čreva. 

Čítať viac »

2017-11-28

16. november 2017 - Svetový deň boja s karcinómom pankreasu

16. november 2017   -   Svetový deň boja s karcinómom pankreasu

Nie je rakovina ako RAKOVINA,  pretože každý príbeh je iný... Vyjadrime fialovú podporu pacientom s karcinómom pankreasu a ich rodinám, dodajme si silu navzájom. Poznajme a zdieľajme všetci príznaky jednej z najzávažnejších onkologických  diagnóz. Šírte prosím, ďalej MAPU POMOCI, môžete zachrániť život.  Pridajte sa k nám 16.11.2017, v Svetový deň boja proti rakovine pankreasu VŠETCI HOVORÍME NIE RAKOVINE!!!

Celá tlačová správa »

2017-11-15

Pozvánka na TLAČOVÚ KONFERENCIU pri príležitosti Svetového dňa boja s rakovinou pankreasu

Deň 16. november je vyhlásený za Svetový deň boja s rakovinou pankreasu. AJ Vy môžete v tento deň niekomu adresovať svoju FIALOVÚ podporu, odkaz ZO SRDCA DO SRDCA a šíriť tak TRI NAJČASTEŠIE PRÍZANKY či upozorniť na MIESTA, KDE NÁJDETE POMOC . SLOVENSKO je totiž vo výskyte rakoviny pankreasu druhou krajinou na svete!

Čítať viac »

2017-11-10

Nie je rakovina ako RAKOVINA, pretože každý príbeh je iný...

Vyjadrime fialovú podporu pacientom s karcinómom pankreasu a ich rodinám, dodajme si silu navzájom. Poznajme a zdieľajme všetci príznaky jednej z najzávažnejších onkologických  diagnóz. Šírte prosím, ďalej MAPU POMOCI, môžete pomôcť zachrániť život. Pridajte sa k nám 16.11.2017  - v Svetový deň boja proti rakovine pankreasu VŠETCI HOVORÍME NIE RAKOVINE!!!

Čítať viac »

2017-11-07

3 najčastejšie príznaky karcinómu pankreasu

POVEDZTE aj vy NIE RAKOVINE a prejavte spolupatričnosť trpiacim na karcinóm pankreasu. Spoznajte ich príbehy a najčastejšie príznaky, ktoré privádzajú Slovákov k lekárovi.

Aliancia NIE RAKOVINE upozorňuje na 3 najčastejšie príznaky rakoviny pankreasu, ktoré zostávajú v prvých štádiách ochorenia často bez povšimnutia, no napokon sú dôvodom, prečo ľudia s karcinómom pankreasu prichádzajú do ambulancie lekára..

Čítať viac »

2017-11-04

Klinické štúdie - nádej pre pacientov aj na Slovensku

Veľkým prínosom pre pacientov a vedecký pokrok sú klinické štúdie, ktoré sú pre pacientov príležitosťou vyskúšať novú liečbu. Cieľom výskumu dobrovoľníkov (účastníkov klinickej štúdie) je získanie nových medicínskych poznatkov. Existujú dva hlavné typy klinických štúdií: klinické štúdie (nazývané aj intervenčné štúdie) a pozorovacie štúdie.

Čítať viac »

2017-11-13

ČINNOSŤ aliancie NIE RAKOVINE

Aliancia NIE RAKOVINE vznikla  17. novembra 2016 na podnet  zakladajúcich členov pacientskeho združenia Europacolon Slovensko Jany Pifflovej Špankovej, Patrika Hermana a ich televíznej kolegyne  Bibiany Ondrejkovej. Spoločne sa už dlhšie pred jej vznikom angažovali v boji proti obávanej diagnóze  a veľmi cielene už od ustanovenia  PRVÉHO SVETOVÉHO DŇA KARCINÓMU PANKREASU v novembri  2014.

Aliancia však chce zlepšiť starostlivosť o onkologických pacientov so všetkými diagnózami. Jej cieľom je osloviť a zainteresovať všetkých, ktorí majú vplyv na situáciu v onkológii v našej krajine, ktorá je žiaľ na popredných svetových priečkach vo výskyte viacerých druhov karcinómov so zlou prognózou. Počas jedného roka svojej existencie Aliancia NIE RAKOVINE  dosiahla v boji proti rakovine pankreasu významný pokrok..

Čítať viac »

2017-11-01

Dostanú sa onkologickí pacienti k drahým liekom jednoduchšie?

Včera sme boli na Ministerstve zdravotníctva SR aj s ďalšími zástupcami pacientských organizácií obhajovať pohľad pacientov na dostupnosť či nedostupnosť liekov v navrhovanej úprave zákona 363/2011. 

Prvú diskusiu MZ SR so zástupcami pacientov nad pripravovanou novelou CHVÁLIME. 

V niektorých jej bodoch však NESÚHLASÍME: výnimky na úhrady nekategorizovaných liekov prinášajú nerovnoprávnosť pacientov; hranica vstupu nových liekov sa zdvihla, je však pre niektoré nové terapeutiká stále tvrdá, a tak by sa k nám nemuseli dostať; a spoluúčasť poskytovateľov a pacientov na platbe za lieky je pre nás neprijateľná... Tieto a ďalšie argumenty boli so záujmom vypočuté, co nás naplňa NÁDEJOU.

ĎAKUJEME všetkým zúčastnenym za kultivovanú debatu. VERÍME, ŽE BUDE OSOŽNÁ PRE KAŽDÉHO PACIENTA v NAŠEJ KRAJINE, KTORÝ DOTERAZ MÁRNE ČAKÁ NA SVOJU LIEČBU!

Pozrite si aj reportáž televízie TA3 »

2017-07-18

Spoločná akcia organizácií pacientov s rakovinou v krajinách strednej a východnej Európy

Spoločná akcia organizácií pacientov s rakovinou v krajinách strednej a východnej Európy

Zvyšovanie prístupnosti liekov proti rakovine, a posilnenie starostlivosti o pacientov s rakovinou v krajinách strednej a východnej Európy. Výmena medzinárodných skúsenosti s medzinárodnými pacientskymi organizáciami. Na sklonku júna tohto roku sme si vymieňali skúsenosti a porovnávali rôznu úroveň dostupnosti liečby pre onko-pacientov v krajinách strednej a východnej Európy. V Chorvátsku nás zastupovali dve dámy, ktoré s nesmiernym nasadením u nás doma pomáhajú onkologickým pacientom: Lenka Lukáčová za o.z. NIE RAKOVINE, EUROPACOLON SLOVENSKO a Miroslava Fövenyes za OZ Lymfoma Slovensko a AOPP . 

Čítať viac »

2017-07-09

DNI OSVETY KARCNÓMU PANKREASU o.z. NIE RAKOVINE

V spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR a Všeobecnou zdravotnou poisťovňou

OBČIANSKE ZDRUŽENIE NIE RAKOVINE v pondelok 22.mája 2017 o 13.00 h. odštartuje DNI OSVETY O KARCINÓME PANKREASU na  Ministerstve zdravotníctva SR, ako pokračovanie osvetových aktivít „POVEDZTE NIE RAKOVINE“, ktoré s osobnou účasťou ministra zdravotníctva spustili  v novembri  min. roku, spolu s výzvou verejnosti, pridať sa  k podpore ľudí trpiacich touto chorobou a spojiť úsilie všetkých, ktorí majú vplyv na situáciu v onkológii na Slovensku a zmenu k lepšiemu.

Čítať viac »

2017-05-22

POZVÁNKA - DNI OSVETY O KARCINÓME PANKREASU s MZ SR a VšZP

Milé kolegynky a kolegovia novinári, od spustenia novembrovej výzvy POVEDZME NIE RAKOVINE PANKREASU SME ZISTILI, že je to u nás VEĽMI ZLÉ preto bojujeme ďalej... 
POZÝVAME Vás v PONDELOK 22. mája o13:00 na ŠTART DNÍ OSVETY KARCINÓMU PANKREASU na Ministerstve zdravotníctva s o.z. NIE RAKOVINE a s pánom ministrom DRUCKEROM.
Akcia je od 11:00 do 14:00 /o13:00 plánovaná účasť ministra zdravotníctva/ v Zimnej záhrade MZ SR na Limbovej, v Bratislave, kde budeme mať informačný stánok.

Čítať viac »

2017-05-19

Prvé čisté voňavé pyžamy

Prvé čisté voňavé pyžamy

Prvé čisté voňavé pyžamy a nočné košele od Vás vyzbierané v Pacientskej poradni o.z."Europacolon Slovensko - NIE RAKOVINE" už našli svojich adresátov. Dnes ich odovzdala naša Jana Pifflová-Španková sestričkám vo Zvolenskej JIS-ke. Potešili sa a uvítali túto pomoc, a už aj ďalšie sestričky aj v iných nemocniciach potvrdili, že čistá bielizeň si určite nájde svojich adresátov, a vraj zídu sa aj uteráky. Čítať viac »

Sušiak s pomocou

Sušiak s pomocou

Čo vidíte na obrázku? Sušiak s bielizňou? Nie, to je sušiak s pomocou! Čisté a voňavé pyžamá sú určené pre pacientky a pacientov, ktorí sa potrebujú prezliecť a nemajú do čoho. Bohužiaľ, aj taká je situácia. Pomoc môže mať rôznu formu: od veľkých projektov až po drobné dary, ktoré vyčaria úsmev na tvári. Každý z nás sa cíti príjemne a dôstojne, keď je oblečený v čistom, však? Budúci týždeň si nájdu tieto pyžamá a nočné košele svojich konkrétnych adresátov. Poteší nás, ak nám pomôžete pomáhať! Čítať viac »

GRATULUJEME - Krásne ocenenie SRDCE NA DLANI

GRATULUJEME dobrovoľníkom o.z.Europacolon Slovensko - NIE RAKOVINE, pôsobiacim v Pacientskej poradni vo Východoslovenskom onkologickom Ústave v Košiciach a vám VŠETKÝM, ktorí pomáhali, k získaniu OCENENIA DOBROVOĽNÍK ROKA 2016 v košickom kraji. Krásne ocenenie SRDCE NA DLANI včera večer doputovalo do rúk dobrovoľníkov našej košickej skupiny !! Čítať viac »

Dátum: 10.12.2016

SRDCE NA DLANI 2016 - Nominácia v kategórii DOBROVOĽNÍK ROKA 2016

Máme veľkú radosť, že naša dobrovoľnícka práca má zmysel. Už samotná nominácia je úžasným ocenením za naše úsilie etablovať pacientskú poradňu nielen vo VOU v Košiciach, ale i v NOU v Bratislave, je ocenením za ochotu pomáhať, za osobné nasadenie našich dobrovoľníkov, ktorí vedia, že ich staré rany pomôžu hojiť dušu iným - pretože naši dobrovoľníci si prešli onkologickou chorobou, a majú silu pomáhať! ĎAKUJEME organizátorom za pozvanie a aj za to, že dávajú DOBROVOĽNÍKOM ĎALŠIU ENERGIU A NADŠENIE - takéto zviditeľnovanie dobrovoľníctva je určite veľkým povzbudením pre nich.

Dátum: 8.12.2016

Tlačová konferencia - Povedzte NIE RAKOVINE pankreasu!

16. novembra 2016 o 13.00 hod. sa v hoteli Double Tree by HILTON Bratislava bude konať tlačová konferencia pri príležitosti Svetového dňa boja s rakovinou pankreasu po názvom "Povedzte NIE RAKOVINE pankreasu". Zakladatelia pacientskeho združenia Europacolon Slovensko zároveň vyhlasujú vznik aliancie NIE RAKOVINE, presadzujúcu zmeny na zlepšenie situácie v onkológii v našej krajine. Už 10 rokov v nej pôsobia, a teraz prizývajú všetkých – osoby aj inštitúcie, ktorí môžu a chcú mať na to vplyv.

Dátum: 15.11.2016

Súčasná kampaň: Povedzte NIE RAKOVINE pankreasu!

Dňa 16. a 17. novembra na znak podpory ľuďom, ktorí bojujú s rakovinou pankreasu, pošlite „vašu“ fialovú pohľadnicu, šírte ju e-mailom a sociálnymi sieťami, zverejnite ju na webe pacientskej organizácie. Čítať viac »

Prečo svieti UFO na fialovo?

Prečo svieti UFO na fialovo?

Deň 17. november nie je len Dňom študentstva, Dňom boja za slobodu a demokraciu, ale po tretíkrát v histórii aj Svetovým dňom boja proti rakovine pankreasu. Celosvetovú kampaň sa rozhodol podporiť aj Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy so spoločnosťou Siemens. Na znak úcty a spolupatričnosti s pacientmi trpiacimi karcinómom pankreasu, ich rodinami a priateľmi sa v predvečer svetového dňa rozsvieti známa dominanta Slovenska a Bratislavy na fialovo. Čítať viac »

PACIENTSKE PORADNE: Pacient pacientovi rozumie najlepšie

Pacientom s onkologickými ochoreniami, ich príbuzným a všetkým, ktorí potrebujú kvalifikované informácie, pacientske združenie Europacolon Slovensko a aliancia NIE RAKOVINE ponúka nasledovné služby:

Čítať viac »

Súčasná situácia v Európe a vo svete

V novembri roku 2014 vznikla Európska Platforma pre karcinóm pankreasu, ktorú založili zainteresovaní odborníci, aby zvýšili povedomie o karcinóme pankreasu a zlepšili starostlivosť, diagnostiku a zber údajov pre pacientov trpiacich rakovinou pankreasu po celej Európe. Čítať viac »

Aká je situácia na Slovensku?

Slovensko je žiaľ druhé na svete vo výskyte rakoviny pankreasu. V súčasnosti u nás trpí týmto ochorením asi 1000 ľudí a výskyt ochorenia v posledných rokoch stúpa. Na Slovensku je v súčasnosti dostupná liečba nab-paklitaxelom v kombinácii so štandardnou chemoterapiou liekom gemcitabínom, ktorá dokázala v štúdiách predĺžiť prežívanie aj pri takom závažnom a ťažko liečiteľnom ochorení, ako je adenokarcinóm pankreasu. Čítať viac »

Aliancia NIE RAKOVINE: Pomôžme onkológii na Slovensku!

Aliancia Povedzme NIE RAKOVINE vzniká 17.novembra 2016 z iniciatívy zakladateľov občianskeho združenia onkologických pacientov Europacolon Slovensko Jany Pifflovej Špankovej a Patrika Hermana a ďalších zástupcov onkologických pacientov. Ich cieľom je spojiť úsilie a zainteresovať všetkých, ktorí majú, a chcú mať vplyv na zlepšenie celej situácie v onkológii na Slovensku. Čítať viac »

10 vecí, ktoré by ste mali vedieť o rakovine pankreasu

Rakovina pankreasu má najnižšiu mieru prežívania zo všetkých onkologických ochorení. V prípade, že nič nepodnikneme, predpokladá sa, že v roku 2030 sa stane druhou najčastejšou príčinou úmrtia na onkologické ochorenia. Čítať viac »

10 varovných príznakov rakoviny pankreasu

Pokiaľ sa u pacienta prejavia dva a viac z týchto symptómov, mal by navštíviť svojho lekára. Tieto symptómy môžu byť prejavmi karcinómu pankreasu! Čítať viac »

Zatvoriť
Zatvoriť