Bezplatná infolinka: 0800 800 183
Pondelok - Piatok 8:00-16:00

Poradňa

V tejto poradni uverejňujeme odpovede na otázky, ktoré vás zaujímajú v súvislosti onkologickými ochoreniami.

MUDr. Radovan Barilla PhD

Na otázky z oblasti onkológie odpovedá aj MUDr. Radovan Barilla PhD, významný slovenský onkológ, od roku 1992 pracuje v Nemocnici Štefana Kukuru v Michalovciach

MUDr. Radovan Barilla PhD je od roku 2002 členom Americkej spoločnosti pre Klinickú onkológiu (ASCO) a od roku 2010 členom Medzinárodnej spoločnosti pre štúdium a liečbu pľúcnej rakoviny (IASLC). Od roku 2011 je členom Redakčnej rady odborného časopisu Onkológia, ktorý slúži ako hlavný zdroj vedeckých informácií pre onkológov na Slovensku.


Mgr. Monika Farkašová

Poradenstvo onko-psychológa: na Vaše otázky odpovedá Mgr. Monika Farkašová, klinická psychologička Národného onkologického ústavu.

Mgr. Monika Farkašová sa v ambulancii klinickej psychológie Národného onkologického ústavu vyše 7 rokov venuje onkologickým pacientom a ich príbuzným. Odborne vedie aj našich dobrovoľníkov pracujúcich v Klube podpory pacientov OZ Europacolon Slovensko na NOU v Bratislave.


Mgr. Anna Chudíková

Na otázky z oblasti prevencie a aktivít občianskeho združenia Europacolon odpovedá Mgr. Anna Chudíková, členka združenia Europacolon, a dobrovoľná poradkyňa.

Mgr. Anna Chudíková, novinárka - zvíťazila nad rakovinou, pracuje ako dobrovoľníčka v združení Europaclon Slovensko a v jeho v Klube podpory pacientov, je redaktorka webu o.z. Europacolon.


Zadajte stručne vašu otázku:

Komu:
Váš e-mail:
Znenie otázky:

 

Vybrané otázky a odpovede:

Otázka: Dobrý deň pán doktor, starej mame diagnostikovali nádor na pankrease (zhubný) cca. pred tromi mesiacmi. Nakoľko je však veľmi chudá a slabá, nemôže podstúpiť liečbu chemoterapiou, takže sa vlastne nelieči vôbec. Chcela by som sa spýtať, čo by ste odporučili v takomto prípade? Či je nejaká možnosť ako pribrať, zosilnieť (nutridrinky predpísané onkologičkou vôbec nepomáhajú a inú stravu prijíma len vo veľmi malom množstve), aby mohla aspoň nejakú liečbu podstúpiť a tiež aký je Váš názor na účinky kurkumy pri takomto ochorení? Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Odpoveď - MUDr. Radovan Barilla:  Dobrý deň prajem,
žiaľ naozaj, asi 20% pacientov (u starších pacientov viac) s pokročilou rakovinou pankreasu nemôže podstúpiť chemoterapiu, pretože by narobila viac škody ako úžitku.
V takomto prípade podstupujú tzv. podpornú liečbu, ktorá môže spôsobiť úľavu od symptómov. Ak nepomáha uvedená liečba,ako uvádzate, je možnosť predpísať lieky Megesin (megastrol acetát), ktorý zlepšuje chuť k jedlu a zlepšuje celkový stav (nie skôr ako po 3 týždňoch užívania). Inak pripadá do úvahy hospitalizácia na Internom/Paliatívnom/Onkologickom oddelení s prípadnou infúznou liečbou.
Žiaľ je nepravdepodobné, žeby kurkuma či akákoľvek iná alternatívna liečba tohto typu mohla byť nejakým spôsobom účinná.

s pozdravom Radovan Barilla


Otázka: Dobrý deň pán doktor, nedávno zazneli v TV informácie o príznakoch,ktoré by mali viesť k diagnostike možnej rakoviny psnkreasu (náhly neriadený úbytok váhy,plynatosť,riedka stolica,bolesti v obl. pankreasu). To zodpovedá aj mojim obtiažam; kde sa môžem dať vyšetriť? Ďakujem. Sobolič

Odpoveď - MUDr. Radovan Barilla:  Dobrý deň,
Vaše ťažkosti nemusia znamenať ochorenie, ktorého sa obávate, veľmi ľahko môže byť príčinou iná choroba. Ak ťažkosti pretrvávajú, obvodný lekár Vám urobí vyšetrenie pečeňových testov, hladiny cukru v krvi a pošle Vás prípadne ku špecialistovi gastroenterológovi. Iné možnosti, ako uvádzate, sú našťastie oveľa pravdepodobnejšie. s pozdravom Dr. R. Barilla


Zatvoriť
Vaše odkazy Zo srdca do srdca