Zastupovali sme požiadavky pacientov na 1.ročníku konferencie ITAPA Health & Care 2022

Súčasný zdravotný systém nie je udržateľný, konštatoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský na konferencii ITAPA Health and Care. Zásadným problémom slovenského zdravotníctva je tiež fakt, že mu dlhé roky chýba dlhodobá stratégia. V úvodnej diskusii prvého ročníka ITAPA Health and Care to povedal štátny tajomník rezortu zdravotníctva Róbert Babeľa.

Absencia dlhodobej stratégie zdravotníckeho systému je podľa R.Babeľu nosný problém. „Nevieme, kam kráčame, nemáme jasnú víziu, chýba stabilita, transparentnosť a predvídateľnosť prostredia,“ vysvetlil účastníkom konferencie s tým, že nový minister vždy príde s novou stratégiou, a to nie je dobré - začať treba predovšetkým od seba.

Dátum: 04 May 2022
Čítať viac

Edukačný team pacientskej organizácie NIE RAKOVINE prichádza do viacerých slovenských miest s názornou edukáciou o onkologickej prevencii a skríningoch

Edukačný team pacientskej organizácie NIE RAKOVINE s názornou edukáciou o onkologickej prevencii a skríningoch mieri do viacerých slovenských miest v rámci preventívneho projektu NIE RAKOVINE TOUR. Návštevníci sa môžu stretnúť s maketou obrovského čreva, s maketou ženskej hrude - simulátorom nácviku pravidelného samovyšetrovania prsníkov a tiež s fotostenou krásnej obrovskej motýlice - symbolom prevencie HPV vírusu. Novinkou bude aj nadrozmerná maketa pľúc.

Dátum: 02 May 2022
Čítať viac
Úhrada HPV očkovania bol len začiatok: Spojili sme sa, aby sme podporili zlepšovanie prevencie rakoviny

Aliancia NIE RAKOVINE bola súčasťou diskusie za okrúhlym stolom na tému: Ako poraziť rakovinu spôsobenú HPV vírusom? Výsledkom je Dohoda o Pláne boja proti rakovine spôsobenej HPV na Slovensku. (Celé znenie v článku.)

V poslednom období sa nám spoločne so zástupcami zdravotníckeho sektora, pacientskych organizácií a odborných spoločností podarilo zrealizovať viacero aktivít a dôležitých cieľov v oblasti prevencie rakoviny spôsobenej vírusom HPV. Sme radi, že sme na odborno-politickej platforme za okrúhlym stolom mohli plynulo nadviazať na už zrealizované dôležité kroky, a to predstavením pilotného programu pre školy v oblasti prevencie HPV, rozhovormi o aktuálnych novinkách či diskusiami o zlepšení dostupnosti očkovania proti HPV.

Dátum: 25 Apr 2022
Čítať viac
Všeobecná zdravotná poisťovňa predstavila edukačno-preventívny projekt POHYB JE ZDRAVÝ

Posledné dva roky sa na životnom štýle mnohých Slovákov nepodpísali práve priaznivo. Pandémia výrazne zredukovala správne pohybové návyky, čo sa prejavilo nárastom rizikových faktorov viacerých chronických ochorení.

Prieskum VšZP deklaruje, že až tretina oslovených trpí nadváhou a celkovo 41 % ľudí priznáva, že počas uplynulých dvoch rokov pribrali. Rodičia v prieskume uvádzajú, že pandémia má za následok prírastok na váhe najmä u detí vo veku 9 až 11 rokov.

Dôvodom môže byť aj fakt, že viac ako dve tretiny detí vo všetkých vekových kategóriách mali zatvorené krúžky a pandémia tak prehĺbila pasívne trávenie voľného času. Alarmujúce je, že až 21% detí vo veku 6 až 18 rokov sa nevenuje žiadnej športovej aktivite. Krúžky a mimoškolské aktivity za uplynulé dva roky trvalo opustili najmä mladí vo veku od 15 do 18 rokov. Pasívne trávenie voľného času je však príznačné aj pre dospelú populáciu. Približne tretina Slovákov športuje len zriedkavo alebo nikdy.

Dátum: 22 Apr 2022
Čítať viac
18.apríl je Európsky deň práv pacientov

Zdravie je jednou z najdôležitejších ľudských hodnôt - týmito slovami začína Preambula Charty práv pacientov v Slovenskej republike.

Presne pred 20 rokmi bol prvýkrát vyhlásený Európsky deň práv pacientov. S touto iniciatívou prišla európska sieť pacientskych organizácií a cieľom bolo poukázať na práva a povinnosti pacientov. S podporou Európskeho parlamentu a Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru ho v roku 2002 vyhlásili s tým, že sa bude pripomínať 18. apríla. S etablovaním tohto dňa bola zároveň Európankam a Európanom predstavená aj Európska charta práv pacientov.

Dátum: 18 Apr 2022
Čítať viac
Pacientske organizácie a organizácie pôsobiace v zdravotníctve adresujú výzvu vláde a kompetentným ministerstvám na urgentné a spravodlivé dofinancovanie zdravotníctva. Obávajú sa, že v dôsledku odloženej zdravotnej starostlivosti pre pandémiu a s príchodom ľudí z vojnou zasiahnutej Ukrajiny sa počet pacientov, ktorí budú v najbližšom období potrebovať zdravotnú starostlivosť na Slovensku, významne navýši.
Dátum: 29 Mar 2022
Čítať viac
Dokedy má onkologický pacient na Slovensku čakať na život zachraňujúce lieky?!

Spojili sme sa - pacientske organizácie - a rozbehli intenzívne rokovania s poslaneckými klubmi o urýchlenom prijatí novely Zákona 363 z r. 2011, ktorá má vyriešiť nedostupnosť moderných liekov na Slovensku (meškajúcich už viac ako 10 rokov) a o dofinancovaní zdravotníctva pre vyriešenie vážnej situácie pacientov na Slovensku.

Vláda sľúbila zlepšiť dostupnosť k moderným inovatívnym liekom, ich sľuby však stále nie sú naplnené. O novele zákona 363/2011 Z.z. sa pritom rokuje už viac ako rok, v rámci ktorého spoločne s pacientami aktívne prispievame k jej príprave pripomienkami a návrhmi vo viere, že bude čo najskôr prijatá a implementovaná do praxe.

Dátum: 28 Mar 2022
Čítať viac
4. MAREC JE  SVETOVÝ DEŇ BOJA PROTI RAKOVINE KRČKA MATERNICE - Tlačová správa Rakovinu krčka maternice dokážeme poraziť! Slovensko o krok bližšie k vyspelým krajinám, kde zatočili s rakovinou krčka maternice. Každý deň u nás ochorejú na rakovinu krčka maternice dve ženy, pričom každý tretí prípad sa odhalí príliš neskoro. „Je obrovským úspechom zásadná zmena v prevencii, ktorá začne platiť od mája a priradí Slovensko k ostatným vyspelým krajinám: 12 ročné dievčatá a chlapci budú mať najmodernejšiu vakcínu proti HPV zadarmo“ hovorí MUDr. Radmila Sládičeková PhD., MPH - gynekologička, ktorá podala prvú vakcínu proti rakovine krčka maternice na Slovensku.
Dátum: 04 Mar 2022
Tlačová správa
Odštartovali sme európsky MESIAC povedomia o kolorektálnom karcinóme: Pozrite si video, ktoré zachraňuje životy Pravdepodobne každý z nás pozná niekoho, komu bola diagnostikovaná rakovina hrubého čreva a konečníka. Tieto dva druhy rakoviny sú druhou a treťou najčastejšou onkologickou diagnózou v Európe u žien i mužov. Na Slovensku ho každý rok diagnostikujú 4800 ľuďom1 a tvorí viac ako 12 percent všetkých úmrtí na onkologické ochorenia v Európe.2 Tomu by sa však dalo zabrániť prevenciou a skorou diagnostikou. Včasné štádia tohto ochorenia sa až v 90 percentách dajú riešiť bez akejkoľvek ďalšej liečby.3
Dátum: 01 Mar 2022
Čítať viac
Michaela Čobejová povzbudzuje matky k očkovaniu detí proti HPV „Chcem povzbudiť všetky mamičky, ktoré majú deti v rovnakom veku ako ja, aby neváhali a dali ich zaočkovať proti HPV. Je to bezpečné a v rámci tohto veku aj zadarmo.“ Aj staršia dcéra obľúbenej herečky Mišky Čobejovej je zaočkovaná. Vie, že očkovanie ochráni deti do budúcnosti pred rakovinou a chce, aby túto možnosť mali všetky mamičky.
Dátum: 27 Feb 2022
Čítať viac
Zodpovednosť zachraňuje životy: Ženy, chodievajte pravidelne ku gynekológovi, vyzýva odborník V dospelom veku je najdôležitejším pilierom prevencie bezbolestný cytologický ster krčka maternice u gynekológa. Pravidelnosť tohto vyšetrenia môže zabrániť až deviatim z desiatich prípadov tohto ochorenia! Bohužiaľ, pravidelne ho absolvuje len niečo vyše 20 % žien. Do ambulancií prichádzajú aj po viacerých rokoch, často už s prejavmi rozvinutého ochorenia. „Preto vyzývam všetky ženy, chodievajte pravidelne ku gynekológovi, neignorujte skríning krčka maternice,“ upozorňuje MUDr. Španka.
Dátum: 27 Feb 2022
Čítať viac
Gynekológ Jozef Španka zaočkoval svoju dcéru proti HPV priamo pred kamerami Očkuje sa celý vyspelý svet „Nič v dejinách ľudstva nezachránilo toľko životov ako vakcíny - a vakcína proti HPV vírusu patrí medzi ne,“ potvrdzuje gynekológ a pôrodník MUDr. Jozef Španka. HPV infekciu si totiž spravidla vôbec nevšimnete, ani rozvíjajúcu sa rakovinu. Očkovanie v tínedžerskom veku, pred začatím sexuálneho života, znamená najvyššiu možnú ochranu. Vsadili na ňu mnohé štáty, v ktorých sa rakovina krčka maternice postupne stáva minulosťou. „Očkuje sa celý vyspelý svet, tak prečo by sme mali byť mimo neho?“ potvrdzuje MUDr. Jozef Španka, ktorý priamo pred kamerami NIE RAKOVINE zaočkoval svoju 16-ročnú dcéru Leu.
Dátum: 27 Feb 2022
Čítať viac

Vláda sľúbila zlepšiť dostupnosť k moderným inovatívnym liekom, ich sľuby však stále nie sú naplnené.

O novele zákona 363/2011 Z.z. sa pritom rokuje už viac ako rok, v rámci ktorého spoločne s pacientami aktívne prispievame k jej príprave pripomienkami a návrhmi vo viere, že novela bude čo najskôr prijatá a implementovaná do praxe.

Zmena bola prisľúbená oficiálne oboma poslednými ministrami zdravotníctva a aj predsedom parlamentu, no prax ukázala, že nebola prioritou. Onkologickí pacienti majú pritom rovnaké práva ako covid pacienti, ale nie toľko času! ide o stovky životov, ľudia robia na lieky zbierky, predávajú domy, zadlžujú sa, aby sa udržali pri živote...

Zo včerajšieho programu rokovania vlády novelu zákona, ktorá má vyriešiť nedostupnosť moderných liekov na Slovensku (meškajúcich už viac ako 10 rokov), vyškrtli. Toto rokovanie sa presúva predbežne o ďalší mesiac. Ako dlho má ešte slovenský onkologický pacient čakať na lieky, ktoré mu môžu zachrániť život?

Aliancia NIE RAKOVINE sa spolu s ďalšími pacientskymi organizáciami obrátila na predsedu vlády a predsedu parlamentu s otvoreným listom, v ktorom žiadame, aby prístup k moderným inovatívnym liekom zabezpečili čo najskôr. Táto problematika sa MUSÍ stať prioritou, na odkladanie jej riešenia nie je dôvod a už vôbec nie ČAS!

Veríme, že urgentné potreby tisícov onkologických pacientov, ktorí denne prichádzajú o účinnú a častokrát život zachraňujúcu liečbu, zostanú vypočuté a čo možno najskôr implementované do praxe.

Dátum: 23 Feb 2022
Celé znenie Otvoreného listu
Rakovinu krčka maternice dokážeme poraziť!

Naše dlhoročné úsilie o bezplatné preventívne očkovanie proti HPV prinieslo úspech v podobe preplácania 9-valentnej vakcíny 12 až 13-ročným dievčatám a chlapcom. Toto rozhodnutie Ministerstva zdravotníctva SR považujeme za veľmi dôležitý krok vpred v rámcie prevencie rakoviny krčka maternice, ako aj pridružených typov rakovín, ktoré sú spôsobené vírusom HPV.

Týmto krokom sa pridávame k moderným štátom, v ktorých sa rakovina krčka maternice postupne stáva minulosťou. Očkovanie tínedžerov zachraňuje ich zdravie a životy. Od mája 2022 bude plne hradená nonavalentná vakcína, ktorá obsahuje 9 genotypov HPV vírusu. Zo zdravotného poistenia bude preplácaná pri deťoch vo veku 12 rokov (v 13. roku života, teda od 12 rokov do 12 rokov a 364 dní).

Dátum: 17 Feb 2022
Čítať viac
Podporujeme 4. február, Svetový deň boja proti rakovine 2022

Aj tento rok si 4. februára pripomíname Svetový deň boja proti rakovine, iniciatívu Únie pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (UICC) s cieľom zvýšiť povedomie verejnosti o rakovine a zároveň upozorniť na dôležitosť primárnej či sekundárnej prevencie a zdravého životného štýlu.

„Close the care gap“, alebo "Odstráňme rozdiely v prístupe k starostlivosti o onkologického pacienta“. Tak znie nosná téma tohtoročnej kampane odhaľujúcej významné bariéry súvisiace so socioekonomickými faktormi. Práve tie mnohým pacientom ľuďom bránia v prístupe k život zachraňujúcim preventívnym službám, diagnostike, liečbe a starostlivosti. Situácia je spôsobená predovšetkým kultúrnym kontextom, geografickou polohou, rodovými normami, úrovňou príjmu a vzdelania, diskrimináciou alebo predpokladmi na základe veku, pohlavia, sexuálnej orientácie, etnickej príslušnosti, zdravotného postihnutia a životného štýlu, čo vedie k zásadným odlišnostiam v otázke rizík vzniku a prežitia onkologického ochorenia.

Dátum: 04 Feb 2022
Čítať viac
Novinárka Eva Sládková hovorí o boji s rakovinou pľúc

„Môj dedko i otec zomreli na rakovinu pľúc," začína svoj príbeh známa rozhlasová novinárka Eva Sládková, ktorú postihla rovnaká diagnóza.

Vyrastala vo fajčiarskom prostredí a po vzore rodičov sama neskôr začala fajčiť. "Určite som si tým nepomohla," pripúšťa. V štyridsiatke sa jej náhle začalo zmenšovať a deformovať pravé oko. Diagnóza bola neúprosná - zhubný nádor na pľúcach.

Dátum: 01 Feb 2022
Čítať viac
Január je mesiac povedomia o zdraví krčka maternice

Rakovina krčka maternice je druhým najčastejším nádorovým ochorením u žien na Slovensku. Paradoxné je, že táto diagnóza by vôbec nemusela existovať.

Na rakovinu krčka maternice, ktorej pôvodcom sú vysokorizikové typy ľudského papilomavírusu (HPV), ročne ochorejú a zomrú stovky Sloveniek. Podľa štatistík ECIS ide až o 230 pacientiek ročne, ktoré tejto diagnóze podľahnú.

HPV, ľudský papilomavírus, je veľmi bežný vírus, ktorý sa prenáša kožou alebo pohlavným kontaktom a počas života sa s ním opakovane stretne až 80% populácie. V prípade približne 20% infikovaných však môže nákaza prepuknúť do zdravie ohrozujúceho alebo smrteľného ochorenia.

Dátum: 22 Jan 2022
Čítať viac
Time To Act Slovakia: Nedovoľme, aby nám Covid-19 zabránil v boji proti rakovine!

Aliancia NIE RAKOVINE bude súčasťou konferencie Time To Act Slovakia (organizovanou pracovnou skupinou špeciálnej siete European Cancer Organisation) v piatok, 21. januára od 11:00 hod. Zaregistrovať sa môžete bezplatne kliknutím na odkaz: “Žiadosť o registráciu”.

Na podujatí odznejú príspevky popredných európskych aj vnútroštátnych politických osobností, medzi ktorými nebudú chýbať Vladimír Lengvarský, minister zdravotníctva, Lucia Ďuriš Nicholsonová, poslankyňa Európskeho parlamentu (Obnovme Európu), Monika Beňová, poslankyňa Európskeho parlamentu (S&D) a Ivan Štefanec, poslanec Európskeho parlamentu (EPP).

Dátum: 19 Jan 2022
Čítať viac
PODPORUJEME MEMORANDUM O KLINICKOM SKÚŠANÍ

Chceme moderné Slovensko, krajinu, v ktorej sa občania liečia najmodernejšími prostriedkami.

Dnes, viac než inokedy, keď sa svet nachádza v ťažkej pandemickej situácii, musíme našu pozornosť obrátiť na inovácie v oblasti zdravotníctva! Práve dnes sa rozhoduje o prístupe ku klinickým skúšaniam nových liekov, čo je tiež dôležitá cesta, ako sa pacienti dostanú k inováciám pre život a liečbu s vážnymi ochoreniami, aj rakoviny...

PODPORUJEME preto MEMORANDUM ODBORNÍKOV k NOVELE ZÁKONA č. 362/2011 regulujúce klinické skúšania na Slovensku. Pripájame sa k odborníkom v mene všetkých onkologických pacientov.

Dátum: 09 Dec 2021
Čítať viac
Vizionári v zdravotníctve o rakovine pľúc: Máme na Slovensku dostupnú liečbu?

Na Slovensku pribudne každý rok približne 3000 nových prípadov rakoviny pľúc, pričom tri štvrtiny pacientov prichádzajú k lekárovi až v pokročilom štádiu. Aliancia NIE RAKOVINE neustále upozorňuje na nepriaznivú situáciu na Slovensku v súvislosti s (ne)dostupnosťou liečby, obzvlášť čo sa týka karcinómu pľúc. Kým sa pacient dostane k adekvátnej liečbe, trvá to pridlho, a to aj vzhľadom na administratívu, čo vedie k zbytočnému vypätiu fyzických a psychických síl v už beztak vyčerpávajúcom boji s chorobou.

Dátum: 29 Nov 2021
Čítať viac
NOVEMBER JE MESIAC OSVETY O KARCINÓME PĽÚC

Keby česká herečka Libuše Šafránková mohla, povedala by: starajte sa o seba, všímajte si príznaky a najmä neodkladajte návštevu lekára!

Legendárna Popoluška, Michal Dočolomanský, ale aj Marián Geišberg boli tuhí fajčiari, čo je najrizikovejší faktor karcinómu pľúc. Nie však jediný. Rakovina pľúc útočí aj na nefajčiarov, ľudí ktorí sú vystavení rôznym karcinogénnym látkam v rizikových povolaniach, znečistenému ovzdušiu, alebo majú iné ochorenia pľúc.

Dátum: 22 Nov 2021
Čítať viac
Oslavujeme piate narodeniny, pridajte sa k nám!

Už 5 rokov podávame pomocnú ruku onkologickým pacientkam a pacientom. Hovoríme NIE RAKOVINE a s týmto naším menom bojujeme za práva pacientov, hájime ich záujmy, pomáhame im v najťažších chvíľach života - pretože vieme, čo znamená život s rakovinou. Prežili sme si to na vlastnej koži.

Chcete nám zagratulovať? Ďakujeme vopred z celého srdca..
Link pre darčeky: https://nierakovine.darujme.sk/narodeniny-2a396/

Zakladajúci členovia Jana Pifflová Španková, Bibiana Ondrejková a Patrik Herman založili alianciu NIE RAKOVINE dňa 17.11.2016 počas Medzinárodného dňa boja proti rakovine pankreasu. Vznikla platforma, ktorá nielen zastrešuje a pokračuje v činnosti Europacolon Slovensko, ale svoje aktivity naďalej rozširuje.

Dátum: 17 Nov 2021
Čítať viac
MOVEMBER 2021: Povedzme spolu NIE RAKOVINE prostaty

Pacientska organizácia NIE RAKOVINE sa už štvrtý rok pripája k medzinárodnej iniciatíve Movember - mesiac boja proti rakovine prostaty, ktorá upozorňuje na potrebu prevencie a liečby tohto onkologického ochorenia.

Čo znamená„Movember“? Ide o praobyčajné spojenie dvoch slov – mesiaca NoVEMBER a anglického slova MOustache, teda v preklade fúzy, ktoré sú symbolom osvety rakoviny prostaty. Muži na celom svete v novembri odkladajú žiletky, aby svojou troškou podporili informovanosť o mužskom zdraví a vyjadrili podporu mužom, ktorí zvádzajú svoj boj so zákernou diagnózou.

Dátum: 14 Nov 2021
Čítať viac
Pivné fúzy trochu INAK: MOVEMBER 2021 je v štýle Hairy Hero!

Pivovar BERHET vytvoril pivo, ktorým chce propagovať osvetu prevencie a súdržnosti medzi mužmi, a zároveň jeho predajom podporiť aktivity organizácie, ktoré sa myšlienke MOVEMBRA naplno venujú.

Slovo MOVEMBER je odvodené od spojenia dvoch anglických slov – MOustache (angl. fúzy) a mesiaca NoVEMBER. Rovnomenný názov nesie globálna charitatívna organizácia ako aj každoročná aktivita, ktorej účelom je zvyšovanie povedomia o zákerných mužských ochoreniach. Rovnako má inšpirovať všetkých mužov, aby sa lepšie starali o svoje zdravie a nepodceňovali prevenciu.

Dátum: 11 Nov 2021
Čítať viac
Hľadáme 1000 odvážnych – zodpovedných mladých ľudí! Ak máte medzi 18-25 rokov a chceli by ste pomôcť dôležitému medicínskemu výskumu v oblasti Lynchovho syndrómu a kolorektálneho karcinómu, tak prosím vyplňte žiadosť o základné gastroenterologické vyšetrenie. Vďaka vám a vašim priateľom budeme v budúcnosti vedieť lepšie pomôcť v prevencii závažných onkologických ochorení.
Dátum: 09 Nov 2021
Čítať viac
2. etapu osvetového turné NIE RAKOVINE sme odštartovali v Poprade

V rámci zahájenia druhej etapy osvetovej road show NIE RAKOVINE TOUR 2021 sme predstavili v OC FORUM Poprad nadrozmernú maketu pľúc s vyobrazením niektorých ochorení, ako aj maketu čreva a prsníka.

Na Slovensku pribudne každý rok približne 3000 nových prípadov rakoviny pľúc, pričom tri štvrtiny pacientov prichádzajú k lekárovi v pokročilom štádiu.

Dátum: 25 Oct 2021
Čítať viac
Štartujeme 2. etapu osvetovej road show NIE RAKOVINE TOUR 2021

Aliancia NIE RAKOVINE opäť prichádza do slovenských miest s osvetovou onko-preventívnou road show NIE RAKOVINE TOUR.

Aj tentokrát vyrazíme do slovenských miest, aj k veľkým zamestnávateľom, s jedinečnou edukačnou pomôckou - nadrozmernou maketou pľúc a maketou ženskej hrude, simulátorom nácviku pravidelného samovyšetrovania prsníkov. Po obvode obrovskej nafukovacej makety pľúc budete mať možnosť vidieť reálne fotografie a dôležité informácie osvetľujúce príčiny, vznik, priebeh a dôsledky rakoviny pľúc, ale aj ďalších ochorení pľúcneho aparátu, vrátane COVID-19. Naši edukátori sú pripravení záujemcom vysvetliť, ako rozpoznať príznaky a hlavne, čo robiť, aby sa rakovine a iným ochoreniam pľúc vyhli alebo znížili riziko ochorenia.

Dátum: 19 Oct 2021
Čítať viac
PINK OKTÓBER:  Pridajte sa k nám a podporte tisícky Sloveniek bojujúcich s rakovinou prsníka

„PINK OKTÓBER“ je medzinárodný mesiac povedomia o rakovine prsníka a 15.október je celoeurópsky „Breast Health Day“ - každoročne v 47 krajinách. Chceme pri tejto príležitosti povedať spolu s vami NIE RAKOVINE PRSNÍKA a pomôcť zmierniť zbytočné utrpenie 34-tisícok Sloveniek a ich rodín, kde sa rakovina prsníka vyskytla.

Dátum: 13 Oct 2021
Čítať viac
Podporte nás a získajte KOMBO

Sme hrdí na statočné ženy a dievčatá – bojovníčky všetkých generácií – za šírenie povedomia o PINK OCTOBER, mesiaci osvety o karcinóme prsníka.

Pacientkam, ktoré bojujú s karcinómom prsníka a navštívia našu októbrovú road show NIE RAKOVINE TOUR vo svojom meste, darujeme KOMBO "PINK OKTÓBER".

Za zaslanie KOMBA (tričko, rúško, nálepka, návod na samovyšetrenie prsníkov + poštovné) na dobierku by sme pekne poprosili poslať darcovský príspevok minimálne 15 € prostredníctvom tohto linku.

Dátum: 11 Oct 2021
Čítať viac
Aliancia NIE RAKOVINE sa obracia na gynekológov a pediatrov s výzvou k aktívnej spolupráci

V rámci osvetovej kampane o prevencii rakoviny krčka maternice si dovoľujeme úctivo ponúknuť spoluprácu Vám, vážená pani doktorka, vážený pán doktor, s cieľom vytvoriť nádejné spojenie k dosiahnutiu čo najvyššej informovanosti o rizikách vírusu HPV zrozumiteľnej pre všetky ženy i rodičov mládeže.

PRIDAŤ SVOJU AMBULANCIU NA MAPU POMOCI

Dátum: 28 Sep 2021
Čítať viac
Na boj proti rakovine krčka maternice upozorní nálepka

Pacientska aliancia NIE RAKOVINE podporuje organizovaný skríningový onkologický program rakoviny krčka maternice, ktorý v týchto dňoch odštartovalo Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky.

Základom prevencie rakoviny krčka maternice je bezbolestné vyšetrenie steru krčka maternice počas pravidelného vyšetrenie u gynekológa. Zdravotné poisťovne preto pozývajú na gynekologické vyšetrenie ženy vo veku od 23 do 64 rokov, ktoré v predchádzajúcich troch rokoch neabsolvovali cytologické vyšetrenie (PAPtest)

Dátum: 22 Sep 2021
Čítať viac
Odborníci varujú pred vírusom ohrozujúcim tínedžerov: Pomôže očkovanie

V boji s rakovinou krčka maternice máme podľa lekárov dve účinné zbrane: pravidelnú a kvalitnú gynekologickú prevenciu spolu s očkovaním tínedžerov i dospelých proti vírusu HPV. Kombináciou oboch by bolo možné toto ochorenie úplne odstrániť.

MUDr. Elena Prokopová, hlavná odborníčka MZ SR pre primárnu pediatriu tvrdí, že HPV vírusom sa mladí ľudia infikujú už v puberte. „Stáva sa to pri prvých sexuálnych skúsenostiach okolo 16-18 rokov, a vtedy ešte tínedžeri navštevujú pediatra. Celá prevencia je teda v našich rukách,“ hovorí MUDr. Prokopová a upozorňuje, že deti treba očkovať proti HPV ešte pred začiatkom sexuálneho života. Očkovanie je podľa nej ideálne u dievčat i chlapcov po dovŕšení 12 rokov. „Ich imunita je vtedy vynikajúca a na vytvorenie dôkladnej ochrany proti HPV stačia dve dávky vakcíny,“ vysvetľuje.

Dátum: 22 Sep 2021
Čítať viac
Patrik Herman pozýva na NIE RAKOVINE TOUR 2021

Rakovina s nástupom koronavírusu nevymizla – stále sú medzi nami onkologickí pacienti a žiaľ, neustále pribúdajú ďalší. Zanedbávanie preventívnych prehliadok môže znamenať rapídne zvýšenie počtu onkologických diagnóz, dokonca v pokročilých štádiách. Neignorujme varovné príznaky, NEPODCEŇUJME PREVENTÍVNE VYŠETRENIA a využime každú príležitosť na to, aby sme získali všetky potrebné informácie.

Dátum: 09 Sep 2021
Čítať viac
Odštartovali sme NIE RAKOVINE TOUR  (Tlačová správa)

V mesiacoch august, september a október príde až za Vami do mnohých miest Slovenska edukačný team pacientskej organizácie NIE RAKOVINE s názornou edukáciou o onkologickej prevencii NIE RAKOVINE TOUR.

Návštevníci tour sa môžu stretnúť s maketou obrovského čreva, s maketou ženskej hrude - simulátorom nácviku pravidelného samovyšetrovania prsníkov a s fotostenou krásnej obrovskej motýlice. Každá návštevníčka sa bude môcť odfotiť s krásnymi motýlími krídlami - symbolom prevencie HPV vírusu. Novinkou bude nadrozmerná maketa pľúc..

Dátum: 27 Aug 2021
Čítať viac
Ministerstvo spúšťa skríning rakoviny krčka maternice: Prezidentka reaguje

Od júla dostávajú Slovenky vo veku 23 až 64 rokov pozvánku na bezplatnú preventívnu gynekologickú prehliadku, ktorej súčasťou je aj skríningové cytologické vyšetrenie krčka maternice. Na preventívne prehliadky pozývajú zdravotné poisťovne ženy listom.

„Pozvané ženy by sa mali s pozvánkou dostaviť k svojmu gynekológovi do šiestich mesiacov. V prípade, že nemá svojho gynekológa, môže si vybrať a objednať sa v ktorejkoľvek gynekologickej ambulancii vo svojom okolí,“ uviedol minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský. Pozývací skríning sa obnovuje po tom, ako bol pre pandémiu Covid-19 pozastavený.

Dátum: 18 Aug 2021
Čítať viac

Predbehnite rakovinu krčka maternice skríningovým vyšetrením skôr, ako predbehne ona vás. Na Slovensku každoročne ochorie na rakovinu krčka maternice približne 600 žien, najčastejšie sa vyskytuje vo veku okolo 45 rokov, je však ľahko diagnostikovateľná a v skorom štádiu efektívne liečiteľná.

Rakovina krčka maternice je preto jedným z mála zhubných ochorení, pri ktorom je známy bezprostredný vyvolávateľ. Dá sa proti nej efektívne chrániť očkovaním proti HPV a jeho včasnou diagnostikou, keďže až 99 % prípadov rakoviny krčka maternice spôsobuje vírus HPV (Human Papilomavirus, ľudský papilomavírus). S týmto typom infekcie sa stretne prakticky každá žena v pohlavne aktívnom veku, ale imunitný systém sa s tým vo väčšine prípadov vie vysporiadať sám. Rakovina krčka maternice je jedno z mála onkologických ochorení vhodných na sekundárnu prevenciu – skríning.

Dátum: 16 Aug 2021
Čítať viac
Výskyt rakoviny močového mechúra narastá: V akých podmienkach sa lieči slovenský pacient?

Upozorňujeme na chýbajúcu osvetu o rizikových faktoroch, o nesprávne načasovanom prechode od urológa k onkologickému špecialistovi a, žiaľ, na Slovensku aj o chýbajúcej inovatívnej liečbe pacientov v pokročilých štádiách, ktorá je v Európe bežným štandardom.

Aj keď výskyt rakoviny močového mechúra celosvetovo narastá – za posledných 30 rokov sa jej výskyt strojnásobil (!) – rada nových štúdií však zvyšuje úspešnosť vyliečenia. Na Slovensku sa každý rok diagnostikuje takmer 1200 nových prípadov zhubných nádorov močového mechúra, z ktorých viac ako 5 percent má v čase stanovenia diagnózy metastázy.

Dátum: 08 Jul 2021
Čítať viac
Spoločne na Ministerstve zdravotníctva SR k pripravovanej novele zákona o zlepšení dostupnosti inovatívnych liekov

V stredu 23.6.2021 sme sa zúčastnili rokovania na Ministerstve zdravotníctva SR o nedostupnosti liekov pre pacientov. Uskutočnilo prvé spoločné stretnutie k návrhom úpravy zákona č. č 363/2011 Z.z., ktorej cieľom by malo byť zlepšenie dostupnosti inovatívnych liekov pre pacientov. Prezidentka Aliancie NIE RAKOVINE Jana Pifflová Španková zastupovala hlas onkologických pacientiek a pacientov pri okrúhlom stole. Na stretnutí sa prvýkrát stretli zástupcovia ministerstva, pacienti, zdravotné poisťovne, ale aj výrobcovia originálnych či generických liekov.

Dátum: 24 Jun 2021
Čítať viac

Archív článkov

Táto webstránka používa cookies

Zvolením možnosti „Prijať všetky“ vyjadrujete súhlas so spracovaním cookies na personalizáciu, marketingové a analytické účely. Kliknutím na „Prispôsobiť“ máte možnosť výberu účelov, s ktorými súhlasíte. Súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Cookies môžu byť zdieľané s tretími stranami. Informácie o spracúvaní cookies nájdete na podstránke „O cookies“.


Nevyhnutné cookies

Nevyhnutné súbory cookie pomáhajú vytvárať použiteľné webové stránky tak, že umožňujú funkcie, ako je napríklad navigácia stránky a prístup k chráneným oblastiam webových stránok. Webové stránky nemôžu riadne fungovať bez nevyhnutných cookies. Obmedzenie ich spracúvania môže mať za následok nesprávne fungovanie webstránky, alebo obmedzenie funkcionality webstránky.

Právny základ spracúvania nevyhnutných cookies - podľa zákona je možné nevyhnutné cookies spracúvať bez udelenia súhlasu dotknutou osobou.


Preferenčné cookies

Preferenčné súbory cookies umožňujú internetovej stránke zapamätať si informácie, ktoré zmenia spôsob, akým sa webová stránka chová alebo vyzerá, ako napr. váš preferovaný jazyk alebo región, v ktorom sa práve nachádzate.

Právny základ spracúvania preferenčných cookies - dotknutá osoba vyjadrila súhlas so spracúvaním svojich osobných údajov na jeden konkrétny účel, na účel spracovania preferenčných cookies.


Analytické cookies

Analytické cookies zhromažďujú údaje o tom, ako návštevníci webstránky používajú danú webstránku. Analytické štatistiky pomáhajú vlastníkom webov a aplikácií pochopiť, ako ľudia používajú ich webstránky a služby.

Právny základ spracúvania analytických (štatistických) cookies - dotknutá osoba vyjadrila súhlas so spracúvaním svojich osobných údajov na jeden konkrétny účel, na analytický účel.


Marketingové cookies

Marketingové súbory cookies sa používajú na sledovanie návštevníkov na webových stránkach. Zámerom je zobrazovať reklamy, ktoré sú relevantné a pútavé pre jednotlivých užívateľov, a tým cennejšie pre vydavateľov a inzerentov tretích strán.

Právny základ spracúvania marketingových (reklamných) cookies - dotknutá osoba vyjadrila súhlas so spracúvaním svojich osobných údajov na jeden konkrétny účel, na marketingový účel.


Nezaradené

Nezaradené súbory cookies sú cookies, ktoré práve zaraďujeme, spoločne s poskytovateľmi jednotlivých súborov cookies.


Prehlásenie o cookies naposledy aktualizované dňa 21.2.2022