Bezplatná infolinka: 0800 800 183
Pondelok - Piatok 8:00-16:00

Prečo svieti UFO na fialovo?

Prečo svieti UFO na fialovo? Deň 17. november nie je len Dňom študentstva, Dňom boja za slobodu a demokraciu, ale po tretíkrát v histórii aj Svetovým dňom boja proti rakovine pankreasu. Celosvetovú kampaň sa rozhodol podporiť aj Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy so spoločnosťou Siemens. Na znak úcty a spolupatričnosti s pacientmi trpiacimi karcinómom pankreasu, ich rodinami a priateľmi sa v predvečer svetového dňa rozsvieti známa dominanta Slovenska a Bratislavy na fialovo.

Urobili tak na žiadosť pacientskeho združenia Europacolon Slovensko, ktoré sa venuje tejto vážnej onkologickej diagnóze, šíri o ňom osvetu, vzdeláva, pomáha v priamom osobnom kontakte pacientom trpiacim toto chorobou vo svojich poradniach, je zakladajúcim členom Európskej platformy karcinómu pankreasu na pôde Európskeho parlamentu, ako aj Svetovej koalície pre pankreas v tomto roku.

Prostredníctvom novovzniknutej aliancie NIE RAKOVINE jej zakladajúci členovia Patrik Herman a Jana Pifflová Španková, zástupcovia pacientov, lekárov a osobnosti verejného života upozorňujú na vážnu situáciu v karcinóme pankreasu, v ktorého výskyte je Slovensko na druhom(!) mieste celosvetového rebríčka.

Na fialovo žiariaci symbol metropoly SR nie je jedinou formou, akou sa Slovensko pridáva k aktivitám prebiehajúcim vo všetkých Európskych metropolách. Ako dodávajú J. Pifflová Španková a P. Herman: „Pod výzvou Povedzme NIE RAKOVINE pankreasu nabádame občanov a verejnosť vyjadriť podporu chorým zaslaním fialovej pohľadnice elektronickou poštou a prostredníctvom sociálnych sietí. Pohľadnice adresované všetkým, ktorí majú vplyv na stav onkológie v našej krajine, majú pomôcť upozorniť na to, že pankreas - malá podžalúdková žľaza a ľudia trpiaci jej zhubným ochorením, si vyžadujú viac pozornosti a lepšiu starostlivosť“.

Fialovú pohľadnicu, ako aj ďalšie informácie o možnostiach podpory, odborne správne informácie o pankrease a jeho karcinóme nájdete na www.nierakovne.sk alebo www.europacolon.sk.

Fakty o karcinóme pankreasu a aktuálnej kampani:

  • Slovensko je DRUHOU krajinou NA SVETE vo výskyte rakoviny pankreasu!!!
  • ide o najzákernejší druh rakoviny, až 95% pacientov vo veľmi krátkom čase tomuto ochoreniu podľahne
  • z 20 pacientov len jeden môže očakávať, že bude žiť ďalších 5 rokov
  • 17. novembra sa konajú podujatia a spúšťajú osvetové kampane na celom svete, aj na Slovensku v rámci "fialovej" kampane (ľudia budú na znak solidarity nosiť fialové tričká alebo fialové stužky)
  • na Slovensku sme odštartovali veľkú podpornú kampaň, v ktorej verejnosť apeluje na všetkých kompetentných, aby sa touto vážnou situáciou začali zaoberať
  • kompetentných budeme oslovovať dvoma formami: elektronickými a reálnymi pohľadnicami
  • elektronické podpisujú bežní ľudia cez internet a sociálne siete
  • reálne pohľadnice podpisujú známe osobnosti a budú predstavene 16.11. na tlačovej konferencii nášho pacientskeho združenia
Prečo svieti UFO na fialovo - foto01 Prečo svieti UFO na fialovo - foto01 Prečo svieti UFO na fialovo - foto01 Prečo svieti UFO na fialovo - foto01
Zatvoriť
Zatvoriť