Bezplatná infolinka: 0800 800 183
Pondelok - Piatok 8:00-16:00

DNI OSVETY KARCNÓMU PANKREASU o.z. NIE RAKOVINE

OBČIANSKE ZDRUŽENIE NIE RAKOVINE v pondelok 22.mája 2017 o 13.00 h. odštartuje DNI OSVETY O KARCINÓME PANKREASU na  Ministerstve zdravotníctva SR, ako pokračovanie osvetových aktivít „POVEDZTE NIE RAKOVINE“, ktoré s osobnou účasťou ministra zdravotníctva spustili  v novembri  min. roku, spolu s výzvou verejnosti, pridať sa  k podpore  ľudí trpiacich touto chorobou a spojiť úsilie všetkých, ktorí majú vplyv na situáciu v onkológii na Slovensku a zmenu k lepšiemu.  

Od pondelka 22. mája do piatka 26. mája 2017  sa tak bude môcť nielen verejnosť, ale aj  pracovníci našich najvyšších ustanovizní  zastrešujúcich starostlivosť o zdravie občanov - Ministerstva zdravotníctva a najväčšej poisťovne VšZP, dozvedieť o príznakoch rakoviny pankreasu, o rizikovom profile pacienta, o diagnostike a liečbe, a zároveň pomôcť pacientskej  organizácii šíriť osvetu, a  pomáhať a podporovať ľudí trpiacich týmto vážnym ochorením. Budú sa tak môcť pridať k ďalším signatárom výzvy, k prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi, aj ku Karlovi Gottovi, Mekymu Zbirkovi, Jurajovi Kukurovi, Adele Banášovej, Jane Kocianovej, Helene Vondráčkovej, Stanislavovi Sčepkovi a ďalším. Tiež tu môžu vidieť ich fotky  a  osobné vyznania onko-pacientom, ktoré odovzdáme pri tejto príležitosti ministrovi zdravotníctva Tomášovi Druckerovi.

Ako uviedli zakladatelia NIE RAKOVINE Jana Pifflová Španková a Patrik Herman: „Od  novembra sme vďaka podpore pána ministra Druckera a vďaka spolupráci s ďalšími partnermi, ktorí sa pridali k výzve NIE RAKOVINE PANKREASU, odviedli kus dobrej práce. Získali sme podporu 95 významných osobností kultúrneho a verejného života, a vyše 12 tisícov našich občanov, ktorí jasne povedali svoje NIE RAKVINE PANKREASU a poslali svoj odkaz ľuďom trpiacich na túto vážnu chorobu.
Činnosť spustili tiež dve nové  Odborné pracovné skupiny pre karcinóm pankreasu na území Slovenska so zapojením relevantných špecializácii (onkológ, gastroenterológ, chirurg, atď.) v záujme identifikovať aktuálny stav a možnosti pre rýchlejšiu diagnostiku a liečbu karcinómu pankreasu (regióny – východ, západ). Chceme oceniť aj skutočnosť,  že v uplynulom období sa zdostupnil ďalší  liek pre pacientov s touto diagnózou, s ktorou sa, žiaľ v  priemere dožívajú len  4 – 6 mesiacov, a ktorý  môže predĺžiť  ich život...  

Radi by sme však pri tejto príležitosti  tiež informovali, že  v priamom kontakte s našimi pacientmi sme zistili, že rozmer výskytu karcinómu pankreasu  je alarmujúci, - týždeň čo týždeň sa na našu poradenskú infolinku  a v pacientskych poradniach v NOU V Bratislave a v VOU Košice ozývajú noví  a noví pacienti. Často hľadajú práve duševnú podporu a pomôcť spracovať informáciu, keď im oznámil tak stigmatizovanú diagnózu, na čo sme odborne aj ľudsky pripravení. No často cítime, že sú dezorientovaní v systéme zdravotnej starostlivosti, nevedia, kde získať kvalitnú diagnostiku,  kde nájsť špecialistu na liečbu, či náročný operačný  zákrok pankreasu, ktorý v chirurgii predstavuje jeden z najťažších vôbec. Preto okrem poďakovania za podporu pre pacientov  a šírenie osvety o tejto chorobe, jedným dychom prinášame aj ZDÔRAZNENIE PRETRVÁVAJÚCEJ  POTREBY VÄČŠEJ POZORNOSTI, A VIAC  ZDROJOV PRE  DAGNOSTIKU, LIEČBU, VÝSKUM, A VYCHOVÁVANIE KÁDROV pre BOJ PROTI  DIAGNOZE KARCINÓM PANKREASU.

Kde môžete navštíviť DNI OSVETY o Karcinóme pankreasu:

22.mája 11.00 - 14.00 h. vo FOYER MZ SR – Limbová 2, Bratisava

23. mája 11.00 - 13.00 h.  vo FOYER VšZP – Panónska cesta, Bratislava

23. mája 9.00 - 12.00 h.  Informačné stánky NIE RAKOVINE a Europacolon v NOU Bratislava a VOU Košice

26. mája 11.00 - 13.00 h.  vo FOYER VšZP – Krajská pobočka Košice

Radi by sme toto podujatie venovali pamiatke nedávno zosnulého profesora Petra Kothaja významného slovenského chirurga z banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice, ktorý bol vynikajúcim špecialistom na operácie pankreasu (hodnotené ako jedny z najťažších vôbec).Tento skvelý lekár, chirurg, človek mnohým pomohol, veľa životov zachránil, jemu však pomoci nebolo.
Česť jeho pamiatke.

FAKTY

•  Svetová koalícia karcinómu pankreasu na svojom zjazde v Montreale 3. a 4. mája 2017 z ktorého prinášame čerstvé poznatky o  ochorení  - zdôraznila, že ak by sme nič nerobili, do roku 2030 bude rakovina pankreasu druhou najčastejšou príčinou smrti na onkologické ochorenia... S týmto sa nezmierime  a preto spolu vzdelávajme, informujeme a pomáhajme – POVEDZME SPOLU NIE RAKOVINE, lebo život za to stojí.

•  Na MZ SR odštartujeme túto aktivitu  o.z. NIE RAKOVINE v pondelok 22.5. 2017 o 13.00 h za účasti ministra zdravotníctva Tomáša Druckera

•  Spustli sme ju s jeho podporou v novembri min. roka, a do ktorej  sa okrem uvedených vrcholových inštitúcií zapojilo aj množstvo významných osobností kultúrneho a verejného života a vyše 12 tisíc občanov SR.

•  Dozviete sa o tom,  ako fungujú  naše PACIENTSKE PORADNE, a Odborné pracovné skupiny pre karcinóm pankreasu na území Slovenska so zapojením relevantných špecializácii (onkológ, gastroenterológ, chirurg , atď) 

•  Na stretnutí budú prítomní aj pacienti a ich blízki, ktorí prekonali rakovinu ochorenie a vedia, aká je dôležitá pomoc z každej strany, keď človek bojuje o to najcennejšie - o svoje zdravie.

•  Dozviete sa, kde môžu hľadať informácie, podporu a pomoc chorí a ich blízki s touto chorobou, alebo jej predštádiami

Prítomní:

•  Tomáš Drucker - minister zdravotníctva SR

•  Štefan Laššán - gen. riaditeľ Sekcie zdravia MZ SR

•  Mgr. Patrik Herman,  Ing. Jana Pifflová-Španková, – zakladatelia NIE RAKOVINE, expacienti, dobrovoľníci o.z. NIE RAKOVINE, a Europacolon SK

 

NIE RAKOVINE ako nezávislá pacientska nezisková organizácia, vznikla z organizácie Europaclon Slovensko založenej pred 10 rokmi tvárami z obrazovky Janou Pifflovou Špankovou,  Patrikom Hermanom a vtedajším riaditeľom NOU, so zameraním reálne fakty o jeho závažnosti, učiť verejnosť rozpoznať príznaky a zabrániť tak nezmyslenej smrti v dôsledku KRCa.  Neskôr svoju pôsobnosť  rozšírila aj na hrozivý karcinóm pankreasu a iné diagnózy tráviaceho traktu. No  v roku 2016 po takmer 10. rokoch pôsobenia založila aj platformu NIE RAKOVINE, venujúcu sa presadzovaním  riešení a pomoci pre všetky onkologické diagnózy, s cieľom spojiť úsilie a zainteresovať všetkých, ktorí majú vplyv na situáciu v onkológii na Slovensku. NIE RAKOVINE má štatút o.z.

Na stiahnutie:

2017-05-22
Zatvoriť
Zatvoriť