Bezplatná infolinka: 0800 800 183
Pondelok - Piatok 8:00-16:00

ČINNOSŤ aliancie NIE RAKOVINE

Aliancia NIE RAKOVINE vznikla  17. novembra 2016 na podnet  zakladajúcich členov pacientskeho združenia Europacolon Slovensko Jany Pifflovej Špankovej, Patrika Hermana a ich televíznej kolegyne  Bibiany Ondrejkovej. Spoločne sa už dlhšie pred jej vznikom angažovali v boji proti obávanej diagnóze  a veľmi cielene už od ustanovenia  PRVÉHO SVETOVÉHO DŇA KARCINÓMU PANKREASU v novembri  2014.

Aliancia však chce zlepšiť starostlivosť o onkologických pacientov so všetkými diagnózami. Jej cieľom je osloviť a zainteresovať všetkých, ktorí majú vplyv na situáciu v onkológii v našej krajine, ktorá je žiaľ na popredných svetových priečkach vo výskyte viacerých druhov karcinómov so zlou prognózou. Počas jedného roka svojej existencie Aliancia NIE RAKOVINE  dosiahla v boji proti rakovine pankreasu významný pokrok:

podarilo sa jej získať  podporu 95 významných osobností kultúry a verejného života SR a ČR,  - ako napr.  prezidenta  SR Andreja Kisku, Karla Gotta, Mekyho Žbirku, Juraja Kukuru, Adely Banášovej, a ďalších.

Získali  tiež podporu 12 tisíc občanov, ktorí jasne povedali svoje NIE RAKOVINE PANKREASU a poslali svoj odkaz  s  vyznaním  ľuďom trpiacim na túto vážnu chorobu.

V pacientskych poradniach v NOÚ Bratislava a VOÚ Košice pomohli už vyše 900 onkologickým pacientom, kde im dobrovoľníci poskytli psycho-sociálnu pomoc. 

Podieľali sa na vzniku dvoch odborných pracovných skupín pre karcinóm pankreasu na území Slovenska so zapojením relevantných špecializácii, ktorých úlohou je pomôcť identifikovať aktuálny stav a možnosti rýchlejšej diagnostiky a liečby karcinómu pankreasu v regiónoch na východe a západe Slovenska. 

Zorganizovali  DNI osvety o karcinóme pankreasu NIE RAKOVINE. Od pondelka 22. mája do piatka 26. mája 2017  sa tak  verejnosť, ale aj  pracovníci  Ministerstva zdravotníctva a VšZP, mohli dozvedieť o príznakoch rakoviny pankreasu, o rizikovom profile pacienta, o diagnostike a liečbe.

Dnes členov Nie RAKOVINE prizývajú k tvorbe zákonov a k tvorbe systémových zmien. Do života a praxe sa  darí stále viac dostávať vízie  NIE RAKOVINE s jasným cieľom:  „Čím viac sa bude o tomto zákernom ochorení vedieť, čím častejšie sa naň bude pri diagnostike myslieť, tým väčšiu šancu na lepšiu liečbu a na ďalší život pacienti budú mať.“  

• Od augusta do novembra  2017 priniesli desiatkam tisícov obyvateľov v 25 slovenských mestách názornú osvetu o príznakoch v edukačnej ROAD ŠOU Deň pre vaše zdravie: „Povedzte Nie RAKOVINE karcinómu hrubého čreva, konečníka  a pankreasu,“ - v spolupráci s hlavným partnerom Všeobecnou zdravotnou poisťovňous  partnerom mobility HYUNDAI Slovensko  a s odborným  partnerom CELGENE. ĎAKUJEME!

• Na znak spolupatričnosti a podpory ľuďom a ich rodinám s touto vážnou diagnózou  bude na Svetový deň boja s karcinómu pankreasu dňa 16. Novembra  2017 večer, NASVIETENÁ NA FIALOVO  dominanta Bratislavy -  ZNÁME  UFO na  NOVOM MOSTE - v  spolupráci s Magistrátom hlavného mesta BRATISLAVA a spoločnosťou SIEMENS

V Pacientskych poradniach v NÁRODNOM ONKOLOGICKOM ÚSTAVE v Bratislave a vo VÝCHODOSLOVENSKOM ONKOLOGICKOM ÚSTAV V Košiciach budú naši dobrovoľníci pacientom rozdávať  LEVANDUĽOVÉ  BALÍČKY   VOŇAVEJ POZITÍVNEJ PODPORY vlastnoručne pripravené dobrovoľníkmi z radov  dm – drogerie markt, s vlastnoručne napísaným osobným pozitívnym odkazom – podporou.  ĎAKUJEME!

 

Karcinóm pankreasu je vážna onkologická diagnóza, ktorá má nešpecifické príznaky, neskorú diagnostiku,  a veľmi náročnú liečbu. Potrebuje aj VAŠU VEĽKÚ POZORNOSŤ.

ĎAKUJEME, ŽE AJ VY HOVORÍTE  NIE RAKOVINE!

2017-11-01
Zatvoriť
Zatvoriť