Bezplatná infolinka: 0800 800 183
Pondelok - Piatok 8:00-16:00

Aliancia NIE RAKOVINE: Pomôžme onkológii na Slovensku!

Aliancia Povedzme NIE RAKOVINE vzniká 17.novembra 2016 z iniciatívy zakladateľov občianskeho združenia onkologických pacientov Europacolon Slovensko Jany Pifflovej Špankovej a Patrika Hermana a ďalších zástupcov onkologických pacientov. Ich cieľom je spojiť úsilie a zainteresovať všetkých, ktorí majú, a chcú mať vplyv na zlepšenie celej situácie v onkológii na Slovensku.

Nová aliancia Povedzme NIE RAKOVINE chce zlepšiť šance onkologických pacientov so všetkými diagnózami. Jej cieľom je osloviť a zainteresovať tých, ktorí majú a chcú mať vplyv na situáciu v onkológii v našej krajine.

Slovensko je žiaľ na popredných svetových priečkach vo výskyte viacerých druhov karcinómov so zlou prognózou. Aliancia NIE RAKOVINE chce prinášať reálne informácie tam, kde chýbajú, a kde to má zmysel. Jej zakladatelia už 10 rokov vzájomne prepájajú pacientov, lekárov, politikov, inštitúcie, a médiá. Vzdelávajú a zapájajú širokú verejnosť do boja proti zákernému karcinómu hrubého čreva, konečníka a pankreasu.

Je však nevyhnutné pomôcť v celom systéme a bez rozdielu diagnóz.
PRETO JE POTREBNÁ ALIANCIA Povedzme NIE RAKOVINE.

Aliancia NIE RAKOVINE vzniká ako súčasť pacientskej organizácie Europacolon. Toto občianske združenie robí významnú a rozsiahlu osvetu týkajúcu sa karcinómu hrubého čreva, zlepšuje povedomie verejnosti o tejto diagnóze a vzdeláva lekárov. Europacolon monitoruje potreby onkologických pacientov, pomáha im v osobnom kontakte v Kluboch pacientskych poradní. Pôsobí v nich odborne vyškolený poradenský tím s neoceniteľnými vlastnými skúsenosťami z boja s rakovinou. Tvoria ho bývalí pacienti, ktorí prežili a zvládli rakovinu a sú takí silní, že pomáhajú iným v PACIENTSKYCH PORADNIACH v NOU a VOU ( predtým Kluby podpory pacientov)

Aliancia Povedzme NIE RAKOVINE bude presadzovať centralizovaný skríning troch diagnóz, ktoré sa dajú odhaliť aj v bezpríznakovom štádiu: rakovinu hrubého čreva, krčka maternice a prsníka. Členovia združenia Europacolon už otestovali desiatky tisíc ľudí na prítomnosť krvi v stolici - jeden z prvých príznakov vznikajúcej rakoviny hrubého čreva a konečníka. Rozsiahlym testovaním populácie dokázali, že takzvanou pozývacou formou skríningu je možné zapojiť do testovania dostatočné množstvo ľudí na to (viac než 50%), aby sa nám podarilo znížiť počet zbytočných úmrtí na neskoro diagnostikovanú rakovinu hrubého čreva.

Počas takmer 10 rokov činnosti pacientskeho združenia Europacolon sa jeho pomoc sa postupne rozšírila na ďalšiu veľmi zanedbanú onkologickú diagnózu - karcinóm pankreasu. Na združenie sa však neobracajú iba pacienti s kolorektálnym karcinómom a rakovinou pankreasu, pre ktorých je jeho činnosť v prvom rade určená. Pomoc v poradniach združenia hľadajú ľudia so všetkými onkologickými diagnózami. Poradcovia združenia sú preto vyškolení na psychosociálne poradenstvo pre všetkých onkologických pacientov.

Zatvoriť
Zatvoriť