Informácie o ochorení

Prečo by ste mali vedieť o svojom ochorení čo najviac?

Platí, že čím viac budete poznať ochorenie, tým lepšie si budete vedieť pomôcť aj vy sami. Je dôležité aby vám lekár vysvetlil priebeh ochorenia, jeho symptómy, spôsoby liečby, aj jej možné nežiaduce účinky. Potrebujte poznať:

  • aký režim by ste mali dodržiavať,
  • či je liečba pre vás bezpečná
  • s akými ďalšími odborníkmi lekár spolupracuje
  • aká je prognóza vášho ochorenia a aké sú možnosti liečby

Ako by ste mali komunikovať s lekárom?

Ak budete mať lekárom dobrý vzťah a dobrú vzájomnú komunikáciu, pomôže vám to zvládať náročné situácie počas liečby a lepšie spracovať aj nepriaznivé informácií týkajúce sa zdravotného stavu a prognózy. Mali by ste byť vždy pravdivo informovaný/á o svojom zdravotnom stave a liečbe. Pravdivo neznamená necitlivo a bez empatie. Informácie by váš lekár mal podávať vhodne, citlivo a pravdivo. Niektorým pacientom pomáha postupné „dávkovanie“ informácii“, iní uprednostňujú všetky informácie naraz.

Vy sami môžete určiť rozsah informácií, ktoré chcete dostať, a taktiež máte právo rozhodnúť, či bude rodina informovaná o vašom zdravotnom stave. Pokúste sa byť aktívny vo vzťahu s lekárom, komunikujte s ním a pokojne sa mu zdôverte aj s obavami- len tak ich váš lekár dokáže poopraviť, potvrdiť alebo vyvrátiť.

Ako môžete zlepšiť komunikáciu s lekárom a vyhnúť sa nedorozumeniam?

  1. Porozumejte svojmu ochoreniu - je dôležité aby ste pochopili vaše ochorenie. Mali by ste byť informovaný o postupe liečby a mali by ste tak mať vždy predstavu, čo všetko sa bude diať a čo sa od vás bude očakávať.
  2. Pred vyšetrením si napíšte na papier otázky, ktoré sa chcete opýtať alebo ťažkosti, ktoré potrebujete povedať a súvisia s ochorením. Šetríte tým čas v ambulancii a dostávate odpovede na to, čo potrebujte. Otázky by mali byť čo najkonkrétnejšie a zrozumiteľné.
  3. Ak svojmu lekárovi nerozumiete, prerušte ho. Nebojte sa pýtať a poprosiť o zrozumiteľnejší výklad. Byť dobrým pacientom neznamená byť ticho!
  4. Vezmite si so sebou do ambulancie blízkeho človeka, ktorý vás bude nielen podporovať, ale zapamätá si dôležité informácie a pomôže vám s ich následne objasniť a pochopiť
  5. Robte si poznámky, ak je informácií veľa.
  6. Nebojte sa pýtať - čo je rakovina pankreasu? V akej fáze je moje ochorenie a čo to pre mňa a pre moju rodinu znamená? Aké sú možnosti liečby? Budem musieť byť hospitalizovaný? Ak áno, na ako dlho? Aká bude moja kvalita života? Môžem športovať a pohybovať sa na slnku? Môžem cestovať, pracovať? Budem mať po operácii bolesti? Budem musieť držať diétu? Ako dlho bude trvať liečba? Čo ak budem mať bolesti, a nebudú mi zaberať bežné lieky? Kde nájdem pomoc ak sa budem cítiť psychicky horšie?
  7. Skúste na záver vyšetrenia nahlas v skratke (2-3vetami) zhrnúť lekárovi, ako ste ho pochopili. Takto dávate aj jemu uviesť veci na pravú mieru, ak ste sa vzájomne mylne pochopili.

Zaoberajte sa iba podstatnými a dôveryhodnými informáciami. Nenechajte sa pohltiť množstvom informácií a „rád“ na internete či od známych. Platí, že menej je niekedy viac.