2. etapu osvetového turné NIE RAKOVINE sme odštartovali v PopradeV rámci zahájenia druhej etapy osvetovej road show NIE RAKOVINE TOUR 2021 sme predstavili v OC FORUM Poprad nadrozmernú maketu pľúc s vyobrazením niektorých ochorení, ako aj maketu čreva a prsníka.

Na Slovensku pribudne každý rok približne 3000 nových prípadov rakoviny pľúc, pričom tri štvrtiny pacientov prichádzajú k lekárovi v pokročilom štádiu.

„Situácia u nás je najhoršia v Európe. Z 33 indikácií máme dostupné lieky iba na štyri,“ uviedla prezidentka pacientskej aliancie NIE RAKOVINE Jana Pifflová Španková s tým, že inovatívna cielená biologická liečba a imunoterapia je v zahraničí štandardom. Keďže väčšina indikácií nie je plošne hradená, po neschválení žiadosti poisťovňou sa pacienti a ich rodiny utiekajú aj k verejným zbierkam.

Aliancia NIE RAKOVINE neustále upozorňuje na nepriaznivú situáciu v našej krajine v súvislosti s (ne)dostupnosťou liečby, obzvlášť čo sa týka karcinómu pľúc. Kým sa pacient dostane k adekvátnej liečbe, trvá to podľa pridlho, a to aj vzhľadom na administratívu. „Pacienti tak vynakladajú veľa síl nielen na boj s chorobou, ale aj so systémom,“ uviedla Pifflová Španková.

Pozornosť autorít aj širokej verejnosti je potrebné upriamiť aj na dôležitosť šírenia onkologickej osvety. Podľa zástupcu WHO na Slovensku pre tuberkulózu a prezidenta Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti Ivana Soloviča by mal byť každý kašeľ, ktorý trvá dlhšie ako tri týždne, vyšetrený pľúcnym lekárom „Posledný pandemický rok tiež skomplikoval situáciu, odsunuli sa do úzadia všetky preventívne prehliadky. Nutne sa musíme vrátiť k prevencii, ku ktorej patrí aj snímka pľúc, čo je najjednoduchšie vyšetrenie,“ povedal Solovič.

Návštevníkom NIE RAKOVINE tour v Poprade sme predstavili:

Na otázky návštevníkov odpovedali doc. MUDr. Ivan Solovič, CSc., dobrovoľníci z radov vyliečených onkologických pacientov a za pacientsku organizáciu NIE RAKOVINE jej zakladatelia Jana Pifflová Španková a Patrik Herman.

TK sme vysielali NAŽIVO prostredníctvom livestreamu. Záznam si môžete pozrieť TU:

Ďakujeme, že hovoríte NIE RAKOVINE spolu s nami!

NIE RAKOVINE TOUR - PROGRAM, 2. etapa:


Foto: Guido Andrea Longhitano