Rakovina prsníka

PORAZIŤ RAKOVINU JE TÍMOVÉ ÚSILIE

O.z. NIE RAKOVINE je partnerom osvetovej kampane spoločnosti Novartis s názvom MAJSTERKY EURÓPY upozorňujúcej na nelichotivé prvenstvo Sloveniek v miere úmrtnosti na RAKOVINU PRSNÍKA.

Napriek čoraz silnejším hlasom za onkologickú prevenciu, smutným faktom zostáva, že stále vysoké percento Sloveniek neabsolvuje domáce samovyšetrenie prsníkov, alebo pod vplyvom mylných informácií zanedbáva preventívne lekárske prehliadky. Naším spoločným úsilím je prispieť k nevyhnutnému zlepšeniu informovanosti, eliminovať mýty a nejasnosti týkajúce sa rakoviny prsníka a povzbudiť ženy k tomu, aby už viac nekládli vlastné zdravie na posledné miesto.

Dátum: 30 May 2024
Čítať viac
Začína sa nová éra liečby rakoviny prsníka

Poslaním NIE RAKOVINE, o.z. je okrem pomoci onkologickým pacientom a vzdelávania, aj ochrana práv onkologických pacientov a pacientiek. Pripomienkujeme návrhy zákonov na zlepšenie podmienok liečby jednotlivých onkologických ochorení. Dnes s radosťou prinášame správu o novej ére liečby rakoviny prsníka.

Rakovina prsníka je celosvetovo najčastejším typom rakoviny, ktorý postihuje ženy. Počet všetkých žien s rakovinou prsníka na Slovensku je viac ako 30 000. Ročne s touto diagnózou pribudne na Slovensku asi 3 000 žien. Kategorizačná komisia v januári odporučila zaradiť imunoterapiu (liek Keytruda) v indikácii trojnásobne negatívny karcinóm prsníka (neoadujuvantná a adjuvantná liečba) k 1. aprílu 2024.

Dátum: 16 Jan 2024
Čítať viac
#MIRRORCHALLENGE mieri na svetové finále Miss Universe

Mirrorchallenge, jedinečný virálny projekt organizácie NIE RAKOVINE to dotiahol až do sveta! Kinga Puhová, Miss Universe Slovakia 2023 sa rozhodla prezentovať myšlienku podpory žien a prevencie rakoviny prsníka na svetovom finále prestížnej súťaže Miss Universe, ktoré sa uskutoční 18. novembra v Salvádore.

Je skvelé, že súťaže krásy už nie sú „len“ o kráse a dievčatá sú skutočnými osobnosťami, ktoré oslovujú ďalšie mladé ženy a šíria dôležité posolstvá. V spolupráci so skupinou CI Talks a Miss Universe bude po prvýkrát súčasťou svetového finále video súťaž s názvom "Voice for Change" (Hlas pre zmenu). Dáva súťažiacim/delegátkam príležitosť hovoriť o spoločenských problémoch a témach, ktoré majú pre ne osobný význam, a zároveň stať sa ambasádorkou pozitívnych zmien pre ženy.

Kinga Puhová sa spojila s našim občianskym združením NIE RAKOVINE v boji proti rakovine prsníka. Aktívne sa zapojila do kampane #mirrorchallenge, ktorá propaguje myšlienku prevencie tohto ochorenia tým najjednoduchším spôsobom: samovyšetrením. Výzva #mirrorchallenge sa šíri virálne, prostredníctvom Instagramu a tak sa dostáva k mladým ženám a dievčatám, čo považujeme za mimoriadne dôležité.

Dátum: 23 Oct 2023
Čítať viac
Solidaritu s onkologickými pacientkami vyjadruje Prezidentský palác, Národná banka Slovenska aj Mesto Bratislava

Rakovina prsníka je ochorenie, ktoré každoročne vstúpi do života mnohých žien a ich rodín. Táto diagnóza prevráti naruby život tisícok Sloveniek a čoraz viac sa týka mladých žien v produktívnom veku.

Aktuálne sa na rakovinu prsníka na Slovensku lieči 30 tisíc žien. Vytrvalo bojujú so svojim osudom a hrdinsky čelia fyzickej aj psychickej bolesti, vyrovnávajú sa so strachom z budúcnosti o seba a svojich najbližších, popritom riešia problémy spojené so stratou zamestnania, výdavkami na zotavenie sa, invaliditou. Svojou silou a odhodlaním nás všetkých inšpirujú. My im za to dnes chceme poďakovať a povzbudiť ich, aby vytrvali a nevzdávali sa.

Dátum: 15 Oct 2023
Čítať viac
Október je ružový a zachraňuje životy: hovoríme NIE RAKOVINE PRSNÍKA

Na Slovensku žije okolo 30 000 žien s rakovinou prsníka. To je stále priveľa, hovorí pacientska organizácia NIE RAKOVINE. Prostredníctvom osvety, prevencie, včasného záchytu, mamografického skríningu, zabezpečenia dostupnosti modernej liečby - cieľov našich aktivít Pink októbra - môžeme zachrániť mnohé z nich. Zároveň upozorňujeme, že Slovenky naďalej nemajú k dispozícii všetku dostupnú inovatívnu modernú liečbu, ako v okolitých krajinách.

Mesiac október, na celom svete známy ako PINK OCTOBER/ Ružový október, je spojený s kampaňami proti rakovine prsníka, ktorých symbolom je ružová farba a ružová stužka. Lenže mnohokrát je osveta a konkrétna pomoc do veľkej miery v rukách jednotlivcov, pacientskych aktivistov a odhodlaných žien. My, v NIE RAKOVINE tento boj dobre poznáme a vieme, že až tristo skvelých žien ročne zomiera zbytočne... Možno nevedeli o prevencii, možno sa nedostali na včasné vyšetrenia, možno dostali do vienka zlý typ rakoviny, ktorý rýchlo metastázuje a možno od začiatku nedostali tú najadekvátnejšiu liečbu. Musíme urobiť všetko preto, aby sme vsetky tieto "MOŽNO" zmenili.

Dátum: 01 Oct 2023
Čítať viac
Onkokontrola.sk na podporu preventívnych kontrol

Veľká vec sa podarila!
Choďte na onkokontrolu a zistite, či ste OK.

Spustenie spoločnej informačnej kampane Onkokontrola na podporu účasti na onkologických skríningoch, čiže na prevencii, je výsledkom odbornej pracovnej skupiny, v ktorej pôsobí aj naša pacientska organizácia NIE RAKOVINE. Kampaň vznikla pod vedením Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky a Národného onkologického inštitútu v spolupráci zdravotných poisťovní, pacientskych organizácií a mnohých špecialistov.

Dátum: 28 Sep 2023
Čítať viac
Aj keď sa zdá, že zápasíme s veternými mlynmi, boj za rovnocenný prístup k liečbe pre Slovenky s rakovinou prsníka nikdy nevzdáme!

V spolupráci so CINEMAX Slovensko sme v kinách po celom Slovensku odpremiérovali náš nový spot na podporu rovnakej dostupnosti liečby pre Slovenky s rakovinou prsníka – takej, akú majú ženy v okolitých krajinách.

„Povedzme všetkým, ktorí majú vplyv na stav zdravotníctva v našej krajine, že chceme viac pre naše dievčatá a ženy. Že nechceme strácať svojich blízkych!“ Vyzýva prezidentka pacientskej aliancie NIE RAKOVINE a vytrvalá bojovníčka za zlepšenie situácie v onkológii, Jana Pifflová Španková. Spoločne s Bibianou Ondrejkovou, Patrikom Hermanom a tímom odborníkov a dobrovoľníkov z radov onkologických pacientov v novej kampani upozorňujú na potreby žien s karcinómom prsníka, ktorých na Slovensku žije viac ako 30 tisíc!

Dátum: 19 Feb 2023
Čítať viac
Spúšťame kampaň NIE RAKOVINE prsníka o rovnocennom prístupe k liečbe

Pacientky s podporou odborníkov v oblasti onkológie: „Na Slovensku chýbajú inovatívne lieky na liečbu metastatického karcinómu prsníka. Žiadame dostupnú modernú onkologickú liečbu, tak ako v okolitých štátoch!“

Pacientska organizácia NIE RAKOVINE spúšťa v týchto dňoch videokampaň na podporu dostupnosti modernej liečby metastatickej rakoviny prsníka na Slovensku. Vo videoklipoch vystupujú skutočné pacientky s touto diagnózou.

Dátum: 10 Feb 2023
Čítať viac
Žite aktívne a ružovo: Povedzte spolu s nami NIE RAKOVINE prsníka! Pri príležitosti PINK OKTÓBRA, mesiaca povedomia o rakovine prsníka, uvádzame spoty s motivačnými posolstvami mladých aktívnych žien, ktoré sa spolu s nami postavili na stranu zodpovednosti a poctivej prevencie. Z lásky k sebe, k svojim blízkym, z lásky k životu.

Rakovina prsníka je jedným z najčastejších onkologických ochorení u žien, žiaľ, so stúpajúcou tendenciou aj v prípade mladších ročníkov. Gynekológ MUDr. Mikuláš Redecha PhD. upozorňuje, že rovnako ako pri iných typoch onkologických ochorení, aj tu rozhoduje čas. „Včasnou diagnostikou karcinómu prsníka vieme zabezpečiť aj jeho úplné vyliečenie, preto je veľmi dôležité, aby ženy chodili na gynekologické prehliadky a absolvovali preventívne a skríningové mamografické vyšetrenie.“

Dátum: 22 Sep 2022
Čítať viac
PINK OKTÓBER:  Pridajte sa k nám a podporte tisícky Sloveniek bojujúcich s rakovinou prsníka

„PINK OKTÓBER“ je medzinárodný mesiac povedomia o rakovine prsníka a 15.október je celoeurópsky „Breast Health Day“ - každoročne v 47 krajinách. Chceme pri tejto príležitosti povedať spolu s vami NIE RAKOVINE PRSNÍKA a pomôcť zmierniť zbytočné utrpenie 34-tisícok Sloveniek a ich rodín, kde sa rakovina prsníka vyskytla.

Dátum: 13 Oct 2021
Čítať viac