Rakovina prsníka

Rakovina prsníka

Rakovina prsníka je najčastejšou onkologickou diagnózou u žien, karcinóm prsníka na Slovensku predstavuje 18 percent zo všetkých karcinómov v ženskej populácii. Každých 19 sekúnd je niekto na svete diagnostikovaný s rakovinou prsníka.

Rakovina prsníka - najčastejšie ženské onkologické ochorenie, ktoré nám berie naše mamy, sestry, manželky a priateľky. Žiaľ, štatistiky ukazujú, že až jedna z ôsmich žien bude počas svojho života čeliť tomuto onkologickému ochoreniu. Bohužiaľ, stále platí, že 5-6 percent žien s touto diagnózou na Slovensku už s pokročilou rakovinou prsníka je diagnostikovaných až 300 žien ročne.

Viac info

Príznaky

Výskyt rakoviny prsníka stúpa s vekom, pod 30 rokov je výskyt 0,8 percenta, medzi 30. a 40. rokom života ochorie 6 percent žien. Najčastejšie sa vyskytuje u žien po menopauze, vrchol výskytu je približne vo veku 64 rokov. Pri 10 až 20 percentách pacientok mal takéto ochorenie prvostupňový príbuzný, pri 50 percentách je anamnéza v rodine, v piatich percentách ide o dedičné ochorenie pri mutácii niektorého génu.

Príčina vzniku rakoviny prsníka nie je ešte celkom objasnená. Vychádza sa však z toho, že u približne 5 % chorých žien je spoluzodpovednou genetická príčina. Riziko rakoviny tak napríklad stúpa na trojnásobok u ľudí, u ktorých je chorá príbuzná prvého stupňa. Zdá sa, že isté zmeny v genotype podporujú vznik tumorov, dokázané to však bolo len pri niekoľkých málo typov nádorov. Spočiatku nezhubné množenie lalôčikov žľazy a väzivového tkaniva, takzvaná proliferatívna mastopatia, predstavuje ďalší rizikový faktor.

Viac info

Rizikové faktory

Rizikové endogénne faktory

 • Vek, pohlavie, rasa
 • Výška
 • Hmotnosť
 • Hustota prsnej žlazy
 • Kostná hustota
 • Benígne choroby prsníka
 • Osobná a rodinná anamnéza
 • Rizikové endogénne estrogény

Rizikové exogénne faktory

 • Exogénne estrogény
 • Konzumácia alkoholu, červeného mäsa a fajčenie
 • Nočná práca
 • Ionizačné žiarenie
Viac info

Ochranné faktory

 • Stredomorská strava a konzumácia sóje
 • Mikrobióm
 • Vitamín D
 • Fyzická aktivita

Prevenciu rakoviny v zmysle jej predchádzania môže každý vykonávať iba zdravým životným štýlom a vyhýbaním sa rizikovým faktorom. Lekári a lekárky sa môžu len starať o to, aby sa rakovina zistila čím skôr. Vo všeobecnosti platí, že čím skôr sa rakovina zistí, tým väčšia je šanca na vyzdravenie.

Viac info

Prevencia: pravidelné samovyšetrovanie

Základom prevencie je však samovyšetrovanie prsníkov každý mesiac. Napriek tomu, že podľa prieskumov vedia o možnosti samovyšetrenia prsníkov až tri štvrtiny žien, vykonáva si ho len 10 percent žien. Hlavným cieľom samovyšetrenia je pritom práve prevencia obávanej choroby a snaha odhaliť včas prípadné problémy alebo zmeny. Často si ich totiž ženy odhalia ako prvé samy, keďže svoje prsia poznajú a môžu si ich kontrolovať pravidelnejšie, ako navštevujú gynekológa.

Hrčky či iné abnormality v prsníku môžu byť nezhubné – benígne, alebo zhubné – rakovinové, malígne. Našťastie, väčšinu nálezov v prsníku nemá na svedomí rakovina. Môžu vznikať v dôsledku prirodzených hormonálnych zmien počas menštruačného cyklu, po infekcii, poranení, ale aj v dôsledku užívania niektorých liekov. Zvýšenú pozornosť treba venovať najmä hrčkám, ktoré sa zdajú výrazne tvrdšie, ako ostatné tkanivo prsníka.

Viac info

Diagnostika

Zvyčajne sa karcinóm prsníka diagnostikuje pomocou klinického vyšetrenia, zobrazovacími vyšetreniami a biopsiou.

Klinické vyšetrenie: Lekár vyšetrí prsníky a lymfatické uzliny. Pýta sa Vás na rodinný výskyt karcinómu prsníka a či ste už v menopauze alebo nie. Tiež Vám môže odobrať vzorky krvi na štandardné vyšetrenia. Ak u Vás zistí podozrenie, že máte nádor prsníka, môže Vás objednať na zobrazovacie vyšetrenia.

Viac info

Rozsah ochorenia

Určenie štádia (rozsahu) ochorenia

Určenie štádia ochorenia karcinómu sa používa na popis jeho veľkosti a umiestnenia a či sa rozšíril z miesta svojho vzniku. Určenie klinického štádia pozostáva z fyzikálneho vyšetrenia, krvných testov a zobrazovacích vyšetrení. Ako ďalšie k iniciálnej mamografii, môžu byť potrebné zobrazovacie vyšetrenia vrátane počítačovej tomografie (CT), RTG hrudníka, ultrazvuk, CT alebo MRI vyšetrenie brucha a zobrazovacie vyšetrenie kostí. Prípadne sa môže použiť na vyšetrenie celého tela pozitrónová emisná tomografia (PET).

Viac info

Liečba

Aké sú liečebné možnosti karcinómu prsníka?

Liečba bude závisieť od veľkosti, lokalizácie a počtu nádorov a od patológie (podtyp, stupeň - grade a prítomnosť biomarkerov) nádoru, ako aj od veku a celkového zdravotného stavu. Liečba multidisciplinárnym a špecializovaným tímom zlepšuje prežívanie a kvalitu života.

Viac info

Partneri

sgps.sk novartis.sk AstraZeneca Roche vszp.sk Hyundai cine-max.sk

Viac info

Krok po kroku

Rady sa hýbete? Motivujme jedna druhú a kráčajme spolu za zdravím! Od 1. októbra do 31. októbra si stiahnite apku ViMove (Google Store, Apple Store). Známy výrobca smart hodiniek rozdelí dohromady 100 000 € pre všetky zapojené krajiny, zaváži len jediná vec: koľko športových aktivít vykonáme, toľko sa zaráta! A koľko sa zaráta, to sa premení na peniaze, za ktoré pomôžeme onkologickým pacientkam s rakovinou prsníka. Na Slovensku ich žije vyše 30 000. A nie, na veľkosti krajiny nezáleží. Záleží na každej z nás.

Viac info