Online poradňa

V tejto poradni uverejňujeme odpovede na otázky, ktoré vás zaujímajú v súvislosti onkologickými ochoreniami.

Mgr. Anna Chudíková

Na otázky z oblasti gynekologickej prevencie odpovedá Doc. MUDr. Erik Kudela, PhD., zástupca prednostu pre pedagogickú činnosť Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Doc. MUDr. Erik Kúdela, PhD, je aktívne orientovaný na klinický výskum v oblasti gynekologických malignít so zameraním sa na rakovinu krčka maternice a molekulárne markery včasného záchytu cervikálnych lézií. Venuje sa problematike HPV indukovanej karcinogenézy, diagnostike a terapii cervikálnych dysplázií. Vedie ambulanciu cervikálnych prekanceróz s využitím expertnej kolposkopie na Gynekologicko-pôrodníckej klinike JLF UK a UNM v Martine.


Mgr. Monika Farkašová

Poradenstvo onko-psychológa: Vaše otázky môžete telefonicky položiť Mgr. Monike Farkašovej, klinickej psychologičke Národného onkologického ústavu. V pracovnej dobe počas týždňa, v prípade zaneprázdnenosti zavolá neskôr späť, prípadne sa pripomeňte sms správou na 2.deň. +421 903 685 055

Mgr. Monika Farkašová sa v ambulancii klinickej psychológie Národného onkologického ústavu venuje onkologickým pacientom a ich príbuzným od roku 2005.


Mgr. Anna Chudíková

Na otázky z oblasti prevencie a aktivít občianskeho združenia Europacolon odpovedá Mgr. Anna Chudíková, členka združenia Europacolon, a dobrovoľná poradkyňa.

Mgr. Anna Chudíková, novinárka - zvíťazila nad rakovinou, pracuje ako dobrovoľníčka v združení Europaclon Slovensko a v jeho v Klube podpory pacientov, je redaktorka webu o.z. Europacolon.


Online formulár
Otázka:
Dobry den pan doktor, v roku 2017 som mala vo svojich 24 rokoch zhubny nalez na krcku maternice a borderline tumor na vajecniku, zhubny nalez konkretne epidermoidny karcinom s invazivnym rastom, nakolko som nemala este deti a povedali mi ze je nador v zaciatku riesili to u mna viacerymi konizaciami a vybratim praveho vajecnika, po konizaciach nakoniec vysiel vysledok ako cisty. Nasledne som isla na pet vysetrenie kde sa uz nic nevysvietilo a pravidelne chodim ma onkogynekologiu na kontroly. Minuly mesiac som bola zasa na kontrolnom CT po porode, nakolko sa nam s manzelom podarilo mat babatko. Co ma stale znepokojuje je ze v podstate od toho roku 2017 mam stale na kazdom vysetreni ci pet, ct alebo mr vpravo na mieste kde mi brali vajecnik zvacsenu uzlinu, momentalne 14x10mm, dva roky dozadu bola 25x13mm, no jednoducho stale tam je zvacsena len sa zmensi alebo zvacsi trosku, dokonca na nu reagujem v cykle, ked mam ovulaciu alebo menstruaciu tak citim ako sa zvacsi a vtedy ma dokonca aj boli. Ked sa vsak lekarov na to pytam ci by nebolo fajn zobrat biopsiu, lebo samozrejme po mojich nalezoch mam strach ci v nej nieco nie je, tak mi vsetci povedia ze to je ok, ze to neni urcite, ze keby bolo ze to uz by som davno mala po celom tele a tak, ze to by sa vysvietila na petku keby bola zla, ze to bude len zapalova, aky mate nazor na to vy? Plus mi teraz na ct v plucach vysli nejake ojedinele drobne noduly, statickeho charakteru, na to mi tiez bolo povedane ze to nic nie je, ze to su bezne uzliky, ktore sa v plucach objavuju, je to naozaj tak? Nemusim z hentakeho popisu mam strach, ze by to bolo nieco zle, dakujem

24 Oct 2020 - Dobrý deň. Podľa uvedených skutočností usudzujem, že išlo o prvé štádium rakoviny krčka maternice (keďže stačila konizácia ako operačné riešenie). Podobne aj nález na vaječníku bol len hraničný. Popisovaná uzlina môže byť reaktívnou uzlinou po hore uvedenej operácii. Teda nie je nádorová. Tá by určite nereagovala na zmeny menštruačného cyklu a takisto by svoju veľkosť nezmenšovala bez adekvátnej liečby. Zobrazovacie techniky, ktoré ste popísala sú síce súčasťou moderného manažmentu onkologických pacientov, ale na druhej strane aj oni majú svojú citlivosť a špecificitu. Kontrolné vyšetrenia po Vami uvedenej operácii musia brať do úvahy aj výsledky cytologických sterov eventuálne onkomarkerov, ktoré sú typické pre rakovinu krčka maternice alebo nálezy na vaječníkoch. Preto si nemyslím, že by ste mali mať z toho strach. Treba aj veriť erudovaným odborníkom, ktorí dané vyšetrenia robili.

Otázka:
Dobry den! Uz rok mám karcinom vulvy, scca je momentálne 25. Nedostanem ziadnu liecbu. Dokedy takto môzem zit?

24 Oct 2020 - Dobrý deň. Onkomarker SCCA je len jedným z prognostických markerov, ktoré stanovujú prognózu ochorenia (prežívanie). To závisí od hlavne od štádia ochorenia, možností liečby a celkového stavu organizmu v prípade nálezu, ktorý sa nedá operovať. Preto sa Vám k otázke neviem presne vyjadriť.

Otázka:
Dobrý večer prajem. Práve som sa dozvedel od mojej partnerky s ktorou som vo vzťahu 7mesiacov.V apríli tohto roku jej zistili že je pozitivna na HPV virus 16. Tajila mi to celý čas a až teraz mi to povedala Ohľadom tohto vírusu nemám žiadne znalosti a preto sa chcem spýtať pán doktor ako má človek postupovať v partnerskom vzťahu keď zistí že je HPV 16 pozitív a taktiež ako ten ktorý sa takéto niečo dozvie od svoje partnerky po pol roku a celú tú dobu sme boli sexuálne aktívny. Mám sa začať báť aj ja alebo stačí keď jej teraz jednu vylepim od nervov. Prosim poraďte mi lebo som teraz trošku stoho mimo ako sa takto môže niekto zachovať. Za vašu radu a odpoveď vám vopred Ďakujem.

08 Oct 2020 - Dobrý večer. Infekcia HPV vírusom je v populácii bežná a v mladšej vekovej kategórii dosahuje aj 30 % všetkých žien/mužov. Samotný vírus, ktorý je pohlavne prenosným ochorením, je v drvivej väčšine prípadov spontánne eliminovaný. Inak povedané, nespôsobí žiadne ochorenie. O to viac to platí u mužov, ktorý sú zväčša len prenášači. Sú to ženy, ktoré následne môžu mať problémy so vznikom prekanceróz a rakoviny krčka maternice v budúcnosti. Svoju partnerku si vážte a nech Vás ani nenapadne ďalej písať také nezmysly, aké ste spomenuli v posledných vetách. S pozdravom.

Otázka:
Dobrý deň pán docent, som mamička 1 rok na materskej dovolenke a celý ten čas svoju dcéru dojčím. Posledné týždne pozorujem na jednej bradavke pri ústí mliekovodu, akoby sa mi vytvoril najskôr drobný nebolestivý hrbolček. Za pár týždňov sa zväčšil o polovicu. Pred tehotenstvom som 7 rokov pracovala v ionizujúcom žiarení. Tak sa bojím, čo by to mohlo byť. Za odpoveď Vám vopred ďakujem. S pozdravom Jánošíková

01 Oct 2020 - Dobrý deň. Popisovaný nález, ktorý uvádzate v správe, môže byť len lokálnou zápalovou reakciou. Keďže dojčíte, je to asi najpravdepodobnejší scenár. Je ale veľmi ťažké hodnotiť nález, pokiaľ ho lekár nevidí. Určite sa môžte upokojiť - nemá to nič spoločné s Vašou predchádzajúcou prácou. Ak by sa popisovaný hrbolček zväčšoval, navštívte svojho lekára, ktorý Vám môže odporučiť aj sonografické vyšetrenie prsníkov. S pozdravom. Erik Kúdela

Otázka:
Dobrý deň, mám 21 rokov, iba jedného sexuálneho partnera za život, laboratórne testy mi zistili v júli high-risk HPV (16,31,33,45) a v decembri idem na cytologické vyšetrenie. Chcela by som sa opýtať aké kroky by som mala s pani lekárkou podstúpiť, prípadne čo môžem od svojej lekárky žiadať. Chcela by som aby bolo všetko spravené načo mam nárok. Odkedy to viem pociťujem vnútorný stres až miernu úzkosť keďže mi bolo oznámené, že možno už nebudem môcť mať deti prípadne horšie. Otazka č.2: Ako by sa mal liečiť partner, keďže jeho urológ povedal, že sa s tým len máme naučiť žiť. Ďalšia otázka či odporúčate huby AHCC proti HPV. Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď. Vážim si to.

16 Sep 2020 - Dobrý deň. V prvom rade, je to trošku zvláštny manažment. HPV test má validitu len u žien starších ako 30 rokov, keďže pozitivita testu vo Vašom veku môže kľudne presahovať 25 %. Vo Vašom prípade je dôležitý cytologický výsledok. Od neho sa odvíja ďalší postup. Pravdepodobnosť, že sa sama zbavíte infekcie je viac než 90 %. To isté platí aj o partnerovi. 100 % účinná konzervatívna liečba neexistuje, hoci existuje viacero prípravkov na posilnenie imunitného systému (napr. ten, čo spomínate). Tvrdenie od lekára, že možno nebudete mať deti, je poburujúce a nepravdivé. Stresovať teda určite nemusíte. Relevantné informácie ohľadom HPV nájdete aj na stránke Nie rakovine eventuálne aj na mojej facebookovej stránke HPV Slovensko.

Otázka:
Dobrý deň pán doktor, mám otázku ohľadom liečby rakoviny prsníka. 1 lekár, u ktorého sa pacientka liečila od začiatku a aj bola u neho operovaná odporúča hormonálnu liečbu s ožarovaním, a druhý lekár -klinicky onkológ, ku ktorému pacientka nastúpila na konzultácie po operácii odporúča chemoterapiu - 4 kúry EC, potom RT,hormonálna liečba, trastuzumab. Je hormonálna liečba menej účinná? Dočítala som sa, že by mala mat rovnaký účinok, ale vedľajšie účinky nie sú také agresívne ako pri chemoterapií. Aktuálne je pacientka s Ca mammae I. dx., 21.08.2020 operácia QE mammae I. dx, SNB I. dx., plastika. Histológia: invazívny duktálny karcinóm, G2, priemer 18 mm, ER, PRO pozit, Ki 67 25%, HER 3+, SNB 1 LU negat, NMG v norme USG vyšetrenie, axila bez LAP. Histologicky grade 2, B5b Klasifikácia pT1cpNOpMO. In Situ zložka : bez EIC Pacientka sa má rozhodnúť, či súhlasí s navrhovanou chemoterapiou. Čo by ste odporúčali vy vzhľadom na jej zdravotný stav? Pacientka sa lieči na aj na benignu primárnu arteriovu hypertenziu bez hypertenzného krízy, má 66 rokov. Obávame sa, aby jej organizmus chemoterapiu zvládol. Na druhej strane mame obavy, či aj hormonálna liečba môže byt pre ňu účinná a dostatočne silná, aby sa nestalo, že po liečbe sa jej bude choroba šíriť aj naďalej, alebo bude neúčinná. Vopred ďakujem za radu. Ak by ste potrebovali ďalšie informácie Kontaktujte má prosím. Ďakujem

15 Sep 2020 - Dobrý deň. V prvom rade pooperačnú liečbu určuje onkológ. Vzhľadom na uvedené histologické výsledky je postup onkológa lege artis, teda podľa najnovších doporučených postupov. Hormonálna liečba je účinná, ale vzhľadom na pozitivitu HER2 je doporučená ešte chemoterapia a liečba monoklonálnou protilátkou trastuzumabom. S pozdravom. Erik Kúdela.

Otázka:
Dobrý deň, prosím bola mi diagnostikovana rakovina prsníka na základe mamografickeho uktrazvukoveho vyšetrenia plus biopsia. Invazívny dukátny karcinóm G1 vo veľkosti 1,5x1,8 cm. V histologickej správe bude Her2 vraj doložené. Môžem sa opýtať co znamená to skóre 2+2+1=5? Bola som i na onkologickým ústave moja prvá návšteva no nič absolútne nič mi nepovedali zobrali krv o týždeň mam prísť budú nasledovať rôzne vyšetrenia ČT a ultrazvuk brucha... No znepokojuje ma, že mám termín operácie až o mesiac. Môže sa takto dlho čakať? Mam obavy ze sa to môže šíriť metastazovat. Chirug mi povedal, že v operujú tumor lebo som sa bála ze mi odstrania celý prsník. Prosím o vysvetlenie toho skora a zároveň ci je možné že pri granding 1 sa môže šíriť choroba po tele a teda či sú skústenosfi, že už by som mohla mať metastázy po tele a hlavne ci by sa aj vedeli do mesiaca rozmohnut po tele viac. Ďakujem. Veľmi pekne za odpoveď. Získajte Outlook pre Android

14 Sep 2020 - Dobrý deň! Nález, ktorý ste popísala, má vynikajúcu prognózu. Výsledok HER2 bude doložený dodatočne - výsledok usmerňuje onkológa ohľadom ďalšej liečby. Dané čísla, ktoré uvádzate, môžu predstavovať tzv. prognostický index (čím nižšie číslo, tým lepšia prognóza). V tomto prípade čísla opäť značia o vynikajúcej prognóze. Daná čakacia doba na operáciu je v poriadku, nemusíte sa báť zhoršenia nálezu na prsníku alebo dokonca celotelových metastáz. Operácia, ktorá Vás čaká, spočíva v odstránení tumoru tak, aby nádorové bunky nezasahovali do okraja odstráneného tkaniva. Moderná liečba sa vo všeobecnosti orientuje na prsník zachovávajúcu operáciu. To znamená, že odstránenie celého prsníka je veľmi nepravdepodobné. Celý manažment závisí od peroperačnej a definitívnej histológie.

Otázka:
Dobry den.Manzel podstupuje brachyterapiu prostaty.2krat mu psa kleslo, na tretej kontrole mu stuplo.Mame sa zacat obavat?

13 Sep 2020 - Dobrý deň. Vzhľadom na to, že som gynekológ, Vám neviem dať adekvátnu odpoveď.

Otázka:
Pekný večer , chcela by som sa poradiť mám 63 r. a občas sa mi stáva že trašne má začne bolieť a svrbieť bradavka v júni som absolvovala mamografiu a všetko je v poriadku chcem sa uistiť že je to bežné alebo mala by som ešte absolvovať iné vyšetrenia, ďakujem za odpoveď , Helenka

14 Sep 2020 - Dobrý deň. Svrbenie v oblasti bradavky môže byť najčastejšie spôsobené alergickou reakciou na oblečenie (prací prostriedok, aviváž a pod.) alebo kozmetiku. Ostatné príčiny sú závažnejšie, ale o to zriedkavejšie. Môže sa jednať o ekzém, väčšinou spojený so začervenaním dvorca a bradavky s olupujúcou sa kožou. Začervenanie a svrbenie bradavky a prsného dvorca môže byť spojené aj s onkologickým ochorením, čo na základe Vami udanej informácie o mamografii je veľmi nepravdepodobné. V prípade zhoršenie príznakov treba navštíviť svojho lekára. S pozdravom. Erik Kúdela

Otázka:
Dobry den. Dnes som mala prvu infuznu chemoterapiu.potom 14 dni tabletkova, asi 4cykly budú. Nador na hrubom creve,konecniku IV. so 16timi loziskami na peceni. Idem do boja. Chcem žiť, kvôli dcere,(v sobotu mala 11rokov), kvôli sebe, kvôli rodine, ... Moja otázka je, či treba vylúčiť niečo zo stravy a naopak, čo treba pridať? Mám bolesti čiastočne aj pri vyprazdnovani i v bežný deň, hlavne akoby na kostrci zvnutra, no zatial netreba vyvod, kym to ide samé von. Som aj psychiatricky pacient - depresie, uzkostne stavy, no antidepresiva sme vysadili, zostal len v prípade potreby xanax. Aké sú prosím Vaše rady, pripomienky, názory,ako existovať teraz ... Ani neviem, či zvládnem zajtra ísť do práce, no zahrabat sa doma nemôžem. Ďakujem zo srdca za skoru odpoveď. Katka

26 Jun 2018 - Dobrý deň prajem, myslím, že moja rada je, asi ste jedli častejšie malé množstvá jedla, neboli v strese, pozitívne mysleli a strávili veľa času s rodinou, ktorá Vám pomôže. A Xanax je OK. Držíme Vám palce. s úctou Dr. Barilla

Otázka:
Dobry vecer, ja by som sa chcela opytat ci by ste mi laicky nevysvetlila lekarsku spravu, ktora znie takto Záver: St.p. OP karcinómu koreňa jazyka vpravo - bez detekcie lokorecidívy - tri LU sublinguálne vpravo- najväčšia s hraničnou metabolickou aktivitou do sledovania - pruhovito vyššia aktivita v oblasti hypofaryngu vpravo od úrovne koreňa jazyka bez morfologického korelátu, v dif. dg. postliečebné zmeny?, vhodné do sledovania. - tri noduly pľúc vpravo, dva s výrazne zvýšenou metabolickou aktivitou charakteru viabilných MTS Mezenteriálna panikulitída Dakujem

18 Jun 2018 - Dobrý večer, ale áno. Zrejme ide o výsledok PET/CT teda pozitrónovej emisnej tomografie. Hovorí sa tam, že do oblasti pôvodného nádoru v oblasti koreňa jazyka, sa choroba nevrátila, a že v uzlinách ten nález nie je celkom priekazný, či sú alebo nie postihnuté nádorom. Nález na hltane je následok liečby, nie nález nádoru. Ale 2 ložiská ochorenia v obsahujú pravdepodobne nádorové ložiská s vysokou aktivitou ochorenia. Zvyšok a riešenie Vám dopovie Váš lekár. s pozdravom R. Barilla

Otázka:
Dobrý deň pán doktor, asi v roku 2003 som podstúpil kolonoskopiu, keď predtým som mal problém s vyprázdňovaním. Odstránili mi 3 polypy. Odvtedy som chodil 1x do roka na kontrolné kolonoskopie, neskôr každé 3 roky. Posledný krát som bol asi v r. 2013 vždy s negatívnym výsledkom. Dovoľujem si Vás opýtať, či sú potrebné ďalšie kontroly najradšej bez nepríjemnej kolonoskopie a či existuje iná možnosť kontroly ako kolonoskopia. Subjektívne nemám zjavné problémy. Mám 79 rokov. Asi v r. 2015 mi bol indikovaný karcinóm prostaty a podstúpil som rádioterapiu prostaty s injekčnou kastráciou. Keďže sa mi PSA drží na kodnotách pod 0 a testosterón je nízky, na kontroly chodím 1x ročne. Ďakujem. Pavel

22 May 2018 - Dobrý deň, na kontrolu pokiaľ ide o hrubé črevo už len pri symptómoch po takej dlhej dobe. Kontroly s prostatou častejšie ako len raz za rok spolu s PSA a vyšetrením hladinami testosteronu. Dr. Radovan Barilla

Otázka:
Od jan. 2017 sa liečim na rakovinu prostaty-kostné metastázy sú v chrbtici a v pánve. Chcem sa spýtať, či pri užívaní "Zitigy" je potrebné ešte podávať X-Gevu. Organizmus to už odmieta. Ďakujem za informáciu.

17 May 2018 - Dobrý deň, Zytiga a Xgeva pôsobia odlišným spôsobom. Zytiga je hormonálny liek a Xgeva preparát, ktorý pôsobí len na kosti, znižuje riziko zlomeniny a ďalších nepriaznivých príhod. Dobre sa znáša. Okrem nízkej hladiny vápnika v krvi a možnosti poškodenia čeľuste a občasného pobolievania kostí a kľbov po podaní nerobí zvyčajne ťažkosti. Stručne povedané, áno, obe liečby sa spolu môžu podávať.

Otázka:
Dobry den pan doctor. Moja mama ma 67 rokov a mala whiple operaciu v oktobry 2017. Zacala chemotherapiu v Decembri ale you netolerovala, poslednu mala v marci tohto roku. V tedy jej robili markery, ktore bolo dost vysoke 1100. O dva tyzdne na to mala CT brucha a hrudnika ktore bolo negativne. Vtedy uz bola hospitalizovana lebo jej celkove krvne vysledky boli zle a bola velmi slaba. Bola na tazkych antibiotikach a dostala clostridiovu hnacku, ktoru liecili. Ked uz bola lepsie a zacala chodt a jest preloyili you na ODCH. Po niekolkych dnoch zacala mat hnacky a zvracat. Az o tyzden im prisli kultury pozitivne na clostridiu. Cely tyzden jej len davali podkozne infusie, cokolvek dala do zaludku, vyvratila. Ked prisli kultury vecer jej zaviedli kaval a zacali s antibiotikami a odvtedy zacina pomali jest. Na zaklade jej vysokych markerov v marci sa royhodli, ze je to progesia nadoru a ma ist do hospicu. Jej terajsie hepatalne testy su len mierne zvzsene. Jej albumin je 12, a je cela edematozna, nastastie jej davaju plazmu. Mne to pripada ze ju odpisaly, bez dostatocnych dokazov. Ja viem ze je to zakerne ochorenie a nema velmi dobru prognozu. Chcem sa spytat na Vas nazor. Dakujem

09 May 2018 - Dobrý večer, žiaľ, tento stav sa nedá už veľmi ovplyvniť. Keď má 12 albumín, tak jej tekutina preniká z ciev vonku, preto je celá opuchnutá. Takáto paliatívna starostlivosť je jediné možné riešenie. Pri pokročilých nádoroch je to tak skoro vždy. Musíte sa zmieriť so zlou prognózou ochorenia, aj keď isto je to veľmi ťažké. R. Barilla

Otázka:
Dobrý deň pán doktor, bratovi diagnostikovali rakovinu pankreasu 2/2017. odvtedy podstúpil niekoľko cyklov chemoterapie, žiaľ s nie najlepšími výsledkami. Na poslednom PET CT bol nádor zväčšený. Teraz nás však trápi iná vec. Začala sa mu v bruchu tvoriť voda. Bola mu urobená punkcia, no voda po 2 dňoch opäť sa začala tvoriť. Toto spôsobuje aj dávenie a bolesti.Takmer nič neje. PRosím Vás, čo sa dá ešte v takomto stave robiť? ďakujem

11 Apr 2018 - Dobrý deň, karcinóm pankreasu žiaľ nie je ochorenie, ktoré by bolo významne citlivé na používanie chemoterapie, ale inú liečbu nemáme. Tekutina v bruchu je nádorový výpotok, to čo je možné robiť, sú opakované punkcie tejto tekutiny s opatrnosťou (lebo sa zároveň ochudobňuje organizmus aj o minerály a bielkoviny) resp. zmena chemoterapie na inú, ktorá tento proces môže mierne spomaliť. Plus lieky na močenie, ktoré čiastočne môžu pomôcť. s pozdravom Radovan Barilla

Otázka:
Dobry den, mam 30 rokov a 66 kil.Uz 3 roky chodim po vysetreniach s bruchom.Moje problemy zacali velmi davno. Do desiatich minut po najedení som maval hnačky a velku bolest brucha. Vsetky testy su negativne. Robili mi kolonoskopiu, gastroskopiu, magneticku rezonanciu tenkeho creva aj ostatnych organov. Vysledky negativne. Krv, stolica, moč v poriadku. Lenže moj stav sa zhorsuje. Boli ma stale brucho okolo pupka, pod lavym aj pravym rebrom. Teraz sa pridali bolesti do krizov a chrbta. Dost casto mi pride zle od zaludka. Uz som zufaly. Doktori ma posielali aj ku psychologovi, no ten tiez dal negativne stanovisko. Prosim skuste sa k tomu vyjadrit. Dakujem

16 Mar 2018 - Dobrý deň, prepáčte, ale lekár-špecialista pre onkológiu nie je odborne spôsobilý Vám dať na toto adekvátnu odpoveď. Zdravotný stav musíte pozorne sledovať a spolupracovať so svojim všeobecným lekárom a internistom-gastroenterológom. Radovan Barilla

Otázka:
Dobrý deň, môjmu svokrovi bola minulý december diagnostikovaná rakovina hrubého čreva. Mal by sa môj manžel (má 33 rokov) dať niekde už v tomto veku preventívne vyšetriť? Na aké vyšetrenie? Ďakujem

03 Mar 2018 - Dobrý deň, nie pokiaľ nejde o výskyt tejto choroby alebo iných nádorových ochorení v rodine manžela, u viacerých pokrvných príbuzných, resp. ak nie sú prítomné špecifické dedičné syndrómy v rodine, tak nie. V prípade neistoty Vás môže Váš onkológ poslať na genetické testy.

Otázka:
Dobrý deň pán doktor. V 2016 som bol operovaný na nádor močového mechúra a v rámci liečby som absolvoval 32 ožarovaní a 2 chemoterapie. V súčasnosti chodím len na pravidelné 6mesačné urologické a radiologické kontroly spojené so sonom vnutorných orgánov a RTG plúc. Chcel by som sa spýtať: -je nutné a neškodí RTG plúc každých 6.mesiacov? -môžem sa v r.2018 podrobiť kúpeľnej liečbe spojenej s teplými procedúrami v Pieštanoch,alebo chodiť do sauny? Za Vašu odpoveď vopred ďakujem. Ľubomír Šebo

02 Mar 2018 - Dobrý deň, nemusíte sa obávať, RTG pľúc je štandardná súčasť sledovania po liečbe, dávky žiarenia sú veľmi nízke a prísne kontrolované. Pokiaľ ide o kúpeľné procedúry a sauny, na to Vám dá odpoveď skôr rehabilitačný alebo kúpeľný lekár. Onkologická medicína k tomuto nemá žiadne relevantné informácie. s pozdravom Radovan Barilla

Otázka:
Dobry den p. Barilla, Moja mama ma aktualne 4. stadium rakoviny hrubeho creva s metastazami. Onkomarkery dosahujuce hodnotu 400 vsetky dostupne chemo kombinacie presla avsak bez pozitivneho efektu. Aktualne jej lekarka poziadala o liek Lonsurf na poistovni. Avsak ta jej ziadost zamietla s odivodnenim ze tento liek nie je hradeny z verwjnych zdrojov a ze jej maju dat dostupnu liecbu. Aktualnu liecbu metoleruje ma neskutocne bolestive vedlajsie efekty sama onkologicka uz nevie co by jej namiesala. Co si o situacii myslite. Dakujem Durandwt

20 Feb 2018 - Dobrý večer prajem, aj my sme dostali zamietavé stanovisko dnes na túto liečbu pre 2 pacientov v podobnej situácii. Toto nie je otázka, na ktorú Vám vie dať odpoveď onkológ, to je otázka situácie v liekovej politike, ktorá je mimo rúk zdravotníkov. Viac žiaľ k tomu nemám čo napísať. Verím, že Vaša onkologička nájde nejaký spôsob, ako Vám pomôcť. RB

Otázka:
Dobrý deň pán doktor, starej mame diagnostikovali nádor na pankrease (zhubný) cca. pred tromi mesiacmi. Nakoľko je však veľmi chudá a slabá, nemôže podstúpiť liečbu chemoterapiou, takže sa vlastne nelieči vôbec. Chcela by som sa spýtať, čo by ste odporučili v takomto prípade? Či je nejaká možnosť ako pribrať, zosilnieť (nutridrinky predpísané onkologičkou vôbec nepomáhajú a inú stravu prijíma len vo veľmi malom množstve), aby mohla aspoň nejakú liečbu podstúpiť a tiež aký je Váš názor na účinky kurkumy pri takomto ochorení? Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

07 Jan 2018 - Dobrý deň prajem, žiaľ naozaj, asi 20% pacientov (u starších pacientov viac) s pokročilou rakovinou pankreasu nemôže podstúpiť chemoterapiu, pretože by narobila viac škody ako úžitku. V takomto prípade podstupujú tzv. podpornú liečbu, ktorá môže spôsobiť úľavu od symptómov. Ak nepomáha uvedená liečba,ako uvádzate, je možnosť predpísať lieky Megesin (megastrol acetát), ktorý zlepšuje chuť k jedlu a zlepšuje celkový stav (nie skôr ako po 3 týždňoch užívania). Inak pripadá do úvahy hospitalizácia na Internom/Paliatívnom/Onkologickom oddelení s prípadnou infúznou liečbou. Žiaľ je nepravdepodobné, žeby kurkuma či akákoľvek iná alternatívna liečba tohto typu mohla byť nejakým spôsobom účinná. s pozdravom Radovan Barilla

Otázka:
Dobrý deň pán doktor, nedávno zazneli v TV informácie o príznakoch,ktoré by mali viesť k diagnostike možnej rakoviny psnkreasu (náhly neriadený úbytok váhy,plynatosť,riedka stolica,bolesti v obl. pankreasu). To zodpovedá aj mojim obtiažam; kde sa môžem dať vyšetriť? Ďakujem. Sobolič

19 Nov 2017 - Dobrý deň, Vaše ťažkosti nemusia znamenať ochorenie, ktorého sa obávate, veľmi ľahko môže byť príčinou iná choroba. Ak ťažkosti pretrvávajú, obvodný lekár Vám urobí vyšetrenie pečeňových testov, hladiny cukru v krvi a pošle Vás prípadne ku špecialistovi gastroenterológovi. Iné možnosti, ako uvádzate, sú našťastie oveľa pravdepodobnejšie. s pozdravom Dr. R. Barilla