Neuroendokrinné tumory (NET) sú skupinou nádorov, ktoré vznikajú v nervových bunkách a v bunkách žliaz nazývaných neuroendokrinné bunky, ktoré tvoria neuroendokrinný systém. Existuje niekoľko typov NET, najčastejšie sú NET tráviacej trubice, NET pankreasu a NET pľúc.
Sú vzácne, tvoria len 2 percentá nádorových ochorení vyskytujú sa rovnako u mužov i u žien. Priemerný vek pri diagnóze je 50-60 rokov. Sú pomaly rastúce, od začiatku ochorenia do určenia diagnózy často uplynie 5 až 7 rokov. V porovnaní s inými nádorovými ochoreniami sú NET malé a obvykle rastú pomaly, aj niekoľko rokov, avšak niektoré NET môžu rásť rýchlejšie než ostatné. NET zvyčajne nespôsobujú zjavné príznaky do doby, než začnú rásť a šíriť sa. Viac ako 50 % NET sa rozšíri do iných častí tela skôr, než sa zistia.
Viac infoNeuroendokrinné tumory, ktoré sa vyskytujú v tráviacom trakte alebo v pankrease, sa niekedy spájajú do jednej skupiny a nazývajú sa gastroenteropankreatické neuroendokrinné tumory, krátko GEP-NET. GEP-NET sú po rakovine hrubého čreva druhým najčastejším nádorovým ochorením tráviaceho traktu.
Neuroendokrinné tumory pankreasu (pankreatické NET, pNET) môžu byť klasifikované ako funkčné alebo nefunkčné:
Príznaky sa líšia v závislosti od toho, kde v tele sa NET nachádzajú, ako rýchlo rastú a či sa šíria po tele. Príznaky závisia aj od typu NET. NET môžu vyvolávať príznaky, ktoré sú veľmi neurčité a rôznorodé, takže sú spočiatku ťažko diagnostikovateľné.
NET pankreasu vyvolávajú príznaky, ktoré sú veľmi podobné, ako pri mnohých ďalších ochoreniach tráviaceho traktu, napríklad hnačky, bolesti brucha či nadúvanie.
Viac infoLekári na správnu diagnostiku NET používajú kombináciu vyšetrení a zobrazovacích metód. Zisťujú tiež anamnézu a robia fyzikálne vyšetrenia. Lekár sa môže rozhodnúť urobiť biopsiu, aby zistil, aký typ NET pacient má. Na diagnostiku a sledovanie dlhodobého zdravotného stavu pacienta môžu byť použité aj iné vyšetrenia ako napríklad vyšetrenie nádorových markerov.
Anamnéza je záznam súčasných príznakov, rizikových faktorov a zdravotných problémov, ktoré pacient mal v minulosti. Pri diagnostikovaní neuroendokrinného tumoru tiež lekárovi môže pomôcť anamnéza príbuzných pacienta.
Biopsia - Ak má lekár podozrenie na NET, môže odobrať vzorku tkaniva, kde má podozrenie na výskyt tumoru. Zvyčajne sa na to používa metóda nazvaná „biopsia tenkou ihlou“, keď sa do tela zavedie tenká ihla na odobratie tkaniva - je to podobné odberu krvi.
Viac infoLiečba neuroendokrinného nádorového ochorenia závisí najmä od miesta tumoru, či a do akých ďalších častí tela sa rozšíril, či tumor vylučuje hormóny a či je príčinou symptómov. Vo väčšine prípadov sa robí operácia. Farmakologická liečba sa používa na zmiernenie príznakov a/alebo na kontrolu rastu tumoru. Je možné využiť i rádioterapiu a chemoterapiu.
Operácia - Operácia je zvyčajne prvou voľbou liečby v prípade, že zobrazovacie vyšetrenia ukazujú, že primárny tumor je lokalizovaný v jednej časti tela, alebo sa rozšíril obmedzene v jednom orgáne. V prípade, že je možné tumor operatívne úplne odstrániť, nemusí byť potrebná žiadna ďalšia liečba. Aj v prípade, že sa primárny tumor rozšíril (metastázoval), stále môže byť možné operačne odstrániť časť tumoru a prípadné ďalšie sekundárne tumory.
Viac infoPrognóza je názor lekára týkajúci sa ďalšieho priebehu ochorenia. Prognóza a miera prežitia pacientov s neuroendokrinnými tumormi (NET) závisí od niekoľkých faktorov:
Počas pandémie koronavírusu onkologickí pacienti patria medzi rizikové skupiny. Mnohí musia často chodiť do zdravotníckych zariadení kvôli pravidelnému podávaniu chemoterapeutickej či inej liečby a v tomto prostredí im hrozí zvýšené riziko nákazy.
Onkologickí pacienti podstupujúci liečbu majú navyše zníženú imunitu a prípadné ochorenie na koronavírus by sa mohlo u nich vážne skomplikovať.
Viac info