Rakovina krčka maternice

HPV A RAKOVINA KRČKA MATERNICE

Pôvodcom väčšiny prípadov rakoviny krčka maternice sú vysokorizikové typy ľudského papilomavírusu (HPV, skr. z angl. human papillomavirus).

Ľudský papilomavírus (HPV) je príčinou viac ako 95% prípadov rakoviny krčka maternice.1 Dlhodobé poznatky potvrdzujú, že dlhotrvajúca infekcia niektorými vysokorizikovými onkogénnymi typmi HPV (typ 16 a 18) je primárnou príčinou vzniku rakoviny krčka maternice. Práve tieto dva typy sú zodpovedné za 70 % všetkých prípadov rakoviny krčka maternice2,3. Ide o druhý najčastejší karcinóm žien vo veku 15 až 44 rokov s celosvetovým výskytom viac ako 530 000 nových prípadov ročne a 270 000 úmrtí ročne.4 Na Slovensku každoročne ochorie na rakovinu krčka maternice viac ako 600 žien, z nich polovica je diagnostikovaná v 2. a v 3. štádiu a viac, ako 230 žien na toto ochorenie umiera5.

Viac info

ČO JE HPV?

Ľudský papilomavírus (HPV) je veľmi bežný vírus, ktorý sa prenáša kožou alebo pohlavným kontaktom. Ľudské papilomavírusy sa vyskytujú nielen v oblasti genitálií a análneho otvoru, ale aj v oblasti dýchacích ciest, hlavy a krku. Vírusy sa do tejto oblasti môžu dostať napríklad pri pôrode alebo vďaka v populácii stále obľúbenejšiemu orálnemu sexu. Aj úzke spolužitie s infikovanou osobou, napríklad použitie rovnakého uteráka, môže byť rizikové.10

HPV sa prenáša najmä pohlavným stykom a počas svojho života sa s ním opakovane stretne až 80 % populácie. Týka sa to rovnako žien, ako aj mužov. V prípade približne 20 % infikovaných môže nákaza onkogénnymi typmi HPV prepuknúť do zdravie ohrozujúceho alebo smrteľného ochorenia.14

Viac info

Skríning rakoviny krčka maternice12

Skríning je vyhľadávanie skorých štádií ochorenia, ktoré ešte nemajú klinické príznaky (teda choroba ešte neprepukla). Skríningové testy môžu pomôcť identifikovať tých, ktorým hrozí riziko vzniku niektorých typov rakoviny.

Pre rakovinu krčka maternice sú primárne dva typy testov, ktoré dnes používajú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti: test Pap a/alebo HPV test.

Viac info

Skríningové testy: Pap test a HPV test1

Laboratóriá na Slovensku tradične vykonávajú Pap test (cytologické vyšetrenie). Ním hľadajú znaky abnormálnych buniek na krčku maternice, ktoré by mohli viesť k rakovine krčka maternice.

HPV test naopak zisťuje, či žena vôbec má infekciu vysoko rizikovým vírusom HPV, ktorá ju vystavuje riziku vzniku abnormálnych buniek a rakovine krčka maternice. Poznatok, či je žena pozitívna na HPV, a na aký typ, umožní jej lekárovi určiť ďalšie kroky v jej liečbe alebo prevencii.

Viac info

Symptómy, diagnostika, liečba rakoviny krčka maternice

Symptómy rakoviny krčka maternice20

Karcinóm krčka maternice spočiatku nemá žiadne symptómy, je bezpríznakový a dá sa odhaliť iba preventívnym laboratórnym vyšetrením steru krčka maternice. Keď sa však dostáva do agresívnej a invazívnej fázy, dostavia sa prvé vážne príznaky - obvykle vaginálny výtok, krvácanie mimo menštruačný cyklus, bolesti v oblasti panvy a tiež bolesti a krvácanie pri pohlavnom styku.

Viac info

Vakcinácia

Ochráňte vašu dcéru či syna očkovaním pred infekciou HPV!

Human papillomavirus (HPV) je onkogénny ľuský papilomavírus, proti ktorému existuje účinná prevencia - očkovanie.25

Viac info

Videá o HPV

Viac info

Partneri

Viac info