Rakovina krčka maternice

Viac než len bežecké podujatie: NIE RAKOVINE bude súčasťou NESS VELVET RUN 2024

Ness Velvet Run je akýmsi manifestom ženskej krásy, odhodlania i spolupatričnosti. Podporuje ženy v kondícii, vytrvalosti a podnecuje ich odhodlanie začať vďaka športu fungovať zdravšie a plnohodnotnejšie. A my myšlienky a snahy organizátorov vo veľkom podporujeme!

Je jedným z dvoch ženských behov na Slovensku a zároveň jediným mimo Bratislavy. Ness Velvet Run bol prvýkrát zorganizovaný v Košiciach už v auguste 2011 a odvtedy je otvorený všetkým dámam bez rozdielu veku a výkonnosti.

V sobotu 22. júna v samom srdci historického centra Košíc pobežíme spoločne pre všetky dievčatá a ženy s onkologickým ochorením. Trate dlhé 5 a 10 km povedú pešou zónou, širším centrom mesta i sviežou zeleňou Mestského parku. Všetky účastníčky získajú v cieli medailu a cieľový certifikát založený na meraní výsledkov najmodernejšou čipovou technológiou MyLaps.

Dátum: 09 May 2024
Čítať viac
Vyskúšali sme unikátne kreslo EMSELLA

NIE RAKOVINE má úžasných priateľov a spolupracuje so špičkovými lekárkami a lekármi. Jednou z nich je aj pani doktorka MUDr. Radmila Sládičeková, PhD., MPH - gynekologička, u ktorej si naše ženy mohli vyskúšať špeciálne kreslo EMSELLA pre zlepšenie stavu panvového dna.

Funguje aj preventívne a aj ako liečba. Nevyzliekate sa, len si sadnete, vezmete časopis a 28 minút vám vysokovýkonné fokusované elektromagnetické pole (HIFEM) stimuluje najhlbšie svaly panvového dna. Je to skvelé na inkontinenciu, spevnenie ochabnutého zadku, opätovné nájdenie sebadôvery a samozrejme aj na sexuálny život.

Dátum: 02 Apr 2024
Čítať viac
SFZ spája sily s NIE RAKOVINE: Na ihrisko Národného futbalového štadiónu vyšle malých hrdinov

Už 23. marca o 18:00 hod. odprevadí hráčov slovenskej futbalovej reprezentácie na domáci zápas proti Rakúsku detská eskorta v tričkách s logom NIE RAKOVINE. V rámci štartu série prípravných zápasov na Euro 2024 tak upozorní na dôležitosť očkovania detí proti HPV vírusu.

„Slovenský futbalový zväz sa rozhodol podporiť dôležitú iniciatívu organizácie NIE RAKOVINE v šírení povedomia o prevencii rakoviny. Pretože vyznávame spoločné hodnoty a hráme FAIR PLAY nielen na ihrisku, ale aj mimo neho,“ približuje Samuel Slovák, manažér mládežníckych reprezentačných tímov SFZ.

Dátum: 22 Mar 2024
Čítať viac
4. marec je deň povedomia o HPV

4. marec je deň povedomia o HPV. Pripomína nám, akú dlhú cestu sme v prevencii prešli a že kus cesty je stále pred nami. NIE RAKOVINE v tento deň upozorňuje, že v očkovaní proti HPV naďalej zaostávame za vyspelým svetom a to nám ukazujú aj smutné štatistiky úmrtí na rakovinu krčka maternice.

Čo je HPV? Tzv. ľudský papilomavírus, úplne bežný vírus, ktorý sa prenáša najčastejšie pohlavným stykom a je zároveň najčastejšou sexuálne prenosnou infekciou. Počas života sa s ním stretne až 80 % z nás, čiže aj momentálne, keď čítate tento článok, má HPV vírus v tele väčšina z vás. Háčik je v tom, že nemá žiadne príznaky, a či ho máte, alebo nie, dokáže zistiť u žien gynekológ, u mužov urológ. Bolo identifikovaných viac ako 200 typov HPV.

Dátum: 04 Mar 2024
Čítať viac
Rozhovor s MUDr. Radmilou Sládičekovou v Ranných správach RTVS HPV je vírus, ktorý sa dá poraziť - existujú dve účinné zbrane: pravidelné prehliadky u gynekológa a očkovanie. Napriek tomu na Slovensku ročne ochorie na rakovinu krčka maternice približne 600 žien, najčastejšie sa vyskytuje vo veku okolo 45 rokov.
Téma ženského zdravia je mimoriadne citlivá a významná, preto o nej otvorene hovorí naša ambasádorka MUDr. Radmila Sládičeková, PhD., MPH v dnešných Ranných správach verejnoprávnej televízie.
Dátum: 15 Jan 2024
Čítať viac
V januári hovoríme o rakovine krčka maternice

Prvý mesiac v roku je mesiacom povedomia o rakovine krčka maternice. Ako vzniká rakovina krčka maternice a prečo o nej toľko informujeme?

HPV (ľudský papilomavírus) je vyvolávajúcim faktorom tohto ochorenia. Vírus HPV patrí do skupiny DNA vírusov, napadá pokožku alebo sliznicu ľudského tela a má niekoľko stoviek druhov genotypov. Existujú nízkorizikové a vysokorizikové HPV. Rakovinu krčka maternice spôsobujú HPV 16 a HPV 18 z druhej skupiny. Ochorenie vírusom je sexuálne prenosné ochorenie, ktoré okrem rakoviny krčka maternice spôsobuje aj rakovinu v oblasti hlavy a krku, konečníka alebo penisu (podľa sexuálnych aktivít). Menej rizikové HPV spôsobuje vznik genitálnych bradavíc.

Dátum: 02 Jan 2024
Čítať viac
Onkokontrola.sk na podporu preventívnych kontrol

Veľká vec sa podarila!
Choďte na onkokontrolu a zistite, či ste OK.

Spustenie spoločnej informačnej kampane Onkokontrola na podporu účasti na onkologických skríningoch, čiže na prevencii, je výsledkom odbornej pracovnej skupiny, v ktorej pôsobí aj naša pacientska organizácia NIE RAKOVINE. Kampaň vznikla pod vedením Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky a Národného onkologického inštitútu v spolupráci zdravotných poisťovní, pacientskych organizácií a mnohých špecialistov.

Dátum: 28 Sep 2023
Čítať viac
Rozšírenie vekovej hranice detí na bezplatné očkovanie proti HPV

Očkovanie detí proti HPV je v dnešnej dobe najúčinnejším prostriedkom pre zníženie výskytu rakoviny krčka maternice v budúcnosti. Aktuálne majú rodičia možnosť nechať bezplatne zaočkovať svoje 12-ročné deti, keďže od 1. 5. 2022 je vakcína plne hradená zo zdravotného poistenia pre 12-ročné deti rovnako pre dievčatá ako aj chlapcov (teda od 12 rokov do 12 rokov a 364 dní).

Dátum: 15 Sep 2023
Čítať viac
Náš prvý dm Ženský beh

Jedenásty ročník dm Ženský beh bol výnimočný nielen počtom bežkýň, športovalo viac ako 4500 žien. Pre nás bol výnimočný tým, že sme sa na ňom prvýkrát zúčastnili ako pacientska organizácia NIE RAKOVINE. Ďakujeme organizátorom, že nám umožnili upozorniť na krehkosť ženského zdravia a na silu, ktorá nás spája v boji proti rakovine prsníka a rakovine krčka maternice - odhodlanie, solidarita, láskavosť. Ukázali sme, že spolu sme silnejšie. Spolu sme #STRONGERTOGETHER.

Dátum: 25 Sep 2023
Čítať viac
Žiadne kabelky, šperky, šaty! MISS Slovensko Daniela Vojtasová si dala na narodeniny nevídaný darček.

Mohli by ste si tipnúť aj sto vecí, ale trúfame si povedať, žeby ste neuhádli. Pôvabná Daniela zvíťazila v prestížnej súťaži krásy, ale svoj titul chce využiť najmä na inšpiráciu ďalších žien. A tak si dopriala na narodeniny niečo, o čom premýšľala už dlho.

23 ročná kráska šokovala, keď v priamom prenose potvrdila, že si na narodeniny dopriala veľmi osobný a vytúžený darček: vakcínu proti HPV. Prečo sa tak rozhodla? „Zdravie je podľa mňa prvoradé a preto sa ho snažím chrániť čo najlepšie. Je vysoká pravdepodobnosť, že sa s týmto vírusom počas života stretneme a žiaľ, môže to mať aj tragické následky. Keďže som nebola očkovaná počas dospievania, rozhodla som sa pre prevenciu tento rok,“ hovorí Daniela. Pridala sa tak k mnohým známym osobnostiam, ktoré šíria osvetu a podporujú ženy v tom, aby sa o seba starali a nepodceňovali prevenciu.

Čo je HPV a prečo sa pred ním chrániť?

HPV je úplne bežný vírus, ktorý sa prenáša najčastejšie pohlavným stykom. S HPV sa počas života stretne až 80 % z nás, čiže takmer každý! Bolo identifikovaných viac ako 150 typov HPV, nebezpečné sú rakovino tvorné typy, ktoré môžu vyústiť do závažných ochorení. Je zodpovedný za 99 percent všetkých prípadov rakoviny krčka maternice, ale aj ďalšie nebezpečné diagnózy nielen žien, ale aj mužov.

Dátum: 22 Sep 2023
Čítať viac
HPV: všetko čo ste chceli vedieť a my sme sa to opýtali za vás

Vírus, ktorý spôsobuje až 99 percent všetkých prípadov rakoviny krčka maternice dostaneme počas života takmer všetci. Každý deň ochorejú dve Slovenky, každý tretia príde k lekárovi príliš neskoro. Čo vieme o kvalitnej prevencii, vakcínach, modernej diagnostike a ako pred HPV ochrániť seba, naše deti, mamy, kamarátky, sestry, kolegyne? Organizácia NIE RAKOVINE prináša odpovede v ucelenom a zrozumiteľnom návode, ktorý zachraňuje životy.

Dátum: 14 Sep 2023
Čítať viac
Ihiel sa nebojí a na túto vakcínu sa doslova tešila! Napodobníte aj vy Lenku Šóošovú?

Nedávny deň žien oslávila obľúbená moderátorka naozaj prekvapujúco, ale aj inšpiratívne. Darovala si vakcínu, ktorá zachraňuje životy a chce byť príkladom pre ďalšie ženy a mamy.

„O tomto víruse som počula prvýkrát nedávno, keď bolo u nás spustené bezplatné očkovanie 12-ročných detí,“ hovorí Lenka o víruse HPV. Šokoval ju fakt, že má na svedomí takmer všetky prípady rakoviny krčka maternice! „Neverila som, že sa s ním v živote stretne až 8 z 10 žien! Navyše tento vírus bol diagnostikovaný viacerým ženám v mojom okolí.“ Lenka je akčná žena, a preto nezaváhala, hneď si svoju vakcínu objednala.

Dátum: 13 Mar 2023
Čítať viac
Nech nám už žiadna žena, mama, sestra, kamarátka, babička nezomrie na rakovinu krčka maternice

Vo vyspelom svete je na ústupe, u nás ochorejú každý deň dve ženy, pričom každý tretí prípad sa odhalí príliš neskoro. Pritom máme vakcínu proti tejto rakovine, kvalitnú prevenciu, aj modernú HPV diagnostiku. Aliancia NIE RAKOVINE sa preto spojila s obľúbenou moderátorkou Lenkou Šóošovou, hrdou ambasádorkou novej kampane, ktorá zachraňuje životy a vyvracia mýty o tejto téme.

Týka sa aj mladých aj starých, aj dievčat aj chlapcov. HPV vírus spôsobuje až 99 percent všetkých prípadov rakoviny krčka maternice a môže spôsobiť aj iné nádory, napríklad rakovinu vagíny, penisu alebo konečníka. Vírus si v tele môže žiť nenápadne, celé roky, až kým sa z neho nevyvinie onkologická diagnóza.

Dátum: 22 Jan 2023
Čítať viac
Január je mesiac povedomia o zdraví krčka maternice

Rakovina krčka maternice je druhým najčastejším nádorovým ochorením u žien na Slovensku. Paradoxné je, že táto diagnóza by vôbec nemusela existovať.

Na rakovinu krčka maternice, ktorej pôvodcom sú vysokorizikové typy ľudského papilomavírusu (HPV), ročne ochorejú a zomrú stovky Sloveniek. Podľa štatistík ECIS ide až o 230 pacientiek ročne, ktoré tejto diagnóze podľahnú.

HPV, ľudský papilomavírus, je veľmi bežný vírus, ktorý sa prenáša kožou alebo pohlavným kontaktom a počas života sa s ním opakovane stretne až 80% populácie. V prípade približne 20% infikovaných však môže nákaza prepuknúť do zdravie ohrozujúceho alebo smrteľného ochorenia.

Dátum: 18 Jan 2023
Čítať viac
Gynekológ Doc. MUDr. Mikuláš Redecha PhD.: V otázke HPV nie je na čo čakať! Každý deň ochorejú dve ženy, pričom každý tretí prípad sa odhalí príliš neskoro. To je sumár ochorenia, ktoré trápi Slovensko a pritom vo vyspelom svete je na ústupe. “Jediná onkologická diagnóza, ktorej sa dá predísť očkovaním a gynekologickými preventívnymi kontrolami je práve rakovina krčka maternice. Až 99 percent všetkých prípadov totiž spôsobuje HPV vírus. Opýtajte sa svojho lekára na modernú HPV diagnostiku,” vyzýva gynekológ Doc. MUDr. Mikuláš Redecha PhD.
Dátum: 16 Sep 2022
Čítať viac