Rakovina pľúc

Viac než len bežecké podujatie: NIE RAKOVINE bude súčasťou NESS VELVET RUN 2024

Ness Velvet Run je akýmsi manifestom ženskej krásy, odhodlania i spolupatričnosti. Podporuje ženy v kondícii, vytrvalosti a podnecuje ich odhodlanie začať vďaka športu fungovať zdravšie a plnohodnotnejšie. A my myšlienky a snahy organizátorov vo veľkom podporujeme!

Je jedným z dvoch ženských behov na Slovensku a zároveň jediným mimo Bratislavy. Ness Velvet Run bol prvýkrát zorganizovaný v Košiciach už v auguste 2011 a odvtedy je otvorený všetkým dámam bez rozdielu veku a výkonnosti.

V sobotu 22. júna v samom srdci historického centra Košíc pobežíme spoločne pre všetky dievčatá a ženy s onkologickým ochorením. Trate dlhé 5 a 10 km povedú pešou zónou, širším centrom mesta i sviežou zeleňou Mestského parku. Všetky účastníčky získajú v cieli medailu a cieľový certifikát založený na meraní výsledkov najmodernejšou čipovou technológiou MyLaps.

Dátum: 09 May 2024
Čítať viac
Vyzerá to tak, že som zdravá, ale ktovie?

Skvelá herečka Jana Oľhová nechodí rada po lekároch, ale premôže sa, lebo vie, že zdravie máme len jedno. Prehovorila o tom práve teraz, v novembri, ktorý je mesiacom povedomia o rakovine pľúc. Jej brat, Marián Geišberg jej podľahol presne pred piatimi rokmi.

Patrí medzi najčastejšie zhubné ochorenia na Slovensku a hoci o nej vieme, že postihuje mužov, i ženy, starých i mladých a aj nefajčiarov, predsa len je fajčenie absolútne najväčším rizikovým faktorom.

Dátum: 23 Nov 2023
Čítať viac
Pri rakovine pľúc nie je čas na výhovorky November je mesiacom povedomia o rakovine pľúc, ktorá patrí k najčastejším zhubným ochoreniam na Slovensku.

Ročne u nás pribudne zhruba 3000 pacientov a pacientiek s touto diagnózou a každý rok jej podľahne viac ako 2000 ľudí. Nanešťastie sme svedkami narastania počtu novo diagnostikovaných pacientov s rakovinou pľúc aj v mladšej populácii a medzi pacientmi sa zvyšuje aj počet žien. Misiou našej pacientskej organizácie NIE RAKOVINE je zlepšovať vyhliadky i kvalitu života onkologických pacientov prostredníctvom osvety, včasnej diagnostiky, presadzovania dostupnosti inovatívnej liečby, psychologickej podpory, i sprevádzaním v liečbe.

Dátum: 14 Nov 2023
Čítať viac
Onkokontrola.sk na podporu preventívnych kontrol

Veľká vec sa podarila!
Choďte na onkokontrolu a zistite, či ste OK.

Spustenie spoločnej informačnej kampane Onkokontrola na podporu účasti na onkologických skríningoch, čiže na prevencii, je výsledkom odbornej pracovnej skupiny, v ktorej pôsobí aj naša pacientska organizácia NIE RAKOVINE. Kampaň vznikla pod vedením Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky a Národného onkologického inštitútu v spolupráci zdravotných poisťovní, pacientskych organizácií a mnohých špecialistov.

Dátum: 28 Sep 2023
Čítať viac
Turné NIE RAKOVINE 2023 pokračuje!

Tento rok máme od marca kalendár nabitý podujatiami Turné NIE RAKOVINE. S našimi obrími nafukovacími maketami hrubého čreva a pľúc pútame pozornosť všade tam, kde sa objavíme. Neraz si robíme vtipy z toho, že ešte zopár edukačných pomôcok a budeme potrebovať plochu futbalového ihriska. Žarty bokom, keď ide o životy a zdravie. Vzdelávacie aktivity berieme vážne - veď ako inak by sme mohli v priebehu ostatného pol roka navštíviť až 18 miest? S naším nadupaným edukačným tímom ste sa mohli stretnúť nielen v Bratislave, ale aj na Táľoch, v Priepasnom, v Novom Meste nad Váhom, Modre-Harmónii, v Jaslovských Bohuniciach aj v Orechovej Potôni, v Trnave, Čadci a aj v Senici.

Dátum: 28 Aug 2023
Čítať viac
MISS SLOVENSKO hovorí NIE RAKOVINE

Výťažok z SMS hlasovania poputuje na pomoc pacientskej organizácií NIE RAKOVINE!

Aj vy môžete rozhodnúť o tom, ktorá zo sympatických finalistiek získa titul EVA MISS SYMPATIA 2023. Esemeskové hlasovanie, do ktorého sa môže zapojiť široká verejnosť bude mať opäť aj dôležitý charitatívny odkaz, výťažok z SMS hlasovania poputuje na podporu pacientskej organizácie NIE RAKOVINE.

„Aj my podporujeme novú víziu súťaže, v ktorej sa hľadajú mladé ženské osobnosti a tešíme sa, že budeme pri tom. Práve osobnosti majú väčšiu možnosť a vplyv na to, aby sa dalo pomáhať správne a viac,“ uviedla Eva Blahútová, šéfredaktorka magazínu EVA. „Je nám cťou, že magazín Eva, ako partner súťaže Miss Slovensko bude aj tento rok garantom kategórie EVA MISS Sympatia a zúročí tak charitatívny rozmer projektu“

„Je to pre nás vždy veľká radosť, keď sa môžeme spojiť s mladými ženami, ktorých hlas je počuť a projektmi, ktoré majú pridanú hodnotu. Bohužiaľ, štatistiky nepustia, a táto diagnóza sa týka stále mladších ľudí. Ďakujeme za každý hlas a každé euro, ktoré premeníme na reálnu pomoc pacientom a ich rodinám v najťažších chvíľach ich života,“ uzatvára Jana Pifflová Španková, prezidentka NIE RAKOVINE. Odborníci z organizácie pomáhajú onkologickým pacientom a ich príbuzným zvládnuť náročné situácie, poskytujú psychickú podporu, sociálne poradenstvo a praktické rady, ako zvládať liečbu. Venujú sa aj prevencii rakoviny hrubého čreva, pľúc, pankreasu, prsníka a krčka maternice, pretože pri týchto ochoreniach samovyšetrovanie alebo vakcína proti HPV môže doslova zachrániť život.

Dátum: 17 May 2023
Čítať viac
Novinárka Eva Sládková hovorí o boji s rakovinou pľúc

„Môj dedko i otec zomreli na rakovinu pľúc," začína svoj príbeh známa rozhlasová novinárka Eva Sládková, ktorú postihla rovnaká diagnóza.

Vyrastala vo fajčiarskom prostredí a po vzore rodičov sama neskôr začala fajčiť. "Určite som si tým nepomohla," pripúšťa. V štyridsiatke sa jej náhle začalo zmenšovať a deformovať pravé oko. Diagnóza bola neúprosná - zhubný nádor na pľúcach.

Dátum: 01 Feb 2022
Čítať viac