Rakovina pľúc

Vyzerá to tak, že som zdravá, ale ktovie?

Skvelá herečka Jana Oľhová nechodí rada po lekároch, ale premôže sa, lebo vie, že zdravie máme len jedno. Prehovorila o tom práve teraz, v novembri, ktorý je mesiacom povedomia o rakovine pľúc. Jej brat, Marián Geišberg jej podľahol presne pred piatimi rokmi.

Patrí medzi najčastejšie zhubné ochorenia na Slovensku a hoci o nej vieme, že postihuje mužov, i ženy, starých i mladých a aj nefajčiarov, predsa len je fajčenie absolútne najväčším rizikovým faktorom.

Dátum: 23 Nov 2023
Čítať viac
Pri rakovine pľúc nie je čas na výhovorky November je mesiacom povedomia o rakovine pľúc, ktorá patrí k najčastejším zhubným ochoreniam na Slovensku.

Ročne u nás pribudne zhruba 3000 pacientov a pacientiek s touto diagnózou a každý rok jej podľahne viac ako 2000 ľudí. Nanešťastie sme svedkami narastania počtu novo diagnostikovaných pacientov s rakovinou pľúc aj v mladšej populácii a medzi pacientmi sa zvyšuje aj počet žien. Misiou našej pacientskej organizácie NIE RAKOVINE je zlepšovať vyhliadky i kvalitu života onkologických pacientov prostredníctvom osvety, včasnej diagnostiky, presadzovania dostupnosti inovatívnej liečby, psychologickej podpory, i sprevádzaním v liečbe.

Dátum: 14 Nov 2023
Čítať viac
Onkokontrola.sk na podporu preventívnych kontrol

Veľká vec sa podarila!
Choďte na onkokontrolu a zistite, či ste OK.

Spustenie spoločnej informačnej kampane Onkokontrola na podporu účasti na onkologických skríningoch, čiže na prevencii, je výsledkom odbornej pracovnej skupiny, v ktorej pôsobí aj naša pacientska organizácia NIE RAKOVINE. Kampaň vznikla pod vedením Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky a Národného onkologického inštitútu v spolupráci zdravotných poisťovní, pacientskych organizácií a mnohých špecialistov.

Dátum: 28 Sep 2023
Čítať viac
Turné NIE RAKOVINE 2023 pokračuje!

Tento rok máme od marca kalendár nabitý podujatiami Turné NIE RAKOVINE. S našimi obrími nafukovacími maketami hrubého čreva a pľúc pútame pozornosť všade tam, kde sa objavíme. Neraz si robíme vtipy z toho, že ešte zopár edukačných pomôcok a budeme potrebovať plochu futbalového ihriska. Žarty bokom, keď ide o životy a zdravie. Vzdelávacie aktivity berieme vážne - veď ako inak by sme mohli v priebehu ostatného pol roka navštíviť až 18 miest? S naším nadupaným edukačným tímom ste sa mohli stretnúť nielen v Bratislave, ale aj na Táľoch, v Priepasnom, v Novom Meste nad Váhom, Modre-Harmónii, v Jaslovských Bohuniciach aj v Orechovej Potôni, v Trnave, Čadci a aj v Senici.

Dátum: 28 Aug 2023
Čítať viac
MISS SLOVENSKO hovorí NIE RAKOVINE

Výťažok z SMS hlasovania poputuje na pomoc pacientskej organizácií NIE RAKOVINE!

Aj vy môžete rozhodnúť o tom, ktorá zo sympatických finalistiek získa titul EVA MISS SYMPATIA 2023. Esemeskové hlasovanie, do ktorého sa môže zapojiť široká verejnosť bude mať opäť aj dôležitý charitatívny odkaz, výťažok z SMS hlasovania poputuje na podporu pacientskej organizácie NIE RAKOVINE.

„Aj my podporujeme novú víziu súťaže, v ktorej sa hľadajú mladé ženské osobnosti a tešíme sa, že budeme pri tom. Práve osobnosti majú väčšiu možnosť a vplyv na to, aby sa dalo pomáhať správne a viac,“ uviedla Eva Blahútová, šéfredaktorka magazínu EVA. „Je nám cťou, že magazín Eva, ako partner súťaže Miss Slovensko bude aj tento rok garantom kategórie EVA MISS Sympatia a zúročí tak charitatívny rozmer projektu“

„Je to pre nás vždy veľká radosť, keď sa môžeme spojiť s mladými ženami, ktorých hlas je počuť a projektmi, ktoré majú pridanú hodnotu. Bohužiaľ, štatistiky nepustia, a táto diagnóza sa týka stále mladších ľudí. Ďakujeme za každý hlas a každé euro, ktoré premeníme na reálnu pomoc pacientom a ich rodinám v najťažších chvíľach ich života,“ uzatvára Jana Pifflová Španková, prezidentka NIE RAKOVINE. Odborníci z organizácie pomáhajú onkologickým pacientom a ich príbuzným zvládnuť náročné situácie, poskytujú psychickú podporu, sociálne poradenstvo a praktické rady, ako zvládať liečbu. Venujú sa aj prevencii rakoviny hrubého čreva, pľúc, pankreasu, prsníka a krčka maternice, pretože pri týchto ochoreniach samovyšetrovanie alebo vakcína proti HPV môže doslova zachrániť život.

Dátum: 17 May 2023
Čítať viac
Novinárka Eva Sládková hovorí o boji s rakovinou pľúc

„Môj dedko i otec zomreli na rakovinu pľúc," začína svoj príbeh známa rozhlasová novinárka Eva Sládková, ktorú postihla rovnaká diagnóza.

Vyrastala vo fajčiarskom prostredí a po vzore rodičov sama neskôr začala fajčiť. "Určite som si tým nepomohla," pripúšťa. V štyridsiatke sa jej náhle začalo zmenšovať a deformovať pravé oko. Diagnóza bola neúprosná - zhubný nádor na pľúcach.

Dátum: 01 Feb 2022
Čítať viac