Rakovina močového mechúra

Krv ako varovanie Až cca. tri štvrtiny pacientov si nájdu v moči krv, no aj tak mnohí váhajú s návštevou lekára. Príznaky totiž mylne považujú za infekciu močových ciest. Na rakovinu močového mechúra ochorie ročne vyše 800 Slovákov. Hoci postihuje mužov i ženy, ide predovšetkým o mužské onkologické ochorenie.

Najviac ohrození sú ľudia, ktorí denne pracujú s chemikáliami, napr. aj lekári, upratovačky, zubní laboranti, kozmetičky, kaderníčky. Typický pacient má viac ako 65 rokov a je fajčiar, čo je vedecky potvrdený významný rizikový faktor alebo tzv. vyvolávač tejto rakoviny.

Dátum: 14 Nov 2023
Čítať viac
Július odkazuje všetkým mužom: „Musíme sa pochlapiť!“ Keď pred desiatimi rokmi zašiel na preventívnu prehliadku k svojej obvodnej lekárke, zistili mu v moči veľmi vysokú prítomnosť erytrocytov. Vtedy ešte nemyslel na nič zlé, diagnóza sa definitívne potvrdila až po sono vyšetrení na urológii. Július Petrík však nezaváhal, dôveroval svojim lekárom a dnes o sebe hrdo hovorí, že je po desiatich rokoch zachránený a vyliečený z rakoviny močového mechúra.
Dátum: 10 Nov 2023
Čítať viac
Výskyt rakoviny močového mechúra narastá: V akých podmienkach sa lieči slovenský pacient?

Upozorňujeme na chýbajúcu osvetu o rizikových faktoroch, o nesprávne načasovanom prechode od urológa k onkologickému špecialistovi a, žiaľ, na Slovensku aj o chýbajúcej inovatívnej liečbe pacientov v pokročilých štádiách, ktorá je v Európe bežným štandardom.

Aj keď výskyt rakoviny močového mechúra celosvetovo narastá – za posledných 30 rokov sa jej výskyt strojnásobil (!) – rada nových štúdií však zvyšuje úspešnosť vyliečenia. Na Slovensku sa každý rok diagnostikuje takmer 1200 nových prípadov zhubných nádorov močového mechúra, z ktorých viac ako 5 percent má v čase stanovenia diagnózy metastázy.

Dátum: 08 Jul 2021
Čítať viac