Rakovina močového mechúra

Čo je rakovina močového mechúra

Rakovina močového mechúra patrí na prvé počutie medzi raritnejšie diagnózy, ale pri jej diagnostikovaní platia rovnaké úskalia ako pri iných onkologických ochoreniach: chýbajúca osveta o rizikových faktoroch, správne načasovaný prechod od urológa k onkologickému špecialistovi a žiaľ, na Slovensku, aj chýbajúca inovatívna liečba pacientov v pokročilých štádiách, ktorá je v Európe bežným štandardom.

Viac info

Riziká vzniku rakoviny močového mechúra

Nádory močového mechúra sa darí diagnostikovať pomerne skoro:

 • Až 51 percent prípadov je v čase zistenia ochorenia v počiatočnom štádiu, tzv. „karcinóm in situ“
 • Asi 34 percent prípadov je v štádiu lokalizovaného ochorenia.
 • Asi 5 percent prípadov sa zistí v štádiu metastatického ochorenia.
 • V 7 percentách prípadov sú zasiahnuté regionálne lymfatické uzliny.

Nádory močového mechúra môžu mať pri skorej diagnostike a liečbe pomerne dobrú prognózu.

Viac info

Príznaky nádoru močového mechúra

 • Najčastejšie skoré príznaky
  • Krv v moči
  • Zmena vyprázdňovania - ťažkosti s močením, nutkanie na močenie, neschopnosť močiť atď. Zhubný nádor močového mechúra môže brániť odtoku moču z obličky. Nahromadenie moču v obličke môže viesť k jej rozšíreniu (označované ako hydronefróza) a bolesti.
 • Neskoré príznaky
Viac info

Diagnostika nádoru močového mechúra

Klinické vyšetrenie - fyzikálne vyšetrenie poskytuje informácie o znakoch zhubného nádoru močového mechúra a iných zdravotných problémoch. Lekár vyšetruje konečník a u žien aj pošvu s cieľom zistiť veľkosť nádoru v močovom mechúri a to, či sa rakovina rozšírila a ak áno, tak do akej miery.

Cystoskopia - odborné vyšetrenie močového mechúra, pri ktorom lekár vkladá osvetlený tubus s kamerou na konci do močovej rúry (uretry) tak, aby zistil prítomnosť nádoru vnútri močového mechúra alebo močovej rúry. Lekár môže urobiť cystoskopiu v ambulancii s použitím anestetického gélu.

Viac info

Určenie štádia a grade karcinómu močového mechúra

Štádium urotelového karcinómu určuje rozsah jeho rastu do steny močového mechúra a rozšírenie metastáz v tele pacienta. Je základom pre správne rozhodnutie o liečbe. Čím je štádium ochorenia nižšie, tým je celková prognóza pacienta lepšia.

Stupeň diferenciácie (grade) popisuje mikroskopický vzhľad nádoru a rýchlosť jeho rastu. To, ako sa nádor šíri v stene močového mechúra a metastázovanie do vzdialených lymfatických uzlín alebo iných orgánov sú nevyhnutnou súčasťou stagingu, ktorý je zase dôležitý pre plánovanie liečby.

Viac info

Typy liečby urotelového karcinómu

Do plánovania liečby sa vždy zapájajú odborníci z viacerých medicínskych odborov. Je veľmi potrebné a dôležité, aby na liečbe pacienta už od začiatku úzko spolupracovali urológ a onkológ.

Presná liečba závisí od štádia rakoviny, charakteristík zhubného nádoru a rizikových faktorov na strane pacienta.

Viac info

5 rýchlych informácií o tejto diagnóze

 1. Najvyšší výskyt ochorenia je pozorovaný vo vyspelých európskych štátoch
 2. Krv v moči, ako najčastejší príznak, často prichádza bez ďalších varovných príznakov ako sú bolesť či ťažkosti s močením
 3. Nezhubné nádory sú veľmi vzácne, preto nepodceňujte príznaky
 4. Nádory močového mechúra sú vo väčšie prípadov vyliečiteľné. Platí to hlavne pre tzv. povrchové typy. Tieto však hrozia častým opakovaním, pacienti teda musia byť celý život sledovaní.
 5. Pri infiltrovaných nádoroch vedie radikálna operácia k vyliečeniu takmer 70 % prípadov.
Viac info

Partneri

Viac info