Rakovina kože

Viac než len bežecké podujatie: NIE RAKOVINE bude súčasťou NESS VELVET RUN 2024

Ness Velvet Run je akýmsi manifestom ženskej krásy, odhodlania i spolupatričnosti. Podporuje ženy v kondícii, vytrvalosti a podnecuje ich odhodlanie začať vďaka športu fungovať zdravšie a plnohodnotnejšie. A my myšlienky a snahy organizátorov vo veľkom podporujeme!

Je jedným z dvoch ženských behov na Slovensku a zároveň jediným mimo Bratislavy. Ness Velvet Run bol prvýkrát zorganizovaný v Košiciach už v auguste 2011 a odvtedy je otvorený všetkým dámam bez rozdielu veku a výkonnosti.

V sobotu 22. júna v samom srdci historického centra Košíc pobežíme spoločne pre všetky dievčatá a ženy s onkologickým ochorením. Trate dlhé 5 a 10 km povedú pešou zónou, širším centrom mesta i sviežou zeleňou Mestského parku. Všetky účastníčky získajú v cieli medailu a cieľový certifikát založený na meraní výsledkov najmodernejšou čipovou technológiou MyLaps.

Dátum: 09 May 2024
Čítať viac
Koža si všetko pamätá

Presne teraz je čas myslieť na ochranu pred slniečkom, ktoré nadovšetko milujeme, ale vieme, čoho je schopné.

Melanóm je špecifický druh rakoviny kože, a my si zo srdca prajeme, aby ste o ňom LEN čítali u nás, v Madam EVE. Medzi ženami je totiž mimoriadne rozšírený, čo nám potvrdila MUDr. Desana Borecká z Národného onkologického ústavu. “Dobrou správou je, že Slovensko vstúpilo do “zlatého štandardu” v možnostiach liečby metastázujúceho melanómu, je to aj výsledok boja nášho združenia NIE RAKOVINE za práva našich pacientov na rovnosť v dostupnosti liečby,” dodáva Jana Pifflová Španková z pacientskej organizácie.

Dátum: 19 Jun 2023
Čítať viac
Spálenie kože je nebezpečné aj po 20 rokoch

„Keď boli moji synovia malí, nezriedka sa na mňa hnevali, že sa museli pri mori hrať v tričkách. Teraz však s radosťou pozorujem, že aj oni svoje deti pred slnkom chránia a dôsledne natierajú,“ hovorí onko dermatovenerologička MUDr. Desana Borecká. Jej dobré rady potvrdzujú, že si môžeme užiť krásne leto a neriskovať nebezpečnú rakovinu kože.

Ako lekárka, ktorá pracuje v Národnom onkologickom ústave v Bratislave a špecializuje sa na diagnostiku a liečbu kožných nádorov, vie všetko o rizikách, ktoré tak často podceňujeme. Výskyt melanómu celosvetovo narastá, je to dokonca najčastejšia rakovina u žien do 30 rokov a druhá po rakovine prsníka u žien do 35 rokov! U žien so svetlým typom kože melanóm nájdeme najčastejšie na dolných končatinách, trochu menej na ramenách a na tvári, najmenej na trupe. U detí sa vyskytuje len zriedkavo, u mužov je melanóm dvakrát častejší po šesťdesiatke, ako u žien. Našťastie máme všetky dostupné možnosti, ako riziko znížiť na minimum.

Dátum: 15 Jun 2023
Čítať viac
Vypočítajte si bezpečné minúty na slnku podľa vášho fototypu kože

Nedostatočná ochrana a príliš dlhý pobyt na slnku môže mať negatívny dosah. Slnko síce zlepšuje náladu a prispieva k tvorbe vitamínu D, ale k častým javom patrí úpal, spálená pokožka, aj zápal očných spojiviek. Dlhodobým vplyvom UV žiarenia môže vzniknúť aj závažné ochorenie – malígny melanóm.

Najmä počas slnečných dní myslime na ochranu svojej kože. Pri opaľovaní navyše musíme vedieť, aký sme fototyp.

Dátum: 15 Jun 2023
Čítať viac