Rakovina kože

Koža si všetko pamätá

Presne teraz je čas myslieť na ochranu pred slniečkom, ktoré nadovšetko milujeme, ale vieme, čoho je schopné.

Melanóm je špecifický druh rakoviny kože, a my si zo srdca prajeme, aby ste o ňom LEN čítali u nás, v Madam EVE. Medzi ženami je totiž mimoriadne rozšírený, čo nám potvrdila MUDr. Desana Borecká z Národného onkologického ústavu. “Dobrou správou je, že Slovensko vstúpilo do “zlatého štandardu” v možnostiach liečby metastázujúceho melanómu, je to aj výsledok boja nášho združenia NIE RAKOVINE za práva našich pacientov na rovnosť v dostupnosti liečby,” dodáva Jana Pifflová Španková z pacientskej organizácie.

Dátum: 19 Jun 2023
Čítať viac
Spálenie kože je nebezpečné aj po 20 rokoch

„Keď boli moji synovia malí, nezriedka sa na mňa hnevali, že sa museli pri mori hrať v tričkách. Teraz však s radosťou pozorujem, že aj oni svoje deti pred slnkom chránia a dôsledne natierajú,“ hovorí onko dermatovenerologička MUDr. Desana Borecká. Jej dobré rady potvrdzujú, že si môžeme užiť krásne leto a neriskovať nebezpečnú rakovinu kože.

Ako lekárka, ktorá pracuje v Národnom onkologickom ústave v Bratislave a špecializuje sa na diagnostiku a liečbu kožných nádorov, vie všetko o rizikách, ktoré tak často podceňujeme. Výskyt melanómu celosvetovo narastá, je to dokonca najčastejšia rakovina u žien do 30 rokov a druhá po rakovine prsníka u žien do 35 rokov! U žien so svetlým typom kože melanóm nájdeme najčastejšie na dolných končatinách, trochu menej na ramenách a na tvári, najmenej na trupe. U detí sa vyskytuje len zriedkavo, u mužov je melanóm dvakrát častejší po šesťdesiatke, ako u žien. Našťastie máme všetky dostupné možnosti, ako riziko znížiť na minimum.

Dátum: 15 Jun 2023
Čítať viac
Vypočítajte si bezpečné minúty na slnku podľa vášho fototypu kože

Nedostatočná ochrana a príliš dlhý pobyt na slnku môže mať negatívny dosah. Slnko síce zlepšuje náladu a prispieva k tvorbe vitamínu D, ale k častým javom patrí úpal, spálená pokožka, aj zápal očných spojiviek. Dlhodobým vplyvom UV žiarenia môže vzniknúť aj závažné ochorenie – malígny melanóm.

Najmä počas slnečných dní myslime na ochranu svojej kože. Pri opaľovaní navyše musíme vedieť, aký sme fototyp.

Dátum: 15 Jun 2023
Čítať viac