NOVÉ METODICKÉ USMERNENIE MZ SR
Diagnostika a liečba onkologických pacientov v čase covid-19 odteraz patrí do kategórie neodkladnej zdravotnej starostlivosti
Naša pacientska organizácia NIE RAKOVINE denne prijíma podnety na infolinke 0800 800 183 od onkologickych pacientov zmysle obáv mielen o kontinuitu ďalšej onkologickej liečby - ale aj onkologických diagnostických zakrokov, histológií a aktuálne odkladaných operácií.
Chránime záujmy pacientov, preto sme uverejnili výzvu na ochranu životov pacientov, aj napriek zložitej epidemiologickej situácii. V tomto duchu sme komunikovali s autoritami. Je pre nás mimoriadne dôležité, že aj na základe našej výzvy vyšlo nové metodické usmernenie Ministerstva zdravotníctva SR. Vďaka nemu už nebudú onkologickí pacienti „odkladaní“ a zdravotná starostlivosť o nich spadá do režimu neodkladnej zdravotnej starostlivosti.
Onkologickí pacienti sa nemusia cítiť ohrození epidemiologickou situáciou a v nemocniciach na celom území krajiny sa môžu odvolať na tento publikovaný dokument.
Metodické usmernenie pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti pacientov s onkologickým ochorením počas pandémie COVID-19 – základné postupy (celé znenie)
Publikované v súlade s uznesením vlády Slovenskej republiky č. 113 zo dňa 15. marca 2020, Opatrením Úradu verejného zdravotníctva SR pri ohrození verejného zdravia č. OLP12595/2020 účinného od dňa 16.03.2020, vydaného z dôvodu vyhlásenia mimoriadnej situácie na území Slovenskej republiky v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 vyhlásenou dňa 11.03.2020 generálnym riaditeľom Svetovej zdravotníckej organizácie.
- Pacient s onkologickým ochorením môže vstúpiť do priestorov zdravotníckeho zariadenia so zameraním na onkologickú starostlivosť len s nasadenou bariérovou ochranou tváre (rúško, v krajnom prípade šatka a pod.). Pred vstupom do zdravotníckeho zariadenia sestra zmeria pacientovi teplotu a pacient podstúpi triage (vstupná kontrola na vylúčenie COVID-19) vykonávaný vyškoleným klinickým onkológom a sestrou. Sestra vyzve pacienta na dôkladné umytie rúk podľa poučenia, s prípadnou aplikáciou alkoholového dezinfekčného prostriedku na ruky.
- Pacient so symptómami (horúčka, kašeľ, dýchavičnosť) alebo pri podozrení na intersticiálne pľúcne postihnutie, ktoré je viditeľné na zobrazovacom médiu, ak ho má pacient k dispozícii, vyšetruje sa testom na COVID-19. V prípade negatívneho záveru testu na COVID-19 sa pacientovi poskytuje ďalšia onkologická zdravotná starostlivosť. V prípade pacientov s podozrením na COVID-19 alebo pri pozitívnom závere testu na COVID-19 ošetrujúci lekár hlási telefonicky výskyt podozrenia z ochorenia COVID-19 regionálnemu hygienikovi územne príslušného regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) za účelom ďalšieho manažmentu a epidemiologického vyšetrovania a zabezpečenia kontaktov.
- U febrilného pacienta s onkologickým ochorením by mala byť k dispozícií prednostná (fast-track) diagnostika na ochorenie COVID-19 vzhľadom na to, že febrilita môže byť jediným prejavom aj závažnej infekcie COVID-19 (obzvlášť v prípade neutropénie).
- Lekár, aj personál ambulancie pri vyšetrení pacienta s onkologickým ochorením použijú ochranné prostriedky bariérovej ochrany odporúčané usmernením Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky prípadne štandardným postupom v zdravotníctve – COVID-19 (ďalej ŠPDTP), v prípade ich momentálneho nedostatku použijú štandardné ochranné prostriedky podľa odporúčaní pre minimálne materiálnotechnické vybavenie ambulancie, ktoré môžu byť posilnené použitím 2 rúšok naraz, ochranou očí, prípadne jednorazovým plášťom. Po vyšetrení pacienta s onkologickým ochorením je vykonaná dôkladná dezinfekcia povrchov podľa epidemiologických usmernení.
- Personál ambulancie dbá pri prevádzke ambulancie na zvýšenú hygienu, častejšiu dezinfekciu nad rámec bežných odporúčaní. V ambulancii je k dispozícii osobitne vyhradená nádoba na infekčný odpad s označením. Personál dezinfikuje (s použitím virucídnych prostriedkov, t. j. podľa štandardných postupov bežne používaných v ambulanciách) miesta, kde dochádza k častému styku pacientov aj personálu, ako sú kľučky, operadlá a bočnice stoličiek, toalety. Vhodné je často vetrať priestory ambulancie i čakární.
- Poskytovanie zdravotnej starostlivosti o pacienta s onkologickým ochorením sa považuje za neodkladnú zdravotnú starostlivosť.
- Oddialenie diagnostiky a liečby u pacienta s onkologickým ochorením v čase pandémie COVID-19 by malo negatívny vplyv na prognózu ochorenia a zhoršenie zdravotného stavu pacienta s onkologickým ochorením.
- U pacienta s onkologickým ochorením je aj v čase zabezpečovania protiepidemických opatrení pre pandémiu COVID-19 nevyhnutné, aby sa aj naďalej rutinne vykonávali všetky diagnostické výkony v rámci postupov, ktoré povedú k včasnej diagnostike onkologického ochorenia, vrátane vykonávania chirurgických zdravotných výkonov za účelom diagnostiky a terapie podľa štandardných diagnostických a terapeutických postupov.
- Vykonávanie onkochirurgických operácií predstavuje neodkladnú a často zásadnú súčasť terapeutického procesu.
- Za neodkladné sa považujú aj zobrazovacie vyšetrenia, ide o vstupné (stagingové) vyšetrenia novodiagnostikovaných pacientov s onkologickým ochorením, kontrolné vyšetrenia na potvrdenie účinnosti aplikovanej liečby, restagingové vyšetrenia a vyšetrenia pri suspektnej progresii /relapse ochorenia.
- Za neodkladnú zdravotnú starostlivosť sa považuje aj onkologické konzílium u novodiagnostikovaných pacientov s onkologickým ochorením, protinádorová liečba u pacientov s onkologickým ochorením v aktívnej fáze liečby ako aj potrebná chirurgická liečba, predovšetkým u pacientov s onkologickým ochorením v prípade podávania liečby v kurabilnej intencii vrátane adjuvantnej liečby, v prípadoch, v ktorých to ošetrujúci lekári považujú za „záchranné“ ale i vo včasných líniách metastatického ochorenia.
- V čase pandémie COVID-19 sa odkladajú kontrolné observačné vyšetrenia pacientov s onkologickým ochorením a všetky zobrazovacie vyšetrenia, ktoré nie sú nevyhnutné pre správny manažment liečby pacienta s onkologickým ochorením.
Vypracovali: prof. MUDr. Michal Mego, DrSc. Prof. MUDr. Juraj Pechan, CSc.