Zachránila ma pravidelná prehliadka u gynekológaNahlas o rakovine krčka maternice: Zachránila ma pravidelná prehliadka u gynekológa,hovorí martinská herečka

Barbora Palčíková je herečka Slovenského komorného divadla v Martine. Vďaka pravidelnej preventívnej prehliadke u gynekológa a cytologickému vyšetreniu jej pred dvomi rokmi zistili HPV infekciu a dyspláziu krčka maternice.

Barbora tvrdí, že o nákaze nemala ani tušenie, nepociťovala totiž žiadne príznaky. “Nič ma nebolelo a o víruse HPV som sa dozvedela, až keď som už bola chorá,” tvrdí. O existencii tejto infekcie, ktorá je najčastejšou pohlavne prenosnou chorobou, sa tak dozvedela až vo svojich 25 rokoch.

Infekcia HPV, ktorú dovtedy nepoznala, jej spôsobila vážne problémy. “Mala som zlé výsledky cytologického vyšetrenia, urobili mi biopsiu a zistili mi stredne ťažkú dyspláziu krčka maternice. Musela som podstúpiť konizáciu a uchránila som sa tak pred rakovinou krčka maternice. Ak by som nechodila pravidelne ku gynekológovi, mohlo to dopadnúť oveľa horšie“, konštatuje herečka.

Prečo sa podľa Barbory Palčíkovej za HPV infekciu netreba hanbiť a čo ona odporúča ženám sa dozviete vo VIDEU.