Ministerstvo spúšťa skríning rakoviny krčka maternice: Prezidentka reagujeOd júla dostávajú Slovenky vo veku 23 až 64 rokov pozvánku na bezplatnú preventívnu gynekologickú prehliadku, ktorej súčasťou je aj skríningové cytologické vyšetrenie krčka maternice. Na preventívne prehliadky pozývajú zdravotné poisťovne ženy listom.

„Pozvané ženy by sa mali s pozvánkou dostaviť k svojmu gynekológovi do šiestich mesiacov. V prípade, že nemá svojho gynekológa, môže si vybrať a objednať sa v ktorejkoľvek gynekologickej ambulancii vo svojom okolí,“ uviedol minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský. Pozývací skríning sa obnovuje po tom, ako bol pre pandémiu Covid-19 pozastavený.

Opätovný skríningový program podporila aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá v tejto súvislosti vyzvala všetky ženy k zodpovednosti:

„Chcela by som vás, milé ženy, povzbudiť, aby ste mysleli na svoje zdravie a využili možnosť účasti na tomto skríningu. Práve skríningová prehliadka u gynekológa vám môže zachrániť život,“ napísala Čaputová na sociálnej sieti a pripomenula nelichotivú štatistiku:

„Na Slovensku každý rok pribudne približne 600 nových prípadov rakoviny krčka maternice a následkom tohto onkologického ochorenia podľahne okolo 200 žien. Mnohé rodiny tak prežívajú ťažké chvíle a musia sa vyrovnať so stratou blízkej osoby.

Dobrou správou je, že najúčinnejším spôsobom, ako znížiť riziko úmrtia na rakovinu krčka maternice, je vyhľadávanie skorých štádií ochorenia. Takýto skríning umožní odhaliť ochorenie vo včasnom štádiu, kedy sa spravidla neprejavujú žiadne príznaky a je veľká šanca na jeho úspešnú liečbu a vyliečenie.

Som preto veľmi rada, že bol s garanciou Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky oficiálne spustený celoplošný, pozývací skríning rakoviny krčka maternice pre ženy vo veku od 23 rokov,“ dodala hlava štátu.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova)