Aj tento rok si 4. februára pripomíname Svetový deň boja proti rakovine, iniciatívu Únie pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (UICC) s cieľom zvýšiť povedomie verejnosti o rakovine a zároveň upozorniť na dôležitosť primárnej či sekundárnej prevencie a zdravého životného štýlu.
„Close the care gap“, alebo "Odstráňme rozdiely v prístupe k starostlivosti o onkologického pacienta“. Tak znie nosná téma tohtoročnej kampane odhaľujúcej významné bariéry súvisiace so socioekonomickými faktormi. Práve tie mnohým pacientom ľuďom bránia v prístupe k život zachraňujúcim preventívnym službám, diagnostike, liečbe a starostlivosti. Situácia je spôsobená predovšetkým kultúrnym kontextom, geografickou polohou, rodovými normami, úrovňou príjmu a vzdelania, diskrimináciou alebo predpokladmi na základe veku, pohlavia, sexuálnej orientácie, etnickej príslušnosti, zdravotného postihnutia a životného štýlu, čo vedie k zásadným odlišnostiam v otázke rizík vzniku a prežitia onkologického ochorenia.
Efektívne a široko dostupné onkologické služby dokážu ušetriť nespočetné množstvo jednotlivcov pred predčasnou a bolestivou smrťou, posilňujú rodiny a komunity, prospievajú ekonomike väčšou účasťou pracovnej sily a ponúkajú čisté úspory do rozpočtov na zdravotníctvo. Dr Cary Adams, generálny riaditeľ UICC, hovorí: „Ako jednotlivci i ako komunity sa môžeme a musíme spojiť a prelomiť bariéry. Za posledné desaťročie sme dosiahli veľa v oblasti kontroly a starostlivosti o rakovinu na celom svete, ale neriešenie nerovností v spoločnosti spomaľuje náš pokrok. Odstránenie rozdielov v starostlivosti je o spravodlivosti, dôstojnosti a základných právach, aby každý mohol viesť dlhší život v lepšom zdraví.“
S cieľom podporiť hlavnú myšlienku kampane a upozorniť na potrebu kvalitného dialógu a dôležitosti prevencie, sa ku kampani Svetového dňa proti rakovine tradične pripájame aj my, pacientska organizácia NIE RAKOVINE s výzvou: Postavme sa k téme onkologických ochorení zodpovedne, bojujme za seba a hlavne nezabúdajme na prevenciu, vďaka ktorej môžeme zachrániť nielen svoj život, ale aj životy našich blízkych či priateľov.
Obhajujeme práva onkologických pacientov, apelujeme na autority v otázkach inovácií, podporujeme primárnu prevenciu a včasnú diagnostiku, pomáhame onkologickým pacientom a ich príbuzným zvládnuť náročné situácie, poskytujeme psychickú podporu, sociálne poradenstvo a praktické rady, ako zvládať liečbu.
Svetový deň boja proti rakovine sa koná každý rok 4. februára. Je zjednocujúcou globálnou iniciatívou, v rámci ktorej sa svet stretáva s cieľom zvýšiť povedomie o rakovine pozitívnym a inšpiratívnym spôsobom. Cieľom tohto dňa je každoročne zabrániť miliónom úmrtí, ktorým sa dá predísť zvyšovaním povedomia a zlepšovaním vzdelávania o tejto chorobe, pričom vyzýva vlády a jednotlivcov na celom svete, aby prijali opatrenia smerujúce k eliminácii zbytočných úmrtí.
Tento rok nadväzuje na úspech minuloročnej kampane na vrchole pandémie COVID-19, v rámci ktorej sa v 116 krajinách uskutočnilo viac ako 840 aktivít, vrátane rozsvietenia 152 ikonických pamiatok v 91 mestách, ktoré boli na Svetový deň boja proti rakovine osvetlené oranžovou farbou, bolo zdieľaných viac ako 20 000 článkov v tlači v 156 krajinách a takmer 700 000 príspevkov na sociálnych sieťach, vrátane príspevkov od ľudí na najvyšších pozíciách, ako napríklad od amerického prezidenta Joea Bidena, francúzskeho prezidenta Emanuela Macrona a britského premiéra Borisa Johnsona.
Pre viac informácií navštívte: www.worldcancerday.org