Rakovina pľúc pripraví o život takmer 3000 Slovákov ročne. Pomôžte nám to zmeniť už túto sobotu, 10. decembra!

Volejbalový klub VKP Bratislava sa v spolupráci s pacientskou alianciou NIE RAKOVINE rozhodli pripraviť výnimočnú osvetovú a benefičnú športovú udalosť v rámci zápasu 13. kola Niké Extraligy žien medzi VKP Bratislava a Hit UCM Trnava, ktorý sa odohrá 10. decembra 2022 o 20.30 hod. v novej športovej hale pri Dome športu na Junáckej ulici.

Vyhráva každý

Hráčky obidvoch družstiev nastúpia na úvodné predstavenie v sprievode dvoch ambasádoriek, ktorým vstúpila do života rakovina pľúc a zakladateľov OZ NIE RAKOVINE Jany Pifflovej Špankovej, Patrika Hermana a Bibiany Ondrejkovej.

„Sme veľmi radi, že budeme súčasťou hry, v ktorej vyhráva každý. Želáme si, aby tomu tak bolo aj v reálnych životoch našich pacientov,“ povedala prezidentka NIE RAKOVINE, Jana Pifflová Španková.

Volejbalistky sa v šlágri kola pri nástupe na palubovku predstavia v tričkách, ktorými poukážu na potrebu prevencie a liečby rakoviny pľúc. Výťažok z benefičného zápasu poputuje na chod pacientskych poradní NIE RAKOVINE v Bratislave a Trnave.

„Problém karcinómu pľúc sa nášho volejbalového klubu priamo dotýka. Naša kapitánka tímu Zuzka Písečná prišla pre rakovinu o oboch rodičov a stala sa ambasádorkou osvety zdravých pľúc. Ak máme aj my možnosti a priestor akokoľvek pomôcť v prevencii pred touto zákernou chorobou, radi to urobíme. Na šláger s Trnavou sme teda stanovili dobrovoľné vstupné a celý výťažok pôjde na dobrú vec. Verím, že do haly príde čo najviac ľudí a spoločne povieme NIE RAKOVINE,“ prezradil mediálny manažér VKP Bratislava Michal Bachratý.

Tisícky životov ročne

Slovensko potrebuje veľa osvety a zmien, žiaľ v súčasnosti máme najhoršie výsledky v Európe v oblasti rakoviny pľúc. Je to o to šokujúcejšie, že žijeme v čase, keď sa celosvetovo mení pohľad na toto ochorenie, ako na liečiteľné a vyliečiteľné.

„Ide o najzanedbanejší́ segment z pohľadu dostupnosti onkologickej diagnostiky aj liečby, ktorí pripraví o život takmer 3000 Slovákov ročne. Pomôžte nám to zmeniť,“ vyzýva Španková. „Ďakujeme, že v sobotu prídete a podporíte hlas zodpovednej prevencie, včasnej diagnostiky a dostupnej modernej liečby – svojou účasťou aj hlasným skandovaním.“ Spolu povedzme NIE RAKOVINE PĽÚC.