Pri rakovine pľúc nie je čas na výhovorky

November je mesiacom povedomia o rakovine pľúc, ktorá patrí k najčastejším zhubným ochoreniam na Slovensku.

Ročne u nás pribudne zhruba 3000 pacientov a pacientiek s touto diagnózou a každý rok jej podľahne viac ako 2000 ľudí. Nanešťastie sme svedkami narastania počtu novo diagnostikovaných pacientov s rakovinou pľúc aj v mladšej populácii a medzi pacientmi sa zvyšuje aj počet žien. Misiou našej pacientskej organizácie NIE RAKOVINE je zlepšovať vyhliadky i kvalitu života onkologických pacientov prostredníctvom osvety, včasnej diagnostiky, presadzovania dostupnosti inovatívnej liečby, psychologickej podpory, i sprevádzaním v liečbe.

Prečo prichádzajú až tri štvrtiny pacientov k lekárovi neskoro? Lebo táto rakovina nebolí. Ohlási sa až neskôr, napríklad neutíchajúcim kašľom.

Nevyberá si, postihuje mužov i ženy, a dokonca aj nefajčiarov. Je pravdou, že cigarety a pasívne fajčenie sú najväčší rizikový faktor, no medzi ďalšie patrí aj znečistené ovzdušie, rodinná anamnéza, niektoré povolania a ochorenia pľúc. Doc. MUDr. Ivan Solovič,CSc., svetová kapacita v oblasti tuberkulózy a pľúcnych chorôb a expert WHO pre liečbu tuberkulózy preto upozorňuje: „Každý kašeľ, ktorý trvá dlhšie ako tri týždne, by mal byť vyšetrený pľúcnym lekárom. Takisto zmena kvality dýchania, dýchavičnosť, či pískanie na prieduškách.“ Diagnóza, ktorá v posledných rokoch zarezonovala na verejnosti v spojitosti so smrťou Libuše Šafránkovej, či Mariána Geišberga nám pripomína dôležitý fakt, že pri rakovine pľúc nie je čas na výhovorky typu: „Bojím sa, že mi niečo nájdu“. Ak vás trápi chronický kašeľ alebo bolesť na hrudníku, navštívte svojho lekára.

Sme na chvoste EÚ

Liečba závisí od štádia, v ktorom sa karcinóm zachytí. „V skorých klinických štádiách nemalobunkového karcinómu pľúc je chirurgická. Spočíva v kompletnom odstránení nádoru aj s okolitým pľúcnym tkanivom a lymfatickými uzlinami,“ hovorí MUDr. Michal Urda, primár Oddelenia pneumológie a ftizeológie z Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. „Pokročilejšie neoperovateľné klinické štádiá, ktorých je žiaľ väčšina, sa liečia systémovo. Na výber podľa špecifík nádoru a stavu pacienta je chemoterapia, imunoterapia, kombinácia imunoterapie s chemoterapiou a cielená liečba. V niektorých prípadoch je potrebná aj kombinácia s rádioterapiou,“ dopĺňa náš špičkový odborník na pneumoonkológiu na Slovensku. Rakovina pľúc tak ostáva závažným a najťažšie liečiteľným typom rakoviny. A mať túto diagnózu znamená u nás nielen boj o čas, ale aj boj so systémom a veternými mlynmi. Pacienti majú šancu na dlhší a kvalitnejší život jedine vďaka modernej diagnostike a liečbe, lenže kým inovatívna cielená biologická liečba ako aj imunoterapia je v zahraničí štandard, u nás je veľká časť moderných onkologických terapií nedostupná. “Najhoršia situácia je asi v onkológii, kým sa nová liečba dostane k pacientom, trvá to neúnosne dlho - a to platí aj pri rakovine pľúc“, hovorí Jana Pifflová Španková z pacientskeho združenia NIE RAKOVINE, ktoré dlhodobo bojuje za práva a lepší život pre všetkých onkologických pacientov. Pretože nikomu nebeží čas rýchlejšie ako im. Ráta sa každý deň. „Naši pacienti úpenlivo čakajú na skoré zaradenie inovatívnych terapií medzi používané a uhrádzané lieky aj na Slovensku, či už nové cielené terapie, alebo kombinované liečby na podklade imunoterapie a chemoterapie, poprípade rádioterapie. Spomínaná cielená liečba sa dokáže presne zamerať na mutácie potvrdené v nádorových bunkách a cielene ich zabíjať. Novšie generácie liekov z tejto skupiny ponúkajú vyššiu účinnosť a lepšiu kvalitu života.“

Slovenskí pacienti s rakovinou pľúc majú k dispozícii podľa poslednej analýzy Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) inovatívne lieky v 11 indikáciách. Situácia sa síce zlepšuje, ale je to výrazne menej ako schválila Európska lieková agentúra (EMA). Tá do roku 2022 pre túto diagnózu registrovala inovatívne lieky v 43 pľúcnych indikáciách. „Rozdiel medzi možnosťami slovenských pacientov a možnosťami liečby v ostatných krajinách Európskej únie je teda bezpochyby stále obrovský. Veríme, že sa pacienti budú môcť k tejto liečbe dostať čo najskôr a že prínos liečby nebudeme musieť stále potvrdzovať ďalšími a ďalšími príbehmi pacientov čakajúcich na úhradu liekov a že procesy hodnotenia a ich zaradenia aj pre pacientov s karcinómom pľúc v SR bude čo najrýchlejší,“ dúfa Jana Pifflová Španková.

Ideál je prestať, alebo nikdy nezačať. Čo ak to nejde?

Podľa prieskumu agentúry FOCUS v roku 2023 je na Slovensku z celkovej populácie až 23% fajčiarov! „Už dlhé roky je fajčenie dobre známy a potvrdený rizikový faktor, vyvolávajúci rôzne onkologické ochorenia. Je najčastejšou príčinou vzniku malignít pľúc, ale je zároveň rizikovým faktorom vzniku zhubných nálezov aj pre iné orgány. V dôsledku fajčenia vzniká 90% prípadov rakoviny pľúc u mužov a 80% prípadov u žien,“ upozorňuje doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. z Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave. Za vznik závislosti na tabaku je zodpovedný najmä nikotín, za jeho škodlivé následky, medzi nimi i nádorové ochorenia, sú zodpovedné toxíny a karcinogény v horiacom tabakovom dyme. A hoci až 70% fajčiarov chce prestať fajčiť, drvivá väčšina to nedokáže. Závislosť od nikotínu je tak silná, že 64% fajčiarov s už diagnostikovaným karcinómom pľúc vo fajčení aj naďalej pokračuje! Bez akejkoľvek podpory a pomoci však dokážu úspešne prestať len asi 4 % fajčiarov. Preto potrebujeme aj u nás viac nápomocných projektov prinášajúcich celé spektrum podpory. Ako ich súčasť sú v procese odvykania od fajčenia spomínané aj nápomocné alternatívne formy - bezdymové alternatívy, ktoré eliminujú horenie a spaľovanie tabaku (štandardne okolo 500°C), ale nahrievajú ho pri teplote 350°C. Validačné toxikologické štúdie dokázali, že aerosól, ktorý pri tom vzniká, obsahuje o 97 % menej rakovinotvorných zlúčenín, než cigaretový dym. Prezidentka organizácie NIE RAKOVINE Jana Pifflová Španková zdôrazňuje, že síce bezdymové alternatívy sú menej škodlivé, to ale neznamená, že sú úplne bezpečné. „Stále platí, že fajčenie môže byť prvý krok k rakovine, najlepšie je preto nikdy nezačať. A ak človek dokáže prestať fajčiť, významne tým zníži riziko vzniku rakoviny pľúc a ďalších nádorových ochorení. Myslíme si však, že je etické, ak odborníci pacientom, ktorí napriek všetkej snahe zostávajú závislými od nikotínu, ponúknu redukciu alternatívnymi formami - v zmysle princípu znižovania rizík poškodenia zdravia.“

Naša pacientska organizácia NIE RAKOVINE neúnavne vzdeláva, bojuje za overené možnosti prevencie, presné diagnostiky a modernú liečbu podľa nových typov ochorení. Pre viac informácií kliknite na www.nierakovine.sk/rakovina-pluc alebo nás kontaktujte na našej bezplatnej infolinke 0800 800 183.