"Keď ide o život, hanba musí ísť bokom. Ja viem, že prostata či semenníky nie sú bežnou témou pri pive, že muži sú na zmienky o svojom mužstve hákliví a starostlivosť o vlastné zdravie nie je na programe dňa - pokým nás nič nebolí. Ale treba si uvedomiť, že tu nejde len o nás! Ak si rakovina vyberie práve nás, nie je to už len náš problém, naša bolesť. Trápenie prežívajú všetci okolo, ktorých máme radi. Nebuďme sebci z lenivosti, pohodlnosti, ostychu...!
Ak sa dá rakovine predísť, hanba musí ísť bokom. Vaša partnerka nechce byť zvyšok života vdovou a vaše deti sirotami! Dokážme svojim rodinám a blízkym, že to s láskou k nim myslíme vážne. Napríklad tým, že sa začneme starať o svoje zdravie. Aby sme tu mohli byť pre nich...,“ hovorí Patrik Herman, spoluzakladateľ NIE RAKOVINE o.z.
Prinášame mesiac osvety o prevencii karcinómu prostaty. Ešte viac ako inokedy informujeme mužov o dôležitosti starostlivosti o svoje mužské zdravie, vrátane prevencie rakoviny prostaty, samovyšetrovania semenníkov a o možnostiach preventívnych prehliadok u urológa
Prostata je jedným z najviac tabuizovaných zdravotných problémov, napriek tomu, že zohráva kľúčovú úlohu v mužskom zdraví. Prečo je dôležité hovoriť o prevencii a ako môžeme predísť vážnym komplikáciám?
Prostata je malá žľaza, ktorá sa nachádza pod močovým mechúrom a obklopuje močovú rúru. Jej hlavnou úlohou je produkcia tekutiny, ktorá je súčasťou ejakulátu. S vekom sa však často zväčšuje, čo spôsobuje ťažkosti s močením, a môže byť aj prvým príznakom rakoviny prostaty.
O zdraví prostaty sa často nehovorí. Muži sú zvyknutí tváriť sa, že ich zdravie je neohrozené. Avšak problémy s prostatou postihujú mužov už po štyridsiatke. Je načase prelomiť mlčanie.
Až polovica mužov nad 60 rokov má zväčšenú prostatu a riziko rakoviny prostaty stúpa s vekom. Čím skôr sa problémy odhalia, tým vyššia je šanca na úspešnú liečbu. Preventívne vyšetrenia sú preto nevyhnutné. Ako uvádza urológ MUDr. Roman Sokol, PhD., MPH: „Čím skôr diagnostikujeme rakovinu prostaty v jej ranom štádiu, tým väčšia je šanca pacienta nielen liečiť, ale vyliečiť. Dnes vieme vyliečiť viac ako 80 % mužov, u ktorých odhalíme rakovinu prostaty v asymptomatickom štádiu."
Okrem klasického PSA testu, ktorý meria hladinu prostatického špecifického antigénu v krvi, existuje aj pokročilejší test PHI (Prostate Health Index). Tento test sa taktiež vykonáva z odberu krvi a kombináciou viacerých parametrov poskytuje presnejší obraz o riziku rakoviny prostaty. Pomáha znížiť počet zbytočných zákrokov a poskytuje lekárom lepšie informácie na rozhodovanie o ďalšej liečbe.
Muži by sa nemali báť hovoriť o svojich zdravotných problémoch. Ochorenia prostaty sú liečiteľné, ak sa na ne príde včas. Zdravie nie je slabosť, ale sila, ktorú treba chrániť.
Ak máte akékoľvek otázky, alebo sa chcete dozvedieť viac o mužskom zdraví a možnostiach prevencie, navštívte stránku www.nierakovine.sk.