Národný skríningový program rakoviny hrubého čreva a konečníka: Nezahoďte svoj život a zostaňte zdraví!

Pacientska aliancia Nie rakovine a organizácia Europacolon Slovensko spolu s  Ministerstvom zdravotníctva SR, spúšťajú spoločnú podpornú informačnú kampaň k národnému skríningovému programu rakoviny hrubého čreva a konečníka Nezahoď svoj  život - Urob si už dnes preventívny test. 

Šálka kávy v hrubom čreve

Na spustení informačnej kampane na ministerstve zdravotníctva sa zúčastnili ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská, štátny tajomník MZ SR Stanislav Špánik, gastroenterológovia Boris Pekárek z Národného onkologického ústavu v Bratislave a Rudolf Hrčka z Univerzitnej nemocnice Bratislava spolu  s Janou Pifflovou Špankovou, Patrikom Hermanom a Bibianou Ondrejkovou, ktorí sú zakladateľmi pacientskej aliancie Nie rakovine. „Skríning pomáha včas odhaliť onkologické ochorenie, čo významne zvyšuje šance pacienta na úspešnú liečbu a následné uzdravenie. Preto by mali predovšetkým ľudia patriaci do rizikových skupín  využiť možnosť absolvovať jednoduchý test, ktorý im môže zachrániť život,“ povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.  

Spolupráca odštartovala „Šálkou kávy v makete hrubého čreva“ v átriu ministerstva zdravotníctva. Kampaň sprevádza nová pieseň s videom „Pri šálke kávy hovorme o zdraví“. V klipe účinkujú  aj vyliečení pacienti, ktorých zachránil práve preventívny test na okultné krvácanie do stolice, či primár gastroenterológie v NOÚ Boris Pekárek. 

Informačnú kampaň podporí aj sprievodná edukačná interaktívna road šou s názvom Nezahoď si svoj život. V rámci nej MZ SR a pacientske organizácie spoločne od 15. marca do 11. mája 2019 pozývajú ľudí v deviatich mestách Slovenska na  interaktívnu „Šálku kávy v hrubom čreve,“ kde sa môžu dozvedieť, ako môžu zostať zdraví vďaka testu skrytého (okultného) krvácania do stolice. Počas šou sa bude distribuovať aj leták s informáciami o národnom skríningovom programe. 

Osvetová    ČREVO TOUR    Nezahoď svoj život

Zážitková road šou o prevencii: „Pri šálke kávy hovorme o zdraví“,

v obrovskom nafukovacom čreve

 

15., 16. marec 2019    Košice - Galéria

22., 23. marec  2019   Prešov  - Shopping Mall EPERIA

29., 30. marec 2019    Poprad -  OC FORUM

5., 6. apríl 20199        Žilina - MIRAGE SHOPPING CENTER

12., - 13. apr 2019      Trenčín - OC LAUGARICIO

18.  apríl 2019            Banská Bystrica – OC Európa

26., 27. apríl 2019       Nitra - OC Mlyny

3., 4. máj 2019           Trnava  - City ARÉNA

10., 11. máj 2019       Bratislava   - Avion Shopping Park

 

Prvá fáza skríningového programu

Ministerstvo zdravotníctva SR od začiatku roka spustilo prvú fázu národného skríningového programu rakoviny hrubého čreva a konečníka. Odhalenie skrytého krvácania do stolice predchádza vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka. Je to prvý, voľným okom neviditeľný, včasný príznak, keď sa polyp v hrubom čreve začína prebúdzať. Dá sa odhaliť jednoduchým testom stolice. Podľa odborníkov trvá aj desať rokov, kým sa z polypu vyvinie rakovina hrubého čreva. Pri dodržiavaní pravidelného skríningového testovania je možné polyp odhaliť a úplne odstrániť počas následnej kolonoskopie. 

Najrizikovejší sú ľudia vo veku nad 50 rokov, keďže 90 % pacientov, ktorým diagnostikujú toto ochorenie, má viac než 50 rokov. Na Slovensku každý rok pribudne takmer štyritisíc nových pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka. Vo výskyte tohto ochorenia sme, vzhľadom na počet obyvateľov, žiaľ, vo svetových štatistikách na prvých miestach. Navyše až štvrtinu pacientov diagnostikujú v neskorých štádiách, keď už nádor metastázuje do pečene a ďalších orgánov a liečba je veľmi komplikovaná. 

Napriek tomu, že skríningový test je veľmi efektívny a bezplatne dostupný u praktického lekára, rovnako, ako sú dostupné bezplatné preventívne skríningové kolonoskopie, len málo ľudí tieto možnosti prevencie využíva. Na preventívnom vyšetrení sa zúčastňuje iba približne tridsať percent rizikových ľudí. „Chceme, aby ich bolo omnoho viac. Aj preto sme tento rok odštartovali ako Rok prevencie. Naším cieľom je, aby sa ľudia starali o svoje zdravie a nepodceňovali možnosť prevencie, ktorú majú k dispozícii v rámci verejného zdravotného poistenia,“ uzavrela šéfka rezortu zdravotníctva Andrea Kalavská.

Pomôžme to spoločne  zmeniť!  

V marci, európskom mesiaci osvety o rakovine hrubého čreva a konečníka (ECCAM),  sa aktivizuje celoeurópska podpora skríningu kolorektálneho  karcinómu. Národné i nadnárodné aktivity budú pokračovať po celý mesiac marec v pacientskych organizáciách.