Stojíme pred silnou výzvou reagovať na alarmujúci nárast výskytu rakoviny tráviaceho traktu u pacientov mladších ako 50 rokov, upozornila na pôde Európskeho parlamentu naša partnerská organizácia DiCE (Digestive Cancer Europe) zastrešujúca európskych pacientov s onkologickými ochoreniami hrubého čreva, konečníka, žalúdka, pankreasu, pečene a pažeráka.
Stretnutie spojilo zástupcov pacientov, odborníkov, politické autority a vedcov s jasným cieľom: upozorniť na medzery v povedomí, diagnostike, liečbe a podpore rastúcej skupiny mladších pacientov. Jedným z kľúčových posolstiev podujatia bola potreba integrovať onkologické ochorenia s včasným nástupom do existujúcich európskych onkologických stratégií. Znamená to úpravu skríningových odporúčaní, investície do inovácií, výskumu a diagnostických nástrojov, ako aj zabezpečenie komplexnej a psychologickej starostlivosti pre pacientov v nižších vekových kategóriách.
Osobné príbehy mladých ľudí bojujúcich s rakovinou jednoznačne ukázali, že oneskorená diagnostika či nedostatočná podpora majú nielen zdravotné, ale aj psychické a sociálne dôsledky. Na stole je tak potreba zmeny prístupu: mladší pacienti potrebujú individuálnu starostlivosť, ktorá reflektuje ich špecifické potreby a životné okolnosti.
Výsledky celoeurópskych prieskumov a odborných analýz ukazujú, že veľká časť mladých pacientov je diagnostikovaná až v pokročilých štádiách ochorenia, často po opakovaných návštevách lekára. Výskumníci upozorňujú na faktory ako zmeny v životnom štýle, genetická predispozícia, vplyvy prostredia či zmeny v črevnom mikrobióme ako možné príčiny nárastu týchto ochorení. Pomôcť by mohli väčšie investície do prevencie, vývoja neinvazívnych skríningových nástrojov a výskum diagnostických metód, ktoré by boli prispôsobené práve mladším vekovým skupinám.
Dôležitou témou diskusií bolo aj duševné zdravie pacientov. Odborníci jednoznačne zdôraznili, že psychologická podpora má byť pevnou súčasťou onkologickej liečby, nie “iba” jej voliteľným doplnkom. Emocionálne spracovanie diagnózy, úzkosť, strach či izolácia sú rovnako závažné ako fyzické príznaky ochorenia, upozorňuje DiCE.
O.z. NIE RAKOVINE, ako organizácia, ktorá denne stojí pri pacientoch s rakovinou, vítame tieto posolstvá a považujeme ich za kľúčové pre budúcnosť onkologickej starostlivosti, nielen na európskej, ale aj domácej úrovni. Stretnutie na pôde Európskeho parlamentu jasne ukázalo, že zmena je možná a spoločným úsilím môžeme prispieť k systémovej zmene, ktorá posunie starostlivosť o pacientov s včasným nástupom onkologických diagnóz na požadovanú úroveň.
Zdroj a viac informácií: https://digestivecancers.eu/spotlight-on-early-onset-digestive-cancers-dice-hosts-high-level-policy-meeting-at-the-european-parliament-2/