Vývoj štatistík novo-diagnostikovaných prípadov rakoviny hrubého čreva a konečníka (kolorektálny karcinóm) nie je priaznivý a Slovensko, žiaľ, nie je výnimkou. Dlhodobo patríme medzi päť krajín s najvyššou úmrtnosťou na celom svete a táto miera naďalej stúpa. Napriek dostupnosti skríningového programu pre záchyt liečiteľných štádií, väčšina pacientov prichádza k lekárovi veľmi neskoro.
O zákernosti tohto typu ochorenia sa na vlastnej koži presvedčil aj Marián, neodmysliteľná súčasť pacientskej organizácie NIE RAKOVINE, ktorá ľuďom s rakovinou a ich blízkym pomáha už takmer desať rokov. „Nečakajte, že nádor v čreve pocítite. Príznaky sú na začiatku nenápadné a neprejavujú sa bolesťou. Preto je tak dôležité po prekročení 50-ky absolvovať skríningové vyšetrenie. Mne zachránilo život." Princíp organizovaného skríningu spočíva v snahe odhaliť nález v bezpríznakovom štádiu, teda v čase, kedy je dobre liečiteľný a vyliečiteľný. „Náhodou som si spravil TOKS, test, ktorý môj otec striktne odmietol a bol pozitívny. Povedal som si: to nie je možné, veď mám 48 rokov, ja predsa nemôžem mať rakovinu!“ Následné lekárske vyšetrenia odhalili nádorové ochorenie v skorom štádiu, ktoré dalo Mariánovi šancu prežiť. „V ten deň som stratil akúkoľvek ilúziu o tom, že život je spravodlivý a že kontrolujem svoju budúcnosť. Je to akoby vám niekto vzal kus pevnej pôdy pod nohami,“ spomína.
Ľudia vo veku 50-75 rokov majú každé dva roky možnosť vyšetrenia testom na skryté krvácanie do stolice (TOKS), alebo raz za 10 rokov kolonoskopicky. V prípade skorého výskytu kolorektálneho karcinómu v rodine, alebo pretrvávajúcich problémov, je dôležité nechať sa vyšetriť ešte pred päťdesiatkou. Stále sa však nájde veľa ľudí, ktorí skríning odkladajú. „Žiaľ, sme smutní, keď vidíme ako sa ľudia bežne správajú. Naše zdravotné poisťovne vynaložili veľa úsilia a financií na doručenie testov na okultné krvácanie (TOKS) priamo do domácností - a žiaľ, roky ležia nevyužité na kuchynských linkách. Takto uvažuje slovenský pacient. Každý po dosiahnutí rizikového veku, t.j. nad 50 rokov, by si TOKS mal urobil sám, vo vlastnom záujme“, vyzýva Jana Pifflová Španková, prezidentka pacientskej organizácie NIE RAKOVINE.
Onkologické ochorenie je jednou z najväčších výziev, ktorej okrem pacienta čelí celá jeho rodina. Dôležitý zdroj podpory a cenných informácií predstavujú pacientske poradne NIE RAKOVINE, kde bývalí onkologickí pacienti radia súčasným na základe svojich osobných skúseností s rakovinou. „Všetci sme si prešli rovnakými obavami a strachmi, Preto vieme, aká dôležitá je podpora od niekoho, kto už túto cestu absolvoval a vyviazol z nej živý. Onkologickým pacientom a ich blízkym ponúkame nielen psychologickú podporu, ale aj konkrétne tipy týkajúce sa liečby, stravy, každodenného života či spôsobu, ako sa vyrovnať so strachom a úzkosťou,“ vysvetľuje Marián Božík z pacientskej poradne vo Fakultnej nemocnici v Nitre.
V prípade pochybností a počiatočných obáv z onkologických diagnóz má verejnosť k dispozícii online poradňu na www.nierakovine.sk, kde na otázky o rakovine odpovedajú skúsení lekári a psychológovia. Podľa primára oddelenia malignít tráviaceho traktu z Národného onkologického ústavu, MUDr. Štefana Pörsöka, PhD., MPH, je iniciatíva pacientskej organizácie viac než vítaná. Dôvodom je nebezpečenstvo plynúce z množiacich sa neoverených diskusných fór, ktoré môžu pacienta naviesť k nesprávnym rozhodnutiam či dokonca neskorému vyhľadaniu odbornej pomoci.
Zdravý životný štýl, pravidelný skríning a korektná informovanosť môžu výrazne znížiť riziko rakoviny hrubého čreva a zachrániť množstvo životov. „Sme veľmi vďační za každú pomoc v šírení osvety o kolorektálnom karcinóme, ktorá prispieva k nevyhnutnej zmene postoja spoločnosti k tejto téme. Spoločne bojujeme za odvážny no nevyhnutný cieľ – eliminovať tragické dopady nádorových ochorení s perspektívou zdravšej budúcnosti pre nás všetkých,“ uzavrela Jana Pifflová Španková.