Skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka

Rakovina hrubého čreva a konečníka (kolorektálny karcinóm) je celosvetovo jedna z narozšírenejších, avšak vo včasnom štádiu dobre liečiteľných nádorových ochorení. Dôležité je zachytiť ju vo veľmi skorých fázach, keď sa tvoria iba jej prvé prejavy na sliznici čreva – polypy. Aj keď nie všetky tieto polypy spôsobujú rakovinu, lekári odporúčajú ich odstránenie.

Aj vďaka o.z. NIE RAKOVINE a jej predchodcovi EUROPACOLON je od roku 2019 na Slovensku dostupný populačný skríning karcinómu hrubého čreva a konečníka. Ide o štátom riadený a vyhodnocovaný preventívny program pod dohľadom Národného onkologického inštitútu (NOI). Zdravotné poisťovne naň pozývajú „zdravých“ (bezpríznakových) ľudí vo veku 50 -75 rokov, a to raz za 2 roky. Metódami vyšetrenia sú testy stolice na okultné krvácanie (TOKS) a skríningová kolonoskopia – endoskopia.

Ako prebieha vyšetrenie

TOKS môžete absolvovať dvomi spôsobmi: v rámci preventívnej prehliadky u svojho všeobecného lekára alebo v rámci testu, ktorý zasielajú zdravotné poisťovne tým poistencom, ktorí neboli viac ako 2 roky na preventívnej prehliadke. Test vykonáte DOMA podľa priloženého návodu a do 3 dní ho doručíte na vyhodnotenie svojmu všeobecnému lekárovi. Na tento test majú nárok muži a ženy vo veku 50 - 75 rokov, jedenkrát za 2 roky. Pri pozitívnom výsledku absolvujete kolonoskopické vyšetrenie s cieľom zistenia príčiny krvácania.

Skríningová kolonoskopia je spoľahlivejšie vyšetrenie ako TOKS. Vykonáva ho gastroenterológ na skríningovom gastroenterologickom pracovisku. Ak v čreve počas vyšetrenia nájde podozrivé výrastky – polypy – ihneď ich bezbolestne odstráni. Napriek vyššej spoľahlivosti kolonoskopiu navštevuje menej ľudí. Príčinou je menšia pohodlnosť a vyššia náročnosť vyšetrenia. (zdroj: onkokontrola.sk)

Účasť obyvateľstva na skreeningových programoch je na Slovensku značne závislá od príjmu (zdroj: State of health in the EU; Slovakia – Country Health Profile 2023; OECD) – str. 13

Kolonoskopia zachraňuje životy

Skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka približuje MUDr. Andrej Orságh, gastroenterológ z Národného onkologického ústavu. Vo videu sa dozviete, na čo presne slúži kolonoskopia, ako prebieha vyšetrenie, na čo sa pripraviť a prečo je tak dôležité chodiť na pravidelnú onkokontrolu.