Rakovina pankreasu sa obyčajne v prvých štádiách neprejavuje žiadnymi príznakmi, a preto často ostáva neodhalená. Keď sa už príznaky objavia, diagnózu sa síce obyčajne podarí určiť, no v tom čase už býva u väčšiny pacientov v pokročilom štádiu. Doteraz sa nepodarilo vyvinúť žiadny spoľahlivý skríningový test, ktorý by dokázal správne a včas identifikovať toto ochorenie.
Diagnostika začína anamnézou pacienta – lekár sa ho pýta na príznaky, životosprávu, ochorenia u príbuzných a podobne. Potom vykoná fyzikálne vyšetrenie, pri ktorom prehmatá brucho, skontroluje lymfatické uzliny, skúma zažltnutie pokožky, či stratu hmotnosti. Nasledujú laboratórne testy, ktoré umožnia odhaliť napríklad zablokované prúdenie žlče a iné abnormality.
Pri odhalení rakoviny pankreasu lekárovi pomáhajú aj vyšetrenia zobrazovacími metódami ako je ultrazvuk, počítačová tomografia – CT, magnetická rezonancia, pozitrónová emisná tomografia (PET scan), či endoskopická ultrasonografia.
Definitívne však môže potvrdiť alebo vyvrátiť diagnózu rakoviny pankreasu až biopsia – vyšetrenie vzorky nádoru v laboratóriu. Odber vzorky sa môže urobiť buď ihlou, počas endoskopického vyšetrenia, alebo súčasne s laparoskopickým chirurgickým zákrokom.
Podľa takzvanej TNM klasifikácie, ktorá hodnotí veľkosť a rozšírenie nádoru a postihnutie lymfatických uzlín, sa rakovina pankreasu delí na tieto štádiá:
Najpoužívanejšia klasifikácia rakoviny pankreasu má tri kategórie:
Liečba rakoviny pankreasu závisí najmä od štádia, v ktorom sa ju podarí odhaliť, teda toho, nakoľko už nádor narástol a ako sa rozšíril do iných častí tela. Na liečbu rakoviny pankreasu sa používajú rovnaké metódy, ako pri iných onkologických ochoreniach.
Pokiaľ to štádium ochorenia dovoľuje, liečbou prvej voľby je chirurgický zákrok, pri ktorom sa odstráni pankreas alebo jeho časť s cieľom vyoperovať nádor, pričom sa môžu využiť rôzne metódy:
Chirurgická liečba sa obyčajne kombinuje s chemoterapiou a/alebo rádioterapiou, ktorá sa môže pacientovi nasadiť pred alebo po operácii:
Pokiaľ je nádor operovateľný, podarí sa ho odstrániť a následne pacient podstúpi chemoterapiu a/alebo rádioterapiu, môže to podstatne zvýšiť jeho šance na prežitie.
V tomto štádiu ochorenia sa obyčajne kombinuje niekoľko rôznych chemoterapeutík, najčastejšie látky 5-fluorouracil, gemcitabín alebo kapecitabín.
Pri rádioterapii sa využívajú vysokoenergetické röntgenové lúče, ktoré pôsobia na rakovinové bunky a ožarovaním ich zabíjajú. Využíva sa s cieľom zničiť zvyšné rakovinové bunky, ktoré v tele ostali po chirurgickom odstránení nádoru, ako aj na zmiernenie príznakov ochorenia, ktoré sú spôsobené rastom nádorovej masy, ako napríklad bolesť a tráviace problémy.
Rádioterapia aj chemoterapia majú nežiaduce účinky, keďže okrem rakovinových buniek ničia aj niektoré normálne, zdravé bunky. Medzi najčastejšie patrí nevoľnosť, zvracanie, strata chuti do jedla, strata hmotnosti, únava, zmeny v krvných bunkách, vypadávanie vlasov. Väčšina nežiaducich účinkov pretrváva len počas liečby a po jej ukončení vymiznú v priebehu niekoľkých týždňov.
V tomto štádiu sa už nádor nedá chirurgicky odstrániť. Preto sa v liečbe využíva chemoterapia (5-fluorouracil alebo gemcitabín) a niekedy aj rádioterapia, ktoré môžu predĺžiť život pacientov s lokálne pokročilou rakovinou pankreasu.
V liečbe metastatického karcinómu pankreasu sa chirurgická liečba využíva len vtedy, ak môže pomôcť uľaviť od príznakov ochorenia. Na zmiernenie prejavov sa využíva tiež rádioterapia.
Pri liečbe metastatického ochorenia sa využíva gemcitabín a tiež kombinácia štyroch chemoterapeutík známa ako FOLFIRINOX (5-fluorouracil, leucovorin, oxaliplatina, irinotecan). Okrem nich sa v rôznych kombináciách využívajú látky erlotinib, kapecitabín, cisplatina, či nab-paklitaxel.
Takzvaná nanopartikulová technológia priniesla inovatívnu možnosť pozmenenia vlastností účinnej látky paklitaxel, ktorá dnes predstavuje štandardný preparát v liečbe viacerých nádorových ochorení. Naviazanie paklitaxelu na nanočastice albumínu prináša zmenu jeho vlastností, ako napríklad zvýšenie účinnosti lieku, zníženie jeho toxicity a tiež významné zníženie rizika hypersenzitívnej reakcie. Takýto paklitaxel je známy aj ako nab-paklitaxel. Liečba nab-paklitaxelom v kombinácii so štandardnou chemoterapiou liekom gemcitabínom dokázala v štúdiách predĺžiť prežívanie aj pri takom závažnom a ťažko liečiteľnom ochorení, ako je adenokarcinóm pankreasu. Vzhľadom na povzbudivé výsledky bol nab-paklitaxel v kombinácii s gemcitabínom schválený v decembri 2013 v EÚ v prvej línii liečby metastatického adenokarcinómu pankreasu u dospelých pacientov a túto indikáciu schválila v tom istom roku aj americká FDA. Na Slovensku už má táto liečba štatút registrovaného kategorizovaného lieku, takže je dostupná na predpis onkológa. Takto sa aj slovenskí pacienti majú možnosť dočkať inovatívnej liečby včas.
V súčasnosti už existuje liečba, ktorá dokáže útočiť na špecifické časti nádorových buniek. Vďaka tomu máva cielená liečba menej nežiaducich účinkov ako chemoterapia. Z cielených biologických liekov, ktorých účinnosť sa skúmala v klinických štúdiách u pacientov s neoperovateľným a metastatickým pankreatickým karcinómom, však preukázal účinnosť iba erlotinib, ktorý pôsobí na rastový faktor EGFR (epidermálny rastový faktor). Bráni množeniu, rastu a metastázovaniu rakovinových buniek. Ani tento liek však nepreukázal významné predĺženie prežívania. POZNÁMKA: síce preukázal štatisticky významné predĺženie, avšak v realite to bolo niečo vyše 1 týždňa.
Výkonnostný stav (VS) | USA NCCN | Európa ESMO |
---|---|---|
1. línia:
dobrý VS |
1. voľba: klinická štúdia Možnosti:
|
1. voľba:
Možnosti:
|
1. línia:
zlý VS |
1. voľba: Gemcitabín monoterapia Možnosti: Paliatívna liečba |
1. voľba: Gemcitabín monoterapia Možnosti: Paliatívna liečba |
2. línia:
dobrý VS |
1. voľba: klinická štúdia Po gemcitabíne v 1. línii: chemoterapia na báze fluoropyrimidínov Po chemoterapii na báze fluoropyrimidínov: chemoterapia na báze gemcitabínu |
Po gemcitabíne v 1. línii: 5 FU/oxaliplatina/leucovorín (off-label) Po FOLFIRINOX: gemcitabín monoterapia |
2. línia:
zlý VS |
Gemcitabín monoterapia alebo podporná liečba | Gemcitabín monoterapia |
Na Slovensku sa u prísne selektovanej skupiny pacientov (veľmi dobrý výkonnostný stav) a vo vybraných centrách (potrebná hospitalizácia) používa FOLFIRINOX. U pacientov s výkonnostným stavom 70-80% sa používa gemcitabín v monoterapii, prípadne v kombinácii s erlotinibom, ktorý ale na Slovensku v tejto indikácii nie je kategorizovaný a používa sa na výnimku zdravotných poisťovní.
Paliatívna liečba sa využíva na predĺženie života, zmiernenie príznakov (najmä bolesti) a udržanie čo najvyššej kvality života u pacientov, ktorých ochorenie nie je možné liečiť, no môže podporiť tiež liečbu pacientov vo včasnejších štádiách, ktorí stále užívajú chemoterapiu či rádioterapiu. Medzi spôsoby paliatívnej liečby môže patriť užívanie opioidových analgetík proti bolesti, užívanie antidepresív a psychologické poradenstvo na liečbu depresie, ktorá je u pacientov s pokročilou rakovinou pankreasu častá, ako aj procedúry ako napr. stent žlčovodov, ktoré pomáhajú zmierniť žltačku, svrbenie a stratu chuti do jedla spôsobené obštrukciou žlčovodov.
Vo všetkých oblastiach gastroenterologickej onkológie sa v posledných rokoch dosiahli rozhodujúce pokroky, ktoré sa prejavili buď poklesom incidencie, ako napríklad rakovina žalúdka, alebo zlepšením prognózy, ako napríklad karcinóm hrubého čreva. Karcinóm pankreasu je výnimkou. Je jedným z nádorov v súčasnej onkológii, kde sú liečebné výsledky viac ako neuspokojivé. Naďalej ostáva štvrtou najčastejšou príčinou úmrtia na zhubné nádory vo vyspelých krajinách. Chirurgická resekcia – vyoperovanie nádoru - je jediná potenciálne kuratívna liečba karcinómu pankreasu. V období stanovenia diagnózy má však asi 80 – 85% neresekabilnú chorobu. V liečbe karcinómu pankreasu je v súčasnosti výrazná nenaplnená potreba zlepšenia prognózy ochorenia, ktoré sa pravdepodobne onedlho zaradí na prvé miesto medzi príčinami úmrtia na onkologické ochorenia.