Rakovina pankreasu

Pankreas

Pankreas je hubovitá žľaza podlhovastého tvaru a nachádza sa hlboko v bruchu medzi žalúdkom a chrbticou. Je veľký asi 15 cm. V organizme plní dve základné a mimoriadne dôležité funkcie:

 1. vytvára tráviace šťavy – enzýmy, ktoré pomáhajú rozkladať potravu v čreve
 2. produkuje hormóny – napr. inzulín

Najširšia časť pankreasu sa nazýva hlava, strednej časti hovoríme telo pankreasu a najužšia časť na nazýva chvost.

Rakovina pankreasu

Rakovina pankreasu je mimoriadne zákerné zhubné ochorenie. U väčšiny pacientov sa ho podarí odhaliť až v čase, keď už je rakovina v pokročilom štádiu a rozšírila sa, čo znemožňuje úspešnú liečbu. V súčasnosti viac ako 95 % pacientov s rakovinou pankreasu zomiera.

Karcinóm pankreasu je 13. najčastejším zhubným ochorením, no pre zlú prognózu mu patrí vo vyspelých krajinách 4. miesto v počte úmrtí.

Z 20 pacientov s rakovinou pankreasu len 1 môže očakávať, že bude žiť ďalších 5 rokov.

Medzi pacientov, ktorí bojovali s rakovinou pankreasu, patrí zakladateľ firmy Apple Steve Jobs, ktorému bolo ochorenie diagnostikované v roku 2003 a zomrel v roku 2011. Mal zriedkavý – neuroendokrinný typ nádoru pankreasu, ktorý je menej agresívny, no odmietol operáciu a 9 mesiacov sa „liečil“ prostriedkami alternatívnej medicíny, čo neskôr oľutoval. Rakovinu pankreasu mal aj známy herec Patrick Swayze, ktorý ochoreniu podľahol v roku 2009.

Karcinóm pankreasu je jediný typ rakoviny, ktorej úmrtnosť u oboch pohlaví rastie.

Podľa European Cancer Observatory je v súčasnosti v Európe viac ako 103 000 ľudí s rakovinou pankreasu.

Na Slovensku bolo v roku 2007 novodiagnostikovaných spolu 793 pacientov a evidovalo sa 760 úmrtí na karcinóm pankreasu. V poslednom štatisticky spracovanom roku (2008) sa registrovalo 388 prípadov karcinómu pankreasu u mužov a 447 u žien, čo u oboch pohlaví spolu predstavuje 835 novodiagnostikovaných prípadov.

Vzhľadom na zlú prognózu ochorenia vývoj úmrtnosti čiastočne kopíruje trendy incidencie, na mierne nižších hladinách. V poslednom štatisticky spracovanom roku 2013 (ŠÚ SR, 2014) sa v SR registrovalo 701 úmrtí pacientov s karcinómom pankreasu, z toho 370 mužov a 331 žien.

Rakovina pankreasu patrí medzi ochorenia s najvyššou mierou zlyhaní klinických štúdií v konečnej fáze III. Od roku 1990 do súčasnosti z celkového počtu 33 skúšaných liekov u pacientov s pokročilým karcinóm pankreasu nakoniec len 3 lieky preukázali klinickú účinnosť v štúdiách fázy III. Od roku 1997 až donedávna sa prvolíniová liečba rakoviny pankreasu nemenila.

Karcinóm pankreasu

Rakovina pankreasu je málo poznaným ochorením, ktoré sa ťažko diagnostikuje i lieči. Príznaky nie sú špecifické, a preto môžu byť mylne interpretované.

10 varovných príznakov, ktoré môžu upozorniť na rakovinu pankreasu

Depresia

 • Po diagnóze rakoviny často nasledujú pocity depresie, ale v prípade rakoviny pankreasu môže byť depresia jedným so symptómov tejto diagnózy (tzv. somatogénna depresia).

Žltačka – bez bolesti

 • Hromadenie žlče spôsobí, že pokožka a očné bielka sa sfarbia dožlta.
 • Môže ju sprevádzať svrbenie a tmavo zafarbený moč.
 • Príčinou môžu byť aj nenádorové ochorenia, ako sú napríklad žlčové kamene.

Nevoľnosť

 • Pocity nevoľnosti môžu vznikať z rôznych dôvodov - nádor môže blokovať žlčovod alebo tlačiť na dvanástnik čo komplikuje trávenie. Následkom môže byť zápal v okolitej oblasti alebo žltačka.

Bolesti brucha

 • Často začínajú pocitmi nepohodlia alebo bolesťou v bruchu, ktorá vystreľuje do chrbta.
 • Bolesť sa môže zhoršovať po jedle alebo poležiačky.
 • Zo začiatku bolesti ustupujú, po krátkom čase ale postupne pretrvávajú.

Nevysvetliteľná strata hmotnosti

 • Telo spaľuje viac kalórií ako obvykle. Príznakom môže byť znížená chuť do jedla, alebo preferovanie len niektorých potravín.
 • Chudnutie (kachexiu) pri rakovine pankreasu zapríčiňuje predovšetkým zmena metabolizmu bielkovín.
 • Strata hmotnosti nemusí byť sprevádzaná výraznými bolesťami.

Zmeny vo vyprázdňovaní: hnačka

 • Pretrvávajúca hnačka (vyprázdňovanie šesť alebo viac krát denne) môže byť príznakom vážnejšieho ochorenia, aj keď príčinou nie je rakovina pankreasu.
 • Ak hnačka obmedzuje každodenné činnosti, poraďte sa so svojím lekárom.

Zmena vo vyprázdňovaní: ílovitá stolica

 • Príznakom môže byť mastná, svetlá stolica s hnilobným zápachom.
 • Príčinou môže byť upchatie žlčovodu v dôsledku nádoru v pankrease.

Bolesti v krížovej časti chrbta

 • Asi u 7 z 10 ľudí s karcinómom pankreasu je prvým dôvodom návštevy lekára bolesť chrbta.
 • Predovšetkým ak sa nádor nachádza v tele alebo na chvoste pankreasu a vyvíja tlak na nervy.

Rozvoj alebo zhoršenie diabetes mellitus bez zvýšenia telesnej hmotnosti

 • Nádor pankreasu ničí bunky pankreasu, ktoré produkujú inzulín, čo môže viesť k vzniku diabetes mellitus.
 • Príznaky sú rozmazané videnie, extrémna únava, pomalé hojenie rán, neustály pocit smäd a hladu.

Hlboká žilová trombóza

 • Dýchavičnosť alebo bolesť môže byť spôsobená krvnými zrazeninami v hlbokých žilách nôh, panvy a ramien ako dôsledok komplikácií rakoviny pankreasu.

Pokiaľ sa u vás prejavia dva a viac z týchto symptómov navštívte svojho lekára, tieto symptómy môžu indikovať karcinóm pankreasu.

Zatiaľ sa nepodarilo identifikovať žiadne gény, biomarkery či nové zobrazovacie techniky, ktoré by diagnostiku zjednodušili. Umiestnenie tumoru býva ťažko prístupné a nádor býva „schovaný“ za okolitými orgánmi. Metastázy bývajú tak malé, že sú súčasnými diagnostickými metódami ťažko odhaliteľné. Nádor pankreasu rýchlo vytvára metastázy, preto je väčšina pacientov diagnostikovaná až v štádiu pokročilého ochorenia.

Typy rakoviny pankreasu

Rakovina pankreasu sa klasifikuje podľa toho, ktorú časť pankreasu postihuje – exokrinnú, ktorá sa podieľa na trávení, alebo endokrinnú, ktorá má na starosti produkciu inzulínu a ďalších hormónov.

Exokrinná rakovina pankreasu

Exokrinná časť tvorí viac ako 95 % pankreasu, preto nie je prekvapujúce, že väčšina zhubných nádorov vyrastá v tejto časti. Najčastejším exokrinným typom rakoviny pankreasu je adenokarcinóm, ktorý tvorí až 90-95% prípadov. Medzi menej časté typy patrí adenoskvamózny karcinóm, karcinóm zo skvamóznych buniek, veľkobunkový karcinóm, či malobunkový karcinóm.

Endokrinná rakovina pankreasu

Ide o zriedkavý typ rakoviny pankreasu a jednotlivé typy majú svoje názvy odvodené od typu hormónu, ktorý postihnutá časť pankreasu produkuje (nádor postihujúci bunky tvoriace inzulín, bunky produkujúce glukagón, gastrín, a podobne...)

Príčiny vzniku

Rakovina pankreasu vzniká, keď bunky v tomto orgáne začnú nekontrolovane rásť, deliť sa a šíriť sa do okolitých tkanív, čím vzniká zhubný nádor. Presná príčina vzniku rakoviny pankreasu nie je známa.