Príznaky, rizikové faktory, prevencia

Príznaky

Rakovina pankreasu sa spočiatku nijako neprejavuje, v počiatočných štádiách je to tiché a bezbolestné ochorenie. Keď sa už objavia nejaké príznaky, väčšinou to znamená, že ochorenie je už v pokročilom štádiu a pravdepodobne sa už rozšírilo mimo pankreas. Najčastejšie ťažkosti, ktoré človeka privedú k lekárovi, sú bolesti brucha, strata hmotnosti, svrbenie kože, nevoľnosť alebo žltačka (žlté sfarbenie kože a očných bielok).

Príznaky, ktorými sa rakovina pankreasu prejavuje, závisia od umiestnenia nádoru v pankrease:

Gastrointestinálne príznaky

Rakovina pankreasu rastie v oblasti, v ktorej sa nachádzajú dôležité orgány tráviaceho systému, preto sú gastrointestinálne ťažkosti pri tomto ochorení časté. Objavuje sa najmä:

Celotelové príznaky

Keď začne karcinóm pankreasu rásť a šíriť sa, príznaky môžu postihnúť celé telo:

Kožné príznaky

Príznaky zriedkavých typov rakoviny pankreasu

Inzulinóm (spôsobuje nadbytok inzulínu): potenie, úzkosť, závraty, mdloby súvisiace s nízkou hladinou cukru

Glukagonóm (nadbytok glukagónu): tzv. glukagónový syndróm - cukrovka mierneho stupňa, kožný erytém, žilová trombóza dolných končatín s rizikom embólie do pľúc, chudnutie, psychické príznaky, gastrointestinálne príznaky

Gastrinóm (nadbytok gastrínu): bolesť brucha, nehojace sa vredy žalúdka, reflux, strata hmotnosti

VIPóm (nadbytok vazoaktívneho intestinálneho polypeptidu – VIP): Vernerov-Morrisonov syndróm - vodnatá hnačka, hypokaliémia (nedostatok draslíka), achlórhydria (nedostatok kyseliny soľnej v žalúdočnej šťave)

Somatostatinóm (nadbytok somatostatínu): steatorea (zvýšený obsah tuku v stolici), cukrovka, cholelitiáza (tvorba a prítomnosť žlčových kameňov)

10 varovných príznakov, ktoré môžu upozorniť na rakovinu pankreasu

Depresia

Žltačka – bez bolesti

Nevoľnosť

Bolesti brucha

Nevysvetliteľná strata hmotnosti

Zmeny vo vyprázdňovaní: hnačka

Zmena vo vyprázdňovaní: ílovitá stolica

Bolesti v krížovej časti chrbta

Rozvoj alebo zhoršenie diabetes mellitus bez zvýšenia telesnej hmotnosti

Hlboká žilová trombóza

Pokiaľ sa u vás prejavia dva a viac z týchto symptómov navštívte svojho lekára, tieto symptómy môžu indikovať karcinóm pankreasu.

Rizikové faktory

Fajčenie – je najzávažnejším známym rizikovým faktorom rakoviny pankreasu a zvyšuje riziko ochorenia viac ako dvojnásobne. Čím viac človek fajčí, tým viac rastie riziko. Ak človek skoncuje s fajčením, po 10 rokoch klesne riziko späť na úroveň, ako keby nikdy nefajčil.

Genetika – 5-10% pacientov s rakovinou pankreasu má priameho príbuzného, ktorý tiež trpel týmto ochorením. Riziko zvyšujú aj niektoré iné genetické ochorenia, ako je napr. dedičná pankreatitída, Peutz-Jeghersov syndróm, familiárny malígny melanóm, karcinóm prsníka a dedičný syndróm rakoviny vaječníkov a Lynch syndróm.

Vek – rakovina pankreasu sa obyčajne vyskytuje u ľudí nad 45 rokov, najčastejšie u starších ako 65-ročných.

Obezita a nedostatok fyzickej aktivity – výskumy ukázali, že obézni ľudia (s hodnotou BMI viac ako 30) majú vyššie riziko rakoviny pankreasu. Naopak, ľudia, ktorí pravidelne cvičia, majú o polovicu nižšie riziko ako tí, ktorí sa fyzickým aktivitám nevenujú.

Životospráva – strava bohatá na tuky a mäso (najmä údené a spracované mäso) pravdepodobne zvyšuje riziko rakoviny pankreasu. A naopak, zdravá strava s dostatkom ovocia a zeleniny zrejme riziko znižuje. Zatiaľ však neexistujú spoľahlivé dôkazy o vplyve potravy na riziko tohto typu rakoviny.

Chronická pankreatitída (zápal pankreasu), cirhóza pečene, diabetes – tieto ochorenia tiež zvyšujú riziko vzniku rakoviny pankreasu

Prevencia

Nie sú známe žiadne cielené možnosti prevencie, zatiaľ teda nevieme, ako tomuto ochoreniu predchádzať. Samozrejme, zdravá životospráva, dostatok pohybu a najmä nefajčenie sú základné predpoklady prevencie každého typu rakoviny.