Diagnostika

Na diagnózu zväčša upozorní zmena pigmentového ložiska. Zmena zafarbenia, zmena veľkosti, zneostrenie ohraničenia pigmentovej lézie, asymetria, náchylnosť ku krvácaniu, svrbenie, vytvorenie rany na povrchu. Melanóm býva na pohľad iný, ako ostatné névy. Podľa MUDr. Desany Boreckej je dôležitý anamnestický údaj o trvalej postupnej zmene v pigmentovom ložisku. Melanóm sa však nemusí rozvinúť len zo znamienka, ale aj na zdravej normálnej pokožke.

Ako vyzerá zvyčajne bazalióm:

  • perleťové alebo voskovité hrčky
  • ploché, krvavo alebo hnedo sfarbené škvrny
  • krvácavé chrasty, ktorá sa zahoja, ale zase objavia.

Ako vyzerá zvyčajne spinocelulárny karcinóm:

  • pevný červený uzlík, resp. ploché lézie so šupinatým povrchom.

Ako vyzerá zvyčajne melanóm:

  • veľká hnedastá škvrna s tmavšími bodkami
  • znamienko, ktoré zmenilo farbu alebo veľkosť, a ktoré svrbí, bolí alebo krváca
  • malé lézie s nepravidelným ohraničením, alebo s časťami, ktoré majú rôznu farbu: červená, ružová, biela, modrá, až modro-čierna
  • tmavé lézie na dlaniach, chodidlách, koncoch prstov, resp. na slizniciach, ktoré lemujú ústa, nos, konečník, vagínu.

Základ pri vyšetrení pacienta s podozrením na rakovinu kože je klinické a fyzikálne vyšetrenie. Zvýšenie presnosti pri diagnóze zabezpečuje dermatoskopia. Je to metóda používaná pri klinickej diagnostike a je súčasťou dermatoonkologického vyšetrenia. Využíva dermatoskop s 10-násobným zväčšením a sleduje znaky pre určité nádorové diagnózy. Diagnostika melanómu môže byť určená aj pomocou sonografie kože, optickej koherentnej tomografie, konfokálnej mikroskopie a magnetickej rezonancie. To však nespadá do rutinnej diagnostiky. Tieto postupy sa využívajú na diagnostiku problematických prípadov a na špecializovaných pracoviskách. Všetky klinicky a dermatoskopicky diagnostikované kožné nádory musia byť precízne histologicky vyšetrené. Podľa výsledkov sa určuje ďalší postup liečby. To platí aj o podozrivých pigmentových léziách. Znamienka odstránené len z kozmetických dôvodov nemusia byť poslané na histológiu, to však záleží na dlhoročnej odbornej skúsenosti lekára. Onko dermatovenerológovia neradi vidia, ak v laserových centrách odstraňujú pigmentové lézie neskúsení lekári, pretože ak sa takto nechtiac odstráni melanóm, veľmi ľahko sa môžu v tele, objaviť metastázy. Pred každým zákrokom je vždy potrebné odborné vyšetrenie.