Rakovina prsníka

Rakovina prsníka je najčastejšou onkologickou diagnózou u žien, karcinóm prsníka na Slovensku predstavuje 18 percent zo všetkých karcinómov v ženskej populácii. Každých 19 sekúnd je niekto na svete diagnostikovaný s rakovinou prsníka.

Rakovina prsníka - najčastejšie ženské onkologické ochorenie, ktoré nám berie naše mamy, sestry, manželky a priateľky. Žiaľ, štatistiky ukazujú, že až jedna z ôsmich žien bude počas svojho života čeliť tomuto onkologickému ochoreniu. Bohužiaľ, stále platí, že 5-6 percent žien s touto diagnózou na Slovensku už s pokročilou rakovinou prsníka je diagnostikovaných až 300 žien ročne.

Na Slovensku výskyt rakoviny prsníka stále rastie. Predpokladaný počet žien, ktoré budú v tomto roku diagnostikované, je viac ako 3000. Počet všetkých žien s rakovinou prsníka na Slovensku je viac ako 30 000. Odhaduje sa, že ročne na Slovensku zomrie na rakovinu prsníka okolo 900 žien3. No ak sa budú ženy venovať pravidelnému samovyšetrovaniu prsníkov a viac aspoň 60% bude chodiť na preventívne mamografie, môžeme dosiahnuť zníženie počtu úmrtnosti o tretinu. Teda až 300 žien na Slovensku nemusí zomrieť zbytočne, môžeme ich zachrániť... Urobte to. Zachráňte svoje prsia - zachránite život!

U 5 zo 6 žien býva zistená invazívna forma rakoviny prsníka. To znamená, že tento typ ochorenia má tendenciu metastazovať- šíriť sa lymfatickými cestami alebo prerastaním do okolitých tkanív a orgánov a tam tvoriť ďalšie ložiská.

Výskyt rakoviny prsníka u nás stále rastie. Kým v roku 2011 lekári zaznamenali 2803 nových prípadov rakoviny prsníka1, v roku 2018 už bolo u nás zaznamenaných 2999 novodiagnostikovaných prípadov rakoviny prsníka2, čo je takmer o 200 viac. Žiaľ, stále platí, že približne 30 percent žien s touto diagnózou na Slovensku je diagnostikovaných už v pokročilých štádiách rakoviny prsníka! 4

Až 300 z nich zomiera ročne celkom zbytočne iba preto, že neabsolvovali skríningovú alebo preventívnu mamografiu. Skutočne nie je na čo čakať! Mamografický skríning dokáže zobraziť podozrivý nález aj o niekoľko rokov skôr, než je hmatateľný. Neoceniteľnú úlohu hrá aj pravidelné samovyšetrenie prsníkov, ktoré zvládne každá žena raz mesačne, napríklad počas rannej sprchy.

Zdroje:

  • 1 Ondrušová M., et al. Epidemiologické aspekty karcinómu prsníka. 2018
  • 2 Global cancer observatory (GLOBOCAN)
  • 3 ESMO príručka pre pacientov s rakovinou prsníka, 2018
  • 4 ESMO príručka pre pacientov s rakovinou prsníka, 2018