Termín metastatický kolorektálny karcinóm (mKRK) sa používa na označenie ochorenia, ktoré sa rozšírilo mimo hranice hrubého čreva a blízkych lymfatických uzlín.
Podľa odhadov NCZI a Globocanu pribudne na Slovensku s rakovinou hrubého čreva a konečníka viac ako 4000 ľudí ročne. Z toho necelá polovica na túto chorobu zomrie.
Metastatický kolorektálny karcinóm je klasifikovaný ako štádium IV. Z epidemiologických a genetických štúdií vyplýva, že KRK je multifaktoriálne ochorenie.
Etiologické faktory (faktory pôvodu) možno rozdeliť na:
Rizikovými faktormi kolorektálneho karcinómu sú najmä nedostatok fyzickej aktivity, starnutie, vysoký energetický príjem, obezita a fajčenie. V rámci zdravej prevencie je teda nevyhnutný dostatočný prijem vlákniny, tekutín, vitamínov, aktívny pohyb, pravidelné vyprázdňovanie, ignorovanie alkoholu a cigariet, udržiavanie zdravej hmotnosti, regulovaná konzumácia červeného a priemyselne spracovaného mäsa a zodpovedný prístup k preventívnym vyšetreniam.
Podozrenie na kolorektálny karcinóm vzniká za rôznych okolností, dokonca nie je vylúčené, že pacient problém nezaznamená aj niekoľko rokov. Kým včasné štádiá sú zväčša asymptomatické, pokročilé fázy môžu byť sprevádzané krvácaním, perforáciou hrubého čreva, hnačkou, zápchou, užšou „ceruzkovou“ stolicou, nadúvaním, plynatosťou, bolesťou brucha, úbytkom hmotnosti, chudokrvnosťou, či pocitom únavy a bolesťou v spodnej časti chrbta. Varovným signálom je tiež krv v stolici viditeľná voľným okom, ktorej prítomnosť je potrebné laboratórne vyšetriť.