Slovensko patrí medzi krajiny s najvyšším výskytom a úmrtnosťou na nádory hrubého čreva a konečníka na svete. A pritom sa mu dá predchádzať prevenciou - najmä zmenou životného štýlu a uplatňovaním preventívnych programov.
Primárna prevencia – zdravý životný štýl, snaha o elimináciu rizikových faktorov (ako sú sedavý spôsob života, znižovanie obezity, nesprávna výživa – veľa mäsa a tukov, nedostatok pohybu, málo vlákniny, ovocia a zeleniny, zápcha/hnačky)
Sekundárna prevencia – skríning kolorektálneho karcinómu*, teda vyšetrenie stolice testom na skryté krvácanie (TOKS) plne hradené poisťovňou u jedincov vo veku 50-75 rokov raz za dva roky. Zachytáva včasný príznak, kedy sa polyp v hrubom čreve začína prebúdzať. Necítime ho, nebolí a trvá ešte veľa rokov (odborníci uvádzajú aj 10 rokov), kým sa z polypu vyvinie rakovina hrubého čreva. Pri dodržiavaní pravidelného skríningového testovania je možné polyp včasne odhaliť a úplne odstrániť prostredníctvom druhej formy sekundárnej prevencie - skríningovou kolonoskopiou.
*V SR sa program prevencie rakoviny hrubého čreva a konečníka realizuje bezplatne. Podrobné informácie o skríningu nájdete na: www.onkokontrola.sk
Terciárna prevencia – správna liečba a komplexná starostlivosť, zabránenie vzniku komplikácií. Multidisciplinárny prístup a personalizovaná liečba.