TETA drogérie hovorí #nieHPV

Rakovina krčka maternice ročne pripraví o život viac ako 200 žien. Aby sme zachránili čo najviac životov, potrebujeme mať informácie o vzniku a šírení tohto typu rakoviny.

Ďakujeme firmám TETA drogérie a Procter & Gamble, ktoré vyjadrili podporu našej vzdelávacej kampani. Svoju podporu môžete vyjadriť aj vy!

V každej predajni TETA drogérie môžete podporiť zbierku pre našu kampaň o HPV a rakovine krčka maternice. Až do 16.6.2021 sa z každého predaného balíčka dámskych hygienických potrieb značiek Always, Tampax, Discreet a Naturella k nám dostane 1 cent. Každý vyzbieraný cent bude použitý na šírenie život zachraňujúcich informácií.

Dátum: 26 Apr 2021
Čítať viac
Výzva vládam krajín na lepšiu starostlivosť o onkologických pacientov

Svetový deň zdravia – 7. apríl 2021 virtuálne spojil v Bruseli vyše 290 onkologických organizácií sveta, s ktorými sme v tento deň podpísali medzinárodný dokument – SPOLOČNÝ LIST o COVID-19 a RAKOVINE.

V mene onkologických pacientov dlhodobo ohrozených deficitom zdravotnej starostlivosti, na čele s významnými organizáciami ako Európska koalícia pacientov s rakovinou (ECPC), Únia pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (UICC) a ďalšími, oboznamujeme verejnosť s výzvou vládam krajín, aby sa zaoberali zverejnenými zisteniami a odporučeniami.

Výzvu iniciovali samotné pacientske organizácie – členovia Európskej koalície pacientov s rakovinou (ECPC), zástupcovia Únie pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (UICC), Európskej onkologickej platformy Európskej federácie farmaceutického priemyslu (EFPIA) a Európskej organizácie pre rakovinu (ECO). Členom ECPC a signatárom listu za Slovensko je aj onkologická pacientska aliancia NIE RAKOVINE a združenie pacientov EUROPACOLON SLOVENSKO.

Dátum: 11 Apr 2021
Čítať viac
Opäť otvárame Pacientske poradne v Bratislave a Nitre

Pre onkologické pacientky a pacientov prinášame dobrú správu: Opätovne otvárame Pacientske poradne v Bratislave a v Nitre!

Onkologický pacient je u nás vždy na prvom mieste. Vieme, o čom hovoríme a prečo to robíme, pretože sme si to prežili. Pacient pacientovi rozumie. Preto prostredníctvom Pacientskych poradní podávame pomocnú ruku všetkým, ktorí to potrebujú. Toto obdobie je veľmi náročné, najmä pre onkologických pacientov. Z vlastných skúseností vieme, čo znamená počuť "máte rakovinu" a ako sa s ňou žije. Je veľmi dôležité, aby ľudia s rakovinou cítili, že nie sú opustení, že im má kto pomôcť, poradiť, vypočuť ich. Zažili sme to na vlastnej koži, preto dokážeme pomáhať so srdcom na dlani.

Dátum: 11 Apr 2021
Čítať viac
Svetový deň zdravia

Dnešný deň – 7. apríl – je Svetový deň zdravia, ktorý bol vyhlásený v roku 1950 Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO = World Healthy Organization), a ktorým si pripomíname vznik WHO v roku 1948.

V roku 1945 účastníci Konferencie OSN jednohlasne schválili návrh Brazílie a Číny, aby sa vytvorila nezávislá medzinárodná zdravotnícka organizácia v rámci OSN. Už o rok neskôr v roku 1946 v New Yorku podpísalo 61 štátov z celého sveta Ústavu Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorej cieľom sa stalo zabezpečovanie čo najlepšieho zdravia pre ľudí na celom svete, pričom doménou jej pôsobenia je oblasť verejného zdravotníctva.

Dátum: 07 Apr 2021
Čítať viac

Ako organizácia zastupujúca onkologických pacientov pridávame sa k plnému zneniu listu ministrovi zdravotníctva od Asociácie pre ochranu práv pacientov:

Oceňujeme, že ministerstvo zdravotníctva plánuje vytvorenie nových ambulancií, chce podporovať ich otváranie v najkritickejších regiónoch a nastaviť novú sieť všeobecných lekárov. Slovenská realita je, žiaľ, taká, že nám chýba 3 500 lekárov a približne 2 000 ďalších lekárov je v dôchodkovom veku. Zároveň chýba aj 10 000 sestier. Z toho sa dá ľahko usúdiť, že počas pandémie nevzniknú nové ambulancie, ale ide o víziu na najbližšie roky. V kritickom pandemickom období je potrebné odbremeniť nemocnice, dostať zdravotnú starostlivosť do ambulancií a čo najbližšie k pacientom do ich domáceho prostredia s cieľom predísť komplikáciám a úmrtiam.

Dátum: 10 Mar 2021
Čítať viac
Patríme do medzinárodných štruktúr

Na medzinárodnej úrovni hovoríme otvorene o situácii v onkológii na Slovensku, hľadáme spoločné riešenia pre zlepšenie životov onkologických pacientov, vymieňame si skúsenosti s ostatnými pacientskymi organizáciami.

Dnešný IEEPO (𝗜𝗻𝘁𝗲𝗿𝗻𝗮𝘁𝗶𝗼𝗻𝗮𝗹 𝗘𝘅𝗽𝗲𝗿𝗶𝗲𝗻𝗰𝗲 𝗘𝘅𝗰𝗵𝗮𝗻𝗴𝗲 𝗳𝗼𝗿 𝗣𝗮𝘁𝗶𝗲𝗻𝘁 𝗢𝗿𝗴𝗮𝗻𝗶𝘀𝗮𝘁𝗶𝗼𝗻) bude pokračovať aj zajtra.

Výmena skúseností a informácií na medzinárodnej úrovni nám pomáha zlepšovať situáciu v onkológii u nás.

Dátum: 22 Mar 2021
Čítať viac

Vážené dámy, vážení páni,

dovoľte nám pozvať vás na online konferenciu spoločnosti IQVIA pre východoeurópske programy podpory pacientov, ktorú realizuje česká kancelária spoločnosti IQVIA v utorok 16. marca 2021 od 14:00 do 16:00 SEČ.

Konferencia je zameraná na trendy a najlepšie postupy v programoch podpory pacientov a skúsenosti pacientov v našom regióne, o ktorých sa bude diskutovať z pohľadu organizácií pacientov východnej Európy v panelovej diskusii.

Pacientov zo Slovenska a Českej republiky bude zastupovať naša pacientska organizácia „NIE RAKOVINE“.

Pre potvrdenie účasti na webinári sa zaregistrujte na tomto linku:
https://event.on24.com/wcc/r/3019948/0426F8ED97C7ECB791039E3C5426CFAF

Konferenciu môžete po zaregistrovaní sa sledovať online. Link dostanete obratom po registrácii.

Ďakujeme Vám za podporu našich aktivít na zlepšovanie podmienok onkologických pacientov, a znižovanie úmrtnosti v našej krajine na onkologické ochorenia.

S úctou
Jana Pifflová Španková
Prezident

Dátum: 15 Mar 2021
Čítať viac
European Colorectal Carcinoma Awareness Month ECCAM 2021 - March 2021

Hovorte s nami - my sme pri tom

STODVADSAŤ ľudí s rakovinou hrubého čreva a konečníka pribudne každý týždeň v na Slovensku. Polovica z tohto množstva v jednom roku aj zomrie. Každoročný tragický prírastok pacientov s karcinómom hrubého čreva a konečníka spolu u nás predstavuje až 5000 ĽUDÍ ročne A nemuselo by to tak byť! Preto aj v roku 2021 v prinášame EUROPEAN COLORECTAL CARCINOMA AWARENESS MONTH - ECCAM 20221, a v rámci Digestive Cancers Europe spoločenstva organizácií pacientov spolu s ďalšími vyše 40 krajinami vyzývame: „Hovorte s nami - my sme pri tom“.

Dátum: 15 Mar 2021
Čítať viac
RAKOVINA sa Covidu nezľakla

Prichádza jediný čas v roku, kedy môžeme rozhodovať o tom, koho podporíme a aký zmysel dáme svojim dvom percentám. A keď spojíme veľa malých čísel dokopy, vznikne jedna veľká úžasná vec, ktorá nesmierne pomáha mamám, otcom, rodinám, každému, komu do života vstúpila rakovina. Každé euro sa ráta.

Na pozadí pandémie, ktorá ochromila svet, totiž beží ďalšia: omnoho „tichšia“ a nenápadnejšia, ale o to zničujúcejšia. Stav výskytu a dopadov rakoviny na ľudí je na Slovensku alarmujúci, pričom korona ho ešte zhoršila. „Keď sme chceli televízne spoty pred správami s pozvánkou na prevenciu – nedalo sa. O Covide sa vysielajú spoty dokola. Pán boh zaplať… ale, koľko životov sme tak už mohli zachrániť pred rakovinou a nedalo sa,“ zamýšľa sa Jana Pifflová-Španková, prezidentka Aliancie NIE RAKOVINE. Je to nezisková organizácia, ktorej aktivity sú závislé na grantoch, dotáciách, individuálnych daroch a hlavne 2 % z našich daní. „Koľko sme ich mohli ochrániť povinným skríningom, systematickým vpúšťaním moderných liekov, technológií, modernizovaním pracovísk…. Teraz sa môžeme legitímne pýtať, či boj s rakovinou budeme brať rovnako vážne, ako boj s koronavírusom?“

Dátum: 11 Mar 2021
Čítať viac
4. marec - Deň povedomia o HPV

Zažijeme budúcnosť bez rakoviny krčka maternice? Až 194 štátov sveta prijalo spoločný plán, ako toto ochorenie zastaviť.

Na Slovensku každoročne ochorie na rakovinu krčka maternice 600 žien a 230 žien na toto ochorenie umiera.1 Nemuselo by to tak byť, karcinóm krčka maternice je totiž rakovinové ochorenie, ktoré je dokázateľne spôsobené vírusovou infekciou HPV a žiadna žena by naň nemusela zomrieť. Aj preto sa Slovensko pripojilo k inciatíve Svetovej zdravotníckej organizácie na úplné odstránenie tohto ochorenia.

Dátum: 04 Mar 2021
Čítať viac

Pacientska organizácia bije na poplach: Jediná u nás štandardne hradená imunoterapia je ohrozená. Čaká sa už 4 mesiace na rozhodnutie úradov.

Svetový deň boja proti rakovine sme prešli takmer bez povšimnutia, kvôli pandémii COVID-19 idú všetky ostatné diagnózy do úzadia. Odhaľovanie včasných štádií onkologických ochorení stojí, no už vyše roka úrady neriešia ani dostupnosť liekov pre pokročilé štádiá karcinómov, ktorá je na Slovensku veľmi nízka. Pacienti sú nútení robiť verejné zbierky na lieky, ktoré zaberajú a sú bežne predpisované v okolitých krajinách.

Dátum: 08 Feb 2021
Čítať viac
VYDALI SME JEDINEČNÚ PUBLIKÁCIU PRE ONKOPACIENTOV

Publikácia ŽIVOTOSPRÁVA PRI LIEČBE NÁDOROV TRÁVIACEJ SÚSTAVY je sprievodca, poradca, „vysvetľovač“, inšpirátor, trošku aj kuchárska kniha. Je jedinou svojho druhu na Slovensku.

Odpovedá na najčastejšie otázky onkologických pacientov a ich príbuzných:

• Čo sa deje v tele človeka, keď sa v ňom objaví rakovina? • Čo môžu alebo majú jesť onkologickí pacienti? • Ako sa majú stravovať v rôznych fázach ochorenia a liečby? ..

Dátum: 05 Feb 2021
Čítať viac
Svetový deň boja proti rakovine

World Cancer Day čiže Svetový deň boja proti rakovine je každoročne 4. februára. Medzinárodná únia boja proti rakovine (UICC) vyhlásila tento deň v roku 2000 na Medzinárodnom summite boja proti rakovine v novom miléniu, ktorý sa vtedy konal v Paríži. Dnes je to už 21.ročník, kedy odborníci, laici, pacienti a aj pacientske organizácie po celom svete upozorňujú na potrebu zvyšovania povedomia o tomto ochorení, ako aj na nevyhnutnosť edukácie a dostupnosť prevencie.

Dátum: 04 Feb 2021
Čítať viac
STANOVISKO SLOVENSKEJ AKADÉMIE VIED K VAKCINÁCII PROTI COVID-19

Stanovisko sa opiera o vedecké fakty a medicínske dôkazy pochádzajúce z hodnoverných a verejne dostupných zdrojov. Vypracovali ho vedúci vedeckí pracovníci Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV a reprezentuje oficiálny názor SAV s podporným vyjadrením členov Predsedníctva SAV.

Vakcináciu považujeme za najúčinnejší a najmenej rizikový spôsob prevencie infekčných ochorení.

Dátum: 15 Jan 2021
Čítať viac
Onkoasistenti podajú liečbu pacientom s NET doma

V súčasnej "covidovej dobe" je ideálne ak pacient nemusí cestovať do zdravotníckeho zariadenia.

Pacientska organizácia Nie rakovine vyškolila desať onkoasistentov, ktorí sú schopní asistovať pacientom s neuroendokrinným tumorom (NET) pri ich liečbe v domácom prostredí vo všetkých krajoch Slovenska.

Cieľom je poskytovať pacientom asistenciu, pomáhať im pri aplikácii domácej subkutánnej injekčnej liečby, učiť ich samoaplikácii a v rámci podpory v budovaní kvality života s NET, uľaviť namáhanej psychike. Domáci onkoasistenti zároveň pacientom ušetria čas, energiu a peniaze, významne odbremenia rodinných príslušníkov a najmä - svojou prácou znížia riziko nákazy v nemocniciach.

Dátum: 12 Jan 2021
Čítať viac

Archív článkov