Time To Act Slovakia: Nedovoľme, aby nám Covid-19 zabránil v boji proti rakovine!

Aliancia NIE RAKOVINE bude súčasťou konferencie Time To Act Slovakia (organizovanou pracovnou skupinou špeciálnej siete European Cancer Organisation) v piatok, 21. januára od 11:00 hod. Zaregistrovať sa môžete bezplatne kliknutím na odkaz: “Žiadosť o registráciu”.

Na podujatí odznejú príspevky popredných európskych aj vnútroštátnych politických osobností, medzi ktorými nebudú chýbať Vladimír Lengvarský, minister zdravotníctva, Lucia Ďuriš Nicholsonová, poslankyňa Európskeho parlamentu (Obnovme Európu), Monika Beňová, poslankyňa Európskeho parlamentu (S&D) a Ivan Štefanec, poslanec Európskeho parlamentu (EPP).

Dátum: 19 Jan 2022
Čítať viac
PODPORUJEME MEMORANDUM O KLINICKOM SKÚŠANÍ

Chceme moderné Slovensko, krajinu, v ktorej sa občania liečia najmodernejšími prostriedkami.

Dnes, viac než inokedy, keď sa svet nachádza v ťažkej pandemickej situácii, musíme našu pozornosť obrátiť na inovácie v oblasti zdravotníctva! Práve dnes sa rozhoduje o prístupe ku klinickým skúšaniam nových liekov, čo je tiež dôležitá cesta, ako sa pacienti dostanú k inováciám pre život a liečbu s vážnymi ochoreniami, aj rakoviny...

PODPORUJEME preto MEMORANDUM ODBORNÍKOV k NOVELE ZÁKONA č. 362/2011 regulujúce klinické skúšania na Slovensku. Pripájame sa k odborníkom v mene všetkých onkologických pacientov.

Dátum: 09 Dec 2021
Čítať viac
Vizionári v zdravotníctve o rakovine pľúc: Máme na Slovensku dostupnú liečbu?

Na Slovensku pribudne každý rok približne 3000 nových prípadov rakoviny pľúc, pričom tri štvrtiny pacientov prichádzajú k lekárovi až v pokročilom štádiu. Aliancia NIE RAKOVINE neustále upozorňuje na nepriaznivú situáciu na Slovensku v súvislosti s (ne)dostupnosťou liečby, obzvlášť čo sa týka karcinómu pľúc. Kým sa pacient dostane k adekvátnej liečbe, trvá to pridlho, a to aj vzhľadom na administratívu, čo vedie k zbytočnému vypätiu fyzických a psychických síl v už beztak vyčerpávajúcom boji s chorobou.

Dátum: 29 Nov 2021
Čítať viac
NOVEMBER JE MESIAC OSVETY O KARCINÓME PĽÚC

Keby česká herečka Libuše Šafránková mohla, povedala by: starajte sa o seba, všímajte si príznaky a najmä neodkladajte návštevu lekára!

Legendárna Popoluška, Michal Dočolomanský, ale aj Marián Geišberg boli tuhí fajčiari, čo je najrizikovejší faktor karcinómu pľúc. Nie však jediný. Rakovina pľúc útočí aj na nefajčiarov, ľudí ktorí sú vystavení rôznym karcinogénnym látkam v rizikových povolaniach, znečistenému ovzdušiu, alebo majú iné ochorenia pľúc.

Dátum: 22 Nov 2021
Čítať viac
Oslavujeme piate narodeniny, pridajte sa k nám!

Už 5 rokov podávame pomocnú ruku onkologickým pacientkam a pacientom. Hovoríme NIE RAKOVINE a s týmto naším menom bojujeme za práva pacientov, hájime ich záujmy, pomáhame im v najťažších chvíľach života - pretože vieme, čo znamená život s rakovinou. Prežili sme si to na vlastnej koži.

Chcete nám zagratulovať? Ďakujeme vopred z celého srdca..
Link pre darčeky: https://nierakovine.darujme.sk/narodeniny-2a396/

Zakladajúci členovia Jana Pifflová Španková, Bibiana Ondrejková a Patrik Herman založili alianciu NIE RAKOVINE dňa 17.11.2016 počas Medzinárodného dňa boja proti rakovine pankreasu. Vznikla platforma, ktorá nielen zastrešuje a pokračuje v činnosti Europacolon Slovensko, ale svoje aktivity naďalej rozširuje.

Dátum: 17 Nov 2021
Čítať viac
MOVEMBER 2021: Povedzme spolu NIE RAKOVINE prostaty

Pacientska organizácia NIE RAKOVINE sa už štvrtý rok pripája k medzinárodnej iniciatíve Movember - mesiac boja proti rakovine prostaty, ktorá upozorňuje na potrebu prevencie a liečby tohto onkologického ochorenia.

Čo znamená„Movember“? Ide o praobyčajné spojenie dvoch slov – mesiaca NoVEMBER a anglického slova MOustache, teda v preklade fúzy, ktoré sú symbolom osvety rakoviny prostaty. Muži na celom svete v novembri odkladajú žiletky, aby svojou troškou podporili informovanosť o mužskom zdraví a vyjadrili podporu mužom, ktorí zvádzajú svoj boj so zákernou diagnózou.

Dátum: 14 Nov 2021
Čítať viac
Pivné fúzy trochu INAK: MOVEMBER 2021 je v štýle Hairy Hero!

Pivovar BERHET vytvoril pivo, ktorým chce propagovať osvetu prevencie a súdržnosti medzi mužmi, a zároveň jeho predajom podporiť aktivity organizácie, ktoré sa myšlienke MOVEMBRA naplno venujú.

Slovo MOVEMBER je odvodené od spojenia dvoch anglických slov – MOustache (angl. fúzy) a mesiaca NoVEMBER. Rovnomenný názov nesie globálna charitatívna organizácia ako aj každoročná aktivita, ktorej účelom je zvyšovanie povedomia o zákerných mužských ochoreniach. Rovnako má inšpirovať všetkých mužov, aby sa lepšie starali o svoje zdravie a nepodceňovali prevenciu.

Dátum: 11 Nov 2021
Čítať viac
Hľadáme 1000 odvážnych – zodpovedných mladých ľudí! Ak máte medzi 18-25 rokov a chceli by ste pomôcť dôležitému medicínskemu výskumu v oblasti Lynchovho syndrómu a kolorektálneho karcinómu, tak prosím vyplňte žiadosť o základné gastroenterologické vyšetrenie. Vďaka vám a vašim priateľom budeme v budúcnosti vedieť lepšie pomôcť v prevencii závažných onkologických ochorení.
Dátum: 09 Nov 2021
Čítať viac
2. etapu osvetového turné NIE RAKOVINE sme odštartovali v Poprade

V rámci zahájenia druhej etapy osvetovej road show NIE RAKOVINE TOUR 2021 sme predstavili v OC FORUM Poprad nadrozmernú maketu pľúc s vyobrazením niektorých ochorení, ako aj maketu čreva a prsníka.

Na Slovensku pribudne každý rok približne 3000 nových prípadov rakoviny pľúc, pričom tri štvrtiny pacientov prichádzajú k lekárovi v pokročilom štádiu.

Dátum: 25 Oct 2021
Čítať viac
Štartujeme 2. etapu osvetovej road show NIE RAKOVINE TOUR 2021

Aliancia NIE RAKOVINE opäť prichádza do slovenských miest s osvetovou onko-preventívnou road show NIE RAKOVINE TOUR.

Aj tentokrát vyrazíme do slovenských miest, aj k veľkým zamestnávateľom, s jedinečnou edukačnou pomôckou - nadrozmernou maketou pľúc a maketou ženskej hrude, simulátorom nácviku pravidelného samovyšetrovania prsníkov. Po obvode obrovskej nafukovacej makety pľúc budete mať možnosť vidieť reálne fotografie a dôležité informácie osvetľujúce príčiny, vznik, priebeh a dôsledky rakoviny pľúc, ale aj ďalších ochorení pľúcneho aparátu, vrátane COVID-19. Naši edukátori sú pripravení záujemcom vysvetliť, ako rozpoznať príznaky a hlavne, čo robiť, aby sa rakovine a iným ochoreniam pľúc vyhli alebo znížili riziko ochorenia.

Dátum: 19 Oct 2021
Čítať viac
PINK OKTÓBER:  Pridajte sa k nám a podporte tisícky Sloveniek bojujúcich s rakovinou prsníka

„PINK OKTÓBER“ je medzinárodný mesiac povedomia o rakovine prsníka a 15.október je celoeurópsky „Breast Health Day“ - každoročne v 47 krajinách. Chceme pri tejto príležitosti povedať spolu s vami NIE RAKOVINE PRSNÍKA a pomôcť zmierniť zbytočné utrpenie 34-tisícok Sloveniek a ich rodín, kde sa rakovina prsníka vyskytla.

Dátum: 13 Oct 2021
Čítať viac
Podporte nás a získajte KOMBO

Sme hrdí na statočné ženy a dievčatá – bojovníčky všetkých generácií – za šírenie povedomia o PINK OCTOBER, mesiaci osvety o karcinóme prsníka.

Pacientkam, ktoré bojujú s karcinómom prsníka a navštívia našu októbrovú road show NIE RAKOVINE TOUR vo svojom meste, darujeme KOMBO "PINK OKTÓBER".

Za zaslanie KOMBA (tričko, rúško, nálepka, návod na samovyšetrenie prsníkov + poštovné) na dobierku by sme pekne poprosili poslať darcovský príspevok minimálne 15 € prostredníctvom tohto linku.

Dátum: 11 Oct 2021
Čítať viac
Aliancia NIE RAKOVINE sa obracia na gynekológov a pediatrov s výzvou k aktívnej spolupráci

V rámci osvetovej kampane o prevencii rakoviny krčka maternice si dovoľujeme úctivo ponúknuť spoluprácu Vám, vážená pani doktorka, vážený pán doktor, s cieľom vytvoriť nádejné spojenie k dosiahnutiu čo najvyššej informovanosti o rizikách vírusu HPV zrozumiteľnej pre všetky ženy i rodičov mládeže.

PRIDAŤ SVOJU AMBULANCIU NA MAPU POMOCI

Dátum: 28 Sep 2021
Čítať viac
Na boj proti rakovine krčka maternice upozorní nálepka

Pacientska aliancia NIE RAKOVINE podporuje organizovaný skríningový onkologický program rakoviny krčka maternice, ktorý v týchto dňoch odštartovalo Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky.

Základom prevencie rakoviny krčka maternice je bezbolestné vyšetrenie steru krčka maternice počas pravidelného vyšetrenie u gynekológa. Zdravotné poisťovne preto pozývajú na gynekologické vyšetrenie ženy vo veku od 23 do 64 rokov, ktoré v predchádzajúcich troch rokoch neabsolvovali cytologické vyšetrenie (PAPtest)

Dátum: 22 Sep 2021
Čítať viac
Odborníci varujú pred vírusom ohrozujúcim tínedžerov: Pomôže očkovanie

V boji s rakovinou krčka maternice máme podľa lekárov dve účinné zbrane: pravidelnú a kvalitnú gynekologickú prevenciu spolu s očkovaním tínedžerov i dospelých proti vírusu HPV. Kombináciou oboch by bolo možné toto ochorenie úplne odstrániť.

MUDr. Elena Prokopová, hlavná odborníčka MZ SR pre primárnu pediatriu tvrdí, že HPV vírusom sa mladí ľudia infikujú už v puberte. „Stáva sa to pri prvých sexuálnych skúsenostiach okolo 16-18 rokov, a vtedy ešte tínedžeri navštevujú pediatra. Celá prevencia je teda v našich rukách,“ hovorí MUDr. Prokopová a upozorňuje, že deti treba očkovať proti HPV ešte pred začiatkom sexuálneho života. Očkovanie je podľa nej ideálne u dievčat i chlapcov po dovŕšení 12 rokov. „Ich imunita je vtedy vynikajúca a na vytvorenie dôkladnej ochrany proti HPV stačia dve dávky vakcíny,“ vysvetľuje.

Dátum: 22 Sep 2021
Čítať viac
Patrik Herman pozýva na NIE RAKOVINE TOUR 2021

Rakovina s nástupom koronavírusu nevymizla – stále sú medzi nami onkologickí pacienti a žiaľ, neustále pribúdajú ďalší. Zanedbávanie preventívnych prehliadok môže znamenať rapídne zvýšenie počtu onkologických diagnóz, dokonca v pokročilých štádiách. Neignorujme varovné príznaky, NEPODCEŇUJME PREVENTÍVNE VYŠETRENIA a využime každú príležitosť na to, aby sme získali všetky potrebné informácie.

Dátum: 09 Sep 2021
Čítať viac
Odštartovali sme NIE RAKOVINE TOUR  (Tlačová správa)

V mesiacoch august, september a október príde až za Vami do mnohých miest Slovenska edukačný team pacientskej organizácie NIE RAKOVINE s názornou edukáciou o onkologickej prevencii NIE RAKOVINE TOUR.

Návštevníci tour sa môžu stretnúť s maketou obrovského čreva, s maketou ženskej hrude - simulátorom nácviku pravidelného samovyšetrovania prsníkov a s fotostenou krásnej obrovskej motýlice. Každá návštevníčka sa bude môcť odfotiť s krásnymi motýlími krídlami - symbolom prevencie HPV vírusu. Novinkou bude nadrozmerná maketa pľúc..

Dátum: 27 Aug 2021
Čítať viac
Ministerstvo spúšťa skríning rakoviny krčka maternice: Prezidentka reaguje

Od júla dostávajú Slovenky vo veku 23 až 64 rokov pozvánku na bezplatnú preventívnu gynekologickú prehliadku, ktorej súčasťou je aj skríningové cytologické vyšetrenie krčka maternice. Na preventívne prehliadky pozývajú zdravotné poisťovne ženy listom.

„Pozvané ženy by sa mali s pozvánkou dostaviť k svojmu gynekológovi do šiestich mesiacov. V prípade, že nemá svojho gynekológa, môže si vybrať a objednať sa v ktorejkoľvek gynekologickej ambulancii vo svojom okolí,“ uviedol minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský. Pozývací skríning sa obnovuje po tom, ako bol pre pandémiu Covid-19 pozastavený.

Dátum: 18 Aug 2021
Čítať viac

Predbehnite rakovinu krčka maternice skríningovým vyšetrením skôr, ako predbehne ona vás. Na Slovensku každoročne ochorie na rakovinu krčka maternice približne 600 žien, najčastejšie sa vyskytuje vo veku okolo 45 rokov, je však ľahko diagnostikovateľná a v skorom štádiu efektívne liečiteľná.

Rakovina krčka maternice je preto jedným z mála zhubných ochorení, pri ktorom je známy bezprostredný vyvolávateľ. Dá sa proti nej efektívne chrániť očkovaním proti HPV a jeho včasnou diagnostikou, keďže až 99 % prípadov rakoviny krčka maternice spôsobuje vírus HPV (Human Papilomavirus, ľudský papilomavírus). S týmto typom infekcie sa stretne prakticky každá žena v pohlavne aktívnom veku, ale imunitný systém sa s tým vo väčšine prípadov vie vysporiadať sám. Rakovina krčka maternice je jedno z mála onkologických ochorení vhodných na sekundárnu prevenciu – skríning.

Dátum: 16 Aug 2021
Čítať viac
Výskyt rakoviny močového mechúra narastá: V akých podmienkach sa lieči slovenský pacient?

Upozorňujeme na chýbajúcu osvetu o rizikových faktoroch, o nesprávne načasovanom prechode od urológa k onkologickému špecialistovi a, žiaľ, na Slovensku aj o chýbajúcej inovatívnej liečbe pacientov v pokročilých štádiách, ktorá je v Európe bežným štandardom.

Aj keď výskyt rakoviny močového mechúra celosvetovo narastá – za posledných 30 rokov sa jej výskyt strojnásobil (!) – rada nových štúdií však zvyšuje úspešnosť vyliečenia. Na Slovensku sa každý rok diagnostikuje takmer 1200 nových prípadov zhubných nádorov močového mechúra, z ktorých viac ako 5 percent má v čase stanovenia diagnózy metastázy.

Dátum: 08 Jul 2021
Čítať viac
Spoločne na Ministerstve zdravotníctva SR k pripravovanej novele zákona o zlepšení dostupnosti inovatívnych liekov

V stredu 23.6.2021 sme sa zúčastnili rokovania na Ministerstve zdravotníctva SR o nedostupnosti liekov pre pacientov. Uskutočnilo prvé spoločné stretnutie k návrhom úpravy zákona č. č 363/2011 Z.z., ktorej cieľom by malo byť zlepšenie dostupnosti inovatívnych liekov pre pacientov. Prezidentka Aliancie NIE RAKOVINE Jana Pifflová Španková zastupovala hlas onkologických pacientiek a pacientov pri okrúhlom stole. Na stretnutí sa prvýkrát stretli zástupcovia ministerstva, pacienti, zdravotné poisťovne, ale aj výrobcovia originálnych či generických liekov.

Dátum: 24 Jun 2021
Čítať viac

Archív článkov