Spoločne s inými pacientskymi organizáciami sme sa obrátili na Ministerstvo zdravotníctva SR s témou dostupnosti genomických diagnostických testov, ktoré NIE SÚ na Slovensku kategorizované a z toho dôvodu sú pre mnoho pacientiek, ktorým ich ošetrujúci onkológ indikuje, NEDOSTUPNÉ. Pritom tieto testy sú kľúčové na určenie toho, či je pre pacientku vhodná chemoterapia na základe jej individuálnych výsledkov a genetického profilu.
Prečítajte si celé znenie spoločného otvoreného listu adresovaného ministerke zdravotníctva..
Tím pacientskej organizácie NIE RAKOVINE a o.z. EUROPACOLON Slovensko odštartovali svoje ďalšie osvetové turné s názornou edukáciou o dôležitosti onkologickej prevencie. Pozrite sa, kedy edukátori z radov vyliečených onkologických pacientov zavítajú so zážitkovou expozíciou do vášho mesta. Na nevyhnutnosť onkologickej prevencie reagujeme pružne a zážitkovo. Pacientske organizácie NIE RAKOVINE a o.z. EUROPACOLON Slovensko, v spolupráci s kľúčovými partnermi pripravila ďalšie nezabudnuteľné osvetové turné po slovenských mestách, školách, firmách a obchodných centrách s cieľom zachraňovať životy.
Na celoslovenské osvetové turné s obrovskou maketou hrubého čreva a pľúc vyrazia predstavitelia o.z. NIE RAKOVINE aj počas horúcich letných dní.
HARMONOGRAM TURNÉ NIE RAKOVINE 2024:
NIE RAKOVINE má úžasných priateľov a spolupracuje so špičkovými lekárkami a lekármi. Jednou z nich je aj pani doktorka MUDr. Radmila Sládičeková, PhD., MPH - gynekologička, u ktorej si naše ženy mohli vyskúšať špeciálne kreslo EMSELLA pre zlepšenie stavu panvového dna.
Funguje aj preventívne a aj ako liečba. Nevyzliekate sa, len si sadnete, vezmete časopis a 28 minút vám vysokovýkonné fokusované elektromagnetické pole (HIFEM) stimuluje najhlbšie svaly panvového dna. Je to skvelé na inkontinenciu, spevnenie ochabnutého zadku, opätovné nájdenie sebadôvery a samozrejme aj na sexuálny život.
Zdravie je jednou z najdôležitejších ľudských hodnôt - týmito slovami začína Preambula Charty práv pacientov v Slovenskej republike.
Európsky deň práv pacientov bol prvýkrát vyhlásený v roku 2002. S touto iniciatívou prišla európska sieť pacientskych organizácií a cieľom bolo poukázať na práva a povinnosti pacientov. S podporou Európskeho parlamentu a Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru ho v roku 2002 vyhlásili s tým, že sa bude pripomínať 18. apríla. S etablovaním tohto dňa bola zároveň Európankam a Európanom predstavená aj Európska charta práv pacientov.
Uplynulý víkend bol bežecký - NIE RAKOVINE bolo súčasťou bežeckého sviatku, jedného z najväčších na Slovensku. V sobotu a v nedeľu 6.-7.4.2024 sa v bratislavskej Eurovei konalo podujatie plné energie, zdravia, priateľských stretnutí a férovej vzájomnej podpory.
Bežali sme pre zdravie a opätovne sme podporili dôležitú správu pre všetkých: Pohyb je život. Pohyb je prevenciou rakoviny.
Už 23. marca o 18:00 hod. odprevadí hráčov slovenskej futbalovej reprezentácie na domáci zápas proti Rakúsku detská eskorta v tričkách s logom NIE RAKOVINE. V rámci štartu série prípravných zápasov na Euro 2024 tak upozorní na dôležitosť očkovania detí proti HPV vírusu.
„Slovenský futbalový zväz sa rozhodol podporiť dôležitú iniciatívu organizácie NIE RAKOVINE v šírení povedomia o prevencii rakoviny. Pretože vyznávame spoločné hodnoty a hráme FAIR PLAY nielen na ihrisku, ale aj mimo neho,“ približuje Samuel Slovák, manažér mládežníckych reprezentačných tímov SFZ.
HPV je veľmi rozšírený vírus, ktorý sa prenáša najmä pohlavným stykom ale aj kontaktom slizníc a počas svojho života sa s ním opakovane stretneme skoro všetci. V tom je jeho nebezpečenstvo, niekedy samovoľne vymizne, niekedy však jeho vysoko rizikové typy vyústia do vážnych ochorení, akými sú rakovina krčka maternice, alebo konečníka. Dobrou správou je, že existuje očkovanie proti HPV. Najlepšie funguje ešte pred začiatkom pohlavného života, ale chráni pre nákazou aj v dospelom veku. Príďte dať zaočkovať seba, aj svoje dcéry a synov. Deti od 12 do 14 rokov (vrátane) majú toto očkovanie plne hradené zo zdravotného poistenia. Očkovací deň sa uskutoční 15. marca v Bratislave a Malackách a je potrebné sa zaregistrovať na stránke Bratislavského samosprávneho kraja. Ak nie ste z Bratislavského kraja, informujte sa o možnostiach očkovania u pediatra, gynekológa alebo všeobecného lekára.
Preto som ako mama dvoch synov nezaváhala a chcem povzbudiť všetkých, aby sa rozhodli správne. HPV vírus je pôvodcom viacerých vážnych ochorení, akým je rakovina konečníka, či rakovina krčka maternice. Je to zároveň jediná rakovina, proti ktorej máme očkovanie. Vakcína najlepšie funguje ešte pred začiatkom pohlavného života, ale chráni pre nákazou aj v dospelom veku. Deti od 12 do 14 rokov vrátane majú toto očkovanie plne hradené zo zdravotného poistenia. Je dôležité očkovať dievčatá, aj chlapcov, tak, ako to robia vo všetkých vyspelých krajinách sveta.
Jedine HPV očkovaním môžeme predchádzať rakovinám, spôsobených HPV infekciami – ako sú rakovina krčka maternice alebo aj rakovina konečníka.“ vysvetľuje hlavná odborníčka MZ SR pre primárnu pediatriu MUDr. Elena Prokopová. „Od 1. decembra 2023 je vakcína plne hradená zo zdravotného poistenia pre 12, 13 a už aj 14- ročné deti. To je skvelá správa.
Staršie dievčatá a chlapci do 18 rokov môžu využiť benefit zdravotných poisťovní, ktoré preplácajú spätne časť ceny vakcíny. Jedine HPV očkovaním môžeme predchádzať rakovinám, spôsobených HPV infekciami – ako sú rakovina krčka maternice alebo aj rakovina konečníka.“ vysvetľuje hlavná odborníčka MZ SR pre primárnu pediatriu MUDr. Elena Prokopová.
4. marec je deň povedomia o HPV. Pripomína nám, akú dlhú cestu sme v prevencii prešli a že kus cesty je stále pred nami. NIE RAKOVINE v tento deň upozorňuje, že v očkovaní proti HPV naďalej zaostávame za vyspelým svetom a to nám ukazujú aj smutné štatistiky úmrtí na rakovinu krčka maternice.
Čo je HPV? Tzv. ľudský papilomavírus, úplne bežný vírus, ktorý sa prenáša najčastejšie pohlavným stykom a je zároveň najčastejšou sexuálne prenosnou infekciou. Počas života sa s ním stretne až 80 % z nás, čiže aj momentálne, keď čítate tento článok, má HPV vírus v tele väčšina z vás. Háčik je v tom, že nemá žiadne príznaky, a či ho máte, alebo nie, dokáže zistiť u žien gynekológ, u mužov urológ. Bolo identifikovaných viac ako 200 typov HPV.
Pacientska organizácia NIE RAKOVINE sa pridáva k výzvam európskej kampane #ECCAM2024 na podporu prevencie rakoviny hrubého čreva a konečníka. Pridajte sa aj vy! Aktívny životný štýl a včasná diagnostika totiž môžu zachrániť aj váš život.
Stiahnite si bezplatnú aplikáciu DiCE-StepApp z App Store a StepApp z Google Play, ktorá denne zmeria počet vašich krokov a pridá ich k celkovému počtu kilometrov všetkých zapojených členov po celej Európe. Cieľ je jasný: zdravým a pravidelným pohybom prispieť k prevencii onkologických ochorení a znížiť počet úmrtí na rakovinu hrubého čreva a konečníka.
O.z. NIE RAKOVINE a Europacolon Slovensko v spolupráci s MZ SR a NOI uvádzajú kampaň „ECCAM 2024“ (European Colorectal Cancer Awareness Month) podporenú mobilnou aplikáciou „StepAPP“, vďaka ktorej môže celé Slovensko kráčať pre záchranu životov a pacientov s kolorektálnym karcinómom.
Až 32 Slovákov zomrie každý týždeň v dôsledku kolorektálneho karcinómu. Každoročný tragický prírastok pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka tak predstavuje až vyše 4000 ľudí ročne (NCZI) – z toho polovica na túto chorobu zomiera.
6-ročný boj sa vyplatil! Po dlhodobom úsilí a tlaku lekárov, pacientov a pacientskych organizácií ministerka zdravotníctva odsúhlasila zaradenie lieku medzi kategorizované, a teda zdravotnými poisťovňami hradené lieky.
Napriek tomu, že liek je v určitom štádiu rakoviny hrubého čreva štandardnou terapeutickou alternatívou, na Slovensku nebol v minulosti kategorizovaný. Liek bol limitovane dostupný na tzv. výnimky a v niektorých prípadoch si finančne náročnú liečbu niektorí pacienti museli hradiť sami, čoho následkom bol nejeden zúfalý medializovaný prípad.
S rešpektom a úctou si dovoľujeme požiadať vás o venovanie 2% z vašej odvedenej dane na podporu pacientského občianskeho združenia NIE RAKOVINE.
Rakovina vstúpi každoročne do života až 40 000 rodín, o život pripraví až 14 000 našich blízkych.
My stojíme pri Vás. Vlastným príkladom učíme ľudí bojovať za život. S každým príspevkom podporujete našu misiu presadzovať pozitívne zmeny v oblasti onkológie a snahu zmierniť dopady onkologických ochorení na obyvateľov našej krajiny.
Svetový deň proti rakovine je celosvetovou iniciatívou s cieľom zvýšiť povedomie o rakovine, a to pozitívnym, inšpiratívnym spôsobom. Únia pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (UICC) vyzýva vlády krajín a aj jednotlivcov, aby zvyšovaním povedomia o tomto ochorení zachraňovali milióny životov na celom svete.
Tohoročná kampaň nesie názov Close the Care Gap, teda Odstráňme rozdiely v starostlivosti, a poukazuje na výrazné nerovnosti, ktoré pretrvávajú na celom svete v dostupnosti a prístupe k základným onkologickým zdravotníckym službám. Výzva na ich odstránenie sa nachádza v Správe o rovnosti. V nej sa nachádza 9 všeobecný odporúčaní pre vlády na preklenutie medzier v tejto téme.
Poslaním NIE RAKOVINE, o.z. je okrem pomoci onkologickým pacientom a vzdelávania, aj ochrana práv onkologických pacientov a pacientiek. Pripomienkujeme návrhy zákonov na zlepšenie podmienok liečby jednotlivých onkologických ochorení. Dnes s radosťou prinášame správu o novej ére liečby rakoviny prsníka.
Rakovina prsníka je celosvetovo najčastejším typom rakoviny, ktorý postihuje ženy. Počet všetkých žien s rakovinou prsníka na Slovensku je viac ako 30 000. Ročne s touto diagnózou pribudne na Slovensku asi 3 000 žien. Kategorizačná komisia v januári odporučila zaradiť imunoterapiu (liek Keytruda) v indikácii trojnásobne negatívny karcinóm prsníka (neoadujuvantná a adjuvantná liečba) k 1. aprílu 2024.
Prvý mesiac v roku je mesiacom povedomia o rakovine krčka maternice. Ako vzniká rakovina krčka maternice a prečo o nej toľko informujeme?
HPV (ľudský papilomavírus) je vyvolávajúcim faktorom tohto ochorenia. Vírus HPV patrí do skupiny DNA vírusov, napadá pokožku alebo sliznicu ľudského tela a má niekoľko stoviek druhov genotypov. Existujú nízkorizikové a vysokorizikové HPV. Rakovinu krčka maternice spôsobujú HPV 16 a HPV 18 z druhej skupiny. Ochorenie vírusom je sexuálne prenosné ochorenie, ktoré okrem rakoviny krčka maternice spôsobuje aj rakovinu v oblasti hlavy a krku, konečníka alebo penisu (podľa sexuálnych aktivít). Menej rizikové HPV spôsobuje vznik genitálnych bradavíc.
Revolučné pracovisko v Národnom onkologickom ústave Bratislava znamená väčšiu starostlivosť pre našich pacientov!👩⚕
🏥S novým endoskopickým vybavením sa bude Národný onkologický ústav môcť venovať diagnostike a liečbe nádorov hornej a dolnej časti tráviaceho traktu, vrátane endosonografie a ERCP (endoskopické vyšetrenie tráviaceho traktu röntgenom a ultrazvukom pri podozrení na zhubné nádory).
Už je to 7 rokov, kedy sa Hyundai Slovensko stali naším partnerom mobility. S láskou a zodpovednosťou sa starajú o to, aby sa život zachraňujúce informácie dostali k ľuďom na celom Slovensku.
Hyundai Slovensko, máte našu vďaku a uznanie za vašu dlhoročnú podporu v boji proti rakovine. Váš štedrý dar a pomoc s poskytovaním spoľahlivej a bezpečnej logistiky nám dáva možnosť venovať sa našim misiám - v rámci každoročného Turné NIE RAKOVINE navštevovať školy, inštitúcie, firmy a regionálne podujatia po celom Slovensku. Je pre nás cťou spolupracovať s takým výnimočným mobilným partnerom.
Skvelá herečka Jana Oľhová nechodí rada po lekároch, ale premôže sa, lebo vie, že zdravie máme len jedno. Prehovorila o tom práve teraz, v novembri, ktorý je mesiacom povedomia o rakovine pľúc. Jej brat, Marián Geišberg jej podľahol presne pred piatimi rokmi.
Patrí medzi najčastejšie zhubné ochorenia na Slovensku a hoci o nej vieme, že postihuje mužov, i ženy, starých i mladých a aj nefajčiarov, predsa len je fajčenie absolútne najväčším rizikovým faktorom.
KEĎŽE v roku 2023 bude podľa odhadov 57 600 ľuďom diagnostikovaná rakovina pankreasu a 47 050 ľudí na túto chorobu zomrie;
KEĎŽE rakovina pankreasu patrí medzi nádorové ochorenia s najhoršou prognózou a v súčasnosti je na Slovensku 4. najčastejšou príčinou úmrtia na onkologické ochorenia (zdroj: IARC, 2023);
KEĎŽE rakovina pankreasu je jedinou onkologickou diagnózou, kde po stanovení diagnózy je päťročné prežívanie zaznamenané u menej ako 10% pacientov;
Najviac ohrození sú ľudia, ktorí denne pracujú s chemikáliami, napr. aj lekári, upratovačky, zubní laboranti, kozmetičky, kaderníčky. Typický pacient má viac ako 65 rokov a je fajčiar, čo je vedecky potvrdený významný rizikový faktor alebo tzv. vyvolávač tejto rakoviny.
Ročne u nás pribudne zhruba 3000 pacientov a pacientiek s touto diagnózou a každý rok jej podľahne viac ako 2000 ľudí. Nanešťastie sme svedkami narastania počtu novo diagnostikovaných pacientov s rakovinou pľúc aj v mladšej populácii a medzi pacientmi sa zvyšuje aj počet žien. Misiou našej pacientskej organizácie NIE RAKOVINE je zlepšovať vyhliadky i kvalitu života onkologických pacientov prostredníctvom osvety, včasnej diagnostiky, presadzovania dostupnosti inovatívnej liečby, psychologickej podpory, i sprevádzaním v liečbe.
Mirrorchallenge, jedinečný virálny projekt organizácie NIE RAKOVINE to dotiahol až do sveta! Kinga Puhová, Miss Universe Slovakia 2023 sa rozhodla prezentovať myšlienku podpory žien a prevencie rakoviny prsníka na svetovom finále prestížnej súťaže Miss Universe, ktoré sa uskutoční 18. novembra v Salvádore.
Je skvelé, že súťaže krásy už nie sú „len“ o kráse a dievčatá sú skutočnými osobnosťami, ktoré oslovujú ďalšie mladé ženy a šíria dôležité posolstvá. V spolupráci so skupinou CI Talks a Miss Universe bude po prvýkrát súčasťou svetového finále video súťaž s názvom "Voice for Change" (Hlas pre zmenu). Dáva súťažiacim/delegátkam príležitosť hovoriť o spoločenských problémoch a témach, ktoré majú pre ne osobný význam, a zároveň stať sa ambasádorkou pozitívnych zmien pre ženy.
Kinga Puhová sa spojila s našim občianskym združením NIE RAKOVINE v boji proti rakovine prsníka. Aktívne sa zapojila do kampane #mirrorchallenge, ktorá propaguje myšlienku prevencie tohto ochorenia tým najjednoduchším spôsobom: samovyšetrením. Výzva #mirrorchallenge sa šíri virálne, prostredníctvom Instagramu a tak sa dostáva k mladým ženám a dievčatám, čo považujeme za mimoriadne dôležité.
Rakovina prsníka je ochorenie, ktoré každoročne vstúpi do života mnohých žien a ich rodín. Táto diagnóza prevráti naruby život tisícok Sloveniek a čoraz viac sa týka mladých žien v produktívnom veku.
Aktuálne sa na rakovinu prsníka na Slovensku lieči 30 tisíc žien. Vytrvalo bojujú so svojim osudom a hrdinsky čelia fyzickej aj psychickej bolesti, vyrovnávajú sa so strachom z budúcnosti o seba a svojich najbližších, popritom riešia problémy spojené so stratou zamestnania, výdavkami na zotavenie sa, invaliditou. Svojou silou a odhodlaním nás všetkých inšpirujú. My im za to dnes chceme poďakovať a povzbudiť ich, aby vytrvali a nevzdávali sa.
Na Slovensku žije okolo 30 000 žien s rakovinou prsníka. To je stále priveľa, hovorí pacientska organizácia NIE RAKOVINE. Prostredníctvom osvety, prevencie, včasného záchytu, mamografického skríningu, zabezpečenia dostupnosti modernej liečby - cieľov našich aktivít Pink októbra - môžeme zachrániť mnohé z nich. Zároveň upozorňujeme, že Slovenky naďalej nemajú k dispozícii všetku dostupnú inovatívnu modernú liečbu, ako v okolitých krajinách.
Mesiac október, na celom svete známy ako PINK OCTOBER/ Ružový október, je spojený s kampaňami proti rakovine prsníka, ktorých symbolom je ružová farba a ružová stužka. Lenže mnohokrát je osveta a konkrétna pomoc do veľkej miery v rukách jednotlivcov, pacientskych aktivistov a odhodlaných žien. My, v NIE RAKOVINE tento boj dobre poznáme a vieme, že až tristo skvelých žien ročne zomiera zbytočne... Možno nevedeli o prevencii, možno sa nedostali na včasné vyšetrenia, možno dostali do vienka zlý typ rakoviny, ktorý rýchlo metastázuje a možno od začiatku nedostali tú najadekvátnejšiu liečbu. Musíme urobiť všetko preto, aby sme vsetky tieto "MOŽNO" zmenili.
Veľká vec sa podarila!
Choďte na onkokontrolu a zistite, či ste OK.
Spustenie spoločnej informačnej kampane Onkokontrola na podporu účasti na onkologických skríningoch, čiže na prevencii, je výsledkom odbornej pracovnej skupiny, v ktorej pôsobí aj naša pacientska organizácia NIE RAKOVINE. Kampaň vznikla pod vedením Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky a Národného onkologického inštitútu v spolupráci zdravotných poisťovní, pacientskych organizácií a mnohých špecialistov.
Očkovanie detí proti HPV je v dnešnej dobe najúčinnejším prostriedkom pre zníženie výskytu rakoviny krčka maternice v budúcnosti. Aktuálne majú rodičia možnosť nechať bezplatne zaočkovať svoje 12-ročné deti, keďže od 1. 5. 2022 je vakcína plne hradená zo zdravotného poistenia pre 12-ročné deti rovnako pre dievčatá ako aj chlapcov (teda od 12 rokov do 12 rokov a 364 dní).
Jedenásty ročník dm Ženský beh bol výnimočný nielen počtom bežkýň, športovalo viac ako 4500 žien. Pre nás bol výnimočný tým, že sme sa na ňom prvýkrát zúčastnili ako pacientska organizácia NIE RAKOVINE. Ďakujeme organizátorom, že nám umožnili upozorniť na krehkosť ženského zdravia a na silu, ktorá nás spája v boji proti rakovine prsníka a rakovine krčka maternice - odhodlanie, solidarita, láskavosť. Ukázali sme, že spolu sme silnejšie. Spolu sme #STRONGERTOGETHER.
Mohli by ste si tipnúť aj sto vecí, ale trúfame si povedať, žeby ste neuhádli. Pôvabná Daniela zvíťazila v prestížnej súťaži krásy, ale svoj titul chce využiť najmä na inšpiráciu ďalších žien. A tak si dopriala na narodeniny niečo, o čom premýšľala už dlho.
23 ročná kráska šokovala, keď v priamom prenose potvrdila, že si na narodeniny dopriala veľmi osobný a vytúžený darček: vakcínu proti HPV. Prečo sa tak rozhodla? „Zdravie je podľa mňa prvoradé a preto sa ho snažím chrániť čo najlepšie. Je vysoká pravdepodobnosť, že sa s týmto vírusom počas života stretneme a žiaľ, môže to mať aj tragické následky. Keďže som nebola očkovaná počas dospievania, rozhodla som sa pre prevenciu tento rok,“ hovorí Daniela. Pridala sa tak k mnohým známym osobnostiam, ktoré šíria osvetu a podporujú ženy v tom, aby sa o seba starali a nepodceňovali prevenciu.
HPV je úplne bežný vírus, ktorý sa prenáša najčastejšie pohlavným stykom. S HPV sa počas života stretne až 80 % z nás, čiže takmer každý! Bolo identifikovaných viac ako 150 typov HPV, nebezpečné sú rakovino tvorné typy, ktoré môžu vyústiť do závažných ochorení. Je zodpovedný za 99 percent všetkých prípadov rakoviny krčka maternice, ale aj ďalšie nebezpečné diagnózy nielen žien, ale aj mužov.
Vírus, ktorý spôsobuje až 99 percent všetkých prípadov rakoviny krčka maternice dostaneme počas života takmer všetci. Každý deň ochorejú dve Slovenky, každý tretia príde k lekárovi príliš neskoro. Čo vieme o kvalitnej prevencii, vakcínach, modernej diagnostike a ako pred HPV ochrániť seba, naše deti, mamy, kamarátky, sestry, kolegyne? Organizácia NIE RAKOVINE prináša odpovede v ucelenom a zrozumiteľnom návode, ktorý zachraňuje životy.
Tento rok máme od marca kalendár nabitý podujatiami Turné NIE RAKOVINE. S našimi obrími nafukovacími maketami hrubého čreva a pľúc pútame pozornosť všade tam, kde sa objavíme. Neraz si robíme vtipy z toho, že ešte zopár edukačných pomôcok a budeme potrebovať plochu futbalového ihriska. Žarty bokom, keď ide o životy a zdravie. Vzdelávacie aktivity berieme vážne - veď ako inak by sme mohli v priebehu ostatného pol roka navštíviť až 18 miest? S naším nadupaným edukačným tímom ste sa mohli stretnúť nielen v Bratislave, ale aj na Táľoch, v Priepasnom, v Novom Meste nad Váhom, Modre-Harmónii, v Jaslovských Bohuniciach aj v Orechovej Potôni, v Trnave, Čadci a aj v Senici.
NIE RAKOVINE pokračuje v spolupráci so súťažou MISS SLOVENSKO 2023. Okrem kampane na podporu ženského zdravia STRONGER TOGETHER, vďaka podpore organizátorov, získava aj výťažok zo sms-hlasovania o MISS SYMPATIA. Sms-hlasovanie trvá až do konca sobotňajšieho priameho prenosu, ktorý vysiela TV JOJ od 20:30 hod.
Náš ambasádor Patrik Herman, ktorý nás bude reprezentovať aj na pódiu počas priameho prenosu, vystúpil aj pred novinármi na včerajšej tlačovej konferencii MISS SLOVENSKO. Širokú novinársku verejnosť informoval o našej organizácií, o jej zmysle a prínose pre onkologických pacientov, o našich aktivitách a plánoch do budúcnosti.
Presne teraz je čas myslieť na ochranu pred slniečkom, ktoré nadovšetko milujeme, ale vieme, čoho je schopné.
Melanóm je špecifický druh rakoviny kože, a my si zo srdca prajeme, aby ste o ňom LEN čítali u nás, v Madam EVE. Medzi ženami je totiž mimoriadne rozšírený, čo nám potvrdila MUDr. Desana Borecká z Národného onkologického ústavu. “Dobrou správou je, že Slovensko vstúpilo do “zlatého štandardu” v možnostiach liečby metastázujúceho melanómu, je to aj výsledok boja nášho združenia NIE RAKOVINE za práva našich pacientov na rovnosť v dostupnosti liečby,” dodáva Jana Pifflová Španková z pacientskej organizácie.
„Keď boli moji synovia malí, nezriedka sa na mňa hnevali, že sa museli pri mori hrať v tričkách. Teraz však s radosťou pozorujem, že aj oni svoje deti pred slnkom chránia a dôsledne natierajú,“ hovorí onko dermatovenerologička MUDr. Desana Borecká. Jej dobré rady potvrdzujú, že si môžeme užiť krásne leto a neriskovať nebezpečnú rakovinu kože.
Ako lekárka, ktorá pracuje v Národnom onkologickom ústave v Bratislave a špecializuje sa na diagnostiku a liečbu kožných nádorov, vie všetko o rizikách, ktoré tak často podceňujeme. Výskyt melanómu celosvetovo narastá, je to dokonca najčastejšia rakovina u žien do 30 rokov a druhá po rakovine prsníka u žien do 35 rokov! U žien so svetlým typom kože melanóm nájdeme najčastejšie na dolných končatinách, trochu menej na ramenách a na tvári, najmenej na trupe. U detí sa vyskytuje len zriedkavo, u mužov je melanóm dvakrát častejší po šesťdesiatke, ako u žien. Našťastie máme všetky dostupné možnosti, ako riziko znížiť na minimum.
Nedostatočná ochrana a príliš dlhý pobyt na slnku môže mať negatívny dosah. Slnko síce zlepšuje náladu a prispieva k tvorbe vitamínu D, ale k častým javom patrí úpal, spálená pokožka, aj zápal očných spojiviek. Dlhodobým vplyvom UV žiarenia môže vzniknúť aj závažné ochorenie – malígny melanóm.
Najmä počas slnečných dní myslime na ochranu svojej kože. Pri opaľovaní navyše musíme vedieť, aký sme fototyp.
Výnimočné ženy prinášajú výnimočné spojenia: pacientska organizácia NIE RAKOVINE predstavuje unikátnu kolekciu na podporu ženského zdravia a boja proti rakovine, ktorá vznikla v spolupráci so značkou športového oblečenia SISTERS. Lebo kým máme jedna druhú, podržíme sa ako sestry a nič nás len tak nezlomí.
Fundraisingový projekt, aký tu ešte nebol, spája túžbu pomôcť a chuť žiť a hýbať sa. Hovorí nielen o dôležitosti prevencie, ale aj o ženskej energii a vzájomnej podpore. Spolu sme totiž nezastaviteľné a môžeme povedať NIE rakovine, ale aj ÁNO šťastiu, láske, zážitkom, výzvam.
Výťažok z SMS hlasovania poputuje na pomoc pacientskej organizácií NIE RAKOVINE!
Aj vy môžete rozhodnúť o tom, ktorá zo sympatických finalistiek získa titul EVA MISS SYMPATIA 2023. Esemeskové hlasovanie, do ktorého sa môže zapojiť široká verejnosť bude mať opäť aj dôležitý charitatívny odkaz, výťažok z SMS hlasovania poputuje na podporu pacientskej organizácie NIE RAKOVINE.
„Aj my podporujeme novú víziu súťaže, v ktorej sa hľadajú mladé ženské osobnosti a tešíme sa, že budeme pri tom. Práve osobnosti majú väčšiu možnosť a vplyv na to, aby sa dalo pomáhať správne a viac,“ uviedla Eva Blahútová, šéfredaktorka magazínu EVA. „Je nám cťou, že magazín Eva, ako partner súťaže Miss Slovensko bude aj tento rok garantom kategórie EVA MISS Sympatia a zúročí tak charitatívny rozmer projektu“„Je to pre nás vždy veľká radosť, keď sa môžeme spojiť s mladými ženami, ktorých hlas je počuť a projektmi, ktoré majú pridanú hodnotu. Bohužiaľ, štatistiky nepustia, a táto diagnóza sa týka stále mladších ľudí. Ďakujeme za každý hlas a každé euro, ktoré premeníme na reálnu pomoc pacientom a ich rodinám v najťažších chvíľach ich života,“ uzatvára Jana Pifflová Španková, prezidentka NIE RAKOVINE. Odborníci z organizácie pomáhajú onkologickým pacientom a ich príbuzným zvládnuť náročné situácie, poskytujú psychickú podporu, sociálne poradenstvo a praktické rady, ako zvládať liečbu. Venujú sa aj prevencii rakoviny hrubého čreva, pľúc, pankreasu, prsníka a krčka maternice, pretože pri týchto ochoreniach samovyšetrovanie alebo vakcína proti HPV môže doslova zachrániť život.
Už dávno nie sme „len“ súťaž o vzhľade a vieme, že krása je komplex vecí. Osobnosť, vyžarovanie, hodnoty. A preto spolu s našimi finalistkami už tretí rok spolupracujeme s pacientskou alianciou @nie_rakovine, aby sme upozornili na dôležitosť prevencie a ženského zdravia.
Ambasádorkou NIE RAKOVINE, ktorá obhajuje práva onkologických pacientov je aj skvelá herečka a moderátorka Bibiana Ondrejková. Tá navštívila dievčatá na sústredení v Komárne a v zážitkovej prednáške sa s nimi venovala prevencii rakoviny prsníka a krčka maternice. Lebo ako dobre vieme, sme už raz také, kladieme sa na posledné miesto a vždy uprednostníme niečo dôležitejšie. Lenže milovať musíme začať od seba. Všímať si svoje telo, robiť si samovyšetrenia, chodiť pravidelne na prehliadky a nechať sa zaočkovať modernou vakcínou proti HPV, ktorá môže doslova zachrániť život.
Nedávny deň žien oslávila obľúbená moderátorka naozaj prekvapujúco, ale aj inšpiratívne. Darovala si vakcínu, ktorá zachraňuje životy a chce byť príkladom pre ďalšie ženy a mamy.
„O tomto víruse som počula prvýkrát nedávno, keď bolo u nás spustené bezplatné očkovanie 12-ročných detí,“ hovorí Lenka o víruse HPV. Šokoval ju fakt, že má na svedomí takmer všetky prípady rakoviny krčka maternice! „Neverila som, že sa s ním v živote stretne až 8 z 10 žien! Navyše tento vírus bol diagnostikovaný viacerým ženám v mojom okolí.“ Lenka je akčná žena, a preto nezaváhala, hneď si svoju vakcínu objednala.
Keď sa spojí veľa malých čísel dokopy, vznikne jedna veľká úžasná vec, ktorá nesmierne pomáha mamám, otcom, rodinám - každému, komu do života vstúpila rakovina. Pretože každé euro sa počíta!
Pacientska organizácia NIE RAKOVINE neustále podporuje onkologických pacientov – v 5 pacientskych poradniach po celom Slovensku, formou pacientskej podpory domácich Onko Asistentov, v online poradni či na BEZPLATNEJ INFOLINKE 0800 800 183, kde psychológovia a vyliečení pacienti poskytujú psychologické, sociálne poradenstvo a sprevádzanie liečbou.
Vo vyspelom svete je na ústupe, u nás ochorejú každý deň dve ženy, pričom každý tretí prípad sa odhalí príliš neskoro. Pritom máme vakcínu proti tejto rakovine, kvalitnú prevenciu, aj modernú HPV diagnostiku. Aliancia NIE RAKOVINE sa preto spojila s obľúbenou moderátorkou Lenkou Šóošovou, hrdou ambasádorkou novej kampane, ktorá zachraňuje životy a vyvracia mýty o tejto téme.
Týka sa aj mladých aj starých, aj dievčat aj chlapcov. HPV vírus spôsobuje až 99 percent všetkých prípadov rakoviny krčka maternice a môže spôsobiť aj iné nádory, napríklad rakovinu vagíny, penisu alebo konečníka. Vírus si v tele môže žiť nenápadne, celé roky, až kým sa z neho nevyvinie onkologická diagnóza.
Podniknite aj vy kroky k prevencii rakoviny hrubého čreva a konečníka. Každý krok sa počíta!
Vedeli ste, že jedným z najlepších spôsobov, ako znížiť riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka (KRCa) je pravidelná fyzická aktivita? Pacientska organizácia NIE RAKOVINE sa pripája k medzinárodnej krokovej výzve organizácie DiCE (Digestive Cancers Europe), ktorá okrem motivácie hýbať sa, ponúka skvelý prehľad o odkráčaných kilometroch ako prevencii pred onkologickými ochoreniami.
Pacientska organizácia NIE RAKOVINE, člen organizácie Digestive Cancers Europe (DiCE), sa pripája k medzinárodnej informačnej kampani „Marec - európsky mesiac povedomia o kolorektálnom karcinóme (ECCAM)“ s cieľom motivovať Slovákov k prevencii zdravým životným štýlom a aktívnym pohybom.
Rakovina, ktorá sa vyvíja v hrubom čreve a v konečníku, patrí k najčastejším nádorovým ochoreniam tráviaceho traktu. Ročne je diagnostikovaná až 400 000 ľudom v EÚ, z toho takmer 5000 Slovákom.1 Smutným faktom je, že počet novozistených prípadov celosvetovo narastá a je predpoklad, že v dôsledku starnutia ľudskej populácie sa nepriaznivý trend nezmení. Prispieť k výraznému zníženiu úmrtí však môže každý jeden z nás, a to zdravou životosprávou a skorou diagnostikou.
V spolupráci so CINEMAX Slovensko sme v kinách po celom Slovensku odpremiérovali náš nový spot na podporu rovnakej dostupnosti liečby pre Slovenky s rakovinou prsníka – takej, akú majú ženy v okolitých krajinách.
„Povedzme všetkým, ktorí majú vplyv na stav zdravotníctva v našej krajine, že chceme viac pre naše dievčatá a ženy. Že nechceme strácať svojich blízkych!“ Vyzýva prezidentka pacientskej aliancie NIE RAKOVINE a vytrvalá bojovníčka za zlepšenie situácie v onkológii, Jana Pifflová Španková. Spoločne s Bibianou Ondrejkovou, Patrikom Hermanom a tímom odborníkov a dobrovoľníkov z radov onkologických pacientov v novej kampani upozorňujú na potreby žien s karcinómom prsníka, ktorých na Slovensku žije viac ako 30 tisíc!
Týždenník Slovenka v spolupráci s RTVS odštartoval už 15. ročník čitateľskej ankety Slovenka roka. Nominovaných je 27 TOP úspešných Sloveniek v deviatich kategóriách – medzi nimi aj Jana Pifflová Španková, prezidentka a spoluzakladateľka pacientskej organizácie NIE RAKOVINE.
Jana Pifflová Španková získala nomináciu v kategórii Charita a sociálna práca. Zaslúžene. V pacientskej advokácii je neodbytnou a spravodlivou líderkou, ktorá za stieranie diskriminácie slovenských onkologických pacientov a inovácie v diagnostike a liečbe bojuje ako levica.
V spolupráci so 64 dobrovoľníkmi z radov onkologických pacientov vnáša do životov chorých a ich príbuzných nádej na vyrovnaný a kvalitný život bez rozdielu fázy ochorenia. V pozícii prezidentky aliancie NIE RAKOVINE, ale aj autorky a moderátorky zdravotníckych televíznych relácii a mnohých iných formátov, vybudovala víziu a vytvorila hodnoty, ktoré pozitívne ovplyvňujú nielen životy chorých, ale aj širokú odbornú verejnosť.
Pacientky s podporou odborníkov v oblasti onkológie: „Na Slovensku chýbajú inovatívne lieky na liečbu metastatického karcinómu prsníka. Žiadame dostupnú modernú onkologickú liečbu, tak ako v okolitých štátoch!“
Pacientska organizácia NIE RAKOVINE spúšťa v týchto dňoch videokampaň na podporu dostupnosti modernej liečby metastatickej rakoviny prsníka na Slovensku. Vo videoklipoch vystupujú skutočné pacientky s touto diagnózou.
Svetový deň boja proti rakovine (World Cancer Day) si pripomíname každoročne 4. februára. V tento deň odborníci, laici, pacienti a pacientske organizácie po celom svete upozorňujú na potrebu zvyšovania povedomia o onkologických diagnózach, ako aj na nevyhnutnosť edukácie a dostupnosť prevencie.
Čas konať je teraz! Svetový deň boja proti rakovine prerástol v pozitívne hnutie pre všetkých a všade, kde sa zjednocujú pod jedným hlasom a čelia jednej z našich najväčších výziev v histórii. Každý rok sa po celom svete uskutočňujú stovky aktivít a podujatí slúžiace ako pripomienka, že my všetci musíme hrať úlohu pri znižovaní globálneho dopadu rakoviny.
Pri príležitosti PINK októbra, mesiaca povedomia o rakovine prsníka, futbalistov MŠK Žilina vyprevádzali na zápas proti Trnave ich najväčšie fanúšičky – maminy a manželky v bielo-ružových dresoch s logom NIE RAKOVINE. Práve tie krátko po zápase poputovali do verejnej dražby s cieľom podporiť onkologických pacientov a ich blízkych. Výsledok bol ohromný. Predajom dresov sa klubu podarilo vyzbierať až 700 €.
Rovnako vzácnu myšlienku krátko pred Vianocami realizoval volejbalový klub VKP Bratislava. V zmysle upozorniť na dôležitosť prevencie rakoviny pľúc, sa na dobrovoľnom vstupnom benefičného zápasu žien medzi VKP Bratislava a Hit UCM Trnava, vyzbierala krásna – takmer identická suma – 721 €. *
Rakovina krčka maternice je druhým najčastejším nádorovým ochorením u žien na Slovensku. Paradoxné je, že táto diagnóza by vôbec nemusela existovať.
Na rakovinu krčka maternice, ktorej pôvodcom sú vysokorizikové typy ľudského papilomavírusu (HPV), ročne ochorejú a zomrú stovky Sloveniek. Podľa štatistík ECIS ide až o 230 pacientiek ročne, ktoré tejto diagnóze podľahnú.
HPV, ľudský papilomavírus, je veľmi bežný vírus, ktorý sa prenáša kožou alebo pohlavným kontaktom a počas života sa s ním opakovane stretne až 80% populácie. V prípade približne 20% infikovaných však môže nákaza prepuknúť do zdravie ohrozujúceho alebo smrteľného ochorenia.
Prvú "Babskú jazdu" v spolupráci so CINEMAX máme za sebou. V štrnástich kinosálach po celom Slovensku sme odpremiérovali náš nový spot na podporu rovnakej dostupnosti liečby pre Slovenky s rakovinou prsníka - takej, akú majú ženy v okolitých krajinách.
Večer bol venovaný legende hudby Whitney Houston. Pred premiérou filmu I Wanna Dance with Somebody sme účastníčkam venovali manuál na samovyšetrovanie prsníkov, celkovo takmer 4000 kusov v kinosálach po celom Slovensku. Výherkyne v tombole si odniesli balíček zdravia NIE RAKOVINE.
Volejbalový klub VKP Bratislava sa v spolupráci s pacientskou alianciou NIE RAKOVINE rozhodli pripraviť výnimočnú osvetovú a benefičnú športovú udalosť v rámci zápasu 13. kola Niké Extraligy žien medzi VKP Bratislava a Hit UCM Trnava, ktorý sa odohrá 10. decembra 2022 o 20.30 hod. v novej športovej hale pri Dome športu na Junáckej ulici.
Hráčky obidvoch družstiev nastúpia na úvodné predstavenie v sprievode dvoch ambasádoriek, ktorým vstúpila do života rakovina pľúc a zakladateľov OZ NIE RAKOVINE Jany Pifflovej Špankovej, Patrika Hermana a Bibiany Ondrejkovej.
„Sme veľmi radi, že budeme súčasťou hry, v ktorej vyhráva každý. Želáme si, aby tomu tak bolo aj v reálnych životoch našich pacientov,“ povedala prezidentka NIE RAKOVINE, Jana Pifflová Španková.
Mesiac november je mesiacom povedomia o rakovine pankreasu. Po celý tento čas sme intenzívne komunikovali s pacientmi, ktorí majú toto ochorenie, aj s ich blízkymi. „Dlhodobo vnímame potreby pacientov. Zisťujeme, aké informácie im chýbajú, čo sa chcú dozvedieť a čo najviac potrebujú pri ich diagnóze. Spolupracujeme s odborníkmi - s lekármi, psychológmi, výživovými poradcami i s našimi pacientskymi dobrovoľníkmi. Výsledkom je viacero foriem pomoci pacientom, ktoré dlhodobo fungujú. Tými najnovšími, ktoré chceme predstaviť, sú pacientsky manuál ŽIVOT S RAKOVINOU PANKREASU a mobilná aplikácia HOME-PACIENTSKY PORADCA, ktorú si pacienti môžu stiahnuť priamo do svojho telefónu,“ hovorí prezidentka NIE RAKOVINE Jana Pifflová Španková.
Útočisko pre onkologických pacientov a ich príbuzných otvoríme na oddelení klinickej onkológie Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove už 30. novembra.
Po Národnom onkologickom ústave v Bratislave, Východoslovenskom onkologickom ústave v Košiciach, Fakultnej nemocnici v Nitre a Fakultnej nemocnici v Trnave ide už o piatu poradňou svojho druhu.
Na krátkom novinárskom brífingu vám budú k dispozícii:
Mnohé priateľské stretnutia sa odohrávajú pri šálke kávy. Mnohé zoznámenia aj dôležité oznámenia. Vôňa kávy prináša oddych, relax, potešenie pre všetky zmysly. Pozvanie na kávu je vnímané ako priateľské, ústretové gesto.
Prečo hovoríme práve teraz o pozvaní na kávu? Pretože posledný novembrový utorok je sviatočný deň - #GivingTuesday je deň štedrosti, dávania a dobrovoľníctva v celom svete. Je to deň, kedy sa oslavujú dobré skutky a šíri sa dobro. V tento deň sa jedinečným spôsobom spájajú rôzne skupiny ľudí - neziskové organizácie, občianske združenia, firmy, rodiny, jednotlivci. #GivingTuesday je 29. novembra 2022.
Je to náš najčastejší onkologický zabijak. Slovensko je v súčasnosti v rakovine pľúc najhoršie v Európe. Je to o to šokujúcejšie, že celosvetovo sa mení pohľad na karcinóm pľúc, ktorý je možné v niektorých prípadoch dokonca vyliečiť. U nás však zomiera skoro až 3000 ľudí ročne, pretože ide o najzanedbanejší segment z pohľadu dostupnosti liečby.
Muž, žena, fajčiar, nefajčiar, rakovina pľúc berie všetko. Ostáva tak závažným a najťažšie liečiteľným typom rakoviny a Slovensko bojuje s jej vysokým výskytom zatiaľ neúspešne.
Október je medzinárodným mesiacom povedomia o rakovine prsníka s označením PINK OKTÓBER (vyhlásený medzinárodnou organizáciou EUROPA DONNA) a 15. október je vyhlásený za Deň zdravia prsníkov.
Stále je, žiaľ, ešte mnoho žien na Slovensku diagnostikovaných už s pokročilou rakovinou prsníka a v priemere 300 žien ročne u nás zomiera zbytočne len preto, že neabsolvovali preventívnu prehliadku a skríningové mamografické vyšetrenie prsníkov, ktoré by odhalilo ochorenie včas.
Rakovina prsníka je jedným z najčastejších onkologických ochorení u žien, žiaľ, so stúpajúcou tendenciou aj v prípade mladších ročníkov. Gynekológ MUDr. Mikuláš Redecha PhD. upozorňuje, že rovnako ako pri iných typoch onkologických ochorení, aj tu rozhoduje čas. „Včasnou diagnostikou karcinómu prsníka vieme zabezpečiť aj jeho úplné vyliečenie, preto je veľmi dôležité, aby ženy chodili na gynekologické prehliadky a absolvovali preventívne a skríningové mamografické vyšetrenie.“
Mať vakcínu proti akejkoľvek rakovine bolo ešte pred pár rokmi sci-fi. Dnes ju máme a preto je tragické, že v tomto storočí, pri takomto pokroku, nám ženy stále zomierajú na rakovinu krčka maternice, upozorňuje aliancia NIE RAKOVINE. Spolu s preventívnymi gynekologickými kontrolami a modernou HPV diagnostikou tak máme tri mocné zbrane, vďaka ktorým by sme toto ochorenie mohli definitívne vygumovať zo štatistík a našich životov.
Každý deň ochorejú dve ženy, pričom každý tretí prípad sa odhalí príliš neskoro. To je sumár ochorenia, ktoré trápi Slovensko a pritom vo vyspelom svete je na ústupe. “Jediná onkologická diagnóza, ktorej sa dá predísť očkovaním a gynekologickými preventívnymi kontrolami je práve rakovina krčka maternice. Až 99 percent všetkých prípadov totiž spôsobuje HPV vírus. Opýtajte sa svojho lekára na modernú HPV diagnostiku,” hovorí gynekológ Doc. MUDr. Mikuláš Redecha PhD.
Aliancia NIE RAKOVINE je súčasťou informačnej kampane European Cancer Organisation s názvom „Time To Act“ (Čas konať), ktorej cieľom je upriamiť pozornosť európskych vlád a verejnosti na starostlivosť o onkologických pacientov počas stále prítomnej pandémie COVID-19.
Skríningové programy (metódy vyhľadávania včasných foriem rakoviny, ktoré doslova zachraňujú životy) sa počas pandémie spomalili alebo úplne zastavili v mnohých krajinách.
Dôsledky musíme urýchlene riešiť, nemôžeme ich ignorovať!
Bratislavský samosprávny kraj sa rozhodol prispieť k prevencii onkologických ochorení.
DEŇ OČKOVANIA PROTI HPV VÍRUSU organizovaný BSK prebehne v piatok 17. júna. Očkovanie sa uskutoční v zdravotnom stredisku na Rovniankovej 1 v Bratislave-Petržalke v od 12:00 do 17:45. Určené je osobám, ktoré sa chcú chrániť pred infekciou HPV a nedarí sa im naplánovať očkovanie u svojho lekára.
Vzdelávací projekt o prevencii pred rakovinou na školách sa stal realitou. Pacientska organizácia NIE RAKOVINE je jeho aktívnou súčasťou.
Pilotný projekt odštartoval pod záštitou Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti (SSPPS SLS) na jednom z bratislavských gymnázií. „Chceme otvoriť priestor na interaktívne vzdelávanie o prevencii onkologických ochorení už s mladými ľuďmi. Chceli by sme ich motivovať viac otvorene rozprávať o svojich problémoch. Ale aj dozvedieť sa nové dôležité informácie, ktoré môžu im a ich blízkym zachrániť život,“ hovorí MUDr. Elena Prokopová, prezidentka SSPPS SLS.
Edukačný team pacientskej organizácie NIE RAKOVINE s názornou edukáciou o onkologickej prevencii a skríningoch mieri do viacerých slovenských miest v rámci preventívneho projektu NIE RAKOVINE TOUR 2022. Návštevníci sa môžu stretnúť s maketou obrovského čreva, s maketou ženskej hrude - simulátorom nácviku pravidelného samovyšetrovania prsníkov a tiež s fotostenou krásnej obrovskej motýlice - symbolom prevencie HPV vírusu. Novinkou bude aj nadrozmerná maketa pľúc.
Na cestách Slovenskom budeme tiež zdôrazňovať informácie o bezplatnom očkovaní proti HPV pre tínedžerov a o skríningu karcinómu krčka maternice, ktorého by sa mala zúčastňovať každá žena od 23 rokov.
Súčasný zdravotný systém nie je udržateľný, konštatoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský na konferencii ITAPA Health and Care. Zásadným problémom slovenského zdravotníctva je tiež fakt, že mu dlhé roky chýba dlhodobá stratégia. V úvodnej diskusii prvého ročníka ITAPA Health and Care to povedal štátny tajomník rezortu zdravotníctva Róbert Babeľa.
Absencia dlhodobej stratégie zdravotníckeho systému je podľa R.Babeľu nosný problém. „Nevieme, kam kráčame, nemáme jasnú víziu, chýba stabilita, transparentnosť a predvídateľnosť prostredia,“ vysvetlil účastníkom konferencie s tým, že nový minister vždy príde s novou stratégiou, a to nie je dobré - začať treba predovšetkým od seba.
Aliancia NIE RAKOVINE bola súčasťou diskusie za okrúhlym stolom na tému: Ako poraziť rakovinu spôsobenú HPV vírusom? Výsledkom je Dohoda o Pláne boja proti rakovine spôsobenej HPV na Slovensku. (Celé znenie v článku.)
V poslednom období sa nám spoločne so zástupcami zdravotníckeho sektora, pacientskych organizácií a odborných spoločností podarilo zrealizovať viacero aktivít a dôležitých cieľov v oblasti prevencie rakoviny spôsobenej vírusom HPV. Sme radi, že sme na odborno-politickej platforme za okrúhlym stolom mohli plynulo nadviazať na už zrealizované dôležité kroky, a to predstavením pilotného programu pre školy v oblasti prevencie HPV, rozhovormi o aktuálnych novinkách či diskusiami o zlepšení dostupnosti očkovania proti HPV.
Posledné dva roky sa na životnom štýle mnohých Slovákov nepodpísali práve priaznivo. Pandémia výrazne zredukovala správne pohybové návyky, čo sa prejavilo nárastom rizikových faktorov viacerých chronických ochorení.
Prieskum VšZP deklaruje, že až tretina oslovených trpí nadváhou a celkovo 41 % ľudí priznáva, že počas uplynulých dvoch rokov pribrali. Rodičia v prieskume uvádzajú, že pandémia má za následok prírastok na váhe najmä u detí vo veku 9 až 11 rokov.
Dôvodom môže byť aj fakt, že viac ako dve tretiny detí vo všetkých vekových kategóriách mali zatvorené krúžky a pandémia tak prehĺbila pasívne trávenie voľného času. Alarmujúce je, že až 21% detí vo veku 6 až 18 rokov sa nevenuje žiadnej športovej aktivite. Krúžky a mimoškolské aktivity za uplynulé dva roky trvalo opustili najmä mladí vo veku od 15 do 18 rokov. Pasívne trávenie voľného času je však príznačné aj pre dospelú populáciu. Približne tretina Slovákov športuje len zriedkavo alebo nikdy.
Zdravie je jednou z najdôležitejších ľudských hodnôt - týmito slovami začína Preambula Charty práv pacientov v Slovenskej republike.
Presne pred 20 rokmi bol prvýkrát vyhlásený Európsky deň práv pacientov. S touto iniciatívou prišla európska sieť pacientskych organizácií a cieľom bolo poukázať na práva a povinnosti pacientov. S podporou Európskeho parlamentu a Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru ho v roku 2002 vyhlásili s tým, že sa bude pripomínať 18. apríla. S etablovaním tohto dňa bola zároveň Európankam a Európanom predstavená aj Európska charta práv pacientov.
Spojili sme sa - pacientske organizácie - a rozbehli intenzívne rokovania s poslaneckými klubmi o urýchlenom prijatí novely Zákona 363 z r. 2011, ktorá má vyriešiť nedostupnosť moderných liekov na Slovensku (meškajúcich už viac ako 10 rokov) a o dofinancovaní zdravotníctva pre vyriešenie vážnej situácie pacientov na Slovensku.
Vláda sľúbila zlepšiť dostupnosť k moderným inovatívnym liekom, ich sľuby však stále nie sú naplnené. O novele zákona 363/2011 Z.z. sa pritom rokuje už viac ako rok, v rámci ktorého spoločne s pacientami aktívne prispievame k jej príprave pripomienkami a návrhmi vo viere, že bude čo najskôr prijatá a implementovaná do praxe.
Vláda sľúbila zlepšiť dostupnosť k moderným inovatívnym liekom, ich sľuby však stále nie sú naplnené.
O novele zákona 363/2011 Z.z. sa pritom rokuje už viac ako rok, v rámci ktorého spoločne s pacientami aktívne prispievame k jej príprave pripomienkami a návrhmi vo viere, že novela bude čo najskôr prijatá a implementovaná do praxe.
Zmena bola prisľúbená oficiálne oboma poslednými ministrami zdravotníctva a aj predsedom parlamentu, no prax ukázala, že nebola prioritou. Onkologickí pacienti majú pritom rovnaké práva ako covid pacienti, ale nie toľko času! ide o stovky životov, ľudia robia na lieky zbierky, predávajú domy, zadlžujú sa, aby sa udržali pri živote...
Zo včerajšieho programu rokovania vlády novelu zákona, ktorá má vyriešiť nedostupnosť moderných liekov na Slovensku (meškajúcich už viac ako 10 rokov), vyškrtli. Toto rokovanie sa presúva predbežne o ďalší mesiac. Ako dlho má ešte slovenský onkologický pacient čakať na lieky, ktoré mu môžu zachrániť život?
Aliancia NIE RAKOVINE sa spolu s ďalšími pacientskymi organizáciami obrátila na predsedu vlády a predsedu parlamentu s otvoreným listom, v ktorom žiadame, aby prístup k moderným inovatívnym liekom zabezpečili čo najskôr. Táto problematika sa MUSÍ stať prioritou, na odkladanie jej riešenia nie je dôvod a už vôbec nie ČAS!
Veríme, že urgentné potreby tisícov onkologických pacientov, ktorí denne prichádzajú o účinnú a častokrát život zachraňujúcu liečbu, zostanú vypočuté a čo možno najskôr implementované do praxe.
Naše dlhoročné úsilie o bezplatné preventívne očkovanie proti HPV prinieslo úspech v podobe preplácania 9-valentnej vakcíny 12 až 13-ročným dievčatám a chlapcom. Toto rozhodnutie Ministerstva zdravotníctva SR považujeme za veľmi dôležitý krok vpred v rámcie prevencie rakoviny krčka maternice, ako aj pridružených typov rakovín, ktoré sú spôsobené vírusom HPV.
Týmto krokom sa pridávame k moderným štátom, v ktorých sa rakovina krčka maternice postupne stáva minulosťou. Očkovanie tínedžerov zachraňuje ich zdravie a životy. Od mája 2022 bude plne hradená nonavalentná vakcína, ktorá obsahuje 9 genotypov HPV vírusu. Zo zdravotného poistenia bude preplácaná pri deťoch vo veku 12 rokov (v 13. roku života, teda od 12 rokov do 12 rokov a 364 dní).
Aj tento rok si 4. februára pripomíname Svetový deň boja proti rakovine, iniciatívu Únie pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (UICC) s cieľom zvýšiť povedomie verejnosti o rakovine a zároveň upozorniť na dôležitosť primárnej či sekundárnej prevencie a zdravého životného štýlu.
„Close the care gap“, alebo "Odstráňme rozdiely v prístupe k starostlivosti o onkologického pacienta“. Tak znie nosná téma tohtoročnej kampane odhaľujúcej významné bariéry súvisiace so socioekonomickými faktormi. Práve tie mnohým pacientom ľuďom bránia v prístupe k život zachraňujúcim preventívnym službám, diagnostike, liečbe a starostlivosti. Situácia je spôsobená predovšetkým kultúrnym kontextom, geografickou polohou, rodovými normami, úrovňou príjmu a vzdelania, diskrimináciou alebo predpokladmi na základe veku, pohlavia, sexuálnej orientácie, etnickej príslušnosti, zdravotného postihnutia a životného štýlu, čo vedie k zásadným odlišnostiam v otázke rizík vzniku a prežitia onkologického ochorenia.
„Môj dedko i otec zomreli na rakovinu pľúc," začína svoj príbeh známa rozhlasová novinárka Eva Sládková, ktorú postihla rovnaká diagnóza.
Vyrastala vo fajčiarskom prostredí a po vzore rodičov sama neskôr začala fajčiť. "Určite som si tým nepomohla," pripúšťa. V štyridsiatke sa jej náhle začalo zmenšovať a deformovať pravé oko. Diagnóza bola neúprosná - zhubný nádor na pľúcach.
Aliancia NIE RAKOVINE bude súčasťou konferencie Time To Act Slovakia (organizovanou pracovnou skupinou špeciálnej siete European Cancer Organisation) v piatok, 21. januára od 11:00 hod. Zaregistrovať sa môžete bezplatne kliknutím na odkaz: “Žiadosť o registráciu”.
Na podujatí odznejú príspevky popredných európskych aj vnútroštátnych politických osobností, medzi ktorými nebudú chýbať Vladimír Lengvarský, minister zdravotníctva, Lucia Ďuriš Nicholsonová, poslankyňa Európskeho parlamentu (Obnovme Európu), Monika Beňová, poslankyňa Európskeho parlamentu (S&D) a Ivan Štefanec, poslanec Európskeho parlamentu (EPP).
Chceme moderné Slovensko, krajinu, v ktorej sa občania liečia najmodernejšími prostriedkami.
Dnes, viac než inokedy, keď sa svet nachádza v ťažkej pandemickej situácii, musíme našu pozornosť obrátiť na inovácie v oblasti zdravotníctva! Práve dnes sa rozhoduje o prístupe ku klinickým skúšaniam nových liekov, čo je tiež dôležitá cesta, ako sa pacienti dostanú k inováciám pre život a liečbu s vážnymi ochoreniami, aj rakoviny...
PODPORUJEME preto MEMORANDUM ODBORNÍKOV k NOVELE ZÁKONA č. 362/2011 regulujúce klinické skúšania na Slovensku. Pripájame sa k odborníkom v mene všetkých onkologických pacientov.
Na Slovensku pribudne každý rok približne 3000 nových prípadov rakoviny pľúc, pričom tri štvrtiny pacientov prichádzajú k lekárovi až v pokročilom štádiu. Aliancia NIE RAKOVINE neustále upozorňuje na nepriaznivú situáciu na Slovensku v súvislosti s (ne)dostupnosťou liečby, obzvlášť čo sa týka karcinómu pľúc. Kým sa pacient dostane k adekvátnej liečbe, trvá to pridlho, a to aj vzhľadom na administratívu, čo vedie k zbytočnému vypätiu fyzických a psychických síl v už beztak vyčerpávajúcom boji s chorobou.
Keby česká herečka Libuše Šafránková mohla, povedala by: starajte sa o seba, všímajte si príznaky a najmä neodkladajte návštevu lekára!
Legendárna Popoluška, Michal Dočolomanský, ale aj Marián Geišberg boli tuhí fajčiari, čo je najrizikovejší faktor karcinómu pľúc. Nie však jediný. Rakovina pľúc útočí aj na nefajčiarov, ľudí ktorí sú vystavení rôznym karcinogénnym látkam v rizikových povolaniach, znečistenému ovzdušiu, alebo majú iné ochorenia pľúc.
Už 5 rokov podávame pomocnú ruku onkologickým pacientkam a pacientom. Hovoríme NIE RAKOVINE a s týmto naším menom bojujeme za práva pacientov, hájime ich záujmy, pomáhame im v najťažších chvíľach života - pretože vieme, čo znamená život s rakovinou. Prežili sme si to na vlastnej koži.
Chcete nám zagratulovať? Ďakujeme vopred z celého srdca..
Link pre darčeky: https://nierakovine.darujme.sk/narodeniny-2a396/
Zakladajúci členovia Jana Pifflová Španková, Bibiana Ondrejková a Patrik Herman založili alianciu NIE RAKOVINE dňa 17.11.2016 počas Medzinárodného dňa boja proti rakovine pankreasu. Vznikla platforma, ktorá nielen zastrešuje a pokračuje v činnosti Europacolon Slovensko, ale svoje aktivity naďalej rozširuje.
Pacientska organizácia NIE RAKOVINE sa už štvrtý rok pripája k medzinárodnej iniciatíve Movember - mesiac boja proti rakovine prostaty, ktorá upozorňuje na potrebu prevencie a liečby tohto onkologického ochorenia.
Čo znamená„Movember“? Ide o praobyčajné spojenie dvoch slov – mesiaca NoVEMBER a anglického slova MOustache, teda v preklade fúzy, ktoré sú symbolom osvety rakoviny prostaty. Muži na celom svete v novembri odkladajú žiletky, aby svojou troškou podporili informovanosť o mužskom zdraví a vyjadrili podporu mužom, ktorí zvádzajú svoj boj so zákernou diagnózou.
Pivovar BERHET vytvoril pivo, ktorým chce propagovať osvetu prevencie a súdržnosti medzi mužmi, a zároveň jeho predajom podporiť aktivity organizácie, ktoré sa myšlienke MOVEMBRA naplno venujú.
Slovo MOVEMBER je odvodené od spojenia dvoch anglických slov – MOustache (angl. fúzy) a mesiaca NoVEMBER. Rovnomenný názov nesie globálna charitatívna organizácia ako aj každoročná aktivita, ktorej účelom je zvyšovanie povedomia o zákerných mužských ochoreniach. Rovnako má inšpirovať všetkých mužov, aby sa lepšie starali o svoje zdravie a nepodceňovali prevenciu.
V rámci zahájenia druhej etapy osvetovej road show NIE RAKOVINE TOUR 2021 sme predstavili v OC FORUM Poprad nadrozmernú maketu pľúc s vyobrazením niektorých ochorení, ako aj maketu čreva a prsníka.
Na Slovensku pribudne každý rok približne 3000 nových prípadov rakoviny pľúc, pričom tri štvrtiny pacientov prichádzajú k lekárovi v pokročilom štádiu.
Aliancia NIE RAKOVINE opäť prichádza do slovenských miest s osvetovou onko-preventívnou road show NIE RAKOVINE TOUR.
Aj tentokrát vyrazíme do slovenských miest, aj k veľkým zamestnávateľom, s jedinečnou edukačnou pomôckou - nadrozmernou maketou pľúc a maketou ženskej hrude, simulátorom nácviku pravidelného samovyšetrovania prsníkov. Po obvode obrovskej nafukovacej makety pľúc budete mať možnosť vidieť reálne fotografie a dôležité informácie osvetľujúce príčiny, vznik, priebeh a dôsledky rakoviny pľúc, ale aj ďalších ochorení pľúcneho aparátu, vrátane COVID-19. Naši edukátori sú pripravení záujemcom vysvetliť, ako rozpoznať príznaky a hlavne, čo robiť, aby sa rakovine a iným ochoreniam pľúc vyhli alebo znížili riziko ochorenia.
„PINK OKTÓBER“ je medzinárodný mesiac povedomia o rakovine prsníka a 15.október je celoeurópsky „Breast Health Day“ - každoročne v 47 krajinách. Chceme pri tejto príležitosti povedať spolu s vami NIE RAKOVINE PRSNÍKA a pomôcť zmierniť zbytočné utrpenie 34-tisícok Sloveniek a ich rodín, kde sa rakovina prsníka vyskytla.
Sme hrdí na statočné ženy a dievčatá – bojovníčky všetkých generácií – za šírenie povedomia o PINK OCTOBER, mesiaci osvety o karcinóme prsníka.
Pacientkam, ktoré bojujú s karcinómom prsníka a navštívia našu októbrovú road show NIE RAKOVINE TOUR vo svojom meste, darujeme KOMBO "PINK OKTÓBER".
Za zaslanie KOMBA (tričko, rúško, nálepka, návod na samovyšetrenie prsníkov + poštovné) na dobierku by sme pekne poprosili poslať darcovský príspevok minimálne 15 € prostredníctvom tohto linku.
V rámci osvetovej kampane o prevencii rakoviny krčka maternice si dovoľujeme úctivo ponúknuť spoluprácu Vám, vážená pani doktorka, vážený pán doktor, s cieľom vytvoriť nádejné spojenie k dosiahnutiu čo najvyššej informovanosti o rizikách vírusu HPV zrozumiteľnej pre všetky ženy i rodičov mládeže.
PRIDAŤ SVOJU AMBULANCIU NA MAPU POMOCIŽiaľ, väčšinu žien "vyženie" ku gynekológovi nejaký problém. Dôvodom je nedostatok času, ale aj strach z bolesti či obavy z výsledku. Prečo je tak dôležité dbať o svoje intímne zdravie a čo hrozí ženám, ktoré ignorujú preventívne prehliadky u svojho gynekológa? Na tieto otázky, ale aj na otázky o víruse HPV a očkovaní proti rakovine krčka maternice, odpovedá MUDr. Tomáš Szalay PhD.; Doc. MUDr. Erik Kúdela PhD.; prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák PhD., MBA, Dott.Ric., MHA, FAAAAI; MUDr. Elena Prokopová a MUDr. Radmila Sládičeková PhD., MPH.
"Väčšina ochorení, ktorými v súčasnosti ľudia trpia, neprišla ako blesk z jasného neba," hovorí lekár Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) MUDr. Tomáš Szalay PhD. Sú to ochorenia, ktoré sa vyvíjali dlhé roky a vo veľkej miere sme k ich rozvoju prispeli sami - svojím životným štýlom či prístupom k prevencii. Pokrok v eliminácii rakoviny pokračuje, vďaka čomu nie sme bezmocní. Aj BSK svojou aktivitou podporuje skríning karcinómu krčka maternice a očkovanie proti rakovine krčka maternice. Pretože jediným spôsobom, ako v budúcnosti predísť potrebe poskytovania zdravotnej starostlivosti, je účinná prevencia!
Pacientska aliancia NIE RAKOVINE podporuje organizovaný skríningový onkologický program rakoviny krčka maternice, ktorý v týchto dňoch odštartovalo Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky.
Základom prevencie rakoviny krčka maternice je bezbolestné vyšetrenie steru krčka maternice počas pravidelného vyšetrenie u gynekológa. Zdravotné poisťovne preto pozývajú na gynekologické vyšetrenie ženy vo veku od 23 do 64 rokov, ktoré v predchádzajúcich troch rokoch neabsolvovali cytologické vyšetrenie (PAPtest)
V boji s rakovinou krčka maternice máme podľa lekárov dve účinné zbrane: pravidelnú a kvalitnú gynekologickú prevenciu spolu s očkovaním tínedžerov i dospelých proti vírusu HPV. Kombináciou oboch by bolo možné toto ochorenie úplne odstrániť.
MUDr. Elena Prokopová, hlavná odborníčka MZ SR pre primárnu pediatriu tvrdí, že HPV vírusom sa mladí ľudia infikujú už v puberte. „Stáva sa to pri prvých sexuálnych skúsenostiach okolo 16-18 rokov, a vtedy ešte tínedžeri navštevujú pediatra. Celá prevencia je teda v našich rukách,“ hovorí MUDr. Prokopová a upozorňuje, že deti treba očkovať proti HPV ešte pred začiatkom sexuálneho života. Očkovanie je podľa nej ideálne u dievčat i chlapcov po dovŕšení 12 rokov. „Ich imunita je vtedy vynikajúca a na vytvorenie dôkladnej ochrany proti HPV stačia dve dávky vakcíny,“ vysvetľuje.
Rakovina s nástupom koronavírusu nevymizla – stále sú medzi nami onkologickí pacienti a žiaľ, neustále pribúdajú ďalší. Zanedbávanie preventívnych prehliadok môže znamenať rapídne zvýšenie počtu onkologických diagnóz, dokonca v pokročilých štádiách. Neignorujme varovné príznaky, NEPODCEŇUJME PREVENTÍVNE VYŠETRENIA a využime každú príležitosť na to, aby sme získali všetky potrebné informácie.
V mesiacoch august, september a október príde až za Vami do mnohých miest Slovenska edukačný team pacientskej organizácie NIE RAKOVINE s názornou edukáciou o onkologickej prevencii NIE RAKOVINE TOUR.
Návštevníci tour sa môžu stretnúť s maketou obrovského čreva, s maketou ženskej hrude - simulátorom nácviku pravidelného samovyšetrovania prsníkov a s fotostenou krásnej obrovskej motýlice. Každá návštevníčka sa bude môcť odfotiť s krásnymi motýlími krídlami - symbolom prevencie HPV vírusu. Novinkou bude nadrozmerná maketa pľúc..
Od júla dostávajú Slovenky vo veku 23 až 64 rokov pozvánku na bezplatnú preventívnu gynekologickú prehliadku, ktorej súčasťou je aj skríningové cytologické vyšetrenie krčka maternice. Na preventívne prehliadky pozývajú zdravotné poisťovne ženy listom.
„Pozvané ženy by sa mali s pozvánkou dostaviť k svojmu gynekológovi do šiestich mesiacov. V prípade, že nemá svojho gynekológa, môže si vybrať a objednať sa v ktorejkoľvek gynekologickej ambulancii vo svojom okolí,“ uviedol minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský. Pozývací skríning sa obnovuje po tom, ako bol pre pandémiu Covid-19 pozastavený.
Predbehnite rakovinu krčka maternice skríningovým vyšetrením skôr, ako predbehne ona vás. Na Slovensku každoročne ochorie na rakovinu krčka maternice približne 600 žien, najčastejšie sa vyskytuje vo veku okolo 45 rokov, je však ľahko diagnostikovateľná a v skorom štádiu efektívne liečiteľná.
Rakovina krčka maternice je preto jedným z mála zhubných ochorení, pri ktorom je známy bezprostredný vyvolávateľ. Dá sa proti nej efektívne chrániť očkovaním proti HPV a jeho včasnou diagnostikou, keďže až 99 % prípadov rakoviny krčka maternice spôsobuje vírus HPV (Human Papilomavirus, ľudský papilomavírus). S týmto typom infekcie sa stretne prakticky každá žena v pohlavne aktívnom veku, ale imunitný systém sa s tým vo väčšine prípadov vie vysporiadať sám. Rakovina krčka maternice je jedno z mála onkologických ochorení vhodných na sekundárnu prevenciu – skríning.
Upozorňujeme na chýbajúcu osvetu o rizikových faktoroch, o nesprávne načasovanom prechode od urológa k onkologickému špecialistovi a, žiaľ, na Slovensku aj o chýbajúcej inovatívnej liečbe pacientov v pokročilých štádiách, ktorá je v Európe bežným štandardom.
Aj keď výskyt rakoviny močového mechúra celosvetovo narastá – za posledných 30 rokov sa jej výskyt strojnásobil (!) – rada nových štúdií však zvyšuje úspešnosť vyliečenia. Na Slovensku sa každý rok diagnostikuje takmer 1200 nových prípadov zhubných nádorov močového mechúra, z ktorých viac ako 5 percent má v čase stanovenia diagnózy metastázy.
V stredu 23.6.2021 sme sa zúčastnili rokovania na Ministerstve zdravotníctva SR o nedostupnosti liekov pre pacientov. Uskutočnilo prvé spoločné stretnutie k návrhom úpravy zákona č. č 363/2011 Z.z., ktorej cieľom by malo byť zlepšenie dostupnosti inovatívnych liekov pre pacientov. Prezidentka Aliancie NIE RAKOVINE Jana Pifflová Španková zastupovala hlas onkologických pacientiek a pacientov pri okrúhlom stole. Na stretnutí sa prvýkrát stretli zástupcovia ministerstva, pacienti, zdravotné poisťovne, ale aj výrobcovia originálnych či generických liekov.
Počas uplynulého víkendu sa Sparťanky a Spartania pod hlavičkou NIE RAKOVINE pustili do boja s náročnými úlohami v rámci Spartan Race vo Valčianskej doline. V našich farbách zdolávali ťažké prekážky v pekelnej horúčave, aby pre nás a pre všetkých onkologických pacientov vyhrali medaily. A podarilo sa im to!
Martin Haizer rozbehol túto iniciatívu už minulý rok, kedy nám venoval svoje víťazné medaily. K uplynulému zápoleniu napísal: "ako tím o.z. Nie rakovine sme skončili na 11.mieste z 32. Trať mala 11,7km a 29 prekážok. prevýšenie uvidíš na obrázku. Trať bola náročná a to teplo to násobilo... Ale celý čas sme mysleli na to, prečo a pre koho bežíme a to nám dávalo silu a energiu."
Aliancia NIE RAKOVINE v spolupráci s Fakultnou nemocnicou Trnava zriadila Pacientsku poradňu pre onkologických pacientov. Bývalí pacienti v nej budú poskytovať pomoc a cenné rady súčasných pacientom a podporovať ich počas liečby rakoviny.
Počas liečby onkologického ochorenia je dôležitá aj psychická pohoda pacienta. Práve preto sme v spolupráci s Fakultnou nemocnicou Trnava otvorili v poradí štvrtú pacientsku poradňu pre onkologických pacientov na Slovensku. Pacienti s rakovinou potrebujú vedieť, že v boji proti tomuto ochoreniu nie sú sami, má ich kto vypočuť, pomôcť im.
Hyundai Slovensko, ďakujeme za piaty rok spoločného boja proti rakovine. Vďaka Vašej podpore sme upozornili na potreby onkologický pacientov práve v čase vrcholiacej epidémie, keď na osvetové kampane, cesty za pacientmi a sponzorstvo takmer nikto ani nepomyslel... Vy ste nám pomohli byť pri pacientoch v časoch pre nich najťažších, v našom výnimočnom "ochrannom projekte" pre onkologických pacientov liečiacich sa doma - "Domáci terénni onkoasistenti".
Čas medzi PRVÝM a KONTROLNÝM sterom je pre ženy náročným obdobím. Využite ho na podporu zlepšenia cytologických nálezov vďaka vaginálnemu gélu DeflaGyn®. Ide o klinicky overený účinný produkt, ktorý napomáha spontánnej normalizácii nálezu na krčku maternice. Jednoducho, zvyšuje vaše šance na lepšie výsledky.
Viac info o produkte nájdete tu: https://deflagyn.eu
Ako sa chrániť pred nebezpečnou rakovinou krčka maternice? Čo by mala o tomto ochorení vedieť každá žena a mama tínedžerov? Aké sú riziká a kto je najviac ohrozený? Čo je skrining rakoviny krčkatej maternice? Spojili sme sa s odborníkmi vo video kampani „Povedz NIE RAKOVINE krčka maternice“, aby sme spoločnými silami upozornili na dôležitosť prevencie, a tiež poukázali na možnosti účinnej ochrany proti HPV vírusom.
Vďaka aktívnej spolupráci s lekármi a influencerkami sme spustili špeciálnu sériu videí s odborným, no zrozumiteľným výkladom o problematike HPV vírusu a prevencii, o gynekologickom skríningu a možnostiach včasného odhalenia bezpríznakovych predštádii karcinómu krčka maternice, ako aj o ochrane formou očkovania, ktoré napriek dostupnosti absolvuje na Slovensku iba nízke percento tínedžerov.
Bratislava, 18. máj 2021 – Pacientske organizácie sa už štvrtý rok obracajú na vládu s konkrétnymi požiadavkami, ktorých plnenie im v minulosti boli prisľúbené, no väčšina z nich stále neprešla do praxe. Situácia v onkológii je navyše čoraz komplikovanejšia kvôli pretrvávajúcej pandémii COVID-19. Zástupcovia onkologických pacientov preto opätovne predkladajú ministerstvu zdravotníctva aktualizované požiadavky.
Nahlas o rakovine krčka maternice: Každé úmrtie na rakovinu krčka maternice je tragédiou, očkovaním sa dá tomuto ochoreniu úplne predísť, tvrdí odborník
prof. MUDr. Mgr.Miloš Jeseňák PhD., MBA, Dott.Ric., MHA, FAAAAI- pediater imunológ alergiológ, primár Oddelenia klinickej imunológie a alergológie UNM a JLF UK v Martine
Nahlas o rakovine krčka maternice: Zachránila ma pravidelná prehliadka u gynekológa,hovorí martinská herečka
Barbora Palčíková je herečka Slovenského komorného divadla v Martine. Vďaka pravidelnej preventívnej prehliadke u gynekológa a cytologickému vyšetreniu jej pred dvomi rokmi zistili HPV infekciu a dyspláziu krčka maternice.
Nahlas o rakovine krčka maternice: Vírus HPV môže spôsobiť viacero typov rakoviny, ochráňme pred ním dospievajúce deti očkovaním,vyzýva odborníčka
MUDr.Elena Prokopová - hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast a členka Konzília odborníkov Pandemickej komisie
Nahlas o rakovine krčka maternice: HPV nie je sexi téma, preto ju riešim na svojom instagrame, hovorí influencerka Becca
Becca- Katarína Balážiová- moderátorka a vlogerka. Vo svojich vlogoch a na istagrame sa dlhodobo venuje problematike gynekologického skríningu a prevencie HPV infekcie u mladých ľudí a tínedžerov.
Pacientske organizácie dlhodobo a pravidelne volajú po zlepšení stavu onkológie na Slovensku. Už štvrtý rok sa obracajú na vládu s konkrétnymi požiadavkami, ktoré im v minulosti boli prisľúbené, no väčšina z nich stále neprešla do praxe.
Situácia v onkológii je navyše čoraz komplikovanejšia kvôli pretrvávajúcej pandémii COVID-19. Už dnes na základe medzinárodných dát vieme, že v roku 2020 došlo v Európe k približne až 40-percentnému poklesu onkologickej diagnostiky1, ako aj významnému zanedbávaniu prevencie, liečby, či celkovej zdravotnej starostlivosti2. Preto hrozí, že o 5 rokov budeme mať v Európe vysoký nárast počtu novodiagnostikovaných onkologických pacientov až v pokročilých, neskorých štádiách ochorenia.
MUDr. Radmila Sládičeková PhD., MPH zo špecializovanej gynekologicko-pôrodníckej ambulancie RADMA GYN s.r.o. vo video kampani „Povedz NIE RAKOVINE krčka maternice“ varuje pred zbytočnými úmrtiami.
Rakovina krčka maternice je druhým najčastejším nádorovým ochorením u žien na Slovensku. Ročne na ňu ochorie vyše 600 žien a približne 230 z nich zomiera. Paradoxné je, že táto hrozivá diagnóza by vôbec nemusela existovať.
Doc. MUDr. Erik Kúdela PhD. - zástupca prednostu Gynekologicko-pôrodníckej kliniky JLF UK a UNM - odborník vo výskume HP, cervikálnych prekanceróz a rakoviny krčka maternice, hovorí o rizikách a prevencii v súvislosti s vírusom HPV vo video kampani „Povedz NIE RAKOVINE krčka maternice“.
Rakovina krčka maternice je onkologické ochorenie, ktoré sa spája s vírusovou infekciou. Ide o vírus HPV– ľudský papilomavírus – prenášaný pohlavným stykom, s ktorým sa za život stretne viac ako 80 percent populácie.
Aj Nitra má svoju Pacientsku poradňu, v ktorej onkologickí pacienti a ich blízki nájdu pomoc vo svojej ťažkej životnej situácii. Každú stredu nás nájdete v čase 9:00 – 12:00 hod v poradenskej miestnosti na 2.poschodí oproti výťahom. Pre naše poradkyne a poradcu je úžasný pocit, že vďaka svojim osobným skúsenostiam s rakovinou dokážu pomáhať iným. Pre nás je ešte úžasnejší pocit, že si všímate naše aktivity a pýtate sa, ako môžete pomôcť nám? Tento týždeň nám pomohli naši partneri TEFAL, KRUPS a Rowenta, ktorí našu Pacientsku poradňu zmenili na oveľa útulnejšie miesto - ďakujeme za kávovar, varnú kanvicu a mimoriadne užitočnú čističku vzduchu Rowenta.
Rakovina krčka maternice ročne pripraví o život viac ako 200 žien. Aby sme zachránili čo najviac životov, potrebujeme mať informácie o vzniku a šírení tohto typu rakoviny.
Ďakujeme firmám TETA drogérie a Procter & Gamble, ktoré vyjadrili podporu našej vzdelávacej kampani. Svoju podporu môžete vyjadriť aj vy!
V každej predajni TETA drogérie môžete podporiť zbierku pre našu kampaň o HPV a rakovine krčka maternice. Až do 16.6.2021 sa z každého predaného balíčka dámskych hygienických potrieb značiek Always, Tampax, Discreet a Naturella k nám dostane 1 cent. Každý vyzbieraný cent bude použitý na šírenie život zachraňujúcich informácií.
Svetový deň zdravia – 7. apríl 2021 virtuálne spojil v Bruseli vyše 290 onkologických organizácií sveta, s ktorými sme v tento deň podpísali medzinárodný dokument – SPOLOČNÝ LIST o COVID-19 a RAKOVINE.
V mene onkologických pacientov dlhodobo ohrozených deficitom zdravotnej starostlivosti, na čele s významnými organizáciami ako Európska koalícia pacientov s rakovinou (ECPC), Únia pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (UICC) a ďalšími, oboznamujeme verejnosť s výzvou vládam krajín, aby sa zaoberali zverejnenými zisteniami a odporučeniami.
Výzvu iniciovali samotné pacientske organizácie – členovia Európskej koalície pacientov s rakovinou (ECPC), zástupcovia Únie pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (UICC), Európskej onkologickej platformy Európskej federácie farmaceutického priemyslu (EFPIA) a Európskej organizácie pre rakovinu (ECO). Členom ECPC a signatárom listu za Slovensko je aj onkologická pacientska aliancia NIE RAKOVINE a združenie pacientov EUROPACOLON SLOVENSKO.
Pre onkologické pacientky a pacientov prinášame dobrú správu: Opätovne otvárame Pacientske poradne v Bratislave a v Nitre!
Onkologický pacient je u nás vždy na prvom mieste. Vieme, o čom hovoríme a prečo to robíme, pretože sme si to prežili. Pacient pacientovi rozumie. Preto prostredníctvom Pacientskych poradní podávame pomocnú ruku všetkým, ktorí to potrebujú. Toto obdobie je veľmi náročné, najmä pre onkologických pacientov. Z vlastných skúseností vieme, čo znamená počuť "máte rakovinu" a ako sa s ňou žije. Je veľmi dôležité, aby ľudia s rakovinou cítili, že nie sú opustení, že im má kto pomôcť, poradiť, vypočuť ich. Zažili sme to na vlastnej koži, preto dokážeme pomáhať so srdcom na dlani.
Dnešný deň – 7. apríl – je Svetový deň zdravia, ktorý bol vyhlásený v roku 1950 Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO = World Healthy Organization), a ktorým si pripomíname vznik WHO v roku 1948.
V roku 1945 účastníci Konferencie OSN jednohlasne schválili návrh Brazílie a Číny, aby sa vytvorila nezávislá medzinárodná zdravotnícka organizácia v rámci OSN. Už o rok neskôr v roku 1946 v New Yorku podpísalo 61 štátov z celého sveta Ústavu Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorej cieľom sa stalo zabezpečovanie čo najlepšieho zdravia pre ľudí na celom svete, pričom doménou jej pôsobenia je oblasť verejného zdravotníctva.
Ako organizácia zastupujúca onkologických pacientov pridávame sa k plnému zneniu listu ministrovi zdravotníctva od Asociácie pre ochranu práv pacientov:
Oceňujeme, že ministerstvo zdravotníctva plánuje vytvorenie nových ambulancií, chce podporovať ich otváranie v najkritickejších regiónoch a nastaviť novú sieť všeobecných lekárov. Slovenská realita je, žiaľ, taká, že nám chýba 3 500 lekárov a približne 2 000 ďalších lekárov je v dôchodkovom veku. Zároveň chýba aj 10 000 sestier. Z toho sa dá ľahko usúdiť, že počas pandémie nevzniknú nové ambulancie, ale ide o víziu na najbližšie roky. V kritickom pandemickom období je potrebné odbremeniť nemocnice, dostať zdravotnú starostlivosť do ambulancií a čo najbližšie k pacientom do ich domáceho prostredia s cieľom predísť komplikáciám a úmrtiam.
Na medzinárodnej úrovni hovoríme otvorene o situácii v onkológii na Slovensku, hľadáme spoločné riešenia pre zlepšenie životov onkologických pacientov, vymieňame si skúsenosti s ostatnými pacientskymi organizáciami.
Dnešný IEEPO (𝗜𝗻𝘁𝗲𝗿𝗻𝗮𝘁𝗶𝗼𝗻𝗮𝗹 𝗘𝘅𝗽𝗲𝗿𝗶𝗲𝗻𝗰𝗲 𝗘𝘅𝗰𝗵𝗮𝗻𝗴𝗲 𝗳𝗼𝗿 𝗣𝗮𝘁𝗶𝗲𝗻𝘁 𝗢𝗿𝗴𝗮𝗻𝗶𝘀𝗮𝘁𝗶𝗼𝗻) bude pokračovať aj zajtra.
Výmena skúseností a informácií na medzinárodnej úrovni nám pomáha zlepšovať situáciu v onkológii u nás.
Európska spoločnosť klinickej onkológie aj výbor Slovenskej onkologickej spoločnosti odporúčajú očkovanie proti COVID-19 u onkologických pacientov aj ich blízkych príbuzných.
Odporúčania vyplývajú z pozorovania zvýšeného rizika ťažšieho priebehu ochorenia COVID19 u niektorých skupín ľudí, medzi ktoré patrí aj časť onkologických pacientov.
S ohľadom na komplexnosť problematiky je potrebné aby boli rozhodnutia individualizované, preto odporúčame onkologickým pacientom aby si postup ďalšej liečby, alebo sledovania po liečbe dohodli so svojim ošetrujúcim onkológom.
Pacienti, u ktorých je novodiagnostikované onkologické ochorenie v čase súčasnej pandémie sú naďalej vyšetrovaní v nezmenenom režime a ich sledovanie, či liečebný plán je individuálne prispôsobený aktuálnej situácii.
Zdroj: Národný onkologický inštitút (www.noisk.sk)
STODVADSAŤ ľudí s rakovinou hrubého čreva a konečníka pribudne každý týždeň v na Slovensku. Polovica z tohto množstva v jednom roku aj zomrie. Každoročný tragický prírastok pacientov s karcinómom hrubého čreva a konečníka spolu u nás predstavuje až 5000 ĽUDÍ ročne A nemuselo by to tak byť! Preto aj v roku 2021 v prinášame EUROPEAN COLORECTAL CARCINOMA AWARENESS MONTH - ECCAM 20221, a v rámci Digestive Cancers Europe spoločenstva organizácií pacientov spolu s ďalšími vyše 40 krajinami vyzývame: „Hovorte s nami - my sme pri tom“.
Prichádza jediný čas v roku, kedy môžeme rozhodovať o tom, koho podporíme a aký zmysel dáme svojim dvom percentám. A keď spojíme veľa malých čísel dokopy, vznikne jedna veľká úžasná vec, ktorá nesmierne pomáha mamám, otcom, rodinám, každému, komu do života vstúpila rakovina. Každé euro sa ráta.
Na pozadí pandémie, ktorá ochromila svet, totiž beží ďalšia: omnoho „tichšia“ a nenápadnejšia, ale o to zničujúcejšia. Stav výskytu a dopadov rakoviny na ľudí je na Slovensku alarmujúci, pričom korona ho ešte zhoršila. „Keď sme chceli televízne spoty pred správami s pozvánkou na prevenciu – nedalo sa. O Covide sa vysielajú spoty dokola. Pán boh zaplať… ale, koľko životov sme tak už mohli zachrániť pred rakovinou a nedalo sa,“ zamýšľa sa Jana Pifflová-Španková, prezidentka Aliancie NIE RAKOVINE. Je to nezisková organizácia, ktorej aktivity sú závislé na grantoch, dotáciách, individuálnych daroch a hlavne 2 % z našich daní. „Koľko sme ich mohli ochrániť povinným skríningom, systematickým vpúšťaním moderných liekov, technológií, modernizovaním pracovísk…. Teraz sa môžeme legitímne pýtať, či boj s rakovinou budeme brať rovnako vážne, ako boj s koronavírusom?“
Zažijeme budúcnosť bez rakoviny krčka maternice? Až 194 štátov sveta prijalo spoločný plán, ako toto ochorenie zastaviť.
Na Slovensku každoročne ochorie na rakovinu krčka maternice 600 žien a 230 žien na toto ochorenie umiera.1 Nemuselo by to tak byť, karcinóm krčka maternice je totiž rakovinové ochorenie, ktoré je dokázateľne spôsobené vírusovou infekciou HPV a žiadna žena by naň nemusela zomrieť. Aj preto sa Slovensko pripojilo k inciatíve Svetovej zdravotníckej organizácie na úplné odstránenie tohto ochorenia.
Pacientska organizácia bije na poplach: Jediná u nás štandardne hradená imunoterapia je ohrozená. Čaká sa už 4 mesiace na rozhodnutie úradov.
Svetový deň boja proti rakovine sme prešli takmer bez povšimnutia, kvôli pandémii COVID-19 idú všetky ostatné diagnózy do úzadia. Odhaľovanie včasných štádií onkologických ochorení stojí, no už vyše roka úrady neriešia ani dostupnosť liekov pre pokročilé štádiá karcinómov, ktorá je na Slovensku veľmi nízka. Pacienti sú nútení robiť verejné zbierky na lieky, ktoré zaberajú a sú bežne predpisované v okolitých krajinách.
Publikácia ŽIVOTOSPRÁVA PRI LIEČBE NÁDOROV TRÁVIACEJ SÚSTAVY je sprievodca, poradca, „vysvetľovač“, inšpirátor, trošku aj kuchárska kniha. Je jedinou svojho druhu na Slovensku.
Odpovedá na najčastejšie otázky onkologických pacientov a ich príbuzných:
• Čo sa deje v tele človeka, keď sa v ňom objaví rakovina? • Čo môžu alebo majú jesť onkologickí pacienti? • Ako sa majú stravovať v rôznych fázach ochorenia a liečby? ..
World Cancer Day čiže Svetový deň boja proti rakovine je každoročne 4. februára. Medzinárodná únia boja proti rakovine (UICC) vyhlásila tento deň v roku 2000 na Medzinárodnom summite boja proti rakovine v novom miléniu, ktorý sa vtedy konal v Paríži. Dnes je to už 21.ročník, kedy odborníci, laici, pacienti a aj pacientske organizácie po celom svete upozorňujú na potrebu zvyšovania povedomia o tomto ochorení, ako aj na nevyhnutnosť edukácie a dostupnosť prevencie.
Stanovisko sa opiera o vedecké fakty a medicínske dôkazy pochádzajúce z hodnoverných a verejne dostupných zdrojov. Vypracovali ho vedúci vedeckí pracovníci Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV a reprezentuje oficiálny názor SAV s podporným vyjadrením členov Predsedníctva SAV.
Vakcináciu považujeme za najúčinnejší a najmenej rizikový spôsob prevencie infekčných ochorení.
V súčasnej "covidovej dobe" je ideálne ak pacient nemusí cestovať do zdravotníckeho zariadenia.
Pacientska organizácia Nie rakovine vyškolila desať onkoasistentov, ktorí sú schopní asistovať pacientom s neuroendokrinným tumorom (NET) pri ich liečbe v domácom prostredí vo všetkých krajoch Slovenska.
Cieľom je poskytovať pacientom asistenciu, pomáhať im pri aplikácii domácej subkutánnej injekčnej liečby, učiť ich samoaplikácii a v rámci podpory v budovaní kvality života s NET, uľaviť namáhanej psychike. Domáci onkoasistenti zároveň pacientom ušetria čas, energiu a peniaze, významne odbremenia rodinných príslušníkov a najmä - svojou prácou znížia riziko nákazy v nemocniciach.
Riešiť prevenciu onko-ochorení a pomáhať tým, ktorí so zákernou chorobou bojujú, je nutné nepretržite, aj počas pandémie.
Sme preto vďační spoločnosti Hyundai Slovensko, že s nami rozbehla informačnú kampaň a aj v čase vypuknutia koronakrízy tak prispela k podpore onkologickým pacientom.
Výsledok je vzácny dar na našu edukačnú pomôcku - nadrozmernú maketu hrubého čreva - a riešenie jej prepravy, vďaka čomu môžeme aj naďalej šíriť osvetu a nádej na život.
Ďakujeme, že ste prispeli k tomu, aby sa pozornosť verejnosti a kompetentných inštitúcií obrátila v týchto časoch aj smerom k téme onkologických ochorení.
V posledný novembrový utorok sa celý svet spojí, aby inšpiroval k solidarite a štedrosti. Nezáleží na tom, čo, alebo koľko darujete. Dôležité je, že sa stanete súčasťou!
Čo je Giving Tuesday
Svetový deň štedrosti a dobrých skutkov vznikol v roku 2012 ako reakcia na nákupné šialenstvo počas Black Friday a Cyber Monday. Koná sa každoročne v utorok po americkom Dni vďakyvzdania a za pár rokov sa rozšíril do vyše 150 krajín, spojil viac než 50-tisíc organizácií a milióny ľudí.
Každý dobrý skutok sa počíta
Projekt Giving Tuesday symbolizuje neoficiálne „otvorenie sezóny darcovstva“ pre rôzne skupiny ľudí – neziskové organizácie, občianske združenia, firmy, rodiny aj jednotlivcov.
Vďaka spoločenskej zodpovednosti a spolupráci s Nadáciou SPP sme v roku 2020 získali prostriedky na nákup makety nadrozmerného hrubého čreva - nesmierne úspešnej pomôcky v našich názorných osvetových edukáciách verejnosti o tom, ako ochrániť svoj život pred rakovinou. Napriek nepriaznivej epidemiologickej situácii sme vďaka daru mohli zrealizovať mnoho podujatí spojených s naším projektom ONKO Family TOUR - POVEDZ NIE RAKOVINE.
Podujatia sú spojené s názornou ukážkou prevencie karcinómu hrubého čreva, ukážkou nácviku samovyšetrovania prsníkov na simulátore nácviku - makete ženskej hrudi, s názorným poučením o vyšetreniach a rovnako tak aj o ochrane rodín návštevníkov pred rizikom rakoviny krčka maternice - v podaní našich dobrovoľníkov a spolupracujúcich lekárov i lektorov.
Prinášame vám záznam tlačovej konferencie, ktorá sa konala 19.novembra 2020 a ktorej hlavnými témami boli:
• Štart terénnej sociálnej služby Domáci onkoasistenti
• Krst knihy Povedz NIE RAKOVINE: Životospráva onkologického pacienta
POVEDZME NIE RAKOVINE PANKREASU - aj v náročnom roku 2020: život zachraňujúcimi informáciami, celospoločenskou i praktickou podporou. Spojme sa v podpore pacientov s vážnou onkologickou diagnózou!
Je na čase, aby ste lepšie spoznali svoj pankreas.
Pre seba. Pre svojich blízkych.
Je načase, aby ste sa naučili jeho príznaky aj možnosti prežívania aj s ďalším neuroendokrinným tumorom (NET). Je čas na celkom novú podporu pacientom s NET, a na viac poznatkov o rakovine, životospráve a výžive...
Na Svetový deň boja s rakovinou pankreasu a NET 2020 si nájdite čas - urobiť zmenu.
Hyundai Slovensko prispel sumou 5 000 € na maketu hrubého čreva, ktorú pacientska organizácia NIE RAKOVINE používa ako vzdelávaciu pomôcku počas osvetového turné v boji s onkologickými ochoreniami
Počas jesenného turné budú mať zástupcovia Aliancie NIE RAKOVINE k dispozícii aj vozidlo Hyundai Tucson
Zabezpečenie pokračovania mobility a príspevok na novú maketu čreva je vyvrcholením kampane, ktorú Hyundai spustil v máji tohto roka
Tento rok na Slovensku v Mesiaci osvety o rakovine prostaty netradične prevzali iniciatívu do svojich rúk ženy. Viaceré známe Slovenky prostredníctvom sociálnych sietí nabádajú mužov k preventívnej urologickej prehliadke. Na stránke www.dalsom.sk vyzývajú všetky ženy k rozhovorom s mužmi, ktoré im môžu zachrániť zdravie, či dokonca život.
Pacientska organizácia NIE RAKOVINE spolu so Slovenskou urologickou spoločnosťou a partnermi podporuje osvetovú kampaň na podporu boja proti rakovine prostaty. Už tretí rok sa tak pripájame k medzinárodnej iniciatíve Movember - mesiac boja proti rakovine prostaty, ktorá upozorňuje na potrebu prevencie a liečby tohto onkologického ochorenia.
Podľa čl. 5 ods. 3 písm. g) ústavného zákona č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu v znení neskorších predpisov na území Slovenskej republiky slobodu pohybu a pobytu zákazom vychádzania od 2. novembra 2020 do 8. novembra 2020 v čase od 05.00 hod. do 01.00 hod. nasledujúceho dňa, toto obmedzenie sa nevzťahuje na:
...
onkologických pacientov po chemoterapii alebo transplantácii, ktorí majú leukopéniu alebo osoby s onkologickou liečbou alebo inou liečbou ovplyvňujúcou imunitný systém (napr. biologickou liečbou) z dôvodu rizika z omeškania pravidelného podania liečby, rádioterapie alebo inej plánovanej liečby napr. onkológom, hematológom alebo rádiológom plánovanej liečby
...
BEA ALEX ŽELTVAYOVÁ je dobrovoľná záchranárka horskej služby a vie, akú cenu má ŽIVOT. Pozná ju z rôznych strán - bojuje s karcinómom prsníka. Úžasná a silná BEA nakrútila nádherný dokumentárny film a vožila doňho všetko. Svoje životné úspory, svoje túžby, svoje SRDCE a verí, že tak zachráni nie iba jeden život..
Pozrite si ho a spojme sa v prianí VEĽA SÍL A ZDRAVIA úžasnej Bei Alex a všetkým ženám, ktoré bojujú s karcinómom prsnika.
ĎAKUJEME TI, DRAHÁ BEA ALEX ŽELTVAYOVÁ, že si nám ukázala vášeň a lásku k ŽIVOTU
Pol hodina vášho času môže zachrániť (nielen) váš život!
Budúci víkend 30. októbra – 1. novembra 2020 (piatok-nedeľa) prebehne prvé celoplošné testovanie, nasledujúci víkend bude druhé.
Testovanie imobilných, onkologických pacientov a ľudí so zníženou imunitou nebude vykonávané. Občania umiestnení v DSS a ZPS budú testovaní samostatne v gescii MPSVaR. Ich testy budú vykonávať kmeňoví zamestnanci DSS a ZPS. Rovnako pacienti nemocníc a zdravotnícky personál nemocníc budú testovaní priamo v nemocniciach v gescii MZ SR.
Pravidelné samovyšetrovanie prsníkov a mamografický skríning môže u nás ročne zachrániť až 300 žien, aby nezomierali zbytočne! Na Slovensku je viac ako 30 000 pacientok s rakovinou prsníka a asi 300 žien ročne zomrie úplne zbytočne, pretože pravidelne neabsolvujú skríningové mamografické vyšetrenie, ktoré je schopné odhaliť toto ochorenie včas, keď sa ešte dá liečiť. Žiaľ, stále platí, že približne 30 percent žien s touto diagnózou na Slovensku je diagnostikovaných už s pokročilou rakovinou prsníka. Kedy ste naposledy vy absolvovali mamografické vyšetrenie?
Slovenská gymnastická federácia podporuje symbolikou ružovej stuhy v rukách moderných gymnastiek aktivity k ružovému októbru. Októbru, ktorý sa nesie v znamení boja proti rakovine prsníka.
Počas jednotlivých životných fáz vystriedame rôzne role. Sme dcéry, sestry, kamarátky, športovkyne a neskôr milujúce matky a staré mamy. Niekedy je to náročné skĺbiť, ani na chvíľu však nesmieme zabudnúť, že sme najmä ženy...Vážme si samé seba, dbajme viac o svoje zdravie a povedzme NIE rakovine prsníka. Nezanedbávajme prevenciu - pravidelné samovyšetrovanie prsníkov a mamografický skríning nám totiž môžu zachrániť náš drahocenný život.
Pravidelné samovyšetrovanie prsníkov a mamografický skríning môže u nás ročne zachrániť až 300 žien, aby nezomierali zbytočne! Využime šancu mať zdravé prsia! Buďme informované o liečbe, ktorú podstupujeme! Povedzte aj vy NIE RAKOVINE prsníka a zachráňte svoje prsia!
Aliancia NIE RAKOVINE UPOZORŇUJE: PACIENTOK S RAKOVINOU PRSNÍKA JE NA SLOVENSKU VYŠE 30 000. Potrebujú viac kvalitnej diagnostiky - mamografov, viac mamologických centier, viac odborníkov, viac dostupnej liečby a moderných onkologických liekov, viac osvety, edukácie a sociálnej pomoci, ale aj informácie o liečbe, ktorú podstupujú a možnosť vybrať si.
pri príležitosti Breast Health Day a PINK OKTÓBRA -Mesiaca osvety o karcinóme prsníka Povedz aj Ty NIE RAKOVINE prsníka a zachráň svoje prsia 15. októbra 2020 (štvrtok) o 14.30 hod. online streaming z hotela GATE ONE, Bratislava
Pacientska organizácia NIE RAKOVINE. o.z., upozorňuje, aby sme nepodceňovali prevenciu rakoviny prsníka počas koronakrízy: „Staráme sa, aby skríning pokračovali, pomáhame vyše 30 000 Slovenkám s RAKOVINOU PRSNÍKA, no aktuálna situácia si vyžaduje viac záujmu VŠETKÝCH ŽIEN o svoje prsia; viac zrozumiteľnej osvety pre ne; viac informácií v médiách; a tiež viac pozornosti pacientkám: Chceme viac diagnostiky, viac liečby, viac porozumenia a podpory, ku ktorej motivujú aj umelci, športovci, uvedomelé organizácie a šľachetní partneri“.
Aliancia NIE RAKOVINE pripája SLOVENSKO k celosvetovému PINK OCTOBER - Breast Cancer Awarenes Month, a so spoločnosťou BEPON prináša podpornú kampaň „OBLEČ SA SRDCOM“.
Známy producent pančušiek a ponožiek spolu so známymi TVÁRAMI s AMBASADORKAMI KAMPANE SOŇOU A EMOU MULLEROVÝMI pomôžu onkologickým pacientkam výťažkom z charitatívnych pančušiek so symbolickým srdiečkom pomoci na členku.
Kúpou pančušiek môžu aj zdravé ženy a dievčatá finančne podporiť svoje rovesníčky v boji s týmto ochorením v duchu nápisu na obale pančušiek: obliecť sa srdcom, milovať svoj život, pomáhať a povedať NIE RAKOVINE prsníka.
Film Kým sa skončí leto má na Slovensku premiéru 17. septembra a do kín ho prináša Asociácia slovenských filmových klubov. K filmu sú plánované aj spoločné aktivity s alianciou NIE RAKOVINE, ktorá šíri osvetu a učí ako si zdravo vychutnať život.
V slovenských kinách sa aktuálne premieta austrálska komédia/ dráma Kým sa skončí leto, alebo v anglickej verzii Babyteeth. Tento film s vážnou témou je skutočným unikátnym filmovým počinom a stal sa diváckym hitom vlaňajšieho festivalu v Benátkach. Tam bol veľmi dobre prijatý nielen film, ale aj herecké výkony. Toby Wallace si odtiaľ odniesol za stvárnenie Mosesa cenu Marcella Mastroianniho pre najlepšieho mladého herca alebo herečku.
Aj športom sa dá povedať #NIERAKOVINEkrčkamaternice.
Napísal nám MARTIN HAIZER, športovec, ktorý sa rozhodol, že nás podporí v nedeľu 20.9.2020 a pobeží Malinô Brdo SPRINT 2020 - SPARTAN RACE - pretek v náročnom behu. Obliekol si naše tyrkysové tričko s nápisom NIE RAKOVINE krčka maternice a deň pred štartom nám napísal: "Budem bojovať za vás všetkých a medailu vám prinesiem, aj keby som tam mal dušu nechať!"
Celý náš tím, celá aliancia NIE RAKOVINE držala palce, aby vyhral na pretekoch. Pre nás bol víťazom v tej sekunde, kedy na seba natiahol tričko s naším posolstvom.
Martinovo nasadenie, odvaha a sila bežať za všetky ženy s týmto ochorením, za všetkých onkologických pacientov mu prinieslo zaslúžené víťazstvo. Šťastný a unavený nám v nedeľu po dobehnutí do cieľa, poslal takúto správu:
"Jani, veľmi sa teším že som mohol bežať za celé o.z. Nie rakovine, za vás všetkých, ktorí robíte neuveriteľnu prácu..
V nitrianskej Fakultnej nemocnici sme dnes otvorili ďalšiu Pacientsku poradňu, v ktorej naše dobrovoľníčky a dobrovoľníci z radov bývalých onkologických pacientov budú odpovedať na otázky, poskytovať pomoc, podporu a povzbudenie súčasným onkologickým pacientom a ich blízkym. Pacientska poradňa v Nitre je naša tretia poradňa, avšak prvá v nemocnici! Bratislava a Košice majú svoje poradne v onkologických ústavoch.
Rakovina sa koronavírusu nezľakla. A aj keď sa o ničom inom nehovorí, sú tu aj iné vážne diagnózy, na ktoré umierajú ľudia! Stále sú tu onkologickí pacienti a žiaľ, stále pribúdajú noví. Ľudia prestali chodiť na preventívne prehliadky, preto môžeme očakávať, že po opadnutí tejto „korona“ vlny, pribudnú noví pacienti a zrejme v neskorších štádiách.
Milé naše kolegynky, kolegovia,
drahí naši blízko spolupracujúci novinárky a novinári,
otvoríme spolu vážnu tému so špičkovým odborníkmi - o 100 % preventabilnej RAKOVINE - JEDINEJ, o ktorej vieme, že ju SPÔSOBUJE VÍRUS, a tou je KARCINÓM KRČKA MATERNICE.
🟣 V krajinách, kde je dôsledná moderná prevencia rakoviny krčka maternice spolu s včasným očkovaním tínedžerov proti HPV sa znížil jej výskyt až o 80 percent. Na Slovensku zatiaľ nie!
🟣 Pacientska organizácia NIE RAKOVINE spolu s umelcami, lekármi i pacientkami – upozorňuje že RAKOVINA KRČKA MATERNICE si vyžaduje viac pozornosti, viac úsilia prostriedkov a osvety.
Dovoľte nám preto pozvať vás na Tlačovú konferenciu našej pacientskej organizácie NIE RAKOVINE, ktorá sa uskutoční v HOTELI LINDNER GALLERY - CENTRÁL Metodova 4, Bratislava vo štvrtok 10. septembra 2020 o 10.00 hodine za dodržania všetkých bezpečnostných opatrení, rozostupov (dezinfikácia, najväčsia sála, rúška)
Kedy, ak nie teraz, hovoriť o zdraví a prevencii? Po dlhých týždňoch neštandardného režimu, spôsobeného obmedzeniami pre šírenie vírusu COVID-19, sa na tému zdravie môžeme zamerať preventívne a edukatívne. Predposledný augustový víkend majú Bratislavčanky a Bratislavčania možnosť navštíviť podujatie „Dr.Stan v meste“, kde budú špičkoví slovenskí lekári hovoriť o epidémii, ochoreniach srdca, pohybového aparátu, štítnej žľazy i cukrovke. Súčasťou akcie na Kuchajde budú i zdravotné vyšetrenia a diskusie s pacientskymi organizáciami.
(TLAČOVÁ SPRÁVA - Bratislava, 26. jún 2020) Už tretí rok v poradí odovzdali pacientske organizácie zástupcom ministerstva zdravotníctva sadu požiadaviek, ktoré považujú za nevyhnutné na zlepšenie situácie pribúdajúceho počtu pacientov s rakovinou na Slovensku. Historicky prvýkrát ich požiadavky prijalo celé vedenie ministerstva zdravotníctva aj s verejným prísľubom, že pacientskych zástupcov aktívne zapojí do prípravy riešení pre každú z nich.
Vážená odborná verejnosť,
vážené dámy a páni z mediálnej branže, kolegyne a kolegovia,
dovoľujeme si Vás pozvať na tretí ročník konferencie Onkológia na Slovensku: realita vs. očakávania, ktorá sa uskutoční 26. júna 2020 od 9:30 do 11:40 hod. v online prostredí (Zoom).
Kde: https://zoom.us/j/93285052321?pwd=WUVmT1ozUGdjVzdMajNXWUV1RmN6dz09
Meeting ID: 932 8505 2321
Heslo: 183359
Téma zdravotníctva a v ňom potrebných systémových zmien výrazne rezonovala už v parlamentných voľbách 2020. Onkológia bola témou nielen predvolebných diskusií ale je aj jednou z priorít programového vyhlásenia vlády. Tento rok však onkológia zdoláva ďalšiu zložitú výzvu, a to pandémiu koronavírusu. Jednou z najviac rizikových skupín pre ochorenie COVID-19, sú práve onkologickí pacienti.
Jediný človek sa môže stať skutočným superhrdinom!
Bude to jazda ako z najvytúženejšieho sna – jazda pre život.
Obrovská maketa hrubého čreva pacientskej aliancie NIE RAKOVINE nemá medzi edukatívnymi pomôckami na Slovensku obdobu. Je výnimočná nielen svojim vzhľadom a veľkosťou, ale predovšetkým svojím poslaním – zachraňuje životy ľudí. Nafukovacie črevo však už dosiahlo svoju životnosť a potrebuje nového nástupcu, ktorý by ďalej pomáhal a pokračoval v jej šľapajach...
Výťažok z dražby auta z celosvetovo limitovanej série i30 N Project C, ktoré bude mať iba jeden človek na Slovensku, pôjde na podporu, osvetu a záchranu životov pred rakovinou.
Do predaja ide jeden kus modelu i30 N Project C z limitovanej edície. Hyundai jeho predajom podporí boj proti rakovine.
•Jeden zo 600 kusov limitovanej edície modelu i30 N Project C ide na Slovensku do predaja •Cenníková cena limitky začína na sume 39 990 € •Získať predkupné právo naň je možné len v súťaži, ktorá trvá do 14. júna 2020 •Predajom vozidla podporí Hyundai aktivity súvisiace s bojom proti onkologickým chorobám
Dnes je Medzinárodný deň sestier a pri tejto príležitosti sme poďakovali zdravotníkom v Národnom onkologickom ústave – zdravotným sestrám, laborantom, sanitárom aj vedeniu NOÚ za obetavé a nepretržité poskytovanie zdravotnej starostlivosti o onkologických pacientov.
Toto poďakovanie patrí všetky sestrám a zdravotníkom, našim bielym anjelom, ktorí majú tak blízko k pacientom.
Slovensko bojuje s globálnou pandémiou ochorenia COVID-19 na všetkých frontoch. Nemocnice musia popri globálnej pandémii zvládať aj nedostatok personálnych kapacít či ochranných pomôcok a za pochodu zavádzať opatrenia na odvracanie rizík ohrozenia touto chorobou pacientov a pacientiek s inými diagnózami. Pod tlakom udalostí mnohé zdravotnícke zariadenia prerušili poskytovanie preventívnej a plánovanej zdravotnej starostlivosti a pristúpili k fungovaniu v obmedzenom režime, t.j. k poskytovaniu výhradne neodkladnej zdravotnej starostlivosti.
V návale všetkých obmedzení, opatrení a nových pravidiel len málokto spochybňoval oprávnenosť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti obmedziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti len na nevyhnutú zdravotnú starostlivosť. Stovky pacientov a pacientiek s chronickými ochoreniami (napr. astma, diabetes, ochorenia srdca, duševné ochorenia) či zhoršeným zdravotným stavom (napr. pred výmenou kĺbu, po úraze) boli zrazu odsunutí a ich zdravotná starostlivosť bola odložená.
Autorka článku: Ingrid Jarunková, Bratislavské noviny
„Onkologická situácia na Slovensku je oveľa vážnejšia ako situácia s COVID-19,“ hovorí Jana Pifflová-Španková, prezidentka OZ NIE RAKOVINE. Dokopy máme koronavírusom infikovaných 1391 ľudí. Pre porovnanie, rakovina na Slovensku každý rok pripraví o život takmer 14 000 ľudí. Denne 94 chorých na rakovinu pribudne a 38 ľudí zomrie!
Predstavte si, koľkým ľuďom by sa dalo zachrániť život, keby sa na Slovensku, podobne ako pri COVID-19, rozbehli skríningové testy pre 2 000 až 5 000 ľudí denne. Napríklad v utorok, teda včera bolo urobených 5472 testov na koronavírus, pričom pozitívnych bolo 7 osôb. V sobotu sme zaznamenali 6 nových prípadov, v nedeľu pribudli len dvaja infikovaní a v pondelok sme mali troch ľudí s diagnózou COVID-19. „Na riešenie následkov koronavírusu je vyčlenených 1,5 miliardy eur. Keby sme z toho dostali aspoň 5 percent na skríning kolorektálneho karcinómu, zachránime 2000 ľudí,“ pokračuje Jana Pifflová-Španková.
Vždy riadne prehodnotíme každé vyhlásenie za pacientsku obec, avšak nakoľko sa na našej pacientskej bezplatnej infolinke 0800 800 183 aliancie NIE RAKOVINE hromadia veľmi vážne telefonáty ohlasujúce zbytočné zanedbávanie a odsúvanie potrieb onkologických a aj iných (a nielen chronických) pacientov, už nemôžeme - ako predstavitelia pacientskej obce – mlčať. Pre pacientov s inym ochorením ako COVID-19 už situácia prekračuje hranice diskriminácie aj podľa Charty práv pacienta.
Deje sa to všetko v dôsledku nepochopiteľného zamerania celého systému zdravotnej starostlivosti iba na COVID-19? Alebo sme naozaj neschopní postarať sa o všetkých pacientov?
Denne monitorujeme a podporujeme onkologických a iných chronických pacientov na bezplatnej infolinke 0800 800 183. Informujeme ich vo web sekcii "COVID-19 INFO BLOK" (www.nierakovine.sk/covid-19-infoblok) a žiaľ, denne tiež posúvame stavy vyžadujúce ošetrenie, síce do obmedzene, ale predsa fungujúcich pracovísk (ktorým veľmi pekne ďakujeme), nakoľko v regiónoch nie je dostupná ambulantá starostlivosť o pacientov. Väčšina je odbitých "telefonickým ambulovaním" bez odobratia anamnézy, zváženia ich stavu a podobne. Rovnako už nie je únosné odkladanie diagnostickych vyšetrení iniciálnych pacientov, odkadanie diagnostických postupov, histologizácií a problémov s hospicovou starostlivosťou.
Diagnostika a liečba onkologických pacientov v čase covid-19 odteraz patrí do kategórie neodkladnej zdravotnej starostlivosti
Naša pacientska organizácia NIE RAKOVINE denne prijíma podnety na infolinke 0800 800 183 od onkologickych pacientov zmysle obáv mielen o kontinuitu ďalšej onkologickej liečby - ale aj onkologických diagnostických zakrokov, histológií a aktuálne odkladaných operácií.
Chránime záujmy pacientov, preto sme uverejnili výzvu na ochranu životov pacientov, aj napriek zložitej epidemiologickej situácii. V tomto duchu sme komunikovali s autoritami. Je pre nás mimoriadne dôležité, že aj na základe našej výzvy vyšlo nové metodické usmernenie Ministerstva zdravotníctva SR. Vďaka nemu už nebudú onkologickí pacienti „odkladaní“ a zdravotná starostlivosť o nich spadá do režimu neodkladnej zdravotnej starostlivosti.
...a naopak: #žijemePRETOšijeme.
Počas uplynulého mesiaca sme spoločne s našimi dobrovoľníčkami (aj dobrovoľníkmi) ušili niekoľko stoviek bavlnených rúšok, ktoré sme darovali. Onkologickí pacienti potrebujú maximálnu mieru bezpečia. Preto vás žiadame v ich mene, aby ste sa správali mimoriadne zodpovedne a ohľaduplne (nielen) voči nim. Naši pacienti majú po ťažkých operáciách a následných liečebných procedúrach oslabenú imunitu. K ochrane pacientov sa aktívne pridávame aj my a šijeme rúška z našich domovov. Dobre vieme, čo znamená oslabená imunita a obava z ochorenia. Uvedomujeme si riziká o to viac, lebo vieme, čo to znamená MAŤ RAKOVINU.
Pre sestričky a lekárov v Národnom onkologickom ústave sme nachystali viac ako stovku rúšok. Odovzdali sme ich do rúk najpovolanejších – do rúk vrchnej sestry Oddelenia ambulantnej chemoterapie Ľubky Karabovej. Z celého srdca im ďakujeme za to, čo robia pre svojich pacientov, pre nás. „Vďačíme vám za svoje životy, preto teraz chceme pomôcť ochrániť tie vaše“, odkazujú zdravotníkom naši dobrovoľníci – onkologickí pacienti vyliečení v NOÚ.
Prosíme, čítajte s porozumením:
Všetci chápeme zložitosť situácie, no naša spoločnosť sa nepotýka len s vírusom covid-19, ale aj so zložitou onkologickou situáciou. Veľa našich blízkych aktuálne bojuje s rakovinou, pribúdajú aj novodiagnostikovaní pacienti. A teraz, keď sa konečne rozbehli onkologické skríningy a máme viac zachytených nových pacientov s podozrením, evidujeme ich obavy z odkladania plánovaných zákrokov. Rovnako so znepokojením sledujeme aj zbrzdenie diagnostickych procesov, čo je citlivé najmä pri onkologických diagnózach.
Vážení pacienti, priatelia,
v súvislosti s aktuálnou mimoriadnou situáciou sme prijali ďalšie opatrenia, aby sme zabránili šíreniu koronavírusu v Národnom onkologickom ústave.
Sprievod pacientov na vyšetrenia sme museli obmedziť maximálne na jednu osobu, a aj to len vo výnimočných prípadoch. Filtrom však budú musieť prejsť aj tie sprievodné osoby, ktorým nebude umožnený vstup do priestorov NOÚ. V prípade, že prejdú vstupným filtrom (6.30 - 14.00) s negatívnym dotazníkom, bez teploty a príznakov respiračného ochorenia, môžu na príbuzného, či sprevádzanú osobu počkať v priestoroch východu pre pacientov pri coffee shope.
Ústredný krízový štáb vyhlásil od 13.3.2020 na Slovensku mimoriadnu situáciu. Z médií sme sa dozvedeli, že jedným z najefektívnejších spôsobov ochrany pred rozširovaním ochorenia je nosenie rúška. Naše dobrovoľníčky z NIE RAKOVINE sa pustili do práce a zo svojich domovov posielajú rúška na miesta, kde ich potrebujú najviac. Učíme vás, ako rúška nosiť, ale teraz aj ako nosiť, správne ho „vyzliecť“ a dekontaminovať.
V tejto súvislosti nás zaujíma aj otázka bezpečnosti narábania s textíliami, z ktorých sa rúška šijú. Preto sme oslovili pani profesorku Silviu Pastorekovú, významnú slovenskú vedkyňu a riaditeľku Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied, ktoré sídli vo Virologickom ústave. Jej zameraním je experimentálna onkológia, virológia a molekulárna biológia, vďaka čomu je jednou z najpovolanejších a najvzdelanejších osobností na Slovensku pre naše otázky.
Vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu sme pristúpili k zásadným preventívnym opatreniam. Našim cieľom je poskytnúť bezpečnú zdravotnú starostlivosť, ochrániť pacientov aj personál.
Žiadame pacientov, aby sa správali zodpovedne, racionálne a dôsledne dodržiavali pokyny personálu.
Vážení pacienti,
Onkologický ústav sv. Alžbety, s.r.o. (OÚSA) v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie a núdzového stavu Uznesením Vlády SR č. 114 a č. 115, ako aj v súvislosti s Opatrením MZ SR vydáva nasledovné preventívne opatrenia na zabránenie šírenia koronavírusu:
Vážení pacienti, priatelia,
ako sme vás informovali už v uplynulých dňoch, mimoriadna situácia si vyžaduje mimoriadne opatrenia. V súvislosti so zabránením šírenia koronavírusu sme minulý týždeň pristúpili v Národnom onkologickom ústave k prísnym hygienickým opatreniam. Pacientom, u ktorých to umožňuje zdravotný stav, sme presunuli termíny operácií a chirurgických zákrokov. Rovnako pacientom, ktorí sú u nás v sledovaní (observácie, kontroly), poskytneme náhradný termín. Tí pacienti, ktorých zdravotný stav si návštevu nášho zdravotníckeho zariadenia vyžaduje (podávanie chemoterapie, rádioterapie a pod.), musia na ústach a nose nosiť rúšku, resp. iný alternatívny spôsob ochrany.
Vážení spolupracovníci, odborníci, pacienti, médiá, zodpovedné štátne inštitúcie,
v mene našej pacientskej organizácie NIE RAKOVINE - Europacolon Slovensko, člena EURÓPSKEHO PACIENTSKEHO FÓRA (EPF) prostredníctvom DIGESTIVE CANCERS EUROPE našej materskej organizácie - oboznamujeme vás so stanoviskom EPF a pacientskych organizácií ku COVID 19 v slovenskom jazyku. Zároveň je aj VÝZVOU NA INŠTITÚCIE na zvýšenú potrebu ochrany pacientov s chronickými a viacnásobnými ochoreniami.
UPOZORŇUJEME, ŽE ONKOLOGICKÍ PACIENTI SÚ VO ZVÝŠENOM RIZIKU a POTREBUJÚ ZVÝŠENÚ OCHRANU.
UNLP Košice berie celú situáciu veľmi zodpovedne a vážne. Od dnešného dňa do odvolania zastavujeme elektívne hospitalizácie a operácie okrem onkologických a akútnych pacientov z dôvodu nutnosti zabezpečenia voľných lôžkových a personálnych kapacít pre prípad zhoršenia epidemiologickej situácie v regióne. Zároveň odporúčame maximálne redukovať aj plánované ambulantné vyšetrenia (preventívne prehliadky, poradne a pod.), ktoré znesú odklad. Za pochopenie ďakujeme.
Vážení pacienti, vážení návštevníci,
v súvislosti s aktuálnym vývojom epidemiologickej situácie na Slovensku naďalej platí zákaz návštev hospitalizovaných pacientov na lôžkových oddeleniach v NOÚ.
Organizácia onkologických pacientov NIE RAKOVINE - Europacolon a jej sestry z celej EU štartujú ECCAM 2020 MAREC - EURÓPSKY MESIAC OSVETY O KOLOREKTÁLNOM KARCINÓME PETÍCIOU "ZACHRÁŇME 100 TISÍC KRÁSNYCH ŽIVOTOV"
Európsky mesiac osvety o rakovine hrubého čreva a konečníka ECCAM 2020 oficiálne spustili pacientske organizácie sústredené v DIGESTIVE CANCERS EUROPE dnes, 4. Marca 2020 v Európskom parlamente s odkazom “Zachráňme krásne životy" – „Save the beautiful lives“.
Väčšina z nás pozná niekoho, koho mal veľmi rád, rodinu alebo priateľa, ktorého stratil kvoli kolorektálnemu karcinómu. Táto onkologická diagnóza známa svojou druhou najvyššou úmrtnosťou v Európe vôbec nemusí byť považovaná za ochorenie so zlým koncom alebo so zlou prognózou. Existuje jednoduchý test, ktorý zvyšuje u rizikovej populácie šance na prežitie až na 90%. Tak prečo je tento skríning oficiálne uznaný len v niektorých krajinách Európy? Prečo máme problém dostať aj na Slovensku na prevenciu nový skríning ľudí so zvýšeným rizikom?
Ak vás v blízkej dobe čaká kolonoskopia, pomôžeme vám s prípravou na vyšetrenie. Inštruktážne video vám v priebehu niekoľkých minút vysvetlí, ako sa máte stravovať celý týždeň pred vyšetrením. Nie je potrebná hladovka! Prečo je to potrebné? Aby gastroenterológovia (lekári – špecialisti) získali čo najpresnejšie výsledky z kolonoskopie, je potrebné mať čisté črevá. Nevhodné potraviny a nápoje dokážu skresliť výsledky vyšetrenia.
Zúčastnili sme sa širokého fóra so zástupcami politickych strán, poisťovní, lekárov, vedcov, výskumníkov a pacientov nad určením priorít slovenského zdravotníctva pre nadchádzajúcu vládu.
„Technologické inovácie robia náš život pohodlnejší, šetria peniaze a námahu. Inovácie v medicíne prinášajú ešte viac: zachraňujú životy“
Cieľom kampane Máme na viac! je naštartovať verejnú diskusiu o hodnote inovácií v slovenskom zdravotníctve. Smerom k širokej verejnosti intenzívne hovoriť o hodnote modernej medicíny a jej reálneho dopadu na životy pacientov. S lekármi, vedcami, akademikmi diskutovať a hľadať spoločné riešenia, ako mať na Slovensku inovatívnu medicínu dostupnú pre všetkých. Cieľom diskusií je vypracovať súbor odporúčaní, ktoré budú môcť byť využité pre ďalšie smerovanie slovenského zdravotníctva.
Pridávame sa k výzve gastroenterológov: "VIEME UROBIŤ VIAC V PREVENCII KOLOREKTÁLNEHO KARCINOMU!"
Naša pacientska organizácia NIE RAKOVINE a Europacolon Slovensko podporuje aktuálne vyhlásenie Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti (SGS) a spolu s nimi apelujeme na odbornú verejnosť a relevantné politické sily k prijatiu opatrení na zlepšenie včasného záchytu a intervencie pri kolorektálnom karcinolóme (KRK). Túto výzvu považujeme za najvyššiu prioritu zdravotnej politiky na Slovensku, rovnako ako aj výzvu na pokračovanie pozývacieho skríningu.
ROTARY CLUB BRATISLAVA, ktorého členom je aj jeden zo zakladateľov OZ NIE RAKOVINE Patrik Herman, ocenil činnosť našej pacientskej organizácie a rozhodol sa pre pravidelný príspevok na našu činnosť.
Cesty ROTARY CLUBU BRATISLAVA a OZ NIE RAKOVINE sa stretli už pred niekoľkými rokmi, kedy sme robili prednášku o našich aktivitách, odpovedali na množstvo otázok a hľadali možnosti spolupráce. Individuálna pomoc a podpora viacerých jeho členov v závere minulého roka vyústila do veľkorysého rozhodnutia vedenia a členov klubu podporiť naše aktivity v prospech všetkých onkologických pacientov.
Práca dobrovoľníkov v oblasti podpory onkologických pacientov je mimoriadne náročná. Naši vyškolení dobrovoľníci z radov vyliečených onkopacientov a ich blízkych vo svojom voľnom čase pomáhajú zvládať pacientom v liečbe náročné situácie spojené s touto chorobou. Hoci sami majú stále hrozbu recidívy choroby, snažia sa pomáhať iným. Radi by sme sa ešte zlepšovali, pomáhali viac - robíme to bez nároku na odmenu - , no nevyhnutné sú prostriedky na vytváranie podmienok a vzdelávania v tejto práci. OZ NIE RAKOVINE - Europacolon Slovensko ĎAKUJE za FINANČNÚ PODPORU BRATISLAVSKÉMU SAMOSPRÁVNEMU KRAJU vo výške 3500 Eur pre aktivity dobrovoľníkov pracujúcich v ONKO PORADNI v Národnom onkologickom ústave.
Na pomoc onkologickym pacientkam prispelo takmer 2500 žien z celého Slovenska.
V októbri, mesiaci osvety o rakovine prsníka, sme v spolupráci so spoločnosťou Bepon uviedli ružovú osvetovú kampaň s nevšednou myšlienkou "OBLEČ SA SRDCOM - ZACHRÁŇ SVOJE PRSIA", s cieľom podporiť ženy bojujúce s karcinómom prsnika a šíriť osvetu o jeho včasnom záchyte. Pančušky, ktoré pomáhajú, odprezentovali najkrajšie modelky: dvojica Emma & Ema Tekelyové a naše onko pacientky - dobrovoľníčky zo svojpomocných Pacientskych poradní v Bratislave a Košiciach...
Hyundai je naším dlhoročným partnerom mobility. Vďaka nemu jazdíme po bezpečne po celom Slovensku, aby sme vám prinášali život zachraňujúce informácie. V ich autách prichádzami za vami v rámci našich edukačných road shows "Črevo Tour" a "PRSKO tour". Teší nás, že získali toto zaslúžené ocenenie, k čomu im srdečne gratulujeme!
November sa už niekoľko rokov mení na MOVEMBER, s cieľom upozorniť pánov na ich zdravie a potrebu preventívnych prehliadok u urológa. Kažoročne zomiera na rakovinu prostaty takmer 600 mužov a diagnostikovaných je viac ako 2000 nových prípadov!
Symbolom MOVEMBRA sú fúzy (a brada). Preto sa dream team z barber shopu ME&MYSELF rozhodol podporiť tohtoročný MOVEMBER charitatívnou akciou pre pánov.
Bojovať môžeme len proti tomu, čo poznáme: November je mesiac osvety o karcinóme pankreasu Svetový deň boja s karcinóom pankreasu pripadá na 21. november
Manhattan Beach, Califonia, Bratislava- November je mesiac venovaný osvete o karcinóme pankreasu - najviac smrtiacej onkologickej diagnóze. Po šiesty krát v histórii je vyhlásený za Svetový deň boja s rakovinou pankreasu 21. november. V tento deň sa spája viac ako 80 organi-zácií z 30 krajín v podpore chorých a ich blízkych, a v šírení osvety. „Ak by sme nič neurobili, a tejto chorobe ďalej nevenovali pozornosť, do roku 2030 bude rakovina pankreasu druhou najčastejšou príčinou smrti na onkologické ochorenia,“ vyzývajú zakladatelia aliancie NIE RAKOVINE a združenia Europacolon Slovensko - Jana Pifflová Španková, Patrik Herman a Bibiana Ondrejková. Povedzte aj vy NIE RAKOVINE PANKREASU pre znalosť príznakov, pre pomoc chorým. PRIDAJTE SA!
Túto osvetovú kampaň venujeme všetkým obetiam karcinómu pankreasu.
Na znak podpory chorým s karcinómom pankreasu a na počesť jeho obetiam Slovensko sa pripája k svetovým a európskym aktivitám prostredníctvom pacientskej organizácie aliancie NIE RAKOVINE a Europacolon Slovensko - naša krajina je totiž vo výskyte rakoviny pankreasu druhá na svete!
Pre naše dobrovoľníčky a dobrovoľníkov každoročne pripravujeme odborný vzdelávací seminár. Aj tentokrát sme mali skvelé podmienky na vzdelávanie sa v hoteli Rozsutec v Terchovej. Odborné semináre pre naše Pacientske poradne sú zdrojom najnovších informácií, miestom odborných konzultácií aj konštruktívnych rád, ako efektívnejšie a cielenejšie pomáhať onkologickým pacientom.
Novinkou tohtoročného jesenného semináru bolo – okrem odborných prednášok – aj testovanie pohybovo-športových aktivít vhodných pre onkologických pacientov “na vlastnej koži”.
Včerajšok bol šťastným dňom, na Slovensku bude oveľa menej obetí rakoviny. Od včerajška 7.11.2019 uz na Slovesku FUNGUJÚ TRI SKRÍNINGY včasných štádií TROCH DRUHOV RAKOVINY. ZAVŔŠILO SA TAK DLHOROČNÉ SPOLOČNÉ ÚSILIE PACIENTSKYCH ORGANIZACII A ODBORNÍKOV🎗🎗🎗
Ministerstvo zdravotníctva spustilo tento rok aj tretí pozývací skrining, a to na karcinom krčka maternice - po kriningu rakoviny hrubeho čreva v marci 2019 a rakoviny prsnika baziacehobod septembra 2019. Ide o CELOPLOŠNÉ PROGRAMY NA ODHAĽOVALNIE RAKOVIN V BEZPRÍZNAKOVYCH ŠTÁDIACH, rokovali a negociovali sme s 9 vedeniami rezortu zdravotníctva.
Podporte onko-bojovníčky na BENEFIČNOM KOLE ŽENSKEJ FLORBALOVEJ HYUNDAI EXTRALIGY v piatich mestách Slovenska
Končiaci sa RUŽOVÝ OKTÓBER Mesiac osvety o karcinóme prsníka motivoval aj naše extraligové florbalistky, ktoré urobili krásne a ušľachtilé gesto: ŽENÁM TRPIACIM KARCINÓMOM PRSNÍKA VENUJÚ CELÉ BENEFIČNÉ KOLO ZÁPASOV HYUNDAI EXTRALIGY VO FLORBALE ŽIEN V PIATICH MESTÁCH SLOVENSKA. Športové podujatia sa uskutočnia v sobotu 2. novembra 2019, s cieľom podporiť pacientky s karcinómom prsníka a poukázať na prevenciu tejto vážnej zhubnej choroby.
BRATISLAVA, NITRA, BANSKÁ BYSTRICA, SLIAČ, TRENČÍN, PREŠOV, KOŠICE - 15. október 2019
Zakladatelia pacientskeho hnutia NIE RAKOVINE Jana Pifflová Španková, Bibiana Ondrejková, Patrik Herman spolu s onkologickými pacientmi, a pacientskymi dobrovoľníčkami z Košíc, z Bratislavy, a ďalších miest burcujú: v utorok 15. októbra 2019 si pripíname ružové stužky, obliekame si ružové veci, na RUŽOVO ROZSVIETIME SLOVENSKÉ DOMINANTY v Bratislave, Nitre, v Trenčíne, v Prešove... Osvetu šíria aj ŠPORTOVCI i celá verejnosť. V tento deň a po CELÝ RUŽOVÝ OKTÓBER upozorňujeme, že takmer 30 000 Sloveniek, ktorým do život zasiahla RAKOVINA PRSNÍKA si vyžaduje viac pozornosti, starostlivosti i liečby, a zhubné ochorenia prsníka viac prevencie a osvety“.
Pri príležitosti Mesiaca osvety o karcinóme prsníka a Breast Health Day OKTÓBER JE RUŽOVÝ – OBLEČ SA SRDCOM Slovensko prejavuje podporu ženám bojujúcim s karcinómom prsníka:
Povedz aj Ty NIE RAKOVINE prsníka.
Zachráň svoje prsia – zachrániš život!
15. októbra 2019 (utorok) o 11.00 hod.
NÁRODNÝ ONKOLOGICKÝ ÚSTAV, Bratislava, Klenová 1 (konferenčná sála, hlavná budova NOÚ, 4. poschodie)
Pacientska organizácia NIE RAKOVINE spustila celonárodnú osvetovú kampaň RUŽOVÝ OKTÓBER - Povedz NIE RAKOVINE prsníka.
Odštartovali sme tak Mesiac osvety o karcinome prsníka - podporu onkolgických pacientiek a prevencie na Slovensku. Pridávajú sa športovci, celebrity, pacienti, lekári, nemocnice, podnikateľské subjekty, mestá aj školy.
Zážitková road šou so simulátorom samovyšetrovania prsníkov:
"Poznaj svoje prsia - povedz aj Ty NIE RAKOVINE PRSNÍKA"
Starajme sa o svoje prsia, podporme pacientky a ich blízkych. Aliancia onkologických pacientov NIE RAKOVINE v spolupráci s podporovateľmi a odbornými partnermi, s podporou odborníkov, spolupracujúcich inštitúcií a obchodných centier organizuje zážitkovú osvetovú road šou, ktorá zachraňuje životy. Pravidelné samovyšetrovanie prsníkov a mamografický skríning môže ročne zachrániť až 300 žien!
Vážení kolegovia novinári a novinárky,
pozývame vás zajtra dňa 1.10. 2019 o 14.00 v hoteli SENEC v Senci na mimoriadne podujatie SFZ, Slovenských futbalových reprezentantiek a ich stretnutie s onkologickými pacientkami z organizácie NIE RAKOVINE na podporu onkologických pacientiek s rakovinou prsníka v rámci PINK OCTOBER - BREAST Cancer Awarenes Month - Mesiaca osvety o karcinóme prsníka. Naše najlepšie futbalistky sa v rámci šírenia osvety o prevencii zúčastnia edukácie a nácviku samovyšetrovania prsníkov na špeciálnom simulátore s zabudovanými onkologickými nálezmi.
Ružový október je mesiac boja proti rakovine prsníka. Mesiac, v ktorom sa budeme venovať nielen osvete, edukácii o tejto chorobe, ale počas neho budeme informovať okrem iného aj o stave a možnostiach liečby, o jej dostupnosti a o potrebe väčšej podpory pacientkam s rakovinou prsníka a ich rodinám.
Od dnešného dňa nám môžete pomáhať ešte intenzívnejšie, a to zaslaním darcovskej sms v tvare: DMS(medzera)POMAHAM na číslo 877 alebo príspevkom na účel verejnej zbierky ľubovoľnou sumou SK35 1100 0000 0029 4407 5295
V dňoch 16. – 17. septembra 2019 sa na pôde Biomedicínskeho centra SAV (BMC SAV) konalo medzinárodné stretnutie pracovnej skupiny európskeho projektu „Inovatívne partnerstvo pre opatrenia na boj proti rakovine“ (Innovative Partnership for ACTION Against Cancer, iPAAC). Stretnutie bolo zamerané na problematiku starostlivosti o pacientov s karcinómom pankreasu, ktorý patrí k tzv. „zanedbávaným“ nádorovým ochoreniam s neskorým záchytom, vysokým podielom úmrtnosti a najkratšou dobou prežívania spomedzi všetkých typov rakoviny.
Diskusia pracovnej skupiny v rámci pracovného balíka 8 (Výzvy onkologickej starostlivosti, „Challenges in cancer care“) sa sústredila najmä na prehľad existujúcich stratégií zdravotnej starostlivosti, zhodnotenie štruktúry a organizácie jej poskytovania v rôznych európskych krajinách, a identifikáciu princípov dobrej praxe. Na základe tejto diskusie sa pripravuje návrh odporúčaní, ktorý bude po ďalšej odbornej komunikácii s partnerskými organizáciami publikovaný koncom roka 2019 vo forme tzv. Bratislavského vyhlásenia k starostlivosti o pacientov s karcinómom pankreasu a potrebe nových stratégií pre zlepšenie klinickej efektívnosti (Bratislava Statement on pancreatic cancer care and the need for strategies to improve clinical effectiveness). Odporúčania sú určené pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, pre politických činiteľov, ktorí rozhodujú o jej organizácii a podpore na národných úrovniach, pre pacientske organizácie, vedecké inštitúcie zamerané na onkologický výskum a pre ďalších aktérov pôsobiacich v oblasti onkologickej starostlivosti.
Nie je to len o nás, ale aj o našich deťoch, partneroch a rodinách, o všetkých, ktorých milujeme!
Rakovina prsníka si berie za obeť každú desiatu z nás. Nevyberá si, nepýta sa, príde bez ohlásenia... Ale nie sme bezbranné. Dokážeme urobiť veľa, aby sme sa ochránili alebo ovplyvnili jej následky. Treba však mať informácie a nebáť sa! Pravidelné samovyšetrovanie prsníkov a mamografický skríning môže zachrániť až 300 žien ročne v našej krajine.
Líder zo sveta pančuchovej módy – firma BEPON – ženám naozaj rozumie a miluje ich. Preto sa rozhodli tejto životne dôležitej téme venovať všetok potrebný priestor.
S láskou k ženám navrhli exkluzívnu edíciu pančušiek, ktoré pomáhajú.
Vyrobené sú špeciálne pre RUŽOVÝ OKTÓBER.
Každý rok sa v Barcelone začiatkom Júla stretávaju najväčší svetoví odborníci v onkologických ochoreniach tráviaceho traktu vo viacerých pracovných skupinách. Svetový kongres onkologických ochorení tráviaceho traktu – hlavnú a najvačšiu konferenciu organizuje Európska spoločnosť pre medicínsku onkológiu v Barcelone medzinárodnom kongresovom centre v Barcelone (CCIB), na tom istom mieste sa stretávajú aj naši kolegovia z Digestive cancers Europe na edukatívnom worshope masterclass.
Pripomínajme si dôležitosť HPV testovania a chráňme sa pred rakovinou krčka maternice. Štandardne vykonávané vyšetrenie onkologickou cytológiou, resp. Pap testom, nedisponuje takou citlivosťou ako moderné HPV testovacie metódy. HPV genotypizačný test pracuje na báze DNA a dokáže včas identifikovať vírus spôsobujúci rakovinu krčka maternice.
Varšavský CELGENE summit sa konal pod názvom “Pacient ako partner”. Prinášame vám zopár dôležitých postrehov:
Počas workshopu za okrúhlym stolom sme si vyskúšali, ako môže vyzerať schvaľovanie a kategorizácia nových liekov, ako komplikované je získavanie najdôležitejších a relevantných dát z každej oblasti a aké náročné je urobiť správne rozhodnutia. Pri týchto rozhodnutiach však nemôže chýbať hlas pacienta!
(Bratislava, 30. mája 2019 - TLAČOVÁ SPRÁVA) Už druhý rok v poradí odovzdali pacientske organizácie zástupcom ministerstva zdravotníctva sadu požiadaviek, ktoré považujú za nevyhnutné na zlepšenie situácie v slovenskej onkológii. Okrem zlepšenia manažmentu pacientov, psycho-sociálnej podpory a paliatívnej starostlivosti dominuje v tohtoročných požiadavkách najmä dostupnosť liečby.
Máme Národný onkologický plán a začali sme s prevenciou
Pacientske organizácie dlhodobo upozorňujú na potrebu zlepšiť stav onkológie na Slovensku. „Kompetentných zákonodarcov pravidelne upozorňujeme na úskalia systému zdravotnej starostlivosti pre onkologických pacientov už veľa rokov,“ vysvetľuje Eva Kováčová z Ligy proti rakovine. „Minulý rok však bol kľúčový. Ministerstvu sme odovzdali 15 požiadaviek na zlepšenie stavu onkológie na Slovensku. Po roku môžeme konštatovať, že v onkológií na Slovensku došlo k posunu,“ dodáva.
Vážená pani redaktorka, vážený pán redaktor,
dovoľujeme si Vás pozvať na druhý ročník konferencie Onkológia na Slovensku: realita vs. očakávania, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 30.5.2019 od 9:00 v priestoroch Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave. (Ilkovičova 8 - Mlynská dolina).
V máji 2018 sa konala konferencia o realite a očakávaniach vývoja onkológie na Slovensku, ktorú iniciovala aliancia aktívnych onkologických pacientskych organizácií. Tie odovzdali do rúk ministerstva zdravotníctva 15 požiadaviek na zlepšenie stavu onkológie na Slovensku.
Čo sa zmenilo po roku a ako vidia pacientske organizácie situáciu dnes?
Konferenciu otvorí ministerka zdravotníctva, doc. MUDr. Andrea Kalavská, PhD., ktorá zhodnotí stav onkológie a predstaví plány do budúcna, následne aliancia pacientskych organizácií po roku zhodnotí stav predložených požiadaviek a o 10:30 sa uskutoční brífing pre médiá.
V prípade záujmu sa môžete zúčastniť celej konferencie, konkrétnej časti konferencie alebo brífingu pre médiá, ktorý sa bude konať o 10:30 hod.
Prosíme o potvrdenie účasti, keďže počet účastníkov bude limitovaný. (kontaktná adresa: dubravicka@seesame.com alebo na 0907 442 571).
Náš nadupadný edukačný tím a Trnavčan Patrik Herman budú v piatok a v sobotu s nafukovacím megačrevom.
👉 Kde? V CITY Aréne.
👉 Kedy? V piatok od 14.00 do 18.00 hod, v sobotu od 9.00 do 18.00 hod.
Určite ich navštívte a PÝTAJTE SA na všetko ohľadom #skríning, #kolorektálnykarcinóm, #NIERAKOVINE, #nezahoďSVOJživot Vezmite so sebou priateľov, susedky, kolegyne, rodičov aj deti, pretože získajú ŽIVOT ZACHRAŇUJÚCE INFORMÁCIE priamo z prvej ruky..
Hyundai Slovensko sa stará o našu bezpečnú mobilitu. Sú partnerom našej veľkej kampane a road show na podporu skríningu rakoviny hrubého čreva a konečníka Nezahoď svoj život. Vďaka nim a ich autu bezpečne prevezieme náš edukačný tím spolu s megačrevom, aj sa dostaneme včas na všetky miesta našich stretnutí a podujatí. Hyundai je neoceniteľným pomocníkom pri našej práci. Teší nás, keď prichádzajú s dobrými správami – a jednu z nich vám chceme sprostredkovať.
Marec je každoročne mesiac #ECCAM, teda European Colorectal Cancer Awareness Month, čiže Európsky mesiac osvety o kolorektálnom karcinóme. Naše nafukovacie megačrevo opäť vyrazilo na celoslovenskú Črevotour 2019 spolu s edukačným tímom dobrovoľníkov a dobrovoľníčiek. Headline “Nezahoď svoj život!” avizuje, že hovoríme najmä o prevencii, o skríningu, ktorý je tohtoročnou hlavnou témou.
Pacientska aliancia Nie rakovine a organizácia Europacolon Slovensko spolu s Ministerstvom zdravotníctva SR, spúšťajú spoločnú podpornú informačnú kampaň k národnému skríningovému programu rakoviny hrubého čreva a konečníka Nezahoď svoj život - Urob si už dnes preventívny test.
Pozvánka na kávičku v čreve s pani ministerkou a zachránenými pacientmi a predstavenie KOMUNIKAČNEJ PODPORY NÁRODNÉHO ONKOLOGICKÉHO SKRÍNINGU RAKOVINY HRUBÉHO ČREVA Nezahoď svoj život
TK a launch SKRÍNING SONG-u: „Pri šálke kávy hovorme o zdraví“ sa uskutoční v utorok 12.3. 2019 o 10,00 hodine. v átriu Ministerstva zdravotníctva SR na Limbovej 2, Bratislava
Národný skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka je štátom riadený preventívny program, ktorý môže úspešne zastaviť zbytočné úmrtia na rakovinu hrubého čreva. Vznikol v úzkej spolupráci našej pacientskej organizácie so Slovenskou gastroenterologickou spoločnosťou – sekciou skríningu, štátnymi úradmi, zdravotnými poisťovňami, odbornými inštitúciami a médiami.
Je to unikátny nástroj na to, ako „vychytať“ pacientov vo včasnom štádiu, kedy na úplné vyliečenie stačí krátky zákrok.
Aliancia onkologických pacientov NIE RAKOVINE a o.z.Europacolon Slovensko ako aj viacero ďalších pacientskych organizácií dňa 20.2.2019 prezentovali svoju činnosť a symboly študentom právnickej fakulty v Trnave. Cieľom bolo oboznámiť ich s náročnou a len málo v právnickej praxi odborne zastúpenou činnosťou - ochranou práv pacientov a občanov odkázaných na sociálnu pomoc.
Slovensko dlhoročne obsadzuje popredné miesta v celosvetom rebríčku vo výskyte a úmrtnosti na rakovinu hrubého čreva a konečníka (kolorektálneho karcinómu, v skratke KRCa).
Viac ako desaťročie upozorňujeme, že prevencia je lacnejšia, pretože kolokrektálny karcinóm zachytený v počiatočnom štádiu má v dnešnej dobe veľmi dobré výsledky liečby. Dlhodobo sme apelovali na najvyšších predstaviteľov vlády SR, neustále komunikovali s Ministerstvom zdravotníctva SR a… a naša vytrvalosť priniesla ovocie vo forme populačného skríningu rakoviny hrubého čreva a konečníka.
Módou a krásou hovoria naše onkologické pacientky NIE RAKOVINE! Choroba im vzala zdravie, mnohým aj niektoré orgány, ale nevzala im chuť bojovať, pomáhať, mať právo na krásu, módu a možnosť žiť plnohodnotne aj napriek pokročilej onkologickej diagnóze. Pekná napriek rakovine – naše dobrovoľníčky z Pacientskych poradní v Bratislave aj Košiciach vedia, čo znamená žiť s týmto ochorením. Fantastickú podporu im poskytli moderátorky a módne influencerky Soňa Müllerová a Emma Tekelyová v spolupráci so značkou H&M spolu s pani Máriou Volkovou z DNJ beauty & style.
(Tlačová správa) Hotel Patria na Štrbskom Plese bol v termíne 23. – 25.1.2019 dejiskom už XXIV. ročníka konferencie GASTROFÓRUM 2019. Za OZ Europacolon Slovensko – NIE RAKOVINE sa tohto seminára zúčastnili – prezidentka spomínaného združenia Jana Pifflová Španková, edukačný tím v zložení: Jana Laurenčíková-Hižnayová, Iveta Borščová a Tomáš Nagy.
Vďaka pozvaniu organizátorov sme sa mohli zúčastniť na najväčšom výročnom podujatí Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti (SGS SLS) - GASTROFÓRUM 2019. V roku 2019 sa hlavné témy týkali ochorení horného tráviaceho traktu.
Dnešný deň je mimoriadny! Sen o reálnom a masívnom zachraňovaní ľudských životov pred rakovinou sa stal realitou.
Slovensko spustilo pozývací onkologický skríning rakoviny hrubého čreva, prsníka a krčka maternice.
Gratulujeme všetkým, ktorí sa o to zaslúžili na čele s pánom primarom MUDr. Hrčkom, doktorkou Kallayovou, dr. Sadovským, pánom profesorom Špánikom. Vyzdvihujeme pani ministerku dr. Kalavskú a jej team – nutnosť skríningu sme riešili s 9 ministrami, a až ona povedala áno. Ďakujeme neúnavným novinárom, našim dobrovoľníkom, edukátorom, pacientom, zdravotným sestrám, lekárom, medikom a partnerom, ktorí s nami spolupracovali a našu pacientsku organizáciu NIE RAKOVINE / EUROPACOLON vytrvalo podporovali v šírení osvety a v tlaku na štátne orgány dlhých 12 rokov.
Matej Vaník, spevák tria LA GIOIA , pripravil nádherne vianočné mámenie vo forme troch koncertov v Nemeckej, Závadke nad Hronom a Čiernom Balogu. Špeciálna edícia CD nielen s koledou Daj Boh šťastia - venovanej aliancii NIE RAKOVINE, ktorá pomáha dospelým onkologickým pacientom, je symbolom lásky , Vianoc a želania všetkého dobrého všetkým vám.
Výťažok z predaja CD Vianočné mámenie je určený na podporu aliancie NIERAKOVINE.
Naša spolubojovníčka BIBKA ONDREJKOVÁ napísala knihu - pokračovanie Rozprávok o dievčinke Julke a jej sestričke Bertičke. Je nám cťou, že ju vydáva v spolupráci s našou alianciou NIE RAKOVINE s posolstvom, aby deti čítali rodičom, starým rodičom a rodičia deťom.
Detská radosť a čas spolu strávený s najmenšími sú najväčším povzbudením nielen pre rodičov či deti v onkologickej liečbe, ale sú tými najkrajšími chvíľami, na ktorých v živote záleží.
ČASŤ NÁKLADU PODARUJEME NA DETSKÉ I DOSPELÁCKE ONKOLOGICKÉ ODDELENIA A DO DETSKÝCH FAKULTNÝCH NEMOCNÍC V BRATISLAVE A BANSKEJ BYSTRICI
- na znak podpory bojujúcich s rakovinou pankreasu
- pre viac pozornosti najťažšej z onkologických diagnóz
- pre lepšiu znalosť príznakov
- Pre hlasnejšie NIE RAKOVINE!
- ŽIADAME VIAC. PRE PACIENTOV. PRE ŽIVOT.
BRATISLAVA, TRNAVA, BANSKÁ BYSTRICA, ŽILINA, KOŠICE, 15. november 2018 - Po piatykrát v histórii bude 15. november Svetovým dňom boja proti rakovine pankreasu. Rakovina pankreasu je najzákernejším druhom rakoviny, ktorému až 95% pacientov podľahne. Slovensko je vo výskyte tejto diagnózy na smutnom druhom mieste na svete!
10 lekáriek a lekárov si včera prevzalo ocenenie za TOP inovácie v oblasti zdravotníctva. Máme nesmernu radosť, že medzi ocenenými je aj MUDr. Boris Pekárek, PhD., primár Gastroenterologického oddelenia z NOÚ Bratislava. Zaslúžené ocenenie získal za novú metódu na odhalenie nádorov v tráviacom trakte pomocou kolonoskopie.
GRATULUJEME!
Po krátkej letnej prestávke pokračujeme s naším nafukovacím črevom v edukačnom putovaní po Slovensku. Od septembra budeme opäť na cestách – teraz vo väčšom, bezpečnejšom aute Hyundai Tucson, označenom fialovými srdcami, naším symbolom boja proti rakovine. Podujatie uskutočňujeme v spolupráci s našimi partnermi, vďaka čomu sme úspešne zvýšili vyšetrenosť na najčastejší príznak kolorektálneho karcinómu a včasnou prevenciou zachránili už mnoho životov.
Po krátkej letnej prestávke pokračujeme s naším nafukovacím črevom v edukačnom putovaní po Slovensku.
Nech sa páči, vstúpte do čreva a zoznámte sa s jeho funkciami. Viete, ako sa starať o jeho zdravie? To sa dozviete na našich podujatiach, ktoré robíme formou zážitkovej onkologickej osvety NIE RAKOVINE. “Deň pre Vaše zdravie” je určený širokej verejnosti – príďte a pýtajte sa! Nepoznáme žiadne tabu ohľadom rakoviny hrubého čreva, konečníka, ale aj pankreasu či hemoroidov. Príďte so svojimi najbližšími, susedmi, priateľkami, rodinou…čo ak niekomu z nich práve takto zachránite život?
S vďakou za spoluprácu si Vám dovoľujeme oznámiť, že dnes naša vláda prijala dôležitý dokument pre každého onkogickeho pacienta i zdravého občana našej krajiny - NÁRODNÝ ONKOLOGICKÝ PROGRAM (NOP), ktorý sa NAŠA PACIENTSKA ORGANIZÁCIA snažila PRESADIŤ a supluje niektoré jeho oblasti už dlhých 12 rokov.
Jeho dnešné prijatie je zaiste zavŕšením našej dlhodobej práce, neúnavného presviedčania, vzdelávania laickej i odbornej verejnosti, činnosti množstva dobrovoľníkov, tlaku na vládu a spolupráce s vždy s novou garnitúrou v poradí už desiateho ministra (v súčastnosti s ministerkou zdravotníctva...) Predchádzalo mu množstvo organizovaných konferencií, tlačoviek, rokovaní, seminárov, rozhovorov prednášok, článkov a mnoho veľmi ťažkých i šťastnejších osudov onkologických pacientov.
S obrovskou maketou čreva, ktorou sa dá prejsť ako tunelom vám od Júna až do septembra názorne a netradične prinesieme dôležité fakty o zdravom trávení a vylučovaní, o prevencii a príznakoch dvoch najvážnejších onkologických diagnóz – karcinóme hrubého čreva a karcinóme pankreasu. Vedeli ste, že Slovensko je na prvom mieste vo svete, vo výskyte a úmrtnosti na zhubné nádory hrubého čreva a na druhom mieste vo výskyte nádorov pan kreasu? Príďte na podujatie „Deň pre vaše zdravie“, ktoré pre Vás pripravili aliancia NIE RAKOVINE, s pacientskym združením Europacolon Slovensko s partnermi VšZP - Všeobecná zdravotná poisťovňa, Eurolab Lambda, Hyundai Slovensko.
Pacientske organizácie aliancia NIE RAKOVINE /o.z. Europacolon, Amazonky, Liga proti rakovine, o. z. Hematologický pacient a o. z. Pacienti s dermatologickými malignitami, už dlhodobo upozorňujú Ministerstvo zdravotníctva na potrebu zlepšiť stav onkológie na Slovensku. Kompetentných zákonodarcov, naprieč politickým spektrom, upozorňujeme na úskalia systému zdravotnej starostlivosti pre onkologických pacientov už niekoľko rokov. Sľuby nám už však nestačia a žiadame Ministerstvo zdravotníctva o konkrétne činy.
Aj malebná obec Priepasné HOVORÍ #NIERAKOVINE. Už túto sobotu k nim prídeme zablahoželat ich pobočke Červeneho kríža, ale hlavne spolu s nimi šírit myšlienku onkologickej prevencie s naším "PUTOVNÝM OBROVSKÝM ČREVOM".
Aliancia NIE RAKOVINE / EUROPACOLON SLOVENSKO spolu s partnermi Všeobecná zdravotná poisťovňa, Eurolab lambda a s partnerom mobility Hyundai Slovensko prináša intenzívnu osvetu PRE ZÁCHRANU VAŠICH ŽIVOTOV.
Pán Július (68) tvrdí, že keď v roku 2015 prišiel do ambulancie onkológa MUDr Štefana Pörsöka, mal zlé výsledky testov, bol vychudnutý a cítil sa mizerne. Ako však hovorí, jeho lekár ho dal dokopy a vďaka podpore manželky na chorobu ani nemyslí.
Keď Július hodnotí svoj postoj k liečbe, bez zaváhania vyhlási: “Ja som som výborný pacient.“ Onkológ Štefan Pörsök mu však s úsmevom dáva za pravdu: “Väčšia šanca na úspech liečby je vtedy, ak je pacient pozitívne naladený a nepodlieha úzkosti a zbytočným obavám.
Ľudovítovi(43) diagnostikovali metastatický karcinóm hrubého čreva a konečníka v najťažšom období jeho života. Dnes bojuje s ochorením už piaty rok, tretí rok berie biologickú liečbu a čaká ho tretia operácia metastáz v pečeni. Odvážne tvrdí, že musí žiť ďalej pre svoje deti. Vo svojej hre o život však nie je sám.
Keď Ľudovít spomína na okolnosti, počas ktorých mu lekári zistili vážne ochorenie, trasie sa mu hlas. Bolo to v septembri 2013, presne rok po tom, ako sa tragicky zmenil celý život jeho i detí. „Stalo sa to, keď sme sa vracali z dovolenky v Bulharsku. V tom aute sme boli všetci štyria. Ja, moja manželka Marieta aj naše dve deti.
Pri príležitosti marca – Európskeho mesiaca osvety o kolorektálnom karcinome vás pozývame na tlačovú konferenciu nášho pacientskeho zdruzenia EUROPACOLON SLOVENSKO a aliancie NIE RAKOVINE dňa 22. marca o 10:00 hod. v hoteli Austria Trend Hotel, ul. Vysoká 2/A v Bratislava na tému: HRÁME SPOLU O ŽIVOT - LIEČBA RAKOVINY HRUBÉHO ČREVA A KONEČNÍKA JE ČASTO SPOLOČNOU HROU LEKÁRA, PACIENTA A JEHO RODINY O ŽIVOT.
Je to súboj, v ktorom spolu víťazia alebo spolu prehrávajú.
Za túžbou vyhrať je túžba žiť a víťaziť nad ochorením, pre chvíle, na ktorých záleží.
Členovia a dobrovoľníci OZ NIE RAKOVINE a OZ Europacolon Slovensko pracujú celoročne s vysokým nasadením pri napĺňaní ich hlavných cieľov – onkologická osveta verejnosti, pomoc pacientom a ich blízkym, boj proti rakovine hrubého čreva, konečníka, prsníka, pankreasu, karcinómu pľúc, melanómu a ďalších „veľkých onkologických diagnóz“. Je nutné, aby si dopĺňali znalosti v oblasti osvety, prevencie a liečby, zdravotnej politiky, sociálnej podpory a psychologickej pomoci pacientom postihnutých onko-diagnózami, a vymieňali si skúsenosti a poznatky s odborníkmi a s ďalšími kolegami z našich PACIENTSKYCH PORADNÍ i Klubov pomoci onkologickým pacientom na NOÚ v Bratislave, VOÚ Košice a tiež pripravili do "služby" aj nových kolegov v ďalšej novopripravovanej poradnii na západnom a strednom Slovensku. Preto sme pripravili Pacientsky seminár v dňoch 16. a 17.marca 2018 na ktorom sa stretne až vyše 40 účastníkov -pacientskych adovokátov, ambasadorov dobrovoľníkov i odborníkov.
ECCAM 2018, teda MAREC európsky mesiac informovanosti o rakovine hrubého čreva a konečníka sme odštartovali odbornou a tlačovou konferenciou v EP v Bruseli, už po desiaty krát.
Dvanásť autobusov plných ľudí – to je množstvo pacientov v Európe, ktorí každý deň pribudnú s novou diagnózou rakoviny hrubého čreva a konečníka. Napriek tomu sa dá tejto chorobe predchádzať a je veľmi dobre liečiteľná!
Marec je európsky mesiac informovanosti o rakovine kolorektálneho karcinómu (ECCAM) a téma pre rok 2018 je #Time4Change. Iniciatíva každoročného zvyšovania povedomia bola založená v roku 2008 spoločnosťou Europacolon a začala sa v Európskom parlamente v Bruseli, kde sa každoročne koná stretnutie a odštartuje sa kampaň.
Tak sme za chodu premenovali osvetovú akciu s perfektne načasovanymi triedami študentov striedajúcimi sa na NAZORNEj PREHLIADKE ČREVA v GLN - Gymnáziu L. Novomestskeho na Tomášikovej ulici v Bratislave. Minuly týždeň sme tam s nafukovacim mega-črevom strávili pondelkové a utorkové predpoludnie. Prešli ním úplne všetci. Celá škola. Aj pán riaditeľ Kyndl. A pani profesorka biológie Letková pridala super učebné materiály. Ich školu máme radi.
Hyundai Motor Czech, organizačná zložka Slovensko, sa stal partnerom organizácií Nie rakovine a Europacolon Slovensko. Súčasťou spolupráce je okrem iného zabezpečenie mobility pri akciách, ktoré Europacolon a združenie Nie rakovine organizujú po celom území s cieľom informovať o rizikách rakoviny hrubého čreva a pankreasu. Pacientské organizácie Nie rakovine a Europacolon Slovensko aj v tomto roku organizujú v 25 mestách Slovenska aktivity zamerané na onkologickú prevenciu.
Na námestí Andreja Hlinku v Žiline sme od rána rozložili edukačné stánky, kde ponúkema konzultácie a poskytovanie preventívnych testov pred rakovinou hrubého čreva až do 18.00 h s veľkým záujmom - srdečne Vás pozývame.
Všetko nám bezpečne a komfortne priviezol do ŽILINY náš nový pomocník HYUNDAI i40 biely štvorkolesový krásavec plný prevencie nielen tej pod kapotou - ochraňujúcej bezpečnosť posádky ale aj preventívnych testov v batožinovom priestore a na palube s naším vzdelaným a pozitívne naladeným edukačným teamom.
Večer plný KRÁSY A DOBRA sme prežili vo štvrtok v Nitre v penzióne ARTin.
Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí sa pričinili o zorganizovanie tohto nádherného podujatia s cieľom pomôcť ľuďom s onkologickými ochoreniami.
Ďakujeme Andrejovi Berkesovi, majiteľovi penziónu ARTin za krásne priestory a atmosféru, Renáte Kolenčíkovej – ambasádorke projektu, Janke Gubrickej, ktorá bola dušou a motorom celého projektu, šarmantnej moderátorke Karin Majtánovej.
Patrik Herman - ambasádor boja proti rakovine hrubého čreva, má láskavé srdce a takmer všetok svoj voľný čas venuje pomoci deťom a onkologickým pacientom. Aj my v o.z. NIE RAKOVINE mu ďakujeme za jeho čas, energiu a nápady - viac o nich sa dozviete v aktuálnom rozhovore časopisu Partnerstvo.
Vedeli ste, že Slovensko je na prvom mieste svetového rebríčka výskytu a úmrtnosti na zhubné nádory hrubého čreva a na druhom mieste vo výskyte nádorov pankreasu? Príďte sa dozvedieť ako ste na tom s rizikovými faktormi práve vy, a akú prevenciu môžete využiť, na niektorom zo šnúry podujatí „DEŇ PRE VAŠE ZDRAVIE“, ktoré pre Vás pripravili Všeobecná zdravotná poisťovňa a aliancia NIE RAKOVINE, s pacientskym združením Europacolon Slovensko. S obrovskou maketou čreva, ktorou sa dá prejsť ako tunelom, prídeme v mesiacoch august, september a október 2017 priamo až k vám, do vášho mesta, aby sme vám atraktívnou a netradičnou zážitkovou formou predstavili dôležité fakty o zdravom trávení a vylučovaní, o prevencii a príznakoch dvoch najvážnejších onkologických diagnóz – karcinóme hrubého čreva a karcinóme pankreasu.
Pondelok 10.apríl 2017 bol pre našu pacientsku organizáciu, ktorá oslavuje 10. výročie svojej činnosti, mimoriadne VÝNIMOČNÝ.
Zástupcov neziskových organizácií nominovaných na ocenenie Dobrovoľník roka prijal prezident Andrej Kiska. Našu pacientsku organizáciu zastupovala jej zakladateľka a prezidentka Jana Pifflová Španková. Večer na oceňovaní DOBROVOĽNÍKOV ROKA 2016 sme sa spolu s Luciou Vasilkovou, Patrikom Hermanom a Bibianou Ondrejkovou tešili z udelenia ďakovného listu za významný prínos k rozvoju dobrovoľníctva od Národného dobrovoľníckeho centra a Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.
Pri príležitosti 10. výročia europacolon slovensko o.z. – NIE RAKOVINE v spolupráci s Národným onkologickým ústavom v Bratislave si Vás dovoľujeme pozvať na tlačovú konferenciu na tému:
10. Výročie europacolon slovensko – 10 rokov Vášho a nášho NIE RAKOVINE, Odovzdanie novinárskych cien. Radi Vás privítame 30. marca o 9:00 hod. v hoteli Lindner Gallery Central, ul. Metodova 4 v Bratislave.
"Pre chvíle, na ktorých záleží" to bol víkendový pacientsky seminar nášho združenia EUROPACOLON SLOVENSKO-NIE RAKOVINE, zameraný na pomoc, liečbu a potreby ľudí v metastatickom (odborníci hovoria že v pokročilom) štádiu choroby, v tomto prípade rakoviny hrubého čreva. Stretol sa tu košický i bratislavský tím pacientskych dobrovoľníkov, sú to všetko ex-pacienti, mnohí aj po metastázach. Je dobré vedieť, čím si prechádzajú aj iní, ktorým pomáhajú.
O ich vzdelávanie sa postarali vynikajúci odborníci: psychologička Mgr.Lucka Vasiľková, MUDr.Tomáš Šálek - prezident Slovenskej Onkologickej spoločnosti, MUDr.Juraj Detvay - primár nitrianskej onkológie. Výnimočná, obohacujuca, plná rešpektu a pochopenia oboch strán, bola diskusia lekárov a pacientov o prístupe k ľuďom s pokročilou chorobou. Vďaka nim, aj odbornému partnerovi seminára spoločnosti Servier sme zažili výnimočné chvile. Oslávili sme aj okrúhle jubileum našej skvelej a neúnavnej bojovníčky Mudr.Elenky Šuškovej, a milou odmenou pre ňu, organizátorov a účastníkov, bola fotka s OTO-m vďaka Patrikovi Hermanovi - má ich peknú zbierku. Určite aj za svoju láskavosť a charitatívne srdce.