Získali sme ďalšie medaily!

Počas uplynulého víkendu sa Sparťanky a Spartania pod hlavičkou NIE RAKOVINE pustili do boja s náročnými úlohami v rámci Spartan Race vo Valčianskej doline. V našich farbách zdolávali ťažké prekážky v pekelnej horúčave, aby pre nás a pre všetkých onkologických pacientov vyhrali medaily. A podarilo sa im to!

Martin Haizer rozbehol túto iniciatívu už minulý rok, kedy nám venoval svoje víťazné medaily. K uplynulému zápoleniu napísal: "ako tím o.z. Nie rakovine sme skončili na 11.mieste z 32. Trať mala 11,7km a 29 prekážok. prevýšenie uvidíš na obrázku. Trať bola náročná a to teplo to násobilo... Ale celý čas sme mysleli na to, prečo a pre koho bežíme a to nám dávalo silu a energiu."

Dátum: 22 Jun 2021
Čítať viac
Vo Fakultnej nemocnici v Trnave vznikla Pacientska poradňa pre onkologických pacientov

Aliancia NIE RAKOVINE v spolupráci s Fakultnou nemocnicou Trnava zriadila Pacientsku poradňu pre onkologických pacientov. Bývalí pacienti v nej budú poskytovať pomoc a cenné rady súčasných pacientom a podporovať ich počas liečby rakoviny.

Počas liečby onkologického ochorenia je dôležitá aj psychická pohoda pacienta. Práve preto sme v spolupráci s Fakultnou nemocnicou Trnava otvorili v poradí štvrtú pacientsku poradňu pre onkologických pacientov na Slovensku. Pacienti s rakovinou potrebujú vedieť, že v boji proti tomuto ochoreniu nie sú sami, má ich kto vypočuť, pomôcť im.

Dátum: 18 Jun 2021
Čítať viac
5 rokov bojujeme spolu proti rakovine s Hyundai

Hyundai Slovensko, ďakujeme za piaty rok spoločného boja proti rakovine. Vďaka Vašej podpore sme upozornili na potreby onkologický pacientov práve v čase vrcholiacej epidémie, keď na osvetové kampane, cesty za pacientmi a sponzorstvo takmer nikto ani nepomyslel... Vy ste nám pomohli byť pri pacientoch v časoch pre nich najťažších, v našom výnimočnom "ochrannom projekte" pre onkologických pacientov liečiacich sa doma - "Domáci terénni onkoasistenti".

Dátum: 13 Jun 2021
Čítať viac
Nejasné výsledky zo steru krčka maternice: Ako ďalej?

Čas medzi PRVÝM a KONTROLNÝM sterom je pre ženy náročným obdobím. Využite ho na podporu zlepšenia cytologických nálezov vďaka vaginálnemu gélu DeflaGyn®. Ide o klinicky overený účinný produkt, ktorý napomáha spontánnej normalizácii nálezu na krčku maternice. Jednoducho, zvyšuje vaše šance na lepšie výsledky.


* JEDNODUCHÁ A CIELENÁ APLIKÁCIA
* BEZPEČNÉ POUŽITIE
* PREUKÁZANÁ ÚČINNOSŤ V 3 KROKOCH

Viac info o produkte nájdete tu: https://deflagyn.eu

Dátum: 31 May 2021
Čítať viac
Lekári, odborníci aj influencerky v online kampani proti rakovine krčka maternice

Ako sa chrániť pred nebezpečnou rakovinou krčka maternice? Čo by mala o tomto ochorení vedieť každá žena a mama tínedžerov? Aké sú riziká a kto je najviac ohrozený? Čo je skrining rakoviny krčkatej maternice? Spojili sme sa s odborníkmi vo video kampani „Povedz NIE RAKOVINE krčka maternice“, aby sme spoločnými silami upozornili na dôležitosť prevencie, a tiež poukázali na možnosti účinnej ochrany proti HPV vírusom.

Vďaka aktívnej spolupráci s lekármi a influencerkami sme spustili špeciálnu sériu videí s odborným, no zrozumiteľným výkladom o problematike HPV vírusu a prevencii, o gynekologickom skríningu a možnostiach včasného odhalenia bezpríznakovych predštádii karcinómu krčka maternice, ako aj o ochrane formou očkovania, ktoré napriek dostupnosti absolvuje na Slovensku iba nízke percento tínedžerov.

Dátum: 26 May 2021
Čítať viac
Pacientske organizácie už štvrtý rok volajú po zmenách v onkológii

Bratislava, 18. máj 2021 – Pacientske organizácie sa už štvrtý rok obracajú na vládu s konkrétnymi požiadavkami, ktorých plnenie im v minulosti boli prisľúbené, no väčšina z nich stále neprešla do praxe. Situácia v onkológii je navyše čoraz komplikovanejšia kvôli pretrvávajúcej pandémii COVID-19. Zástupcovia onkologických pacientov preto opätovne predkladajú ministerstvu zdravotníctva aktualizované požiadavky.

Dátum: 25 May 2021
Čítať viac
Každé úmrtie na rakovinu krčka maternice je tragédiou, očkovaním sa dá tomuto ochoreniu úplne predísť

Nahlas o rakovine krčka maternice: Každé úmrtie na rakovinu krčka maternice je tragédiou, očkovaním sa dá tomuto ochoreniu úplne predísť, tvrdí odborník

prof. MUDr. Mgr.Miloš Jeseňák PhD., MBA, Dott.Ric., MHA, FAAAAI- pediater imunológ alergiológ, primár Oddelenia klinickej imunológie a alergológie UNM a JLF UK v Martine

Dátum: 21 May 2021
Čítať viac
Zachránila ma pravidelná prehliadka u gynekológa

Nahlas o rakovine krčka maternice: Zachránila ma pravidelná prehliadka u gynekológa,hovorí martinská herečka

Barbora Palčíková je herečka Slovenského komorného divadla v Martine. Vďaka pravidelnej preventívnej prehliadke u gynekológa a cytologickému vyšetreniu jej pred dvomi rokmi zistili HPV infekciu a dyspláziu krčka maternice.

Dátum: 21 May 2021
Čítať viac
Vírus HPV môže spôsobiť viacero typov rakoviny, ochráňme pred ním dospievajúce deti očkovaním

Nahlas o rakovine krčka maternice: Vírus HPV môže spôsobiť viacero typov rakoviny, ochráňme pred ním dospievajúce deti očkovaním,vyzýva odborníčka

MUDr.Elena Prokopová - hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast a členka Konzília odborníkov Pandemickej komisie

Dátum: 18 May 2021
Čítať viac
HPV nie je sexi téma, preto ju riešim na svojom instagrame

Nahlas o rakovine krčka maternice: HPV nie je sexi téma, preto ju riešim na svojom instagrame, hovorí influencerka Becca

Becca- Katarína Balážiová- moderátorka a vlogerka. Vo svojich vlogoch a na istagrame sa dlhodobo venuje problematike gynekologického skríningu a prevencie HPV infekcie u mladých ľudí a tínedžerov.

Dátum: 18 May 2021
Čítať viac
ONKOLÓGIA NA SLOVENSKU, realita vs. očakávania 2021

Pacientske organizácie dlhodobo a pravidelne volajú po zlepšení stavu onkológie na Slovensku. Už štvrtý rok sa obracajú na vládu s konkrétnymi požiadavkami, ktoré im v minulosti boli prisľúbené, no väčšina z nich stále neprešla do praxe.

Situácia v onkológii je navyše čoraz komplikovanejšia kvôli pretrvávajúcej pandémii COVID-19. Už dnes na základe medzinárodných dát vieme, že v roku 2020 došlo v Európe k približne až 40-percentnému poklesu onkologickej diagnostiky1, ako aj významnému zanedbávaniu prevencie, liečby, či celkovej zdravotnej starostlivosti2. Preto hrozí, že o 5 rokov budeme mať v Európe vysoký nárast počtu novodiagnostikovaných onkologických pacientov až v pokročilých, neskorých štádiách ochorenia.

Dátum: 13 May 2021
Čítať viac
Na rakovinu krčka maternice by nemusela zomrieť žiadna žena

MUDr. Radmila Sládičeková PhD., MPH zo špecializovanej gynekologicko-pôrodníckej ambulancie RADMA GYN s.r.o. vo video kampani „Povedz NIE RAKOVINE krčka maternice“ varuje pred zbytočnými úmrtiami.

Rakovina krčka maternice je druhým najčastejším nádorovým ochorením u žien na Slovensku. Ročne na ňu ochorie vyše 600 žien a približne 230 z nich zomiera. Paradoxné je, že táto hrozivá diagnóza by vôbec nemusela existovať.

Dátum: 11 May 2021
Čítať viac
Nahlas o rakovine krčka maternice: <br />Očkovanie je v boji s HPV kľúčové, tvrdí odborník

Doc. MUDr. Erik Kúdela PhD. - zástupca prednostu Gynekologicko-pôrodníckej kliniky JLF UK a UNM - odborník vo výskume HP, cervikálnych prekanceróz a rakoviny krčka maternice, hovorí o rizikách a prevencii v súvislosti s vírusom HPV vo video kampani „Povedz NIE RAKOVINE krčka maternice“.

Rakovina krčka maternice je onkologické ochorenie, ktoré sa spája s vírusovou infekciou. Ide o vírus HPV– ľudský papilomavírus – prenášaný pohlavným stykom, s ktorým sa za život stretne viac ako 80 percent populácie.

Dátum: 11 May 2021
Čítať viac
Ďakujeme za podporu Pacientskej poradne v Nitre

Aj Nitra má svoju Pacientsku poradňu, v ktorej onkologickí pacienti a ich blízki nájdu pomoc vo svojej ťažkej životnej situácii. Každú stredu nás nájdete v čase 9:00 – 12:00 hod v poradenskej miestnosti na 2.poschodí oproti výťahom. Pre naše poradkyne a poradcu je úžasný pocit, že vďaka svojim osobným skúsenostiam s rakovinou dokážu pomáhať iným. Pre nás je ešte úžasnejší pocit, že si všímate naše aktivity a pýtate sa, ako môžete pomôcť nám? Tento týždeň nám pomohli naši partneri TEFAL, KRUPS a Rowenta, ktorí našu Pacientsku poradňu zmenili na oveľa útulnejšie miesto - ďakujeme za kávovar, varnú kanvicu a mimoriadne užitočnú čističku vzduchu Rowenta.

Dátum: 07 May 2021
Čítať viac
TETA drogérie hovorí #nieHPV

Rakovina krčka maternice ročne pripraví o život viac ako 200 žien. Aby sme zachránili čo najviac životov, potrebujeme mať informácie o vzniku a šírení tohto typu rakoviny.

Ďakujeme firmám TETA drogérie a Procter & Gamble, ktoré vyjadrili podporu našej vzdelávacej kampani. Svoju podporu môžete vyjadriť aj vy!

V každej predajni TETA drogérie môžete podporiť zbierku pre našu kampaň o HPV a rakovine krčka maternice. Až do 16.6.2021 sa z každého predaného balíčka dámskych hygienických potrieb značiek Always, Tampax, Discreet a Naturella k nám dostane 1 cent. Každý vyzbieraný cent bude použitý na šírenie život zachraňujúcich informácií.

Dátum: 26 Apr 2021
Čítať viac
Výzva vládam krajín na lepšiu starostlivosť o onkologických pacientov

Svetový deň zdravia – 7. apríl 2021 virtuálne spojil v Bruseli vyše 290 onkologických organizácií sveta, s ktorými sme v tento deň podpísali medzinárodný dokument – SPOLOČNÝ LIST o COVID-19 a RAKOVINE.

V mene onkologických pacientov dlhodobo ohrozených deficitom zdravotnej starostlivosti, na čele s významnými organizáciami ako Európska koalícia pacientov s rakovinou (ECPC), Únia pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (UICC) a ďalšími, oboznamujeme verejnosť s výzvou vládam krajín, aby sa zaoberali zverejnenými zisteniami a odporučeniami.

Výzvu iniciovali samotné pacientske organizácie – členovia Európskej koalície pacientov s rakovinou (ECPC), zástupcovia Únie pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (UICC), Európskej onkologickej platformy Európskej federácie farmaceutického priemyslu (EFPIA) a Európskej organizácie pre rakovinu (ECO). Členom ECPC a signatárom listu za Slovensko je aj onkologická pacientska aliancia NIE RAKOVINE a združenie pacientov EUROPACOLON SLOVENSKO.

Dátum: 11 Apr 2021
Čítať viac
Opäť otvárame Pacientske poradne v Bratislave a Nitre

Pre onkologické pacientky a pacientov prinášame dobrú správu: Opätovne otvárame Pacientske poradne v Bratislave a v Nitre!

Onkologický pacient je u nás vždy na prvom mieste. Vieme, o čom hovoríme a prečo to robíme, pretože sme si to prežili. Pacient pacientovi rozumie. Preto prostredníctvom Pacientskych poradní podávame pomocnú ruku všetkým, ktorí to potrebujú. Toto obdobie je veľmi náročné, najmä pre onkologických pacientov. Z vlastných skúseností vieme, čo znamená počuť "máte rakovinu" a ako sa s ňou žije. Je veľmi dôležité, aby ľudia s rakovinou cítili, že nie sú opustení, že im má kto pomôcť, poradiť, vypočuť ich. Zažili sme to na vlastnej koži, preto dokážeme pomáhať so srdcom na dlani.

Dátum: 11 Apr 2021
Čítať viac
Svetový deň zdravia

Dnešný deň – 7. apríl – je Svetový deň zdravia, ktorý bol vyhlásený v roku 1950 Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO = World Healthy Organization), a ktorým si pripomíname vznik WHO v roku 1948.

V roku 1945 účastníci Konferencie OSN jednohlasne schválili návrh Brazílie a Číny, aby sa vytvorila nezávislá medzinárodná zdravotnícka organizácia v rámci OSN. Už o rok neskôr v roku 1946 v New Yorku podpísalo 61 štátov z celého sveta Ústavu Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorej cieľom sa stalo zabezpečovanie čo najlepšieho zdravia pre ľudí na celom svete, pričom doménou jej pôsobenia je oblasť verejného zdravotníctva.

Dátum: 07 Apr 2021
Čítať viac

Ako organizácia zastupujúca onkologických pacientov pridávame sa k plnému zneniu listu ministrovi zdravotníctva od Asociácie pre ochranu práv pacientov:

Oceňujeme, že ministerstvo zdravotníctva plánuje vytvorenie nových ambulancií, chce podporovať ich otváranie v najkritickejších regiónoch a nastaviť novú sieť všeobecných lekárov. Slovenská realita je, žiaľ, taká, že nám chýba 3 500 lekárov a približne 2 000 ďalších lekárov je v dôchodkovom veku. Zároveň chýba aj 10 000 sestier. Z toho sa dá ľahko usúdiť, že počas pandémie nevzniknú nové ambulancie, ale ide o víziu na najbližšie roky. V kritickom pandemickom období je potrebné odbremeniť nemocnice, dostať zdravotnú starostlivosť do ambulancií a čo najbližšie k pacientom do ich domáceho prostredia s cieľom predísť komplikáciám a úmrtiam.

Dátum: 10 Mar 2021
Čítať viac
Patríme do medzinárodných štruktúr

Na medzinárodnej úrovni hovoríme otvorene o situácii v onkológii na Slovensku, hľadáme spoločné riešenia pre zlepšenie životov onkologických pacientov, vymieňame si skúsenosti s ostatnými pacientskymi organizáciami.

Dnešný IEEPO (𝗜𝗻𝘁𝗲𝗿𝗻𝗮𝘁𝗶𝗼𝗻𝗮𝗹 𝗘𝘅𝗽𝗲𝗿𝗶𝗲𝗻𝗰𝗲 𝗘𝘅𝗰𝗵𝗮𝗻𝗴𝗲 𝗳𝗼𝗿 𝗣𝗮𝘁𝗶𝗲𝗻𝘁 𝗢𝗿𝗴𝗮𝗻𝗶𝘀𝗮𝘁𝗶𝗼𝗻) bude pokračovať aj zajtra.

Výmena skúseností a informácií na medzinárodnej úrovni nám pomáha zlepšovať situáciu v onkológii u nás.

Dátum: 22 Mar 2021
Čítať viac

Výzva Slovenskej onkologickej spoločnosti pre onkologických pacientov

Európska spoločnosť klinickej onkológie aj výbor Slovenskej onkologickej spoločnosti odporúčajú očkovanie proti COVID-19 u onkologických pacientov aj ich blízkych príbuzných.

Odporúčania vyplývajú z pozorovania zvýšeného rizika ťažšieho priebehu ochorenia COVID19 u niektorých skupín ľudí, medzi ktoré patrí aj časť onkologických pacientov.

Dátum: 17 Mar 2021
Čítať viac

S ohľadom na komplexnosť problematiky je potrebné aby boli rozhodnutia individualizované, preto odporúčame onkologickým pacientom aby si postup ďalšej liečby, alebo sledovania po liečbe dohodli so svojim ošetrujúcim onkológom.

Pacienti, u ktorých je novodiagnostikované onkologické ochorenie v čase súčasnej pandémie sú naďalej vyšetrovaní v nezmenenom režime a ich sledovanie, či liečebný plán je individuálne prispôsobený aktuálnej situácii.

Zdroj: Národný onkologický inštitút (www.noisk.sk)

Dátum: 17 Mar 2021
Čítať viac

Vážené dámy, vážení páni,

dovoľte nám pozvať vás na online konferenciu spoločnosti IQVIA pre východoeurópske programy podpory pacientov, ktorú realizuje česká kancelária spoločnosti IQVIA v utorok 16. marca 2021 od 14:00 do 16:00 SEČ.

Konferencia je zameraná na trendy a najlepšie postupy v programoch podpory pacientov a skúsenosti pacientov v našom regióne, o ktorých sa bude diskutovať z pohľadu organizácií pacientov východnej Európy v panelovej diskusii.

Pacientov zo Slovenska a Českej republiky bude zastupovať naša pacientska organizácia „NIE RAKOVINE“.

Pre potvrdenie účasti na webinári sa zaregistrujte na tomto linku:
https://event.on24.com/wcc/r/3019948/0426F8ED97C7ECB791039E3C5426CFAF

Konferenciu môžete po zaregistrovaní sa sledovať online. Link dostanete obratom po registrácii.

Ďakujeme Vám za podporu našich aktivít na zlepšovanie podmienok onkologických pacientov, a znižovanie úmrtnosti v našej krajine na onkologické ochorenia.

S úctou
Jana Pifflová Španková
Prezident

Dátum: 15 Mar 2021
Čítať viac
European Colorectal Carcinoma Awareness Month ECCAM 2021 - March 2021

Hovorte s nami - my sme pri tom

STODVADSAŤ ľudí s rakovinou hrubého čreva a konečníka pribudne každý týždeň v na Slovensku. Polovica z tohto množstva v jednom roku aj zomrie. Každoročný tragický prírastok pacientov s karcinómom hrubého čreva a konečníka spolu u nás predstavuje až 5000 ĽUDÍ ročne A nemuselo by to tak byť! Preto aj v roku 2021 v prinášame EUROPEAN COLORECTAL CARCINOMA AWARENESS MONTH - ECCAM 20221, a v rámci Digestive Cancers Europe spoločenstva organizácií pacientov spolu s ďalšími vyše 40 krajinami vyzývame: „Hovorte s nami - my sme pri tom“.

Dátum: 15 Mar 2021
Čítať viac
RAKOVINA sa Covidu nezľakla

Prichádza jediný čas v roku, kedy môžeme rozhodovať o tom, koho podporíme a aký zmysel dáme svojim dvom percentám. A keď spojíme veľa malých čísel dokopy, vznikne jedna veľká úžasná vec, ktorá nesmierne pomáha mamám, otcom, rodinám, každému, komu do života vstúpila rakovina. Každé euro sa ráta.

Na pozadí pandémie, ktorá ochromila svet, totiž beží ďalšia: omnoho „tichšia“ a nenápadnejšia, ale o to zničujúcejšia. Stav výskytu a dopadov rakoviny na ľudí je na Slovensku alarmujúci, pričom korona ho ešte zhoršila. „Keď sme chceli televízne spoty pred správami s pozvánkou na prevenciu – nedalo sa. O Covide sa vysielajú spoty dokola. Pán boh zaplať… ale, koľko životov sme tak už mohli zachrániť pred rakovinou a nedalo sa,“ zamýšľa sa Jana Pifflová-Španková, prezidentka Aliancie NIE RAKOVINE. Je to nezisková organizácia, ktorej aktivity sú závislé na grantoch, dotáciách, individuálnych daroch a hlavne 2 % z našich daní. „Koľko sme ich mohli ochrániť povinným skríningom, systematickým vpúšťaním moderných liekov, technológií, modernizovaním pracovísk…. Teraz sa môžeme legitímne pýtať, či boj s rakovinou budeme brať rovnako vážne, ako boj s koronavírusom?“

Dátum: 11 Mar 2021
Čítať viac
4. marec - Deň povedomia o HPV

Zažijeme budúcnosť bez rakoviny krčka maternice? Až 194 štátov sveta prijalo spoločný plán, ako toto ochorenie zastaviť.

Na Slovensku každoročne ochorie na rakovinu krčka maternice 600 žien a 230 žien na toto ochorenie umiera.1 Nemuselo by to tak byť, karcinóm krčka maternice je totiž rakovinové ochorenie, ktoré je dokázateľne spôsobené vírusovou infekciou HPV a žiadna žena by naň nemusela zomrieť. Aj preto sa Slovensko pripojilo k inciatíve Svetovej zdravotníckej organizácie na úplné odstránenie tohto ochorenia.

Dátum: 04 Mar 2021
Čítať viac

Pacientska organizácia bije na poplach: Jediná u nás štandardne hradená imunoterapia je ohrozená. Čaká sa už 4 mesiace na rozhodnutie úradov.

Svetový deň boja proti rakovine sme prešli takmer bez povšimnutia, kvôli pandémii COVID-19 idú všetky ostatné diagnózy do úzadia. Odhaľovanie včasných štádií onkologických ochorení stojí, no už vyše roka úrady neriešia ani dostupnosť liekov pre pokročilé štádiá karcinómov, ktorá je na Slovensku veľmi nízka. Pacienti sú nútení robiť verejné zbierky na lieky, ktoré zaberajú a sú bežne predpisované v okolitých krajinách.

Dátum: 08 Feb 2021
Čítať viac
VYDALI SME JEDINEČNÚ PUBLIKÁCIU PRE ONKOPACIENTOV

Publikácia ŽIVOTOSPRÁVA PRI LIEČBE NÁDOROV TRÁVIACEJ SÚSTAVY je sprievodca, poradca, „vysvetľovač“, inšpirátor, trošku aj kuchárska kniha. Je jedinou svojho druhu na Slovensku.

Odpovedá na najčastejšie otázky onkologických pacientov a ich príbuzných:

• Čo sa deje v tele človeka, keď sa v ňom objaví rakovina? • Čo môžu alebo majú jesť onkologickí pacienti? • Ako sa majú stravovať v rôznych fázach ochorenia a liečby? ..

Dátum: 05 Feb 2021
Čítať viac
Svetový deň boja proti rakovine

World Cancer Day čiže Svetový deň boja proti rakovine je každoročne 4. februára. Medzinárodná únia boja proti rakovine (UICC) vyhlásila tento deň v roku 2000 na Medzinárodnom summite boja proti rakovine v novom miléniu, ktorý sa vtedy konal v Paríži. Dnes je to už 21.ročník, kedy odborníci, laici, pacienti a aj pacientske organizácie po celom svete upozorňujú na potrebu zvyšovania povedomia o tomto ochorení, ako aj na nevyhnutnosť edukácie a dostupnosť prevencie.

Dátum: 04 Feb 2021
Čítať viac
STANOVISKO SLOVENSKEJ AKADÉMIE VIED K VAKCINÁCII PROTI COVID-19

Stanovisko sa opiera o vedecké fakty a medicínske dôkazy pochádzajúce z hodnoverných a verejne dostupných zdrojov. Vypracovali ho vedúci vedeckí pracovníci Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV a reprezentuje oficiálny názor SAV s podporným vyjadrením členov Predsedníctva SAV.

Vakcináciu považujeme za najúčinnejší a najmenej rizikový spôsob prevencie infekčných ochorení.

Dátum: 15 Jan 2021
Čítať viac
Onkoasistenti podajú liečbu pacientom s NET doma

V súčasnej "covidovej dobe" je ideálne ak pacient nemusí cestovať do zdravotníckeho zariadenia.

Pacientska organizácia Nie rakovine vyškolila desať onkoasistentov, ktorí sú schopní asistovať pacientom s neuroendokrinným tumorom (NET) pri ich liečbe v domácom prostredí vo všetkých krajoch Slovenska.

Cieľom je poskytovať pacientom asistenciu, pomáhať im pri aplikácii domácej subkutánnej injekčnej liečby, učiť ich samoaplikácii a v rámci podpory v budovaní kvality života s NET, uľaviť namáhanej psychike. Domáci onkoasistenti zároveň pacientom ušetria čas, energiu a peniaze, významne odbremenia rodinných príslušníkov a najmä - svojou prácou znížia riziko nákazy v nemocniciach.

Dátum: 12 Jan 2021
Čítať viac
Hyundai Slovensko, náš partner mobility, stojí pri nás už 3 roky

Riešiť prevenciu onko-ochorení a pomáhať tým, ktorí so zákernou chorobou bojujú, je nutné nepretržite, aj počas pandémie.

Sme preto vďační spoločnosti Hyundai Slovensko, že s nami rozbehla informačnú kampaň a aj v čase vypuknutia koronakrízy tak prispela k podpore onkologickým pacientom.

Výsledok je vzácny dar na našu edukačnú pomôcku - nadrozmernú maketu hrubého čreva - a riešenie jej prepravy, vďaka čomu môžeme aj naďalej šíriť osvetu a nádej na život.

Ďakujeme, že ste prispeli k tomu, aby sa pozornosť verejnosti a kompetentných inštitúcií obrátila v týchto časoch aj smerom k téme onkologických ochorení.

Dátum: 21 Dec 2020
Čítať viac
NIE RAKOVINE je súčasťou #GivingTuesday

V posledný novembrový utorok sa celý svet spojí, aby inšpiroval k solidarite a štedrosti. Nezáleží na tom, čo, alebo koľko darujete. Dôležité je, že sa stanete súčasťou!

Čo je Giving Tuesday

Svetový deň štedrosti a dobrých skutkov vznikol v roku 2012 ako reakcia na nákupné šialenstvo počas Black Friday a Cyber Monday. Koná sa každoročne v utorok po americkom Dni vďakyvzdania a za pár rokov sa rozšíril do vyše 150 krajín, spojil viac než 50-tisíc organizácií a milióny ľudí.

Každý dobrý skutok sa počíta

Projekt Giving Tuesday symbolizuje neoficiálne „otvorenie sezóny darcovstva“ pre rôzne skupiny ľudí – neziskové organizácie, občianske združenia, firmy, rodiny aj jednotlivcov.

Dátum: 30 Nov 2020
Čítať viac
Verejné poďakovanie Nadácii SPP a partnerom za podporu celoslovenskej názornej onkologickej osvety ONKO FAMILY TOUR - Povedz NIE RAKOVINE

Vďaka spoločenskej zodpovednosti a spolupráci s Nadáciou SPP sme v roku 2020 získali prostriedky na nákup makety nadrozmerného hrubého čreva - nesmierne úspešnej pomôcky v našich názorných osvetových edukáciách verejnosti o tom, ako ochrániť svoj život pred rakovinou. Napriek nepriaznivej epidemiologickej situácii sme vďaka daru mohli zrealizovať mnoho podujatí spojených s naším projektom ONKO Family TOUR - POVEDZ NIE RAKOVINE.

Podujatia sú spojené s názornou ukážkou prevencie karcinómu hrubého čreva, ukážkou nácviku samovyšetrovania prsníkov na simulátore nácviku - makete ženskej hrudi, s názorným poučením o vyšetreniach a rovnako tak aj o ochrane rodín návštevníkov pred rizikom rakoviny krčka maternice - v podaní našich dobrovoľníkov a spolupracujúcich lekárov i lektorov.

Dátum: 28 Nov 2020
Čítať viac
Záznam: SVETOVÝ DEŇ KARCINÓMU PANKREASU A NET

Prinášame vám záznam tlačovej konferencie, ktorá sa konala 19.novembra 2020 a ktorej hlavnými témami boli:

• Štart terénnej sociálnej služby Domáci onkoasistenti

• Krst knihy Povedz NIE RAKOVINE: Životospráva onkologického pacienta

Dátum: 21 Sep 2020
Čítať viac
Tlačová správa - POVEDZME NIE RAKOVINE PANKREASU

POVEDZME NIE RAKOVINE PANKREASU - aj v náročnom roku 2020: život zachraňujúcimi informáciami, celospoločenskou i praktickou podporou. Spojme sa v podpore pacientov s vážnou onkologickou diagnózou!

19. novembra je najvyšší čas

Je na čase, aby ste lepšie spoznali svoj pankreas.
Pre seba. Pre svojich blízkych.

Je načase, aby ste sa naučili jeho príznaky aj možnosti prežívania aj s ďalším neuroendokrinným tumorom (NET). Je čas na celkom novú podporu pacientom s NET, a na viac poznatkov o rakovine, životospráve a výžive...

Na Svetový deň boja s rakovinou pankreasu a NET 2020 si nájdite čas - urobiť zmenu.

Dátum: 19 Nov 2020
Čítať viac
Hyundai prispel na obriu maketu čreva, aby podporil boj s rakovinou

Hyundai Slovensko prispel sumou 5 000 € na maketu hrubého čreva, ktorú pacientska organizácia NIE RAKOVINE používa ako vzdelávaciu pomôcku počas osvetového turné v boji s onkologickými ochoreniami

Počas jesenného turné budú mať zástupcovia Aliancie NIE RAKOVINE k dispozícii aj vozidlo Hyundai Tucson

Zabezpečenie pokračovania mobility a príspevok na novú maketu čreva je vyvrcholením kampane, ktorú Hyundai spustil v máji tohto roka

Dátum: 09 Nov 2020
Čítať viac
Povedzme spolu NIE RAKOVINE prostaty

Tento rok na Slovensku v Mesiaci osvety o rakovine prostaty netradične prevzali iniciatívu do svojich rúk ženy. Viaceré známe Slovenky prostredníctvom sociálnych sietí nabádajú mužov k preventívnej urologickej prehliadke. Na stránke www.dalsom.sk vyzývajú všetky ženy k rozhovorom s mužmi, ktoré im môžu zachrániť zdravie, či dokonca život.

Pacientska organizácia NIE RAKOVINE spolu so Slovenskou urologickou spoločnosťou a partnermi podporuje osvetovú kampaň na podporu boja proti rakovine prostaty. Už tretí rok sa tak pripájame k medzinárodnej iniciatíve Movember - mesiac boja proti rakovine prostaty, ktorá upozorňuje na potrebu prevencie a liečby tohto onkologického ochorenia.

Dátum: 21 Sep 2020
Čítať viac

Podľa čl. 5 ods. 3 písm. g) ústavného zákona č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu v znení neskorších predpisov na území Slovenskej republiky slobodu pohybu a pobytu zákazom vychádzania od 2. novembra 2020 do 8. novembra 2020 v čase od 05.00 hod. do 01.00 hod. nasledujúceho dňa, toto obmedzenie sa nevzťahuje na:

...

onkologických pacientov po chemoterapii alebo transplantácii, ktorí majú leukopéniu alebo osoby s onkologickou liečbou alebo inou liečbou ovplyvňujúcou imunitný systém (napr. biologickou liečbou) z dôvodu rizika z omeškania pravidelného podania liečby, rádioterapie alebo inej plánovanej liečby napr. onkológom, hematológom alebo rádiológom plánovanej liečby

...

Dátum: 28 Oct 2020
Čítať viac
TÚŽBA V SRDCI

BEA ALEX ŽELTVAYOVÁ je dobrovoľná záchranárka horskej služby a vie, akú cenu má ŽIVOT. Pozná ju z rôznych strán - bojuje s karcinómom prsníka. Úžasná a silná BEA nakrútila nádherný dokumentárny film a vožila doňho všetko. Svoje životné úspory, svoje túžby, svoje SRDCE a verí, že tak zachráni nie iba jeden život..

Pozrite si ho a spojme sa v prianí VEĽA SÍL A ZDRAVIA úžasnej Bei Alex a všetkým ženám, ktoré bojujú s karcinómom prsnika.

ĎAKUJEME TI, DRAHÁ BEA ALEX ŽELTVAYOVÁ, že si nám ukázala vášeň a lásku k ŽIVOTU

Dátum: 27 Oct 2020
Čítať viac
CELOPLOŠNÉ TESTOVANIE A INFORMÁCIE PRE ONKOPACIENTOV

Pol hodina vášho času môže zachrániť (nielen) váš život!

Budúci víkend 30. októbra – 1. novembra 2020 (piatok-nedeľa) prebehne prvé celoplošné testovanie, nasledujúci víkend bude druhé.

Testovanie imobilných, onkologických pacientov a ľudí so zníženou imunitou nebude vykonávané. Občania umiestnení v DSS a ZPS budú testovaní samostatne v gescii MPSVaR. Ich testy budú vykonávať kmeňoví zamestnanci DSS a ZPS. Rovnako pacienti nemocníc a zdravotnícky personál nemocníc budú testovaní priamo v nemocniciach v gescii MZ SR.

Dátum: 25 Oct 2020
Čítať viac

Pravidelné samovyšetrovanie prsníkov a mamografický skríning môže u nás ročne zachrániť až 300 žien, aby nezomierali zbytočne! Na Slovensku je viac ako 30 000 pacientok s rakovinou prsníka a asi 300 žien ročne zomrie úplne zbytočne, pretože pravidelne neabsolvujú skríningové mamografické vyšetrenie, ktoré je schopné odhaliť toto ochorenie včas, keď sa ešte dá liečiť. Žiaľ, stále platí, že približne 30 percent žien s touto diagnózou na Slovensku je diagnostikovaných už s pokročilou rakovinou prsníka. Kedy ste naposledy vy absolvovali mamografické vyšetrenie?

Dátum: 21 Oct 2020
Čítať viac
Elegantná, vytrvalá, silná. Žena aj gymnastika

Slovenská gymnastická federácia podporuje symbolikou ružovej stuhy v rukách moderných gymnastiek aktivity k ružovému októbru. Októbru, ktorý sa nesie v znamení boja proti rakovine prsníka.

Počas jednotlivých životných fáz vystriedame rôzne role. Sme dcéry, sestry, kamarátky, športovkyne a neskôr milujúce matky a staré mamy. Niekedy je to náročné skĺbiť, ani na chvíľu však nesmieme zabudnúť, že sme najmä ženy...Vážme si samé seba, dbajme viac o svoje zdravie a povedzme NIE rakovine prsníka. Nezanedbávajme prevenciu - pravidelné samovyšetrovanie prsníkov a mamografický skríning nám totiž môžu zachrániť náš drahocenný život.

Dátum: 16 Oct 2020
Čítať viac
MYSLÍME NA POTREBY A PRÁVA PACIENTIEK S KARCINÓMOM PRSNÍKA. MYSLÍME PREVENTÍVNE.

Pravidelné samovyšetrovanie prsníkov a mamografický skríning môže u nás ročne zachrániť až 300 žien, aby nezomierali zbytočne! Využime šancu mať zdravé prsia! Buďme informované o liečbe, ktorú podstupujeme! Povedzte aj vy NIE RAKOVINE prsníka a zachráňte svoje prsia!

Aliancia NIE RAKOVINE UPOZORŇUJE: PACIENTOK S RAKOVINOU PRSNÍKA JE NA SLOVENSKU VYŠE 30 000. Potrebujú viac kvalitnej diagnostiky - mamografov, viac mamologických centier, viac odborníkov, viac dostupnej liečby a moderných onkologických liekov, viac osvety, edukácie a sociálnej pomoci, ale aj informácie o liečbe, ktorú podstupujú a možnosť vybrať si.

Dátum: 15 Oct 2020
Čítať viac
Štart osvetovej kampane

pri príležitosti Breast Health Day a PINK OKTÓBRA -Mesiaca osvety o karcinóme prsníka Povedz aj Ty NIE RAKOVINE prsníka a zachráň svoje prsia 15. októbra 2020 (štvrtok) o 14.30 hod. online streaming z hotela GATE ONE, Bratislava

Pacientska organizácia NIE RAKOVINE. o.z., upozorňuje, aby sme nepodceňovali prevenciu rakoviny prsníka počas koronakrízy: „Staráme sa, aby skríning pokračovali, pomáhame vyše 30 000 Slovenkám s RAKOVINOU PRSNÍKA, no aktuálna situácia si vyžaduje viac záujmu VŠETKÝCH ŽIEN o svoje prsia; viac zrozumiteľnej osvety pre ne; viac informácií v médiách; a tiež viac pozornosti pacientkám: Chceme viac diagnostiky, viac liečby, viac porozumenia a podpory, ku ktorej motivujú aj umelci, športovci, uvedomelé organizácie a šľachetní partneri“.

Dátum: 21 Sep 2020
Čítať viac
PINK OKTOBER - Obleč sa srdcom

Aliancia NIE RAKOVINE pripája SLOVENSKO k celosvetovému PINK OCTOBER - Breast Cancer Awarenes Month, a so spoločnosťou BEPON prináša podpornú kampaň „OBLEČ SA SRDCOM“.

Známy producent pančušiek a ponožiek spolu so známymi TVÁRAMI s AMBASADORKAMI KAMPANE SOŇOU A EMOU MULLEROVÝMI pomôžu onkologickým pacientkam výťažkom z charitatívnych pančušiek so symbolickým srdiečkom pomoci na členku.

Kúpou pančušiek môžu aj zdravé ženy a dievčatá finančne podporiť svoje rovesníčky v boji s týmto ochorením v duchu nápisu na obale pančušiek: obliecť sa srdcom, milovať svoj život, pomáhať a povedať NIE RAKOVINE prsníka.

Dátum: 07 Oct 2020
Čítať viac
Kým sa skončí leto

Film Kým sa skončí leto má na Slovensku premiéru 17. septembra a do kín ho prináša Asociácia slovenských filmových klubov. K filmu sú plánované aj spoločné aktivity s alianciou NIE RAKOVINE, ktorá šíri osvetu a učí ako si zdravo vychutnať život.

V slovenských kinách sa aktuálne premieta austrálska komédia/ dráma Kým sa skončí leto, alebo v anglickej verzii Babyteeth. Tento film s vážnou témou je skutočným unikátnym filmovým počinom a stal sa diváckym hitom vlaňajšieho festivalu v Benátkach. Tam bol veľmi dobre prijatý nielen film, ale aj herecké výkony. Toby Wallace si odtiaľ odniesol za stvárnenie Mosesa cenu Marcella Mastroianniho pre najlepšieho mladého herca alebo herečku.

Dátum: 22 Sep 2020
Čítať viac
Máme medailu!

Aj športom sa dá povedať #NIERAKOVINEkrčkamaternice.

Napísal nám MARTIN HAIZER, športovec, ktorý sa rozhodol, že nás podporí v nedeľu 20.9.2020 a pobeží Malinô Brdo SPRINT 2020 - SPARTAN RACE - pretek v náročnom behu. Obliekol si naše tyrkysové tričko s nápisom NIE RAKOVINE krčka maternice a deň pred štartom nám napísal: "Budem bojovať za vás všetkých a medailu vám prinesiem, aj keby som tam mal dušu nechať!"

Celý náš tím, celá aliancia NIE RAKOVINE držala palce, aby vyhral na pretekoch. Pre nás bol víťazom v tej sekunde, kedy na seba natiahol tričko s naším posolstvom.

Martinovo nasadenie, odvaha a sila bežať za všetky ženy s týmto ochorením, za všetkých onkologických pacientov mu prinieslo zaslúžené víťazstvo. Šťastný a unavený nám v nedeľu po dobehnutí do cieľa, poslal takúto správu:

"Jani, veľmi sa teším že som mohol bežať za celé o.z. Nie rakovine, za vás všetkých, ktorí robíte neuveriteľnu prácu..

Dátum: 21 Sep 2020
Čítať viac
Otvorili sme Pacientsku poradňu v Nitre

V nitrianskej Fakultnej nemocnici sme dnes otvorili ďalšiu Pacientsku poradňu, v ktorej naše dobrovoľníčky a dobrovoľníci z radov bývalých onkologických pacientov budú odpovedať na otázky, poskytovať pomoc, podporu a povzbudenie súčasným onkologickým pacientom a ich blízkym. Pacientska poradňa v Nitre je naša tretia poradňa, avšak prvá v nemocnici! Bratislava a Košice majú svoje poradne v onkologických ústavoch.

Dátum: 17 Sep 2020
Čítať viac
Povedz NIE RAKOVINE tour

Rakovina sa koronavírusu nezľakla. A aj keď sa o ničom inom nehovorí, sú tu aj iné vážne diagnózy, na ktoré umierajú ľudia! Stále sú tu onkologickí pacienti a žiaľ, stále pribúdajú noví. Ľudia prestali chodiť na preventívne prehliadky, preto môžeme očakávať, že po opadnutí tejto „korona“ vlny, pribudnú noví pacienti a zrejme v neskorších štádiách.

Dátum: 14 Sep 2020
Čítať viac
POZVÁNKA NA TLAČOVÚ KONFERENCIU

Milé naše kolegynky, kolegovia,
drahí naši blízko spolupracujúci novinárky a novinári,

otvoríme spolu vážnu tému so špičkovým odborníkmi - o 100 % preventabilnej RAKOVINE - JEDINEJ, o ktorej vieme, že ju SPÔSOBUJE VÍRUS, a tou je KARCINÓM KRČKA MATERNICE.

🟣 V krajinách, kde je dôsledná moderná prevencia rakoviny krčka maternice spolu s včasným očkovaním tínedžerov proti HPV sa znížil jej výskyt až o 80 percent. Na Slovensku zatiaľ nie!
🟣 Pacientska organizácia NIE RAKOVINE spolu s umelcami, lekármi i pacientkami – upozorňuje že RAKOVINA KRČKA MATERNICE si vyžaduje viac pozornosti, viac úsilia prostriedkov a osvety.

Dovoľte nám preto pozvať vás na Tlačovú konferenciu našej pacientskej organizácie NIE RAKOVINE, ktorá sa uskutoční v HOTELI LINDNER GALLERY - CENTRÁL Metodova 4, Bratislava vo štvrtok 10. septembra 2020 o 10.00 hodine za dodržania všetkých bezpečnostných opatrení, rozostupov (dezinfikácia, najväčsia sála, rúška)

Dátum: 04 Sep 2020
Čítať viac

Kedy, ak nie teraz, hovoriť o zdraví a prevencii? Po dlhých týždňoch neštandardného režimu, spôsobeného obmedzeniami pre šírenie vírusu COVID-19, sa na tému zdravie môžeme zamerať preventívne a edukatívne. Predposledný augustový víkend majú Bratislavčanky a Bratislavčania možnosť navštíviť podujatie „Dr.Stan v meste“, kde budú špičkoví slovenskí lekári hovoriť o epidémii, ochoreniach srdca, pohybového aparátu, štítnej žľazy i cukrovke. Súčasťou akcie na Kuchajde budú i zdravotné vyšetrenia a diskusie s pacientskymi organizáciami.

Dátum: 11 Aug 2020
Čítať viac
Onkologickí pacienti: Zmeny sú nevyhnutné

(TLAČOVÁ SPRÁVA - Bratislava, 26. jún 2020) Už tretí rok v poradí odovzdali pacientske organizácie zástupcom ministerstva zdravotníctva sadu požiadaviek, ktoré považujú za nevyhnutné na zlepšenie situácie pribúdajúceho počtu pacientov s rakovinou na Slovensku. Historicky prvýkrát ich požiadavky prijalo celé vedenie ministerstva zdravotníctva aj s verejným prísľubom, že pacientskych zástupcov aktívne zapojí do prípravy riešení pre každú z nich.

Dátum: 26 Jun 2020
Čítať viac

Vážená odborná verejnosť,
vážené dámy a páni z mediálnej branže, kolegyne a kolegovia,

dovoľujeme si Vás pozvať na tretí ročník konferencie Onkológia na Slovensku: realita vs. očakávania, ktorá sa uskutoční 26. júna 2020 od 9:30 do 11:40 hod. v online prostredí (Zoom).

Kde: https://zoom.us/j/93285052321?pwd=WUVmT1ozUGdjVzdMajNXWUV1RmN6dz09
Meeting ID: 932 8505 2321
Heslo: 183359

Téma zdravotníctva a v ňom potrebných systémových zmien výrazne rezonovala už v parlamentných voľbách 2020. Onkológia bola témou nielen predvolebných diskusií ale je aj jednou z priorít programového vyhlásenia vlády. Tento rok však onkológia zdoláva ďalšiu zložitú výzvu, a to pandémiu koronavírusu. Jednou z najviac rizikových skupín pre ochorenie COVID-19, sú práve onkologickí pacienti.

Dátum: 25 Jun 2020
Čítať viac
Jediné auto na Slovensku pomôže zachrániť ľudské životy pacientskej organizácii NIE RAKOVINE

Jediný človek sa môže stať skutočným superhrdinom!

Bude to jazda ako z najvytúženejšieho sna – jazda pre život.

Obrovská maketa hrubého čreva pacientskej aliancie NIE RAKOVINE nemá medzi edukatívnymi pomôckami na Slovensku obdobu. Je výnimočná nielen svojim vzhľadom a veľkosťou, ale predovšetkým svojím poslaním – zachraňuje životy ľudí. Nafukovacie črevo však už dosiahlo svoju životnosť a potrebuje nového nástupcu, ktorý by ďalej pomáhal a pokračoval v jej šľapajach...

Dátum: 09 Jun 2020
Čítať viac
Hyundai Slovensko a NIE RAKOVINE uvádzajú jedinečný projekt na pomoc proti rakovine - auto, ktoré pomáha

Výťažok z dražby auta z celosvetovo limitovanej série i30 N Project C, ktoré bude mať iba jeden človek na Slovensku, pôjde na podporu, osvetu a záchranu životov pred rakovinou.

Do predaja ide jeden kus modelu i30 N Project C z limitovanej edície. Hyundai jeho predajom podporí boj proti rakovine.

•Jeden zo 600 kusov limitovanej edície modelu i30 N Project C ide na Slovensku do predaja •Cenníková cena limitky začína na sume 39 990 € •Získať predkupné právo naň je možné len v súťaži, ktorá trvá do 14. júna 2020 •Predajom vozidla podporí Hyundai aktivity súvisiace s bojom proti onkologickým chorobám

Dátum: 21 May 2020
Čítať viac
Medzinárodný deň sestier

Dnes je Medzinárodný deň sestier a pri tejto príležitosti sme poďakovali zdravotníkom v Národnom onkologickom ústave – zdravotným sestrám, laborantom, sanitárom aj vedeniu NOÚ za obetavé a nepretržité poskytovanie zdravotnej starostlivosti o onkologických pacientov.

Toto poďakovanie patrí všetky sestrám a zdravotníkom, našim bielym anjelom, ktorí majú tak blízko k pacientom.

Dátum: 12 May 2020
Čítať viac
Poskytovanie zdravotnej starostlivosti má svoje pravidlá, aj v čase svetovej pandémie

Slovensko bojuje s globálnou pandémiou ochorenia COVID-19 na všetkých frontoch. Nemocnice musia popri globálnej pandémii zvládať aj nedostatok personálnych kapacít či ochranných pomôcok a za pochodu zavádzať opatrenia na odvracanie rizík ohrozenia touto chorobou pacientov a pacientiek s inými diagnózami. Pod tlakom udalostí mnohé zdravotnícke zariadenia prerušili poskytovanie preventívnej a plánovanej zdravotnej starostlivosti a pristúpili k fungovaniu v obmedzenom režime, t.j. k poskytovaniu výhradne neodkladnej zdravotnej starostlivosti.

V návale všetkých obmedzení, opatrení a nových pravidiel len málokto spochybňoval oprávnenosť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti obmedziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti len na nevyhnutú zdravotnú starostlivosť. Stovky pacientov a pacientiek s chronickými ochoreniami (napr. astma, diabetes, ochorenia srdca, duševné ochorenia) či zhoršeným zdravotným stavom (napr. pred výmenou kĺbu, po úraze) boli zrazu odsunutí a ich zdravotná starostlivosť bola odložená.

Dátum: 30 Apr 2020
Čítať viac
Na Slovensku to aktuálne vyzerá, akoby iné choroby okrem COVID-19 neexistovali. Pritom tu máme epidémiu rakoviny!

Autorka článku: Ingrid Jarunková, Bratislavské noviny

„Onkologická situácia na Slovensku je oveľa vážnejšia ako situácia s COVID-19,“ hovorí Jana Pifflová-Španková, prezidentka OZ NIE RAKOVINE. Dokopy máme koronavírusom infikovaných 1391 ľudí. Pre porovnanie, rakovina na Slovensku každý rok pripraví o život takmer 14 000 ľudí. Denne 94 chorých na rakovinu pribudne a 38 ľudí zomrie!

Predstavte si, koľkým ľuďom by sa dalo zachrániť život, keby sa na Slovensku, podobne ako pri COVID-19, rozbehli skríningové testy pre 2 000 až 5 000 ľudí denne. Napríklad v utorok, teda včera bolo urobených 5472 testov na koronavírus, pričom pozitívnych bolo 7 osôb. V sobotu sme zaznamenali 6 nových prípadov, v nedeľu pribudli len dvaja infikovaní a v pondelok sme mali troch ľudí s diagnózou COVID-19. „Na riešenie následkov koronavírusu je vyčlenených 1,5 miliardy eur. Keby sme z toho dostali aspoň 5 percent na skríning kolorektálneho karcinómu, zachránime 2000 ľudí,“ pokračuje Jana Pifflová-Španková.

Dátum: 29 Apr 2020
Čítať viac
Výzva aliancie NIE RAKOVINE / EUROPACOLON

Vždy riadne prehodnotíme každé vyhlásenie za pacientsku obec, avšak nakoľko sa na našej pacientskej bezplatnej infolinke 0800 800 183 aliancie NIE RAKOVINE hromadia veľmi vážne telefonáty ohlasujúce zbytočné zanedbávanie a odsúvanie potrieb onkologických a aj iných (a nielen chronických) pacientov, už nemôžeme - ako predstavitelia pacientskej obce – mlčať. Pre pacientov s inym ochorením ako COVID-19 už situácia prekračuje hranice diskriminácie aj podľa Charty práv pacienta.

Deje sa to všetko v dôsledku nepochopiteľného zamerania celého systému zdravotnej starostlivosti iba na COVID-19? Alebo sme naozaj neschopní postarať sa o všetkých pacientov?

Denne monitorujeme a podporujeme onkologických a iných chronických pacientov na bezplatnej infolinke 0800 800 183. Informujeme ich vo web sekcii "COVID-19 INFO BLOK" (www.nierakovine.sk/covid-19-infoblok) a žiaľ, denne tiež posúvame stavy vyžadujúce ošetrenie, síce do obmedzene, ale predsa fungujúcich pracovísk (ktorým veľmi pekne ďakujeme), nakoľko v regiónoch nie je dostupná ambulantá starostlivosť o pacientov. Väčšina je odbitých "telefonickým ambulovaním" bez odobratia anamnézy, zváženia ich stavu a podobne. Rovnako už nie je únosné odkladanie diagnostickych vyšetrení iniciálnych pacientov, odkadanie diagnostických postupov, histologizácií a problémov s hospicovou starostlivosťou.

Dátum: 18 Apr 2020
Čítať viac

Diagnostika a liečba onkologických pacientov v čase covid-19 odteraz patrí do kategórie neodkladnej zdravotnej starostlivosti

Naša pacientska organizácia NIE RAKOVINE denne prijíma podnety na infolinke 0800 800 183 od onkologickych pacientov zmysle obáv mielen o kontinuitu ďalšej onkologickej liečby - ale aj onkologických diagnostických zakrokov, histológií a aktuálne odkladaných operácií.

Chránime záujmy pacientov, preto sme uverejnili výzvu na ochranu životov pacientov, aj napriek zložitej epidemiologickej situácii. V tomto duchu sme komunikovali s autoritami. Je pre nás mimoriadne dôležité, že aj na základe našej výzvy vyšlo nové metodické usmernenie Ministerstva zdravotníctva SR. Vďaka nemu už nebudú onkologickí pacienti „odkladaní“ a zdravotná starostlivosť o nich spadá do režimu neodkladnej zdravotnej starostlivosti.

Dátum: 09 Apr 2020
Čítať viac
#ŠIJEME lebo ŽIJEME

...a naopak: #žijemePRETOšijeme.

Počas uplynulého mesiaca sme spoločne s našimi dobrovoľníčkami (aj dobrovoľníkmi) ušili niekoľko stoviek bavlnených rúšok, ktoré sme darovali. Onkologickí pacienti potrebujú maximálnu mieru bezpečia. Preto vás žiadame v ich mene, aby ste sa správali mimoriadne zodpovedne a ohľaduplne (nielen) voči nim. Naši pacienti majú po ťažkých operáciách a následných liečebných procedúrach oslabenú imunitu. K ochrane pacientov sa aktívne pridávame aj my a šijeme rúška z našich domovov. Dobre vieme, čo znamená oslabená imunita a obava z ochorenia. Uvedomujeme si riziká o to viac, lebo vieme, čo to znamená MAŤ RAKOVINU.

Pre sestričky a lekárov v Národnom onkologickom ústave sme nachystali viac ako stovku rúšok. Odovzdali sme ich do rúk najpovolanejších – do rúk vrchnej sestry Oddelenia ambulantnej chemoterapie Ľubky Karabovej. Z celého srdca im ďakujeme za to, čo robia pre svojich pacientov, pre nás. „Vďačíme vám za svoje životy, preto teraz chceme pomôcť ochrániť tie vaše“, odkazujú zdravotníkom naši dobrovoľníci – onkologickí pacienti vyliečení v NOÚ.

Dátum: 04 Apr 2020
Čítať viac

Prosíme, čítajte s porozumením:

Všetci chápeme zložitosť situácie, no naša spoločnosť sa nepotýka len s vírusom covid-19, ale aj so zložitou onkologickou situáciou. Veľa našich blízkych aktuálne bojuje s rakovinou, pribúdajú aj novodiagnostikovaní pacienti. A teraz, keď sa konečne rozbehli onkologické skríningy a máme viac zachytených nových pacientov s podozrením, evidujeme ich obavy z odkladania plánovaných zákrokov. Rovnako so znepokojením sledujeme aj zbrzdenie diagnostickych procesov, čo je citlivé najmä pri onkologických diagnózach.

Dátum: 27 Mar 2020
Čítať viac

Vážení pacienti, priatelia,

v súvislosti s aktuálnou mimoriadnou situáciou sme prijali ďalšie opatrenia, aby sme zabránili šíreniu koronavírusu v Národnom onkologickom ústave.

Sprievod pacientov na vyšetrenia sme museli obmedziť maximálne na jednu osobu, a aj to len vo výnimočných prípadoch. Filtrom však budú musieť prejsť aj tie sprievodné osoby, ktorým nebude umožnený vstup do priestorov NOÚ. V prípade, že prejdú vstupným filtrom (6.30 - 14.00) s negatívnym dotazníkom, bez teploty a príznakov respiračného ochorenia, môžu na príbuzného, či sprevádzanú osobu počkať v priestoroch východu pre pacientov pri coffee shope.

Dátum: 26 Mar 2020
Čítať viac
Ako narábať s rúškom a čistiť domácnosť? Na životnosť corona vírusu sme sa spýtali riaditeľky Biomedicínskeho centra SAV

Ústredný krízový štáb vyhlásil od 13.3.2020 na Slovensku mimoriadnu situáciu. Z médií sme sa dozvedeli, že jedným z najefektívnejších spôsobov ochrany pred rozširovaním ochorenia je nosenie rúška. Naše dobrovoľníčky z NIE RAKOVINE sa pustili do práce a zo svojich domovov posielajú rúška na miesta, kde ich potrebujú najviac. Učíme vás, ako rúška nosiť, ale teraz aj ako nosiť, správne ho „vyzliecť“ a dekontaminovať.

V tejto súvislosti nás zaujíma aj otázka bezpečnosti narábania s textíliami, z ktorých sa rúška šijú. Preto sme oslovili pani profesorku Silviu Pastorekovú, významnú slovenskú vedkyňu a riaditeľku Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied, ktoré sídli vo Virologickom ústave. Jej zameraním je experimentálna onkológia, virológia a molekulárna biológia, vďaka čomu je jednou z najpovolanejších a najvzdelanejších osobností na Slovensku pre naše otázky.

Dátum: 24 Mar 2020
Čítať viac

Vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu sme pristúpili k zásadným preventívnym opatreniam. Našim cieľom je poskytnúť bezpečnú zdravotnú starostlivosť, ochrániť pacientov aj personál.

Žiadame pacientov, aby sa správali zodpovedne, racionálne a dôsledne dodržiavali pokyny personálu.

‼AK ZATAJUJETE INFORMÁCIE O SVOJOM ZDRAVOTNOM STAVE A CESTOVATEĽSKEJ ANAMNÉZE OHROZUJETE NIELEN SEBA ALE AJ SVOJE OKOLIE‼

Dátum: 21 Mar 2020
Čítať viac

Vážení pacienti,

Onkologický ústav sv. Alžbety, s.r.o. (OÚSA) v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie a núdzového stavu Uznesením Vlády SR č. 114 a č. 115, ako aj v súvislosti s Opatrením MZ SR vydáva nasledovné preventívne opatrenia na zabránenie šírenia koronavírusu:

Dátum: 20 Mar 2020
Čítať viac

Vážení pacienti, priatelia,

ako sme vás informovali už v uplynulých dňoch, mimoriadna situácia si vyžaduje mimoriadne opatrenia. V súvislosti so zabránením šírenia koronavírusu sme minulý týždeň pristúpili v Národnom onkologickom ústave k prísnym hygienickým opatreniam. Pacientom, u ktorých to umožňuje zdravotný stav, sme presunuli termíny operácií a chirurgických zákrokov. Rovnako pacientom, ktorí sú u nás v sledovaní (observácie, kontroly), poskytneme náhradný termín. Tí pacienti, ktorých zdravotný stav si návštevu nášho zdravotníckeho zariadenia vyžaduje (podávanie chemoterapie, rádioterapie a pod.), musia na ústach a nose nosiť rúšku, resp. iný alternatívny spôsob ochrany.

Dátum: 19 Mar 2020
Čítať viac

Vážení spolupracovníci, odborníci, pacienti, médiá, zodpovedné štátne inštitúcie,
v mene našej pacientskej organizácie NIE RAKOVINE - Europacolon Slovensko, člena EURÓPSKEHO PACIENTSKEHO FÓRA (EPF) prostredníctvom DIGESTIVE CANCERS EUROPE našej materskej organizácie - oboznamujeme vás so stanoviskom EPF a pacientskych organizácií ku COVID 19 v slovenskom jazyku. Zároveň je aj VÝZVOU NA INŠTITÚCIE na zvýšenú potrebu ochrany pacientov s chronickými a viacnásobnými ochoreniami.

UPOZORŇUJEME, ŽE ONKOLOGICKÍ PACIENTI SÚ VO ZVÝŠENOM RIZIKU a POTREBUJÚ ZVÝŠENÚ OCHRANU.

Dátum: 13 Mar 2020
Čítať viac

UNLP Košice berie celú situáciu veľmi zodpovedne a vážne. Od dnešného dňa do odvolania zastavujeme elektívne hospitalizácie a operácie okrem onkologických a akútnych pacientov z dôvodu nutnosti zabezpečenia voľných lôžkových a personálnych kapacít pre prípad zhoršenia epidemiologickej situácie v regióne. Zároveň odporúčame maximálne redukovať aj plánované ambulantné vyšetrenia (preventívne prehliadky, poradne a pod.), ktoré znesú odklad. Za pochopenie ďakujeme.

Dátum: 13 Mar 2020
Čítať viac

Vážení pacienti, vážení návštevníci,

v súvislosti s aktuálnym vývojom epidemiologickej situácie na Slovensku naďalej platí zákaz návštev hospitalizovaných pacientov na lôžkových oddeleniach v NOÚ.

Dátum: 12 Mar 2020
Čítať viac

Organizácia onkologických pacientov NIE RAKOVINE - Europacolon a jej sestry z celej EU štartujú ECCAM 2020 MAREC - EURÓPSKY MESIAC OSVETY O KOLOREKTÁLNOM KARCINÓME PETÍCIOU "ZACHRÁŇME 100 TISÍC KRÁSNYCH ŽIVOTOV"

Európsky mesiac osvety o rakovine hrubého čreva a konečníka ECCAM 2020 oficiálne spustili pacientske organizácie sústredené v DIGESTIVE CANCERS EUROPE dnes, 4. Marca 2020 v Európskom parlamente s odkazom “Zachráňme krásne životy" – „Save the beautiful lives“.

Väčšina z nás pozná niekoho, koho mal veľmi rád, rodinu alebo priateľa, ktorého stratil kvoli kolorektálnemu karcinómu. Táto onkologická diagnóza známa svojou druhou najvyššou úmrtnosťou v Európe vôbec nemusí byť považovaná za ochorenie so zlým koncom alebo so zlou prognózou. Existuje jednoduchý test, ktorý zvyšuje u rizikovej populácie šance na prežitie až na 90%. Tak prečo je tento skríning oficiálne uznaný len v niektorých krajinách Európy? Prečo máme problém dostať aj na Slovensku na prevenciu nový skríning ľudí so zvýšeným rizikom?

Dátum: 04 Mar 2020
Čítať viac

Ak vás v blízkej dobe čaká kolonoskopia, pomôžeme vám s prípravou na vyšetrenie. Inštruktážne video vám v priebehu niekoľkých minút vysvetlí, ako sa máte stravovať celý týždeň pred vyšetrením. Nie je potrebná hladovka! Prečo je to potrebné? Aby gastroenterológovia (lekári – špecialisti) získali čo najpresnejšie výsledky z kolonoskopie, je potrebné mať čisté črevá. Nevhodné potraviny a nápoje dokážu skresliť výsledky vyšetrenia.

Dátum: 13 Feb 2020
Čítať viac
MÁME NA VIAC - CHCEME MODERNÚ MEDICÍNU A INOVÁCIE V SLOVENSKOM ZDRAVOTNÍCTVE

Zúčastnili sme sa širokého fóra so zástupcami politickych strán, poisťovní, lekárov, vedcov, výskumníkov a pacientov nad určením priorít slovenského zdravotníctva pre nadchádzajúcu vládu.

„Technologické inovácie robia náš život pohodlnejší, šetria peniaze a námahu. Inovácie v medicíne prinášajú ešte viac: zachraňujú životy“

Cieľom kampane Máme na viac! je naštartovať verejnú diskusiu o hodnote inovácií v slovenskom zdravotníctve. Smerom k širokej verejnosti intenzívne hovoriť o hodnote modernej medicíny a jej reálneho dopadu na životy pacientov. S lekármi, vedcami, akademikmi diskutovať a hľadať spoločné riešenia, ako mať na Slovensku inovatívnu medicínu dostupnú pre všetkých. Cieľom diskusií je vypracovať súbor odporúčaní, ktoré budú môcť byť využité pre ďalšie smerovanie slovenského zdravotníctva.

Dátum: 07 Feb 2020
Čítať viac

Pridávame sa k výzve gastroenterológov: "VIEME UROBIŤ VIAC V PREVENCII KOLOREKTÁLNEHO KARCINOMU!"

Naša pacientska organizácia NIE RAKOVINE a Europacolon Slovensko podporuje aktuálne vyhlásenie Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti (SGS) a spolu s nimi apelujeme na odbornú verejnosť a relevantné politické sily k prijatiu opatrení na zlepšenie včasného záchytu a intervencie pri kolorektálnom karcinolóme (KRK). Túto výzvu považujeme za najvyššiu prioritu zdravotnej politiky na Slovensku, rovnako ako aj výzvu na pokračovanie pozývacieho skríningu.

Dátum: 16 Jan 2020
Čítať viac
VEĽKORYSÉ GESTO ROTARY CLUBU BRATISLAVA

ROTARY CLUB BRATISLAVA, ktorého členom je aj jeden zo zakladateľov OZ NIE RAKOVINE Patrik Herman, ocenil činnosť našej pacientskej organizácie a rozhodol sa pre pravidelný príspevok na našu činnosť.

Cesty ROTARY CLUBU BRATISLAVA a OZ NIE RAKOVINE sa stretli už pred niekoľkými rokmi, kedy sme robili prednášku o našich aktivitách, odpovedali na množstvo otázok a hľadali možnosti spolupráce. Individuálna pomoc a podpora viacerých jeho členov v závere minulého roka vyústila do veľkorysého rozhodnutia vedenia a členov klubu podporiť naše aktivity v prospech všetkých onkologických pacientov.

Dátum: 09 Jan 2020
Čítať viac
Podpora BSK pre našu Pacientsku poradňu a pomáhajúcich dobrovoľníkov

Práca dobrovoľníkov v oblasti podpory onkologických pacientov je mimoriadne náročná. Naši vyškolení dobrovoľníci z radov vyliečených onkopacientov a ich blízkych vo svojom voľnom čase pomáhajú zvládať pacientom v liečbe náročné situácie spojené s touto chorobou. Hoci sami majú stále hrozbu recidívy choroby, snažia sa pomáhať iným. Radi by sme sa ešte zlepšovali, pomáhali viac - robíme to bez nároku na odmenu - , no nevyhnutné sú prostriedky na vytváranie podmienok a vzdelávania v tejto práci. OZ NIE RAKOVINE - Europacolon Slovensko ĎAKUJE za FINANČNÚ PODPORU BRATISLAVSKÉMU SAMOSPRÁVNEMU KRAJU vo výške 3500 Eur pre aktivity dobrovoľníkov pracujúcich v ONKO PORADNI v Národnom onkologickom ústave.

Dátum: 30 Dec 2019
Čítať viac
VÝŤAŽOK KAMPANE

Na pomoc onkologickym pacientkam prispelo takmer 2500 žien z celého Slovenska.

V októbri, mesiaci osvety o rakovine prsníka, sme v spolupráci so spoločnosťou Bepon uviedli ružovú osvetovú kampaň s nevšednou myšlienkou "OBLEČ SA SRDCOM - ZACHRÁŇ SVOJE PRSIA", s cieľom podporiť ženy bojujúce s karcinómom prsnika a šíriť osvetu o jeho včasnom záchyte. Pančušky, ktoré pomáhajú, odprezentovali najkrajšie modelky: dvojica Emma & Ema Tekelyové a naše onko pacientky - dobrovoľníčky zo svojpomocných Pacientskych poradní v Bratislave a Košiciach...

Dátum: 18 Dec 2019
Čítať viac
Hyundai je podľa verejnosti najlepšie komunikujúcou automobilkou roku 2019

Hyundai je naším dlhoročným partnerom mobility. Vďaka nemu jazdíme po bezpečne po celom Slovensku, aby sme vám prinášali život zachraňujúce informácie. V ich autách prichádzami za vami v rámci našich edukačných road shows "Črevo Tour" a "PRSKO tour". Teší nás, že získali toto zaslúžené ocenenie, k čomu im srdečne gratulujeme!

Dátum: 28 Nov 2019
Čítať viac
Me & myself & MOVEMBER

November sa už niekoľko rokov mení na MOVEMBER, s cieľom upozorniť pánov na ich zdravie a potrebu preventívnych prehliadok u urológa. Kažoročne zomiera na rakovinu prostaty takmer 600 mužov a diagnostikovaných je viac ako 2000 nových prípadov!

Symbolom MOVEMBRA sú fúzy (a brada). Preto sa dream team z barber shopu ME&MYSELF rozhodol podporiť tohtoročný MOVEMBER charitatívnou akciou pre pánov.

Dátum: 26 Nov 2019
Čítať viac
Pomôžme zlepšiť situáciu chorých na rakovinu pankreasu, šírme podporu a povedomie o príznakoch.

Bojovať môžeme len proti tomu, čo poznáme: November je mesiac osvety o karcinóme pankreasu Svetový deň boja s karcinóom pankreasu pripadá na 21. november

Manhattan Beach, Califonia, Bratislava- November je mesiac venovaný osvete o karcinóme pankreasu - najviac smrtiacej onkologickej diagnóze. Po šiesty krát v histórii je vyhlásený za Svetový deň boja s rakovinou pankreasu 21. november. V tento deň sa spája viac ako 80 organi-zácií z 30 krajín v podpore chorých a ich blízkych, a v šírení osvety. „Ak by sme nič neurobili, a tejto chorobe ďalej nevenovali pozornosť, do roku 2030 bude rakovina pankreasu druhou najčastejšou príčinou smrti na onkologické ochorenia,“ vyzývajú zakladatelia aliancie NIE RAKOVINE a združenia Europacolon Slovensko - Jana Pifflová Španková, Patrik Herman a Bibiana Ondrejková. Povedzte aj vy NIE RAKOVINE PANKREASU pre znalosť príznakov, pre pomoc chorým. PRIDAJTE SA!

Dátum: 21 Nov 2019
Čítať viac
Prínos činnosti aliancie NIE RAKOVINE a Europacolon za 6 rokov WPCD <small>a našej komunikácie s odborníkmi, s MZ SR, verejnosťou a pacientmi</small>
 • AKTÍVNE ZAPOJENIE inštitúcií a osobností
 • AJ VEĽKÍ ZAMESTNÁVATELIA
 • NOVÉ DAGNOSTICKÉ PRISTROJE PRE NAŠE NEMOCNICE
 • LEPŠIA DOSTUPNOSŤ INOVATIVNEJ LIEČBY karcinómu pankreasu
 • SPÁJANIE S VEDCAMI
 • ZRÝCHLENIE od DIAGNOSTIK k LIEČBE
 • POMOC A PODORA PACIENTOM SKARCINÓMOM PANKREASU
Dátum: 21 Nov 2019
Čítať viac
Fialová a prúžkovaná Výzva aliancie NIE RAKOVINE

Túto osvetovú kampaň venujeme všetkým obetiam karcinómu pankreasu.

Na znak podpory chorým s karcinómom pankreasu a na počesť jeho obetiam Slovensko sa pripája k svetovým a európskym aktivitám prostredníctvom pacientskej organizácie aliancie NIE RAKOVINE a Europacolon Slovensko - naša krajina je totiž vo výskyte rakoviny pankreasu druhá na svete!

Dátum: 21 Nov 2019
Čítať viac
Seminár Pacientskych poradní v Terchovej

Pre naše dobrovoľníčky a dobrovoľníkov každoročne pripravujeme odborný vzdelávací seminár. Aj tentokrát sme mali skvelé podmienky na vzdelávanie sa v hoteli Rozsutec v Terchovej. Odborné semináre pre naše Pacientske poradne sú zdrojom najnovších informácií, miestom odborných konzultácií aj konštruktívnych rád, ako efektívnejšie a cielenejšie pomáhať onkologickým pacientom.

Novinkou tohtoročného jesenného semináru bolo – okrem odborných prednášok – aj testovanie pohybovo-športových aktivít vhodných pre onkologických pacientov “na vlastnej koži”.

Dátum: 09 Nov 2019
Čítať viac
Skríning rakoviny krčka maternice spustený

Včerajšok bol šťastným dňom, na Slovensku bude oveľa menej obetí rakoviny. Od včerajška 7.11.2019 uz na Slovesku FUNGUJÚ TRI SKRÍNINGY včasných štádií TROCH DRUHOV RAKOVINY. ZAVŔŠILO SA TAK DLHOROČNÉ SPOLOČNÉ ÚSILIE PACIENTSKYCH ORGANIZACII A ODBORNÍKOV🎗🎗🎗

Ministerstvo zdravotníctva spustilo tento rok aj tretí pozývací skrining, a to na karcinom krčka maternice - po kriningu rakoviny hrubeho čreva v marci 2019 a rakoviny prsnika baziacehobod septembra 2019. Ide o CELOPLOŠNÉ PROGRAMY NA ODHAĽOVALNIE RAKOVIN V BEZPRÍZNAKOVYCH ŠTÁDIACH, rokovali a negociovali sme s 9 vedeniami rezortu zdravotníctva.

Dátum: 08 Nov 2019
Čítať viac
Extraligové florbalistky v sobotu 2.novembra povedia NIE RAKOVINE PRSNÍKA

Podporte onko-bojovníčky na BENEFIČNOM KOLE ŽENSKEJ FLORBALOVEJ HYUNDAI EXTRALIGY v piatich mestách Slovenska

Končiaci sa RUŽOVÝ OKTÓBER Mesiac osvety o karcinóme prsníka motivoval aj naše extraligové florbalistky, ktoré urobili krásne a ušľachtilé gesto: ŽENÁM TRPIACIM KARCINÓMOM PRSNÍKA VENUJÚ CELÉ BENEFIČNÉ KOLO ZÁPASOV HYUNDAI EXTRALIGY VO FLORBALE ŽIEN V PIATICH MESTÁCH SLOVENSKA. Športové podujatia sa uskutočnia v sobotu 2. novembra 2019, s cieľom podporiť pacientky s karcinómom prsníka a poukázať na prevenciu tejto vážnej zhubnej choroby.

Dátum: 27 Oct 2019
Čítať viac
RUŽOVÉ dominanty, logá spoločností, športové zápasy, pančušky, ktoré pomáhajú... A v ružovom aj do práce.

BRATISLAVA, NITRA, BANSKÁ BYSTRICA, SLIAČ, TRENČÍN, PREŠOV, KOŠICE - 15. október 2019

Zakladatelia pacientskeho hnutia NIE RAKOVINE Jana Pifflová Španková, Bibiana Ondrejková, Patrik Herman spolu s onkologickými pacientmi, a pacientskymi dobrovoľníčkami z Košíc, z Bratislavy, a ďalších miest burcujú: v utorok 15. októbra 2019 si pripíname ružové stužky, obliekame si ružové veci, na RUŽOVO ROZSVIETIME SLOVENSKÉ DOMINANTY v Bratislave, Nitre, v Trenčíne, v Prešove... Osvetu šíria aj ŠPORTOVCI i celá verejnosť. V tento deň a po CELÝ RUŽOVÝ OKTÓBER upozorňujeme, že takmer 30 000 Sloveniek, ktorým do život zasiahla RAKOVINA PRSNÍKA si vyžaduje viac pozornosti, starostlivosti i liečby, a zhubné ochorenia prsníka viac prevencie a osvety“.

Dátum: 18 Oct 2019
Čítať viac
POZVÁNKA NA TLAČOVÚ KONFERENCIU

Pri príležitosti Mesiaca osvety o karcinóme prsníka a Breast Health Day OKTÓBER JE RUŽOVÝ – OBLEČ SA SRDCOM Slovensko prejavuje podporu ženám bojujúcim s karcinómom prsníka:

Povedz aj Ty NIE RAKOVINE prsníka.
Zachráň svoje prsia – zachrániš život!

15. októbra 2019 (utorok) o 11.00 hod.
NÁRODNÝ ONKOLOGICKÝ ÚSTAV, Bratislava, Klenová 1 (konferenčná sála, hlavná budova NOÚ, 4. poschodie)

Dátum: 12 Oct 2019
Čítať viac
OKTÓBER JE RUŽOVÝ

Pacientska organizácia NIE RAKOVINE spustila celonárodnú osvetovú kampaň RUŽOVÝ OKTÓBER - Povedz NIE RAKOVINE prsníka.

Odštartovali sme tak Mesiac osvety o karcinome prsníka - podporu onkolgických pacientiek a prevencie na Slovensku. Pridávajú sa športovci, celebrity, pacienti, lekári, nemocnice, podnikateľské subjekty, mestá aj školy.

Zážitková road šou so simulátorom samovyšetrovania prsníkov:

"Poznaj svoje prsia - povedz aj Ty NIE RAKOVINE PRSNÍKA"

Starajme sa o svoje prsia, podporme pacientky a ich blízkych. Aliancia onkologických pacientov NIE RAKOVINE v spolupráci s podporovateľmi a odbornými partnermi, s podporou odborníkov, spolupracujúcich inštitúcií a obchodných centier organizuje zážitkovú osvetovú road šou, ktorá zachraňuje životy. Pravidelné samovyšetrovanie prsníkov a mamografický skríning môže ročne zachrániť až 300 žien!

Dátum: 01 Oct 2019
Čítať viac
Slovenský futbalový zväz hovorí #NIERAKOVINEprsníka

Vážení kolegovia novinári a novinárky,

pozývame vás zajtra dňa 1.10. 2019 o 14.00 v hoteli SENEC v Senci na mimoriadne podujatie SFZ, Slovenských futbalových reprezentantiek a ich stretnutie s onkologickými pacientkami z organizácie NIE RAKOVINE na podporu onkologických pacientiek s rakovinou prsníka v rámci PINK OCTOBER - BREAST Cancer Awarenes Month - Mesiaca osvety o karcinóme prsníka. Naše najlepšie futbalistky sa v rámci šírenia osvety o prevencii zúčastnia edukácie a nácviku samovyšetrovania prsníkov na špeciálnom simulátore s zabudovanými onkologickými nálezmi.

Dátum: 30 Sep 2019
Čítať viac
Darcovská SMS pre NIE RAKOVINE

Ružový október je mesiac boja proti rakovine prsníka. Mesiac, v ktorom sa budeme venovať nielen osvete, edukácii o tejto chorobe, ale počas neho budeme informovať okrem iného aj o stave a možnostiach liečby, o jej dostupnosti a o potrebe väčšej podpory pacientkam s rakovinou prsníka a ich rodinám.

Od dnešného dňa nám môžete pomáhať ešte intenzívnejšie, a to zaslaním darcovskej sms v tvare: DMS(medzera)POMAHAM na číslo 877 alebo príspevkom na účel verejnej zbierky ľubovoľnou sumou SK35 1100 0000 0029 4407 5295

Dátum: 27 Sep 2019
Čítať viac
Medzinárodné stretnutie zamerané na problematiku rakoviny pankreasu

V dňoch 16. – 17. septembra 2019 sa na pôde Biomedicínskeho centra SAV (BMC SAV) konalo medzinárodné stretnutie pracovnej skupiny európskeho projektu „Inovatívne partnerstvo pre opatrenia na boj proti rakovine“ (Innovative Partnership for ACTION Against Cancer, iPAAC). Stretnutie bolo zamerané na problematiku starostlivosti o pacientov s karcinómom pankreasu, ktorý patrí k tzv. „zanedbávaným“ nádorovým ochoreniam s neskorým záchytom, vysokým podielom úmrtnosti a najkratšou dobou prežívania spomedzi všetkých typov rakoviny.

Diskusia pracovnej skupiny v rámci pracovného balíka 8 (Výzvy onkologickej starostlivosti, „Challenges in cancer care“) sa sústredila najmä na prehľad existujúcich stratégií zdravotnej starostlivosti, zhodnotenie štruktúry a organizácie jej poskytovania v rôznych európskych krajinách, a identifikáciu princípov dobrej praxe. Na základe tejto diskusie sa pripravuje návrh odporúčaní, ktorý bude po ďalšej odbornej komunikácii s partnerskými organizáciami publikovaný koncom roka 2019 vo forme tzv. Bratislavského vyhlásenia k starostlivosti o pacientov s karcinómom pankreasu a potrebe nových stratégií pre zlepšenie klinickej efektívnosti (Bratislava Statement on pancreatic cancer care and the need for strategies to improve clinical effectiveness). Odporúčania sú určené pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, pre politických činiteľov, ktorí rozhodujú o jej organizácii a podpore na národných úrovniach, pre pacientske organizácie, vedecké inštitúcie zamerané na onkologický výskum a pre ďalších aktérov pôsobiacich v oblasti onkologickej starostlivosti.

Dátum: 19 Sep 2019
Čítať viac
OBLEČ SA SRDCOM, povedz aj Ty NIE RAKOVINE prsníka

Nie je to len o nás, ale aj o našich deťoch, partneroch a rodinách, o všetkých, ktorých milujeme!

Rakovina prsníka si berie za obeť každú desiatu z nás. Nevyberá si, nepýta sa, príde bez ohlásenia... Ale nie sme bezbranné. Dokážeme urobiť veľa, aby sme sa ochránili alebo ovplyvnili jej následky. Treba však mať informácie a nebáť sa! Pravidelné samovyšetrovanie prsníkov a mamografický skríning môže zachrániť až 300 žien ročne v našej krajine.

Líder zo sveta pančuchovej módy – firma BEPON – ženám naozaj rozumie a miluje ich. Preto sa rozhodli tejto životne dôležitej téme venovať všetok potrebný priestor.

S láskou k ženám navrhli exkluzívnu edíciu pančušiek, ktoré pomáhajú.

Vyrobené sú špeciálne pre RUŽOVÝ OKTÓBER.

Dátum: 16 Sep 2019
Čítať viac
Aliancia NIE RAKOVINE - Europacolon aktívne na Svetovom kongrese gastrointestinálnej onkológie ESMO v BARCELONE

Každý rok sa v Barcelone začiatkom Júla stretávaju najväčší svetoví odborníci v onkologických ochoreniach tráviaceho traktu vo viacerých pracovných skupinách. Svetový kongres onkologických ochorení tráviaceho traktu – hlavnú a najvačšiu konferenciu organizuje Európska spoločnosť pre medicínsku onkológiu v Barcelone medzinárodnom kongresovom centre v Barcelone (CCIB), na tom istom mieste sa stretávajú aj naši kolegovia z Digestive cancers Europe na edukatívnom worshope masterclass.

Dátum: 07 Jul 2019
Čítať viac
Hovoríme #NIERAKOVINE krčka maternice!

Pripomínajme si dôležitosť HPV testovania a chráňme sa pred rakovinou krčka maternice. Štandardne vykonávané vyšetrenie onkologickou cytológiou, resp. Pap testom, nedisponuje takou citlivosťou ako moderné HPV testovacie metódy. HPV genotypizačný test pracuje na báze DNA a dokáže včas identifikovať vírus spôsobujúci rakovinu krčka maternice.

Dátum: 19 Jun 2019
Čítať viac
Medzinárodný summit “Pacient ako partner” vo Varšave

Varšavský CELGENE summit sa konal pod názvom “Pacient ako partner”. Prinášame vám zopár dôležitých postrehov:

Počas workshopu za okrúhlym stolom sme si vyskúšali, ako môže vyzerať schvaľovanie a kategorizácia nových liekov, ako komplikované je získavanie najdôležitejších a relevantných dát z každej oblasti a aké náročné je urobiť správne rozhodnutia. Pri týchto rozhodnutiach však nemôže chýbať hlas pacienta!

Dátum: 15 Jun 2019
Čítať viac

(Bratislava, 30. mája 2019 - TLAČOVÁ SPRÁVA) Už druhý rok v poradí odovzdali pacientske organizácie zástupcom ministerstva zdravotníctva sadu požiadaviek, ktoré považujú za nevyhnutné na zlepšenie situácie v slovenskej onkológii. Okrem zlepšenia manažmentu pacientov, psycho-sociálnej podpory a paliatívnej starostlivosti dominuje v tohtoročných požiadavkách najmä dostupnosť liečby.

Máme Národný onkologický plán a začali sme s prevenciou

Pacientske organizácie dlhodobo upozorňujú na potrebu zlepšiť stav onkológie na Slovensku. „Kompetentných zákonodarcov pravidelne upozorňujeme na úskalia systému zdravotnej starostlivosti pre onkologických pacientov už veľa rokov,“ vysvetľuje Eva Kováčová z Ligy proti rakovine. „Minulý rok však bol kľúčový. Ministerstvu sme odovzdali 15 požiadaviek na zlepšenie stavu onkológie na Slovensku. Po roku môžeme konštatovať, že v onkológií na Slovensku došlo k posunu,“ dodáva.

Dátum: 01 Jun 2019
Čítať viac

Vážená pani redaktorka, vážený pán redaktor,

dovoľujeme si Vás pozvať na druhý ročník konferencie Onkológia na Slovensku: realita vs. očakávania, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 30.5.2019 od 9:00 v priestoroch Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave. (Ilkovičova 8 - Mlynská dolina).

V máji 2018 sa konala konferencia o realite a očakávaniach vývoja onkológie na Slovensku, ktorú iniciovala aliancia aktívnych onkologických pacientskych organizácií. Tie odovzdali do rúk ministerstva zdravotníctva 15 požiadaviek na zlepšenie stavu onkológie na Slovensku.

Čo sa zmenilo po roku a ako vidia pacientske organizácie situáciu dnes?

Konferenciu otvorí ministerka zdravotníctva, doc. MUDr. Andrea Kalavská, PhD., ktorá zhodnotí stav onkológie a predstaví plány do budúcna, následne aliancia pacientskych organizácií po roku zhodnotí stav predložených požiadaviek a o 10:30 sa uskutoční brífing pre médiá.

V prípade záujmu sa môžete zúčastniť celej konferencie, konkrétnej časti konferencie alebo brífingu pre médiá, ktorý sa bude konať o 10:30 hod.

Prosíme o potvrdenie účasti, keďže počet účastníkov bude limitovaný. (kontaktná adresa: dubravicka@seesame.com alebo na 0907 442 571).

Dátum: 29 May 2019
Program podujatia
ČREVOTOUR MIERI DO TRNAVY!

Náš nadupadný edukačný tím a Trnavčan Patrik Herman budú v piatok a v sobotu s nafukovacím megačrevom.

👉 Kde? V CITY Aréne.

👉 Kedy? V piatok od 14.00 do 18.00 hod, v sobotu od 9.00 do 18.00 hod.

Určite ich navštívte a PÝTAJTE SA na všetko ohľadom #skríning, #kolorektálnykarcinóm, #NIERAKOVINE, #nezahoďSVOJživot Vezmite so sebou priateľov, susedky, kolegyne, rodičov aj deti, pretože získajú ŽIVOT ZACHRAŇUJÚCE INFORMÁCIE priamo z prvej ruky..

Dátum: 03 May 2019
Hyundai s novým ambasádorom Matejom Homolom

Hyundai Slovensko sa stará o našu bezpečnú mobilitu. Sú partnerom našej veľkej kampane a road show na podporu skríningu rakoviny hrubého čreva a konečníka Nezahoď svoj život. Vďaka nim a ich autu bezpečne prevezieme náš edukačný tím spolu s megačrevom, aj sa dostaneme včas na všetky miesta našich stretnutí a podujatí. Hyundai je neoceniteľným pomocníkom pri našej práci. Teší nás, keď prichádzajú s dobrými správami – a jednu z nich vám chceme sprostredkovať.

Dátum: 14 Apr 2019
Čítať viac

Marec je každoročne mesiac #ECCAM, teda European Colorectal Cancer Awareness Month, čiže Európsky mesiac osvety o kolorektálnom karcinóme. Naše nafukovacie megačrevo opäť vyrazilo na celoslovenskú Črevotour 2019 spolu s edukačným tímom dobrovoľníkov a dobrovoľníčiek. Headline “Nezahoď svoj život!” avizuje, že hovoríme najmä o prevencii, o skríningu, ktorý je tohtoročnou hlavnou témou.

Dátum: 15 Mar 2019
Čítať viac

Pacientska aliancia Nie rakovine a organizácia Europacolon Slovensko spolu s Ministerstvom zdravotníctva SR, spúšťajú spoločnú podpornú informačnú kampaň k národnému skríningovému programu rakoviny hrubého čreva a konečníka Nezahoď svoj život - Urob si už dnes preventívny test.

Dátum: 12 Mar 2019
Čítať viac

Pozvánka na kávičku v čreve s pani ministerkou a zachránenými pacientmi a predstavenie KOMUNIKAČNEJ PODPORY NÁRODNÉHO ONKOLOGICKÉHO SKRÍNINGU RAKOVINY HRUBÉHO ČREVA Nezahoď svoj život

TK a launch SKRÍNING SONG-u: „Pri šálke kávy hovorme o zdraví“ sa uskutoční v utorok 12.3. 2019 o 10,00 hodine. v átriu Ministerstva zdravotníctva SR na Limbovej 2, Bratislava

Dátum: 11 Mar 2019
Čítať viac
Národný skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka

Národný skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka je štátom riadený preventívny program, ktorý môže úspešne zastaviť zbytočné úmrtia na rakovinu hrubého čreva. Vznikol v úzkej spolupráci našej pacientskej organizácie so Slovenskou gastroenterologickou spoločnosťou – sekciou skríningu, štátnymi úradmi, zdravotnými poisťovňami, odbornými inštitúciami a médiami.

Je to unikátny nástroj na to, ako „vychytať“ pacientov vo včasnom štádiu, kedy na úplné vyliečenie stačí krátky zákrok.

Dátum: 01 Mar 2019
Čítať viac
Workshop právnych ambasádorov

Aliancia onkologických pacientov NIE RAKOVINE a o.z.Europacolon Slovensko ako aj viacero ďalších pacientskych organizácií dňa 20.2.2019 prezentovali svoju činnosť a symboly študentom právnickej fakulty v Trnave. Cieľom bolo oboznámiť ich s náročnou a len málo v právnickej praxi odborne zastúpenou činnosťou - ochranou práv pacientov a občanov odkázaných na sociálnu pomoc.

Dátum: 21 Feb 2019
Čítať viac

Slovensko dlhoročne obsadzuje popredné miesta v celosvetom rebríčku vo výskyte a úmrtnosti na rakovinu hrubého čreva a konečníka (kolorektálneho karcinómu, v skratke KRCa).

Viac ako desaťročie upozorňujeme, že prevencia je lacnejšia, pretože kolokrektálny karcinóm zachytený v počiatočnom štádiu má v dnešnej dobe veľmi dobré výsledky liečby. Dlhodobo sme apelovali na najvyšších predstaviteľov vlády SR, neustále komunikovali s Ministerstvom zdravotníctva SR a… a naša vytrvalosť priniesla ovocie vo forme populačného skríningu rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Dátum: 13 Feb 2019
Čítať viac
Vyparáďme sa pre život

Módou a krásou hovoria naše onkologické pacientky NIE RAKOVINE! Choroba im vzala zdravie, mnohým aj niektoré orgány, ale nevzala im chuť bojovať, pomáhať, mať právo na krásu, módu a možnosť žiť plnohodnotne aj napriek pokročilej onkologickej diagnóze. Pekná napriek rakovine – naše dobrovoľníčky z Pacientskych poradní v Bratislave aj Košiciach vedia, čo znamená žiť s týmto ochorením. Fantastickú podporu im poskytli moderátorky a módne influencerky Soňa Müllerová a Emma Tekelyová v spolupráci so značkou H&M spolu s pani Máriou Volkovou z DNJ beauty & style.

Dátum: 07 Feb 2019
Čítať viac
Gastrofórum 2019

(Tlačová správa) Hotel Patria na Štrbskom Plese bol v termíne 23. – 25.1.2019 dejiskom už XXIV. ročníka konferencie GASTROFÓRUM 2019. Za OZ Europacolon Slovensko – NIE RAKOVINE sa tohto seminára zúčastnili – prezidentka spomínaného združenia Jana Pifflová Španková, edukačný tím v zložení: Jana Laurenčíková-Hižnayová, Iveta Borščová a Tomáš Nagy.

Vďaka pozvaniu organizátorov sme sa mohli zúčastniť na najväčšom výročnom podujatí Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti (SGS SLS) - GASTROFÓRUM 2019. V roku 2019 sa hlavné témy týkali ochorení horného tráviaceho traktu.

Dátum: 31 Jan 2019
Čítať viac
Národný onkologický skríning štartuje v januári 2019!

Dnešný deň je mimoriadny! Sen o reálnom a masívnom zachraňovaní ľudských životov pred rakovinou sa stal realitou.

Slovensko spustilo pozývací onkologický skríning rakoviny hrubého čreva, prsníka a krčka maternice.

Gratulujeme všetkým, ktorí sa o to zaslúžili na čele s pánom primarom MUDr. Hrčkom, doktorkou Kallayovou, dr. Sadovským, pánom profesorom Špánikom. Vyzdvihujeme pani ministerku dr. Kalavskú a jej team – nutnosť skríningu sme riešili s 9 ministrami, a až ona povedala áno. Ďakujeme neúnavným novinárom, našim dobrovoľníkom, edukátorom, pacientom, zdravotným sestrám, lekárom, medikom a partnerom, ktorí s nami spolupracovali a našu pacientsku organizáciu NIE RAKOVINE / EUROPACOLON vytrvalo podporovali v šírení osvety a v tlaku na štátne orgány dlhých 12 rokov.

Dátum: 13 Dec 2018
Čítať viac
Krásna hudba lieči

Matej Vaník, spevák tria LA GIOIA , pripravil nádherne vianočné mámenie vo forme troch koncertov v Nemeckej, Závadke nad Hronom a Čiernom Balogu. Špeciálna edícia CD nielen s koledou Daj Boh šťastia - venovanej aliancii NIE RAKOVINE, ktorá pomáha dospelým onkologickým pacientom, je symbolom lásky , Vianoc a želania všetkého dobrého všetkým vám.

Výťažok z predaja CD Vianočné mámenie je určený na podporu aliancie NIERAKOVINE.

Dátum: 18 Dec 2018
Čítať viac
Rozprávky o dievčinke Julke a jej sestričke Bertičke

Naša spolubojovníčka BIBKA ONDREJKOVÁ napísala knihu - pokračovanie Rozprávok o dievčinke Julke a jej sestričke Bertičke. Je nám cťou, že ju vydáva v spolupráci s našou alianciou NIE RAKOVINE s posolstvom, aby deti čítali rodičom, starým rodičom a rodičia deťom.

Detská radosť a čas spolu strávený s najmenšími sú najväčším povzbudením nielen pre rodičov či deti v onkologickej liečbe, ale sú tými najkrajšími chvíľami, na ktorých v živote záleží.

ČASŤ NÁKLADU PODARUJEME NA DETSKÉ I DOSPELÁCKE ONKOLOGICKÉ ODDELENIA A DO DETSKÝCH FAKULTNÝCH NEMOCNÍC V BRATISLAVE A BANSKEJ BYSTRICI

Dátum: 16 Dec 2018
Čítať viac
Slovenské i svetové dominanty budú fialové

- na znak podpory bojujúcich s rakovinou pankreasu
- pre viac pozornosti najťažšej z onkologických diagnóz
- pre lepšiu znalosť príznakov
- Pre hlasnejšie NIE RAKOVINE!
- ŽIADAME VIAC. PRE PACIENTOV. PRE ŽIVOT.

BRATISLAVA, TRNAVA, BANSKÁ BYSTRICA, ŽILINA, KOŠICE, 15. november 2018 - Po piatykrát v histórii bude 15. november Svetovým dňom boja proti rakovine pankreasu. Rakovina pankreasu je najzákernejším druhom rakoviny, ktorému až 95% pacientov podľahne. Slovensko je vo výskyte tejto diagnózy na smutnom druhom mieste na svete!

Dátum: 18 Nov 2018
Čítať viac

10 lekáriek a lekárov si včera prevzalo ocenenie za TOP inovácie v oblasti zdravotníctva. Máme nesmernu radosť, že medzi ocenenými je aj MUDr. Boris Pekárek, PhD., primár Gastroenterologického oddelenia z NOÚ Bratislava. Zaslúžené ocenenie získal za novú metódu na odhalenie nádorov v tráviacom trakte pomocou kolonoskopie.

GRATULUJEME!

Dátum: 24 Sep 2018
V článku si prečítate viac

Po krátkej letnej prestávke pokračujeme s naším nafukovacím črevom v edukačnom putovaní po Slovensku. Od septembra budeme opäť na cestách – teraz vo väčšom, bezpečnejšom aute Hyundai Tucson, označenom fialovými srdcami, naším symbolom boja proti rakovine. Podujatie uskutočňujeme v spolupráci s našimi partnermi, vďaka čomu sme úspešne zvýšili vyšetrenosť na najčastejší príznak kolorektálneho karcinómu a včasnou prevenciou zachránili už mnoho životov.

Dátum: 01 Sep 2018
Čítať viac

Po krátkej letnej prestávke pokračujeme s naším nafukovacím črevom v edukačnom putovaní po Slovensku.

Nech sa páči, vstúpte do čreva a zoznámte sa s jeho funkciami. Viete, ako sa starať o jeho zdravie? To sa dozviete na našich podujatiach, ktoré robíme formou zážitkovej onkologickej osvety NIE RAKOVINE. “Deň pre Vaše zdravie” je určený širokej verejnosti – príďte a pýtajte sa! Nepoznáme žiadne tabu ohľadom rakoviny hrubého čreva, konečníka, ale aj pankreasu či hemoroidov. Príďte so svojimi najbližšími, susedmi, priateľkami, rodinou…čo ak niekomu z nich práve takto zachránite život?

Dátum: 26 Aug 2018
Čítať viac
Národný onkologický program prijatý!

S vďakou za spoluprácu si Vám dovoľujeme oznámiť, že dnes naša vláda prijala dôležitý dokument pre každého onkogickeho pacienta i zdravého občana našej krajiny - NÁRODNÝ ONKOLOGICKÝ PROGRAM (NOP), ktorý sa NAŠA PACIENTSKA ORGANIZÁCIA snažila PRESADIŤ a supluje niektoré jeho oblasti už dlhých 12 rokov.

Jeho dnešné prijatie je zaiste zavŕšením našej dlhodobej práce, neúnavného presviedčania, vzdelávania laickej i odbornej verejnosti, činnosti množstva dobrovoľníkov, tlaku na vládu a spolupráce s vždy s novou garnitúrou v poradí už desiateho ministra (v súčastnosti s ministerkou zdravotníctva...) Predchádzalo mu množstvo organizovaných konferencií, tlačoviek, rokovaní, seminárov, rozhovorov prednášok, článkov a mnoho veľmi ťažkých i šťastnejších osudov onkologických pacientov.

Dátum: 22 Aug 2018
Čítať viac
ČREVO TOUR - S informáciami o prevencii až k vám

S obrovskou maketou čreva, ktorou sa dá prejsť ako tunelom vám od Júna až do septembra názorne a netradične prinesieme dôležité fakty o zdravom trávení a vylučovaní, o prevencii a príznakoch dvoch najvážnejších onkologických diagnóz – karcinóme hrubého čreva a karcinóme pankreasu. Vedeli ste, že Slovensko je na prvom mieste vo svete, vo výskyte a úmrtnosti na zhubné nádory hrubého čreva a na druhom mieste vo výskyte nádorov pan kreasu? Príďte na podujatie „Deň pre vaše zdravie“, ktoré pre Vás pripravili aliancia NIE RAKOVINE, s pacientskym združením Europacolon Slovensko s partnermi VšZP - Všeobecná zdravotná poisťovňa, Eurolab Lambda, Hyundai Slovensko.

Dátum: 25 May 2018
Čítať viac

Pacientske organizácie aliancia NIE RAKOVINE /o.z. Europacolon, Amazonky, Liga proti rakovine, o. z. Hematologický pacient a o. z. Pacienti s dermatologickými malignitami, už dlhodobo upozorňujú Ministerstvo zdravotníctva na potrebu zlepšiť stav onkológie na Slovensku. Kompetentných zákonodarcov, naprieč politickým spektrom, upozorňujeme na úskalia systému zdravotnej starostlivosti pre onkologických pacientov už niekoľko rokov. Sľuby nám už však nestačia a žiadame Ministerstvo zdravotníctva o konkrétne činy.

Dátum: 22 May 2018
Čítať viac

Aj malebná obec Priepasné HOVORÍ #NIERAKOVINE. Už túto sobotu k nim prídeme zablahoželat ich pobočke Červeneho kríža, ale hlavne spolu s nimi šírit myšlienku onkologickej prevencie s naším "PUTOVNÝM OBROVSKÝM ČREVOM".

Aliancia NIE RAKOVINE / EUROPACOLON SLOVENSKO spolu s partnermi Všeobecná zdravotná poisťovňa, Eurolab lambda a s partnerom mobility Hyundai Slovensko prináša intenzívnu osvetu PRE ZÁCHRANU VAŠICH ŽIVOTOV.

Dátum: 18 May 2018
Čítať viac
Dôvera sa nedá vynútiť, iba získať

Pán Július (68) tvrdí, že keď v roku 2015 prišiel do ambulancie onkológa MUDr Štefana Pörsöka, mal zlé výsledky testov, bol vychudnutý a cítil sa mizerne. Ako však hovorí, jeho lekár ho dal dokopy a vďaka podpore manželky na chorobu ani nemyslí.

Keď Július hodnotí svoj postoj k liečbe, bez zaváhania vyhlási: “Ja som som výborný pacient.“ Onkológ Štefan Pörsök mu však s úsmevom dáva za pravdu: “Väčšia šanca na úspech liečby je vtedy, ak je pacient pozitívne naladený a nepodlieha úzkosti a zbytočným obavám.

Dátum: 29 Mar 2018
Čítať viac
Chcem žiť pre svoje deti

Ľudovítovi(43) diagnostikovali metastatický karcinóm hrubého čreva a konečníka v najťažšom období jeho života. Dnes bojuje s ochorením už piaty rok, tretí rok berie biologickú liečbu a čaká ho tretia operácia metastáz v pečeni. Odvážne tvrdí, že musí žiť ďalej pre svoje deti. Vo svojej hre o život však nie je sám.

Keď Ľudovít spomína na okolnosti, počas ktorých mu lekári zistili vážne ochorenie, trasie sa mu hlas. Bolo to v septembri 2013, presne rok po tom, ako sa tragicky zmenil celý život jeho i detí. „Stalo sa to, keď sme sa vracali z dovolenky v Bulharsku. V tom aute sme boli všetci štyria. Ja, moja manželka Marieta aj naše dve deti.

Dátum: 22 Mar 2018
Čítať viac

Pri príležitosti marca – Európskeho mesiaca osvety o kolorektálnom karcinome vás pozývame na tlačovú konferenciu nášho pacientskeho zdruzenia EUROPACOLON SLOVENSKO a aliancie NIE RAKOVINE dňa 22. marca o 10:00 hod. v hoteli Austria Trend Hotel, ul. Vysoká 2/A v Bratislava na tému: HRÁME SPOLU O ŽIVOT - LIEČBA RAKOVINY HRUBÉHO ČREVA A KONEČNÍKA JE ČASTO SPOLOČNOU HROU LEKÁRA, PACIENTA A JEHO RODINY O ŽIVOT.

Je to súboj, v ktorom spolu víťazia alebo spolu prehrávajú.

Za túžbou vyhrať je túžba žiť a víťaziť nad ochorením, pre chvíle, na ktorých záleží.

Dátum: 21 Mar 2018
Čítať viac

Členovia a dobrovoľníci OZ NIE RAKOVINE a OZ Europacolon Slovensko pracujú celoročne s vysokým nasadením pri napĺňaní ich hlavných cieľov – onkologická osveta verejnosti, pomoc pacientom a ich blízkym, boj proti rakovine hrubého čreva, konečníka, prsníka, pankreasu, karcinómu pľúc, melanómu a ďalších „veľkých onkologických diagnóz“. Je nutné, aby si dopĺňali znalosti v oblasti osvety, prevencie a liečby, zdravotnej politiky, sociálnej podpory a psychologickej pomoci pacientom postihnutých onko-diagnózami, a vymieňali si skúsenosti a poznatky s odborníkmi a s ďalšími kolegami z našich PACIENTSKYCH PORADNÍ i Klubov pomoci onkologickým pacientom na NOÚ v Bratislave, VOÚ Košice a tiež pripravili do "služby" aj nových kolegov v ďalšej novopripravovanej poradnii na západnom a strednom Slovensku. Preto sme pripravili Pacientsky seminár v dňoch 16. a 17.marca 2018 na ktorom sa stretne až vyše 40 účastníkov -pacientskych adovokátov, ambasadorov dobrovoľníkov i odborníkov.

Dátum: 21 Mar 2018
Čítať viac

ECCAM 2018, teda MAREC európsky mesiac informovanosti o rakovine hrubého čreva a konečníka sme odštartovali odbornou a tlačovou konferenciou v EP v Bruseli, už po desiaty krát.

Dvanásť autobusov plných ľudí – to je množstvo pacientov v Európe, ktorí každý deň pribudnú s novou diagnózou rakoviny hrubého čreva a konečníka. Napriek tomu sa dá tejto chorobe predchádzať a je veľmi dobre liečiteľná!

Marec je európsky mesiac informovanosti o rakovine kolorektálneho karcinómu (ECCAM) a téma pre rok 2018 je #Time4Change. Iniciatíva každoročného zvyšovania povedomia bola založená v roku 2008 spoločnosťou Europacolon a začala sa v Európskom parlamente v Bruseli, kde sa každoročne koná stretnutie a odštartuje sa kampaň.

Tlačová správa

Invitation ECCAM

Foto pred Europarlamentom

Dátum: 04 Mar 2018
ZACHRÁŇ SI SVOJICH RODIČOV, STARÝCH RODIČOV!

Tak sme za chodu premenovali osvetovú akciu s perfektne načasovanymi triedami študentov striedajúcimi sa na NAZORNEj PREHLIADKE ČREVA v GLN - Gymnáziu L. Novomestskeho na Tomášikovej ulici v Bratislave. Minuly týždeň sme tam s nafukovacim mega-črevom strávili pondelkové a utorkové predpoludnie. Prešli ním úplne všetci. Celá škola. Aj pán riaditeľ Kyndl. A pani profesorka biológie Letková pridala super učebné materiály. Ich školu máme radi.

Dátum: 23 Dec 2017
Čítať viac
Aj Hyundai hovorí nie rakovine!

Hyundai Motor Czech, organizačná zložka Slovensko, sa stal partnerom organizácií Nie rakovine a Europacolon Slovensko. Súčasťou spolupráce je okrem iného zabezpečenie mobility pri akciách, ktoré Europacolon a združenie Nie rakovine organizujú po celom území s cieľom informovať o rizikách rakoviny hrubého čreva a pankreasu. Pacientské organizácie Nie rakovine a Europacolon Slovensko aj v tomto roku organizujú v 25 mestách Slovenska aktivity zamerané na onkologickú prevenciu.

Dátum: 29 Sep 2017
Čítať viac
Priviezli sme prevenciu do ŽILINY

Na námestí Andreja Hlinku v Žiline sme od rána rozložili edukačné stánky, kde ponúkema konzultácie a poskytovanie preventívnych testov pred rakovinou hrubého čreva až do 18.00 h s veľkým záujmom - srdečne Vás pozývame.

Všetko nám bezpečne a komfortne priviezol do ŽILINY náš nový pomocník HYUNDAI i40 biely štvorkolesový krásavec plný prevencie nielen tej pod kapotou - ochraňujúcej bezpečnosť posádky ale aj preventívnych testov v batožinovom priestore a na palube s naším vzdelaným a pozitívne naladeným edukačným teamom.

Dátum: 21 Sep 2017
Čítať viac
Benefičné spoločenské podujatie

Večer plný KRÁSY A DOBRA sme prežili vo štvrtok v Nitre v penzióne ARTin.

Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí sa pričinili o zorganizovanie tohto nádherného podujatia s cieľom pomôcť ľuďom s onkologickými ochoreniami.

Ďakujeme Andrejovi Berkesovi, majiteľovi penziónu ARTin za krásne priestory a atmosféru, Renáte Kolenčíkovej – ambasádorke projektu, Janke Gubrickej, ktorá bola dušou a motorom celého projektu, šarmantnej moderátorke Karin Majtánovej.

Dátum: 04 Sep 2017
Čítať viac

Patrik Herman - ambasádor boja proti rakovine hrubého čreva, má láskavé srdce a takmer všetok svoj voľný čas venuje pomoci deťom a onkologickým pacientom. Aj my v o.z. NIE RAKOVINE mu ďakujeme za jeho čas, energiu a nápady - viac o nich sa dozviete v aktuálnom rozhovore časopisu Partnerstvo.

Dátum: 30 Aug 2017
Čítať viac
Zážitkové podujatie prináša osvetu o prevencii rakoviny hrubého čreva, konečníka a tráviaceho traktu do 25 miest Slovenska

Vedeli ste, že Slovensko je na prvom mieste svetového rebríčka výskytu a úmrtnosti na zhubné nádory hrubého čreva a na druhom mieste vo výskyte nádorov pankreasu? Príďte sa dozvedieť ako ste na tom s rizikovými faktormi práve vy, a akú prevenciu môžete využiť, na niektorom zo šnúry podujatí „DEŇ PRE VAŠE ZDRAVIE“, ktoré pre Vás pripravili Všeobecná zdravotná poisťovňa a aliancia NIE RAKOVINE, s pacientskym združením Europacolon Slovensko. S obrovskou maketou čreva, ktorou sa dá prejsť ako tunelom, prídeme v mesiacoch august, september a október 2017 priamo až k vám, do vášho mesta, aby sme vám atraktívnou a netradičnou zážitkovou formou predstavili dôležité fakty o zdravom trávení a vylučovaní, o prevencii a príznakoch dvoch najvážnejších onkologických diagnóz – karcinóme hrubého čreva a karcinóme pankreasu.

Dátum: 09 Oct 2017
Čítať viac
Dobrovoľník roka 2016

Pondelok 10.apríl 2017 bol pre našu pacientsku organizáciu, ktorá oslavuje 10. výročie svojej činnosti, mimoriadne VÝNIMOČNÝ.

Zástupcov neziskových organizácií nominovaných na ocenenie Dobrovoľník roka prijal prezident Andrej Kiska. Našu pacientsku organizáciu zastupovala jej zakladateľka a prezidentka Jana Pifflová Španková. Večer na oceňovaní DOBROVOĽNÍKOV ROKA 2016 sme sa spolu s Luciou Vasilkovou, Patrikom Hermanom a Bibianou Ondrejkovou tešili z udelenia ďakovného listu za významný prínos k rozvoju dobrovoľníctva od Národného dobrovoľníckeho centra a Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Dátum: 20 Apr 2017
Čítať viac

Pri príležitosti 10. výročia europacolon slovensko o.z. – NIE RAKOVINE v spolupráci s Národným onkologickým ústavom v Bratislave si Vás dovoľujeme pozvať na tlačovú konferenciu na tému:

Pre viac chvíľ na ktorých záleží…s rodinou, s najbližšími. Pomoc pacientom v liečbe aj živote pri pokročilom metastatickom karcinóme hrubého čreva

10. Výročie europacolon slovensko – 10 rokov Vášho a nášho NIE RAKOVINE, Odovzdanie novinárskych cien. Radi Vás privítame 30. marca o 9:00 hod. v hoteli Lindner Gallery Central, ul. Metodova 4 v Bratislave.

Dátum: 27 Mar 2017
Čítať viac

"Pre chvíle, na ktorých záleží" to bol víkendový pacientsky seminar nášho združenia EUROPACOLON SLOVENSKO-NIE RAKOVINE, zameraný na pomoc, liečbu a potreby ľudí v metastatickom (odborníci hovoria že v pokročilom) štádiu choroby, v tomto prípade rakoviny hrubého čreva. Stretol sa tu košický i bratislavský tím pacientskych dobrovoľníkov, sú to všetko ex-pacienti, mnohí aj po metastázach. Je dobré vedieť, čím si prechádzajú aj iní, ktorým pomáhajú.

O ich vzdelávanie sa postarali vynikajúci odborníci: psychologička Mgr.Lucka Vasiľková, MUDr.Tomáš Šálek - prezident Slovenskej Onkologickej spoločnosti, MUDr.Juraj Detvay - primár nitrianskej onkológie. Výnimočná, obohacujuca, plná rešpektu a pochopenia oboch strán, bola diskusia lekárov a pacientov o prístupe k ľuďom s pokročilou chorobou. Vďaka nim, aj odbornému partnerovi seminára spoločnosti Servier sme zažili výnimočné chvile. Oslávili sme aj okrúhle jubileum našej skvelej a neúnavnej bojovníčky Mudr.Elenky Šuškovej, a milou odmenou pre ňu, organizátorov a účastníkov, bola fotka s OTO-m vďaka Patrikovi Hermanovi - má ich peknú zbierku. Určite aj za svoju láskavosť a charitatívne srdce.

Dátum: 26 Mar 2017
Čítať viac
Launch ECCAM 2017, 1st March EP Brussels

Včera v Európskom parlamente v Bruseli odštartovali svetoví odborníci a zástupcovia pacientskych organizácii 9. ECCAM kampaň – u nás Európsky mesiac osvety o kolorektálnom karcinóme. Našu krajinu zastupovalo o.z. Europacolon Slovensko. Pri tejto príležitosti spúšťame osvetovú kampaň s cieľom spojiť úsilie a zainteresovať všetkých, ktorí majú záujem o zmenu situácie v onkológii na Slovensku. Pod výzvou POVEDZME NIE RAKOVINE HRUBÉHO ČREVA A KONEČNÍKA v mesiaci marec budú akcentovať nástroje, ktoré môžu ochrániť našich občanov pred rakovinou hrubého čreva a konečníka, a budú tiež upozorňovať na potreby pacientov trpiacich touto zákernou chorobou.

Dátum: 02 Mar 2017
Čítať viac