Patrik Herman pozýva na NIE RAKOVINE TOUR 2021

Rakovina s nástupom koronavírusu nevymizla – stále sú medzi nami onkologickí pacienti a žiaľ, neustále pribúdajú ďalší. Zanedbávanie preventívnych prehliadok môže znamenať rapídne zvýšenie počtu onkologických diagnóz, dokonca v pokročilých štádiách. Neignorujme varovné príznaky, NEPODCEŇUJME PREVENTÍVNE VYŠETRENIA a využime každú príležitosť na to, aby sme získali všetky potrebné informácie.

Dátum: 09 Sep 2021
Čítať viac
Odštartovali sme NIE RAKOVINE TOUR  (Tlačová správa)

V mesiacoch august, september a október príde až za Vami do mnohých miest Slovenska edukačný team pacientskej organizácie NIE RAKOVINE s názornou edukáciou o onkologickej prevencii NIE RAKOVINE TOUR.

Návštevníci tour sa môžu stretnúť s maketou obrovského čreva, s maketou ženskej hrude - simulátorom nácviku pravidelného samovyšetrovania prsníkov a s fotostenou krásnej obrovskej motýlice. Každá návštevníčka sa bude môcť odfotiť s krásnymi motýlími krídlami - symbolom prevencie HPV vírusu. Novinkou bude nadrozmerná maketa pľúc..

Dátum: 27 Aug 2021
Čítať viac
Ministerstvo spúšťa skríning rakoviny krčka maternice: Prezidentka reaguje

Od júla dostávajú Slovenky vo veku 23 až 64 rokov pozvánku na bezplatnú preventívnu gynekologickú prehliadku, ktorej súčasťou je aj skríningové cytologické vyšetrenie krčka maternice. Na preventívne prehliadky pozývajú zdravotné poisťovne ženy listom.

„Pozvané ženy by sa mali s pozvánkou dostaviť k svojmu gynekológovi do šiestich mesiacov. V prípade, že nemá svojho gynekológa, môže si vybrať a objednať sa v ktorejkoľvek gynekologickej ambulancii vo svojom okolí,“ uviedol minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský. Pozývací skríning sa obnovuje po tom, ako bol pre pandémiu Covid-19 pozastavený.

Dátum: 18 Aug 2021
Čítať viac

Predbehnite rakovinu krčka maternice skríningovým vyšetrením skôr, ako predbehne ona vás. Na Slovensku každoročne ochorie na rakovinu krčka maternice približne 600 žien, najčastejšie sa vyskytuje vo veku okolo 45 rokov, je však ľahko diagnostikovateľná a v skorom štádiu efektívne liečiteľná.

Rakovina krčka maternice je preto jedným z mála zhubných ochorení, pri ktorom je známy bezprostredný vyvolávateľ. Dá sa proti nej efektívne chrániť očkovaním proti HPV a jeho včasnou diagnostikou, keďže až 99 % prípadov rakoviny krčka maternice spôsobuje vírus HPV (Human Papilomavirus, ľudský papilomavírus). S týmto typom infekcie sa stretne prakticky každá žena v pohlavne aktívnom veku, ale imunitný systém sa s tým vo väčšine prípadov vie vysporiadať sám. Rakovina krčka maternice je jedno z mála onkologických ochorení vhodných na sekundárnu prevenciu – skríning.

Dátum: 16 Aug 2021
Čítať viac

Keby česká herečka Libuše Šafránková mohla, povedala by: starajte sa o seba, všímajte si príznaky a najmä neodkladajte návštevu lekára!

Legendárna Popoluška, Michal Dočolomanský, ale aj Marián Geišberg boli tuhí fajčiari, čo je najrizikovejší faktor karcinómu pľúc. Nie však jediný. Rakovina pľúc útočí aj na nefajčiarov, ľudí ktorí sú vystavení rôznym karcinogénnym látkam v rizikových povolaniach, znečistenému ovzdušiu, alebo majú iné ochorenia pľúc.

Dátum: 19 Jul 2021
Čítať viac
Výskyt rakoviny močového mechúra narastá: V akých podmienkach sa lieči slovenský pacient?

Upozorňujeme na chýbajúcu osvetu o rizikových faktoroch, o nesprávne načasovanom prechode od urológa k onkologickému špecialistovi a, žiaľ, na Slovensku aj o chýbajúcej inovatívnej liečbe pacientov v pokročilých štádiách, ktorá je v Európe bežným štandardom.

Aj keď výskyt rakoviny močového mechúra celosvetovo narastá – za posledných 30 rokov sa jej výskyt strojnásobil (!) – rada nových štúdií však zvyšuje úspešnosť vyliečenia. Na Slovensku sa každý rok diagnostikuje takmer 1200 nových prípadov zhubných nádorov močového mechúra, z ktorých viac ako 5 percent má v čase stanovenia diagnózy metastázy.

Dátum: 08 Jul 2021
Čítať viac
Spoločne na Ministerstve zdravotníctva SR k pripravovanej novele zákona o zlepšení dostupnosti inovatívnych liekov

V stredu 23.6.2021 sme sa zúčastnili rokovania na Ministerstve zdravotníctva SR o nedostupnosti liekov pre pacientov. Uskutočnilo prvé spoločné stretnutie k návrhom úpravy zákona č. č 363/2011 Z.z., ktorej cieľom by malo byť zlepšenie dostupnosti inovatívnych liekov pre pacientov. Prezidentka Aliancie NIE RAKOVINE Jana Pifflová Španková zastupovala hlas onkologických pacientiek a pacientov pri okrúhlom stole. Na stretnutí sa prvýkrát stretli zástupcovia ministerstva, pacienti, zdravotné poisťovne, ale aj výrobcovia originálnych či generických liekov.

Dátum: 24 Jun 2021
Čítať viac
Získali sme ďalšie medaily!

Počas uplynulého víkendu sa Sparťanky a Spartania pod hlavičkou NIE RAKOVINE pustili do boja s náročnými úlohami v rámci Spartan Race vo Valčianskej doline. V našich farbách zdolávali ťažké prekážky v pekelnej horúčave, aby pre nás a pre všetkých onkologických pacientov vyhrali medaily. A podarilo sa im to!

Martin Haizer rozbehol túto iniciatívu už minulý rok, kedy nám venoval svoje víťazné medaily. K uplynulému zápoleniu napísal: "ako tím o.z. Nie rakovine sme skončili na 11.mieste z 32. Trať mala 11,7km a 29 prekážok. prevýšenie uvidíš na obrázku. Trať bola náročná a to teplo to násobilo... Ale celý čas sme mysleli na to, prečo a pre koho bežíme a to nám dávalo silu a energiu."

Dátum: 22 Jun 2021
Čítať viac
Vo Fakultnej nemocnici v Trnave vznikla Pacientska poradňa pre onkologických pacientov

Aliancia NIE RAKOVINE v spolupráci s Fakultnou nemocnicou Trnava zriadila Pacientsku poradňu pre onkologických pacientov. Bývalí pacienti v nej budú poskytovať pomoc a cenné rady súčasných pacientom a podporovať ich počas liečby rakoviny.

Počas liečby onkologického ochorenia je dôležitá aj psychická pohoda pacienta. Práve preto sme v spolupráci s Fakultnou nemocnicou Trnava otvorili v poradí štvrtú pacientsku poradňu pre onkologických pacientov na Slovensku. Pacienti s rakovinou potrebujú vedieť, že v boji proti tomuto ochoreniu nie sú sami, má ich kto vypočuť, pomôcť im.

Dátum: 18 Jun 2021
Čítať viac
5 rokov bojujeme spolu proti rakovine s Hyundai

Hyundai Slovensko, ďakujeme za piaty rok spoločného boja proti rakovine. Vďaka Vašej podpore sme upozornili na potreby onkologický pacientov práve v čase vrcholiacej epidémie, keď na osvetové kampane, cesty za pacientmi a sponzorstvo takmer nikto ani nepomyslel... Vy ste nám pomohli byť pri pacientoch v časoch pre nich najťažších, v našom výnimočnom "ochrannom projekte" pre onkologických pacientov liečiacich sa doma - "Domáci terénni onkoasistenti".

Dátum: 13 Jun 2021
Čítať viac
Nejasné výsledky zo steru krčka maternice: Ako ďalej?

Čas medzi PRVÝM a KONTROLNÝM sterom je pre ženy náročným obdobím. Využite ho na podporu zlepšenia cytologických nálezov vďaka vaginálnemu gélu DeflaGyn®. Ide o klinicky overený účinný produkt, ktorý napomáha spontánnej normalizácii nálezu na krčku maternice. Jednoducho, zvyšuje vaše šance na lepšie výsledky.


* JEDNODUCHÁ A CIELENÁ APLIKÁCIA
* BEZPEČNÉ POUŽITIE
* PREUKÁZANÁ ÚČINNOSŤ V 3 KROKOCH

Viac info o produkte nájdete tu: https://deflagyn.eu

Dátum: 31 May 2021
Čítať viac
Lekári, odborníci aj influencerky v online kampani proti rakovine krčka maternice

Ako sa chrániť pred nebezpečnou rakovinou krčka maternice? Čo by mala o tomto ochorení vedieť každá žena a mama tínedžerov? Aké sú riziká a kto je najviac ohrozený? Čo je skrining rakoviny krčkatej maternice? Spojili sme sa s odborníkmi vo video kampani „Povedz NIE RAKOVINE krčka maternice“, aby sme spoločnými silami upozornili na dôležitosť prevencie, a tiež poukázali na možnosti účinnej ochrany proti HPV vírusom.

Vďaka aktívnej spolupráci s lekármi a influencerkami sme spustili špeciálnu sériu videí s odborným, no zrozumiteľným výkladom o problematike HPV vírusu a prevencii, o gynekologickom skríningu a možnostiach včasného odhalenia bezpríznakovych predštádii karcinómu krčka maternice, ako aj o ochrane formou očkovania, ktoré napriek dostupnosti absolvuje na Slovensku iba nízke percento tínedžerov.

Dátum: 26 May 2021
Čítať viac
Pacientske organizácie už štvrtý rok volajú po zmenách v onkológii

Bratislava, 18. máj 2021 – Pacientske organizácie sa už štvrtý rok obracajú na vládu s konkrétnymi požiadavkami, ktorých plnenie im v minulosti boli prisľúbené, no väčšina z nich stále neprešla do praxe. Situácia v onkológii je navyše čoraz komplikovanejšia kvôli pretrvávajúcej pandémii COVID-19. Zástupcovia onkologických pacientov preto opätovne predkladajú ministerstvu zdravotníctva aktualizované požiadavky.

Dátum: 25 May 2021
Čítať viac
Každé úmrtie na rakovinu krčka maternice je tragédiou, očkovaním sa dá tomuto ochoreniu úplne predísť

Nahlas o rakovine krčka maternice: Každé úmrtie na rakovinu krčka maternice je tragédiou, očkovaním sa dá tomuto ochoreniu úplne predísť, tvrdí odborník

prof. MUDr. Mgr.Miloš Jeseňák PhD., MBA, Dott.Ric., MHA, FAAAAI- pediater imunológ alergiológ, primár Oddelenia klinickej imunológie a alergológie UNM a JLF UK v Martine

Dátum: 21 May 2021
Čítať viac
Zachránila ma pravidelná prehliadka u gynekológa

Nahlas o rakovine krčka maternice: Zachránila ma pravidelná prehliadka u gynekológa,hovorí martinská herečka

Barbora Palčíková je herečka Slovenského komorného divadla v Martine. Vďaka pravidelnej preventívnej prehliadke u gynekológa a cytologickému vyšetreniu jej pred dvomi rokmi zistili HPV infekciu a dyspláziu krčka maternice.

Dátum: 21 May 2021
Čítať viac
Vírus HPV môže spôsobiť viacero typov rakoviny, ochráňme pred ním dospievajúce deti očkovaním

Nahlas o rakovine krčka maternice: Vírus HPV môže spôsobiť viacero typov rakoviny, ochráňme pred ním dospievajúce deti očkovaním,vyzýva odborníčka

MUDr.Elena Prokopová - hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast a členka Konzília odborníkov Pandemickej komisie

Dátum: 18 May 2021
Čítať viac
HPV nie je sexi téma, preto ju riešim na svojom instagrame

Nahlas o rakovine krčka maternice: HPV nie je sexi téma, preto ju riešim na svojom instagrame, hovorí influencerka Becca

Becca- Katarína Balážiová- moderátorka a vlogerka. Vo svojich vlogoch a na istagrame sa dlhodobo venuje problematike gynekologického skríningu a prevencie HPV infekcie u mladých ľudí a tínedžerov.

Dátum: 18 May 2021
Čítať viac
ONKOLÓGIA NA SLOVENSKU, realita vs. očakávania 2021

Pacientske organizácie dlhodobo a pravidelne volajú po zlepšení stavu onkológie na Slovensku. Už štvrtý rok sa obracajú na vládu s konkrétnymi požiadavkami, ktoré im v minulosti boli prisľúbené, no väčšina z nich stále neprešla do praxe.

Situácia v onkológii je navyše čoraz komplikovanejšia kvôli pretrvávajúcej pandémii COVID-19. Už dnes na základe medzinárodných dát vieme, že v roku 2020 došlo v Európe k približne až 40-percentnému poklesu onkologickej diagnostiky1, ako aj významnému zanedbávaniu prevencie, liečby, či celkovej zdravotnej starostlivosti2. Preto hrozí, že o 5 rokov budeme mať v Európe vysoký nárast počtu novodiagnostikovaných onkologických pacientov až v pokročilých, neskorých štádiách ochorenia.

Dátum: 13 May 2021
Čítať viac
Na rakovinu krčka maternice by nemusela zomrieť žiadna žena

MUDr. Radmila Sládičeková PhD., MPH zo špecializovanej gynekologicko-pôrodníckej ambulancie RADMA GYN s.r.o. vo video kampani „Povedz NIE RAKOVINE krčka maternice“ varuje pred zbytočnými úmrtiami.

Rakovina krčka maternice je druhým najčastejším nádorovým ochorením u žien na Slovensku. Ročne na ňu ochorie vyše 600 žien a približne 230 z nich zomiera. Paradoxné je, že táto hrozivá diagnóza by vôbec nemusela existovať.

Dátum: 11 May 2021
Čítať viac
Nahlas o rakovine krčka maternice: <br />Očkovanie je v boji s HPV kľúčové, tvrdí odborník

Doc. MUDr. Erik Kúdela PhD. - zástupca prednostu Gynekologicko-pôrodníckej kliniky JLF UK a UNM - odborník vo výskume HP, cervikálnych prekanceróz a rakoviny krčka maternice, hovorí o rizikách a prevencii v súvislosti s vírusom HPV vo video kampani „Povedz NIE RAKOVINE krčka maternice“.

Rakovina krčka maternice je onkologické ochorenie, ktoré sa spája s vírusovou infekciou. Ide o vírus HPV– ľudský papilomavírus – prenášaný pohlavným stykom, s ktorým sa za život stretne viac ako 80 percent populácie.

Dátum: 11 May 2021
Čítať viac
Ďakujeme za podporu Pacientskej poradne v Nitre

Aj Nitra má svoju Pacientsku poradňu, v ktorej onkologickí pacienti a ich blízki nájdu pomoc vo svojej ťažkej životnej situácii. Každú stredu nás nájdete v čase 9:00 – 12:00 hod v poradenskej miestnosti na 2.poschodí oproti výťahom. Pre naše poradkyne a poradcu je úžasný pocit, že vďaka svojim osobným skúsenostiam s rakovinou dokážu pomáhať iným. Pre nás je ešte úžasnejší pocit, že si všímate naše aktivity a pýtate sa, ako môžete pomôcť nám? Tento týždeň nám pomohli naši partneri TEFAL, KRUPS a Rowenta, ktorí našu Pacientsku poradňu zmenili na oveľa útulnejšie miesto - ďakujeme za kávovar, varnú kanvicu a mimoriadne užitočnú čističku vzduchu Rowenta.

Dátum: 07 May 2021
Čítať viac
TETA drogérie hovorí #nieHPV

Rakovina krčka maternice ročne pripraví o život viac ako 200 žien. Aby sme zachránili čo najviac životov, potrebujeme mať informácie o vzniku a šírení tohto typu rakoviny.

Ďakujeme firmám TETA drogérie a Procter & Gamble, ktoré vyjadrili podporu našej vzdelávacej kampani. Svoju podporu môžete vyjadriť aj vy!

V každej predajni TETA drogérie môžete podporiť zbierku pre našu kampaň o HPV a rakovine krčka maternice. Až do 16.6.2021 sa z každého predaného balíčka dámskych hygienických potrieb značiek Always, Tampax, Discreet a Naturella k nám dostane 1 cent. Každý vyzbieraný cent bude použitý na šírenie život zachraňujúcich informácií.

Dátum: 26 Apr 2021
Čítať viac
Výzva vládam krajín na lepšiu starostlivosť o onkologických pacientov

Svetový deň zdravia – 7. apríl 2021 virtuálne spojil v Bruseli vyše 290 onkologických organizácií sveta, s ktorými sme v tento deň podpísali medzinárodný dokument – SPOLOČNÝ LIST o COVID-19 a RAKOVINE.

V mene onkologických pacientov dlhodobo ohrozených deficitom zdravotnej starostlivosti, na čele s významnými organizáciami ako Európska koalícia pacientov s rakovinou (ECPC), Únia pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (UICC) a ďalšími, oboznamujeme verejnosť s výzvou vládam krajín, aby sa zaoberali zverejnenými zisteniami a odporučeniami.

Výzvu iniciovali samotné pacientske organizácie – členovia Európskej koalície pacientov s rakovinou (ECPC), zástupcovia Únie pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (UICC), Európskej onkologickej platformy Európskej federácie farmaceutického priemyslu (EFPIA) a Európskej organizácie pre rakovinu (ECO). Členom ECPC a signatárom listu za Slovensko je aj onkologická pacientska aliancia NIE RAKOVINE a združenie pacientov EUROPACOLON SLOVENSKO.

Dátum: 11 Apr 2021
Čítať viac
Opäť otvárame Pacientske poradne v Bratislave a Nitre

Pre onkologické pacientky a pacientov prinášame dobrú správu: Opätovne otvárame Pacientske poradne v Bratislave a v Nitre!

Onkologický pacient je u nás vždy na prvom mieste. Vieme, o čom hovoríme a prečo to robíme, pretože sme si to prežili. Pacient pacientovi rozumie. Preto prostredníctvom Pacientskych poradní podávame pomocnú ruku všetkým, ktorí to potrebujú. Toto obdobie je veľmi náročné, najmä pre onkologických pacientov. Z vlastných skúseností vieme, čo znamená počuť "máte rakovinu" a ako sa s ňou žije. Je veľmi dôležité, aby ľudia s rakovinou cítili, že nie sú opustení, že im má kto pomôcť, poradiť, vypočuť ich. Zažili sme to na vlastnej koži, preto dokážeme pomáhať so srdcom na dlani.

Dátum: 11 Apr 2021
Čítať viac
Svetový deň zdravia

Dnešný deň – 7. apríl – je Svetový deň zdravia, ktorý bol vyhlásený v roku 1950 Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO = World Healthy Organization), a ktorým si pripomíname vznik WHO v roku 1948.

V roku 1945 účastníci Konferencie OSN jednohlasne schválili návrh Brazílie a Číny, aby sa vytvorila nezávislá medzinárodná zdravotnícka organizácia v rámci OSN. Už o rok neskôr v roku 1946 v New Yorku podpísalo 61 štátov z celého sveta Ústavu Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorej cieľom sa stalo zabezpečovanie čo najlepšieho zdravia pre ľudí na celom svete, pričom doménou jej pôsobenia je oblasť verejného zdravotníctva.

Dátum: 07 Apr 2021
Čítať viac

Ako organizácia zastupujúca onkologických pacientov pridávame sa k plnému zneniu listu ministrovi zdravotníctva od Asociácie pre ochranu práv pacientov:

Oceňujeme, že ministerstvo zdravotníctva plánuje vytvorenie nových ambulancií, chce podporovať ich otváranie v najkritickejších regiónoch a nastaviť novú sieť všeobecných lekárov. Slovenská realita je, žiaľ, taká, že nám chýba 3 500 lekárov a približne 2 000 ďalších lekárov je v dôchodkovom veku. Zároveň chýba aj 10 000 sestier. Z toho sa dá ľahko usúdiť, že počas pandémie nevzniknú nové ambulancie, ale ide o víziu na najbližšie roky. V kritickom pandemickom období je potrebné odbremeniť nemocnice, dostať zdravotnú starostlivosť do ambulancií a čo najbližšie k pacientom do ich domáceho prostredia s cieľom predísť komplikáciám a úmrtiam.

Dátum: 10 Mar 2021
Čítať viac
Patríme do medzinárodných štruktúr

Na medzinárodnej úrovni hovoríme otvorene o situácii v onkológii na Slovensku, hľadáme spoločné riešenia pre zlepšenie životov onkologických pacientov, vymieňame si skúsenosti s ostatnými pacientskymi organizáciami.

Dnešný IEEPO (𝗜𝗻𝘁𝗲𝗿𝗻𝗮𝘁𝗶𝗼𝗻𝗮𝗹 𝗘𝘅𝗽𝗲𝗿𝗶𝗲𝗻𝗰𝗲 𝗘𝘅𝗰𝗵𝗮𝗻𝗴𝗲 𝗳𝗼𝗿 𝗣𝗮𝘁𝗶𝗲𝗻𝘁 𝗢𝗿𝗴𝗮𝗻𝗶𝘀𝗮𝘁𝗶𝗼𝗻) bude pokračovať aj zajtra.

Výmena skúseností a informácií na medzinárodnej úrovni nám pomáha zlepšovať situáciu v onkológii u nás.

Dátum: 22 Mar 2021
Čítať viac

Vážené dámy, vážení páni,

dovoľte nám pozvať vás na online konferenciu spoločnosti IQVIA pre východoeurópske programy podpory pacientov, ktorú realizuje česká kancelária spoločnosti IQVIA v utorok 16. marca 2021 od 14:00 do 16:00 SEČ.

Konferencia je zameraná na trendy a najlepšie postupy v programoch podpory pacientov a skúsenosti pacientov v našom regióne, o ktorých sa bude diskutovať z pohľadu organizácií pacientov východnej Európy v panelovej diskusii.

Pacientov zo Slovenska a Českej republiky bude zastupovať naša pacientska organizácia „NIE RAKOVINE“.

Pre potvrdenie účasti na webinári sa zaregistrujte na tomto linku:
https://event.on24.com/wcc/r/3019948/0426F8ED97C7ECB791039E3C5426CFAF

Konferenciu môžete po zaregistrovaní sa sledovať online. Link dostanete obratom po registrácii.

Ďakujeme Vám za podporu našich aktivít na zlepšovanie podmienok onkologických pacientov, a znižovanie úmrtnosti v našej krajine na onkologické ochorenia.

S úctou
Jana Pifflová Španková
Prezident

Dátum: 15 Mar 2021
Čítať viac
European Colorectal Carcinoma Awareness Month ECCAM 2021 - March 2021

Hovorte s nami - my sme pri tom

STODVADSAŤ ľudí s rakovinou hrubého čreva a konečníka pribudne každý týždeň v na Slovensku. Polovica z tohto množstva v jednom roku aj zomrie. Každoročný tragický prírastok pacientov s karcinómom hrubého čreva a konečníka spolu u nás predstavuje až 5000 ĽUDÍ ročne A nemuselo by to tak byť! Preto aj v roku 2021 v prinášame EUROPEAN COLORECTAL CARCINOMA AWARENESS MONTH - ECCAM 20221, a v rámci Digestive Cancers Europe spoločenstva organizácií pacientov spolu s ďalšími vyše 40 krajinami vyzývame: „Hovorte s nami - my sme pri tom“.

Dátum: 15 Mar 2021
Čítať viac
RAKOVINA sa Covidu nezľakla

Prichádza jediný čas v roku, kedy môžeme rozhodovať o tom, koho podporíme a aký zmysel dáme svojim dvom percentám. A keď spojíme veľa malých čísel dokopy, vznikne jedna veľká úžasná vec, ktorá nesmierne pomáha mamám, otcom, rodinám, každému, komu do života vstúpila rakovina. Každé euro sa ráta.

Na pozadí pandémie, ktorá ochromila svet, totiž beží ďalšia: omnoho „tichšia“ a nenápadnejšia, ale o to zničujúcejšia. Stav výskytu a dopadov rakoviny na ľudí je na Slovensku alarmujúci, pričom korona ho ešte zhoršila. „Keď sme chceli televízne spoty pred správami s pozvánkou na prevenciu – nedalo sa. O Covide sa vysielajú spoty dokola. Pán boh zaplať… ale, koľko životov sme tak už mohli zachrániť pred rakovinou a nedalo sa,“ zamýšľa sa Jana Pifflová-Španková, prezidentka Aliancie NIE RAKOVINE. Je to nezisková organizácia, ktorej aktivity sú závislé na grantoch, dotáciách, individuálnych daroch a hlavne 2 % z našich daní. „Koľko sme ich mohli ochrániť povinným skríningom, systematickým vpúšťaním moderných liekov, technológií, modernizovaním pracovísk…. Teraz sa môžeme legitímne pýtať, či boj s rakovinou budeme brať rovnako vážne, ako boj s koronavírusom?“

Dátum: 11 Mar 2021
Čítať viac
4. marec - Deň povedomia o HPV

Zažijeme budúcnosť bez rakoviny krčka maternice? Až 194 štátov sveta prijalo spoločný plán, ako toto ochorenie zastaviť.

Na Slovensku každoročne ochorie na rakovinu krčka maternice 600 žien a 230 žien na toto ochorenie umiera.1 Nemuselo by to tak byť, karcinóm krčka maternice je totiž rakovinové ochorenie, ktoré je dokázateľne spôsobené vírusovou infekciou HPV a žiadna žena by naň nemusela zomrieť. Aj preto sa Slovensko pripojilo k inciatíve Svetovej zdravotníckej organizácie na úplné odstránenie tohto ochorenia.

Dátum: 04 Mar 2021
Čítať viac

Pacientska organizácia bije na poplach: Jediná u nás štandardne hradená imunoterapia je ohrozená. Čaká sa už 4 mesiace na rozhodnutie úradov.

Svetový deň boja proti rakovine sme prešli takmer bez povšimnutia, kvôli pandémii COVID-19 idú všetky ostatné diagnózy do úzadia. Odhaľovanie včasných štádií onkologických ochorení stojí, no už vyše roka úrady neriešia ani dostupnosť liekov pre pokročilé štádiá karcinómov, ktorá je na Slovensku veľmi nízka. Pacienti sú nútení robiť verejné zbierky na lieky, ktoré zaberajú a sú bežne predpisované v okolitých krajinách.

Dátum: 08 Feb 2021
Čítať viac
VYDALI SME JEDINEČNÚ PUBLIKÁCIU PRE ONKOPACIENTOV

Publikácia ŽIVOTOSPRÁVA PRI LIEČBE NÁDOROV TRÁVIACEJ SÚSTAVY je sprievodca, poradca, „vysvetľovač“, inšpirátor, trošku aj kuchárska kniha. Je jedinou svojho druhu na Slovensku.

Odpovedá na najčastejšie otázky onkologických pacientov a ich príbuzných:

• Čo sa deje v tele človeka, keď sa v ňom objaví rakovina? • Čo môžu alebo majú jesť onkologickí pacienti? • Ako sa majú stravovať v rôznych fázach ochorenia a liečby? ..

Dátum: 05 Feb 2021
Čítať viac
Svetový deň boja proti rakovine

World Cancer Day čiže Svetový deň boja proti rakovine je každoročne 4. februára. Medzinárodná únia boja proti rakovine (UICC) vyhlásila tento deň v roku 2000 na Medzinárodnom summite boja proti rakovine v novom miléniu, ktorý sa vtedy konal v Paríži. Dnes je to už 21.ročník, kedy odborníci, laici, pacienti a aj pacientske organizácie po celom svete upozorňujú na potrebu zvyšovania povedomia o tomto ochorení, ako aj na nevyhnutnosť edukácie a dostupnosť prevencie.

Dátum: 04 Feb 2021
Čítať viac
STANOVISKO SLOVENSKEJ AKADÉMIE VIED K VAKCINÁCII PROTI COVID-19

Stanovisko sa opiera o vedecké fakty a medicínske dôkazy pochádzajúce z hodnoverných a verejne dostupných zdrojov. Vypracovali ho vedúci vedeckí pracovníci Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV a reprezentuje oficiálny názor SAV s podporným vyjadrením členov Predsedníctva SAV.

Vakcináciu považujeme za najúčinnejší a najmenej rizikový spôsob prevencie infekčných ochorení.

Dátum: 15 Jan 2021
Čítať viac
Onkoasistenti podajú liečbu pacientom s NET doma

V súčasnej "covidovej dobe" je ideálne ak pacient nemusí cestovať do zdravotníckeho zariadenia.

Pacientska organizácia Nie rakovine vyškolila desať onkoasistentov, ktorí sú schopní asistovať pacientom s neuroendokrinným tumorom (NET) pri ich liečbe v domácom prostredí vo všetkých krajoch Slovenska.

Cieľom je poskytovať pacientom asistenciu, pomáhať im pri aplikácii domácej subkutánnej injekčnej liečby, učiť ich samoaplikácii a v rámci podpory v budovaní kvality života s NET, uľaviť namáhanej psychike. Domáci onkoasistenti zároveň pacientom ušetria čas, energiu a peniaze, významne odbremenia rodinných príslušníkov a najmä - svojou prácou znížia riziko nákazy v nemocniciach.

Dátum: 12 Jan 2021
Čítať viac

Archív článkov