Pripravili sme prehľadný manuál a mobilnú aplikáciu pre pacientov s rakovinou pankreasu

Mesiac november je mesiacom povedomia o rakovine pankreasu. Po celý tento čas sme intenzívne komunikovali s pacientmi, ktorí majú toto ochorenie, aj s ich blízkymi. „Dlhodobo vnímame potreby pacientov. Zisťujeme, aké informácie im chýbajú, čo sa chcú dozvedieť a čo najviac potrebujú pri ich diagnóze. Spolupracujeme s odborníkmi - s lekármi, psychológmi, výživovými poradcami i s našimi pacientskymi dobrovoľníkmi. Výsledkom je viacero foriem pomoci pacientom, ktoré dlhodobo fungujú. Tými najnovšími, ktoré chceme predstaviť, sú pacientsky manuál ŽIVOT S RAKOVINOU PANKREASU a mobilná aplikácia HOME-PACIENTSKY PORADCA, ktorú si pacienti môžu stiahnuť priamo do svojho telefónu,“ hovorí prezidentka NIE RAKOVINE Jana Pifflová Španková.

Dátum: 29 Nov 2022
Čítať viac
Otvoríme už piatu Pacientsku poradňu na Slovensku

Útočisko pre onkologických pacientov a ich príbuzných otvoríme na oddelení klinickej onkológie Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove už 30. novembra.

Po Národnom onkologickom ústave v Bratislave, Východoslovenskom onkologickom ústave v Košiciach, Fakultnej nemocnici v Nitre a Fakultnej nemocnici v Trnave ide už o piatu poradňou svojho druhu.

Na krátkom novinárskom brífingu vám budú k dispozícii:

  • • dobrovoľníci – bývalí onkologickí pacienti z Prešova a okolia
  • • Patrik Herman, Jana Pifflová-Španková a Bibiana Ondrejková – zakladatelia OZ
  • • vedenie FNsP Prešov a onkologického oddelenia FNsP Prešov
Dátum: 28 Nov 2022
Čítať viac
Poďme spolu na kávu!

Mnohé priateľské stretnutia sa odohrávajú pri šálke kávy. Mnohé zoznámenia aj dôležité oznámenia. Vôňa kávy prináša oddych, relax, potešenie pre všetky zmysly. Pozvanie na kávu je vnímané ako priateľské, ústretové gesto.

Prečo hovoríme práve teraz o pozvaní na kávu? Pretože posledný novembrový utorok je sviatočný deň - #GivingTuesday je deň štedrosti, dávania a dobrovoľníctva v celom svete. Je to deň, kedy sa oslavujú dobré skutky a šíri sa dobro. V tento deň sa jedinečným spôsobom spájajú rôzne skupiny ľudí - neziskové organizácie, občianske združenia, firmy, rodiny, jednotlivci. #GivingTuesday je 29. novembra 2022.

Dátum: 27 Nov 2022
Čítať viac
Nadýchnime sa zhlboka a POVEDZME NIE RAKOVINE PĽÚC

Je to náš najčastejší onkologický zabijak. Slovensko je v súčasnosti v rakovine pľúc najhoršie v Európe. Je to o to šokujúcejšie, že celosvetovo sa mení pohľad na karcinóm pľúc, ktorý je možné v niektorých prípadoch dokonca vyliečiť. U nás však zomiera skoro až 3000 ľudí ročne, pretože ide o najzanedbanejší segment z pohľadu dostupnosti liečby.

Muž, žena, fajčiar, nefajčiar, rakovina pľúc berie všetko. Ostáva tak závažným a najťažšie liečiteľným typom rakoviny a Slovensko bojuje s jej vysokým výskytom zatiaľ neúspešne.

Dátum: 05 Nov 2022
Čítať viac
Slovenský pacient nemôže byť obeťou krízy v zdravotníctve! Predložili sme návrhy, ako eliminovať pretrvávajúce problémy v onkológii Zástupcovia onkologických pacientov, vrátane aliancie NIE RAKOVINE, dlhodobo volajú po zlepšení stavu onkológie na Slovensku a predkladajú autoritám zoznam konkrétnych požiadaviek a návrhov, ktoré by výrazne zlepšili liečbu a život onkologických pacientov. Stav v slovenskom zdravotníctve je po výpovediach lekárov a problémoch so štátnym rozpočtom nebezpečne blízko ku kolapsu, a preto žiadame príslušné ministerstvá a orgány, aby zdravie občanov postavili na prvé miesto!
Dátum: 18 Oct 2022
Čítať viac
PINK OKTÓBER NA MINISTERSTVE ZDRAVOTNÍCTVA: PREDSTAVILI SME NOVÚ KAMPAŇ O PREVENCII A SKRÍNINGOCH

Október je medzinárodným mesiacom povedomia o rakovine prsníka s označením PINK OKTÓBER (vyhlásený medzinárodnou organizáciou EUROPA DONNA) a 15. október je vyhlásený za Deň zdravia prsníkov.

Stále je, žiaľ, ešte mnoho žien na Slovensku diagnostikovaných už s pokročilou rakovinou prsníka a v priemere 300 žien ročne u nás zomiera zbytočne len preto, že neabsolvovali preventívnu prehliadku a skríningové mamografické vyšetrenie prsníkov, ktoré by odhalilo ochorenie včas.

Dátum: 11 Oct 2022
Čítať viac
Žite aktívne a ružovo: Povedzte spolu s nami NIE RAKOVINE prsníka! Pri príležitosti PINK OKTÓBRA, mesiaca povedomia o rakovine prsníka, uvádzame spoty s motivačnými posolstvami mladých aktívnych žien, ktoré sa spolu s nami postavili na stranu zodpovednosti a poctivej prevencie. Z lásky k sebe, k svojim blízkym, z lásky k životu.

Rakovina prsníka je jedným z najčastejších onkologických ochorení u žien, žiaľ, so stúpajúcou tendenciou aj v prípade mladších ročníkov. Gynekológ MUDr. Mikuláš Redecha PhD. upozorňuje, že rovnako ako pri iných typoch onkologických ochorení, aj tu rozhoduje čas. „Včasnou diagnostikou karcinómu prsníka vieme zabezpečiť aj jeho úplné vyliečenie, preto je veľmi dôležité, aby ženy chodili na gynekologické prehliadky a absolvovali preventívne a skríningové mamografické vyšetrenie.“

Dátum: 22 Sep 2022
Čítať viac
Nikdy nie je neskoro, chrániť sa pred HPV a rakovinou krčka maternice

Mať vakcínu proti akejkoľvek rakovine bolo ešte pred pár rokmi sci-fi. Dnes ju máme a preto je tragické, že v tomto storočí, pri takomto pokroku, nám ženy stále zomierajú na rakovinu krčka maternice, upozorňuje aliancia NIE RAKOVINE. Spolu s preventívnymi gynekologickými kontrolami a modernou HPV diagnostikou tak máme tri mocné zbrane, vďaka ktorým by sme toto ochorenie mohli definitívne vygumovať zo štatistík a našich životov.

Každý deň ochorejú dve ženy, pričom každý tretí prípad sa odhalí príliš neskoro. To je sumár ochorenia, ktoré trápi Slovensko a pritom vo vyspelom svete je na ústupe. “Jediná onkologická diagnóza, ktorej sa dá predísť očkovaním a gynekologickými preventívnymi kontrolami je práve rakovina krčka maternice. Až 99 percent všetkých prípadov totiž spôsobuje HPV vírus. Opýtajte sa svojho lekára na modernú HPV diagnostiku,” hovorí gynekológ Doc. MUDr. Mikuláš Redecha PhD.

Dátum: 16 Sep 2022
Čítať viac
Pandémii rakoviny musíme zabrániť!

Aliancia NIE RAKOVINE je súčasťou informačnej kampane European Cancer Organisation s názvom „Time To Act“ (Čas konať), ktorej cieľom je upriamiť pozornosť európskych vlád a verejnosti na starostlivosť o onkologických pacientov počas stále prítomnej pandémie COVID-19.

Skríningové programy (metódy vyhľadávania včasných foriem rakoviny, ktoré doslova zachraňujú životy) sa počas pandémie spomalili alebo úplne zastavili v mnohých krajinách.
Dôsledky musíme urýchlene riešiť, nemôžeme ich ignorovať!

Dátum: 25 Jul 2022
Čítať viac

Bratislavský samosprávny kraj sa rozhodol prispieť k prevencii onkologických ochorení.

DEŇ OČKOVANIA PROTI HPV VÍRUSU organizovaný BSK prebehne v piatok 17. júna. Očkovanie sa uskutoční v zdravotnom stredisku na Rovniankovej 1 v Bratislave-Petržalke v od 12:00 do 17:45. Určené je osobám, ktoré sa chcú chrániť pred infekciou HPV a nedarí sa im naplánovať očkovanie u svojho lekára.

Dátum: 16 Jun 2022
Čítať viac
Stredoškoláci absolvujú výučbu o prevencii onkologických ochorení

Vzdelávací projekt o prevencii pred rakovinou na školách sa stal realitou. Pacientska organizácia NIE RAKOVINE je jeho aktívnou súčasťou.

Pilotný projekt odštartoval pod záštitou Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti (SSPPS SLS) na jednom z bratislavských gymnázií. „Chceme otvoriť priestor na interaktívne vzdelávanie o prevencii onkologických ochorení už s mladými ľuďmi. Chceli by sme ich motivovať viac otvorene rozprávať o svojich problémoch. Ale aj dozvedieť sa nové dôležité informácie, ktoré môžu im a ich blízkym zachrániť život,“ hovorí MUDr. Elena Prokopová, prezidentka SSPPS SLS.

Dátum: 14 Jun 2022
Čítať viac
Deň ženského zdravia Pozývame vás na prvý ročník nového ambiciózneho projektu Deň ženského zdravia, ktorý sa uskutoční v nedeľu 5. júna 2022 v bratislavskej Starej tržnici. Organizátorom podujatia je Asociácia na ochranu práv pacientov a prináša zaujímavé diskusie s odborníkmi aj pacientkami, interaktívne sprievodné aktivity a workshopy pre ženy každého veku a má za cieľ zvyšovať povedomie o ženských chorobách a potrebách včasnej prevencie. V uvoľnenej atmosfére, zároveň, vytvorí priestor pre vedomú komunitu žien, ktoré sa zaujímajú o svoje telo a dušu, zdieľajú skúsenosti a neboja sa hovoriť ani o citlivých témach. Aliancia NIE RAKOVINE je aktívnym hosťom podujatia.
Dátum: 31 May 2022
Čítať viac
Spojili sme sa s českými a slovenskými gynekológmi, aby sme porazili rakovinu Pacientska aliancia NIE RAKOVINE vystúpila na tlačovej konferencii pri príležitosti otvorenia VIII. Spoločného kongresu Slovenskej a Českej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti v bratislavskej INCHEBE EXPO. Ide o najväčšie odborné podujatie spriatelených odborných spoločností, na ktorom sa pravidelne zúčastňuje viac ako 1 200 domácich, českých i zahraničných účastníkov - pretože odbornosť, nové medicínske skúsenosti a kvalitná gynekologická starostlivosť nesmú poznať hranice.
Dátum: 27 May 2022
Čítať viac

Edukačný team pacientskej organizácie NIE RAKOVINE s názornou edukáciou o onkologickej prevencii a skríningoch mieri do viacerých slovenských miest v rámci preventívneho projektu NIE RAKOVINE TOUR 2022. Návštevníci sa môžu stretnúť s maketou obrovského čreva, s maketou ženskej hrude - simulátorom nácviku pravidelného samovyšetrovania prsníkov a tiež s fotostenou krásnej obrovskej motýlice - symbolom prevencie HPV vírusu. Novinkou bude aj nadrozmerná maketa pľúc.

Na cestách Slovenskom budeme tiež zdôrazňovať informácie o bezplatnom očkovaní proti HPV pre tínedžerov a o skríningu karcinómu krčka maternice, ktorého by sa mala zúčastňovať každá žena od 23 rokov.

Dátum: 20 May 2022
Čítať viac
Zastupovali sme požiadavky pacientov na 1.ročníku konferencie ITAPA Health & Care 2022

Súčasný zdravotný systém nie je udržateľný, konštatoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský na konferencii ITAPA Health and Care. Zásadným problémom slovenského zdravotníctva je tiež fakt, že mu dlhé roky chýba dlhodobá stratégia. V úvodnej diskusii prvého ročníka ITAPA Health and Care to povedal štátny tajomník rezortu zdravotníctva Róbert Babeľa.

Absencia dlhodobej stratégie zdravotníckeho systému je podľa R.Babeľu nosný problém. „Nevieme, kam kráčame, nemáme jasnú víziu, chýba stabilita, transparentnosť a predvídateľnosť prostredia,“ vysvetlil účastníkom konferencie s tým, že nový minister vždy príde s novou stratégiou, a to nie je dobré - začať treba predovšetkým od seba.

Dátum: 04 May 2022
Čítať viac
Úhrada HPV očkovania bol len začiatok: Spojili sme sa, aby sme podporili zlepšovanie prevencie rakoviny

Aliancia NIE RAKOVINE bola súčasťou diskusie za okrúhlym stolom na tému: Ako poraziť rakovinu spôsobenú HPV vírusom? Výsledkom je Dohoda o Pláne boja proti rakovine spôsobenej HPV na Slovensku. (Celé znenie v článku.)

V poslednom období sa nám spoločne so zástupcami zdravotníckeho sektora, pacientskych organizácií a odborných spoločností podarilo zrealizovať viacero aktivít a dôležitých cieľov v oblasti prevencie rakoviny spôsobenej vírusom HPV. Sme radi, že sme na odborno-politickej platforme za okrúhlym stolom mohli plynulo nadviazať na už zrealizované dôležité kroky, a to predstavením pilotného programu pre školy v oblasti prevencie HPV, rozhovormi o aktuálnych novinkách či diskusiami o zlepšení dostupnosti očkovania proti HPV.

Dátum: 25 Apr 2022
Čítať viac
Všeobecná zdravotná poisťovňa predstavila edukačno-preventívny projekt POHYB JE ZDRAVÝ

Posledné dva roky sa na životnom štýle mnohých Slovákov nepodpísali práve priaznivo. Pandémia výrazne zredukovala správne pohybové návyky, čo sa prejavilo nárastom rizikových faktorov viacerých chronických ochorení.

Prieskum VšZP deklaruje, že až tretina oslovených trpí nadváhou a celkovo 41 % ľudí priznáva, že počas uplynulých dvoch rokov pribrali. Rodičia v prieskume uvádzajú, že pandémia má za následok prírastok na váhe najmä u detí vo veku 9 až 11 rokov.

Dôvodom môže byť aj fakt, že viac ako dve tretiny detí vo všetkých vekových kategóriách mali zatvorené krúžky a pandémia tak prehĺbila pasívne trávenie voľného času. Alarmujúce je, že až 21% detí vo veku 6 až 18 rokov sa nevenuje žiadnej športovej aktivite. Krúžky a mimoškolské aktivity za uplynulé dva roky trvalo opustili najmä mladí vo veku od 15 do 18 rokov. Pasívne trávenie voľného času je však príznačné aj pre dospelú populáciu. Približne tretina Slovákov športuje len zriedkavo alebo nikdy.

Dátum: 22 Apr 2022
Čítať viac
18.apríl je Európsky deň práv pacientov

Zdravie je jednou z najdôležitejších ľudských hodnôt - týmito slovami začína Preambula Charty práv pacientov v Slovenskej republike.

Presne pred 20 rokmi bol prvýkrát vyhlásený Európsky deň práv pacientov. S touto iniciatívou prišla európska sieť pacientskych organizácií a cieľom bolo poukázať na práva a povinnosti pacientov. S podporou Európskeho parlamentu a Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru ho v roku 2002 vyhlásili s tým, že sa bude pripomínať 18. apríla. S etablovaním tohto dňa bola zároveň Európankam a Európanom predstavená aj Európska charta práv pacientov.

Dátum: 18 Apr 2022
Čítať viac
Pacientske organizácie a organizácie pôsobiace v zdravotníctve adresujú výzvu vláde a kompetentným ministerstvám na urgentné a spravodlivé dofinancovanie zdravotníctva. Obávajú sa, že v dôsledku odloženej zdravotnej starostlivosti pre pandémiu a s príchodom ľudí z vojnou zasiahnutej Ukrajiny sa počet pacientov, ktorí budú v najbližšom období potrebovať zdravotnú starostlivosť na Slovensku, významne navýši.
Dátum: 29 Mar 2022
Čítať viac
Dokedy má onkologický pacient na Slovensku čakať na život zachraňujúce lieky?!

Spojili sme sa - pacientske organizácie - a rozbehli intenzívne rokovania s poslaneckými klubmi o urýchlenom prijatí novely Zákona 363 z r. 2011, ktorá má vyriešiť nedostupnosť moderných liekov na Slovensku (meškajúcich už viac ako 10 rokov) a o dofinancovaní zdravotníctva pre vyriešenie vážnej situácie pacientov na Slovensku.

Vláda sľúbila zlepšiť dostupnosť k moderným inovatívnym liekom, ich sľuby však stále nie sú naplnené. O novele zákona 363/2011 Z.z. sa pritom rokuje už viac ako rok, v rámci ktorého spoločne s pacientami aktívne prispievame k jej príprave pripomienkami a návrhmi vo viere, že bude čo najskôr prijatá a implementovaná do praxe.

Dátum: 28 Mar 2022
Čítať viac
4. MAREC JE  SVETOVÝ DEŇ BOJA PROTI RAKOVINE KRČKA MATERNICE - Tlačová správa Rakovinu krčka maternice dokážeme poraziť! Slovensko o krok bližšie k vyspelým krajinám, kde zatočili s rakovinou krčka maternice. Každý deň u nás ochorejú na rakovinu krčka maternice dve ženy, pričom každý tretí prípad sa odhalí príliš neskoro. „Je obrovským úspechom zásadná zmena v prevencii, ktorá začne platiť od mája a priradí Slovensko k ostatným vyspelým krajinám: 12 ročné dievčatá a chlapci budú mať najmodernejšiu vakcínu proti HPV zadarmo“ hovorí MUDr. Radmila Sládičeková PhD., MPH - gynekologička, ktorá podala prvú vakcínu proti rakovine krčka maternice na Slovensku.
Dátum: 04 Mar 2022
Tlačová správa
Odštartovali sme európsky MESIAC povedomia o kolorektálnom karcinóme: Pozrite si video, ktoré zachraňuje životy Pravdepodobne každý z nás pozná niekoho, komu bola diagnostikovaná rakovina hrubého čreva a konečníka. Tieto dva druhy rakoviny sú druhou a treťou najčastejšou onkologickou diagnózou v Európe u žien i mužov. Na Slovensku ho každý rok diagnostikujú 4800 ľuďom1 a tvorí viac ako 12 percent všetkých úmrtí na onkologické ochorenia v Európe.2 Tomu by sa však dalo zabrániť prevenciou a skorou diagnostikou. Včasné štádia tohto ochorenia sa až v 90 percentách dajú riešiť bez akejkoľvek ďalšej liečby.3
Dátum: 01 Mar 2022
Čítať viac
Michaela Čobejová povzbudzuje matky k očkovaniu detí proti HPV „Chcem povzbudiť všetky mamičky, ktoré majú deti v rovnakom veku ako ja, aby neváhali a dali ich zaočkovať proti HPV. Je to bezpečné a v rámci tohto veku aj zadarmo.“ Aj staršia dcéra obľúbenej herečky Mišky Čobejovej je zaočkovaná. Vie, že očkovanie ochráni deti do budúcnosti pred rakovinou a chce, aby túto možnosť mali všetky mamičky.
Dátum: 27 Feb 2022
Čítať viac
Zodpovednosť zachraňuje životy: Ženy, chodievajte pravidelne ku gynekológovi, vyzýva odborník V dospelom veku je najdôležitejším pilierom prevencie bezbolestný cytologický ster krčka maternice u gynekológa. Pravidelnosť tohto vyšetrenia môže zabrániť až deviatim z desiatich prípadov tohto ochorenia! Bohužiaľ, pravidelne ho absolvuje len niečo vyše 20 % žien. Do ambulancií prichádzajú aj po viacerých rokoch, často už s prejavmi rozvinutého ochorenia. „Preto vyzývam všetky ženy, chodievajte pravidelne ku gynekológovi, neignorujte skríning krčka maternice,“ upozorňuje MUDr. Španka.
Dátum: 27 Feb 2022
Čítať viac
Gynekológ Jozef Španka zaočkoval svoju dcéru proti HPV priamo pred kamerami Očkuje sa celý vyspelý svet „Nič v dejinách ľudstva nezachránilo toľko životov ako vakcíny - a vakcína proti HPV vírusu patrí medzi ne,“ potvrdzuje gynekológ a pôrodník MUDr. Jozef Španka. HPV infekciu si totiž spravidla vôbec nevšimnete, ani rozvíjajúcu sa rakovinu. Očkovanie v tínedžerskom veku, pred začatím sexuálneho života, znamená najvyššiu možnú ochranu. Vsadili na ňu mnohé štáty, v ktorých sa rakovina krčka maternice postupne stáva minulosťou. „Očkuje sa celý vyspelý svet, tak prečo by sme mali byť mimo neho?“ potvrdzuje MUDr. Jozef Španka, ktorý priamo pred kamerami NIE RAKOVINE zaočkoval svoju 16-ročnú dcéru Leu.
Dátum: 27 Feb 2022
Čítať viac

Vláda sľúbila zlepšiť dostupnosť k moderným inovatívnym liekom, ich sľuby však stále nie sú naplnené.

O novele zákona 363/2011 Z.z. sa pritom rokuje už viac ako rok, v rámci ktorého spoločne s pacientami aktívne prispievame k jej príprave pripomienkami a návrhmi vo viere, že novela bude čo najskôr prijatá a implementovaná do praxe.

Zmena bola prisľúbená oficiálne oboma poslednými ministrami zdravotníctva a aj predsedom parlamentu, no prax ukázala, že nebola prioritou. Onkologickí pacienti majú pritom rovnaké práva ako covid pacienti, ale nie toľko času! ide o stovky životov, ľudia robia na lieky zbierky, predávajú domy, zadlžujú sa, aby sa udržali pri živote...

Zo včerajšieho programu rokovania vlády novelu zákona, ktorá má vyriešiť nedostupnosť moderných liekov na Slovensku (meškajúcich už viac ako 10 rokov), vyškrtli. Toto rokovanie sa presúva predbežne o ďalší mesiac. Ako dlho má ešte slovenský onkologický pacient čakať na lieky, ktoré mu môžu zachrániť život?

Aliancia NIE RAKOVINE sa spolu s ďalšími pacientskymi organizáciami obrátila na predsedu vlády a predsedu parlamentu s otvoreným listom, v ktorom žiadame, aby prístup k moderným inovatívnym liekom zabezpečili čo najskôr. Táto problematika sa MUSÍ stať prioritou, na odkladanie jej riešenia nie je dôvod a už vôbec nie ČAS!

Veríme, že urgentné potreby tisícov onkologických pacientov, ktorí denne prichádzajú o účinnú a častokrát život zachraňujúcu liečbu, zostanú vypočuté a čo možno najskôr implementované do praxe.

Dátum: 23 Feb 2022
Celé znenie Otvoreného listu
Rakovinu krčka maternice dokážeme poraziť!

Naše dlhoročné úsilie o bezplatné preventívne očkovanie proti HPV prinieslo úspech v podobe preplácania 9-valentnej vakcíny 12 až 13-ročným dievčatám a chlapcom. Toto rozhodnutie Ministerstva zdravotníctva SR považujeme za veľmi dôležitý krok vpred v rámcie prevencie rakoviny krčka maternice, ako aj pridružených typov rakovín, ktoré sú spôsobené vírusom HPV.

Týmto krokom sa pridávame k moderným štátom, v ktorých sa rakovina krčka maternice postupne stáva minulosťou. Očkovanie tínedžerov zachraňuje ich zdravie a životy. Od mája 2022 bude plne hradená nonavalentná vakcína, ktorá obsahuje 9 genotypov HPV vírusu. Zo zdravotného poistenia bude preplácaná pri deťoch vo veku 12 rokov (v 13. roku života, teda od 12 rokov do 12 rokov a 364 dní).

Dátum: 17 Feb 2022
Čítať viac
Podporujeme 4. február, Svetový deň boja proti rakovine 2022

Aj tento rok si 4. februára pripomíname Svetový deň boja proti rakovine, iniciatívu Únie pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (UICC) s cieľom zvýšiť povedomie verejnosti o rakovine a zároveň upozorniť na dôležitosť primárnej či sekundárnej prevencie a zdravého životného štýlu.

„Close the care gap“, alebo "Odstráňme rozdiely v prístupe k starostlivosti o onkologického pacienta“. Tak znie nosná téma tohtoročnej kampane odhaľujúcej významné bariéry súvisiace so socioekonomickými faktormi. Práve tie mnohým pacientom ľuďom bránia v prístupe k život zachraňujúcim preventívnym službám, diagnostike, liečbe a starostlivosti. Situácia je spôsobená predovšetkým kultúrnym kontextom, geografickou polohou, rodovými normami, úrovňou príjmu a vzdelania, diskrimináciou alebo predpokladmi na základe veku, pohlavia, sexuálnej orientácie, etnickej príslušnosti, zdravotného postihnutia a životného štýlu, čo vedie k zásadným odlišnostiam v otázke rizík vzniku a prežitia onkologického ochorenia.

Dátum: 04 Feb 2022
Čítať viac
Novinárka Eva Sládková hovorí o boji s rakovinou pľúc

„Môj dedko i otec zomreli na rakovinu pľúc," začína svoj príbeh známa rozhlasová novinárka Eva Sládková, ktorú postihla rovnaká diagnóza.

Vyrastala vo fajčiarskom prostredí a po vzore rodičov sama neskôr začala fajčiť. "Určite som si tým nepomohla," pripúšťa. V štyridsiatke sa jej náhle začalo zmenšovať a deformovať pravé oko. Diagnóza bola neúprosná - zhubný nádor na pľúcach.

Dátum: 01 Feb 2022
Čítať viac
Január je mesiac povedomia o zdraví krčka maternice

Rakovina krčka maternice je druhým najčastejším nádorovým ochorením u žien na Slovensku. Paradoxné je, že táto diagnóza by vôbec nemusela existovať.

Na rakovinu krčka maternice, ktorej pôvodcom sú vysokorizikové typy ľudského papilomavírusu (HPV), ročne ochorejú a zomrú stovky Sloveniek. Podľa štatistík ECIS ide až o 230 pacientiek ročne, ktoré tejto diagnóze podľahnú.

HPV, ľudský papilomavírus, je veľmi bežný vírus, ktorý sa prenáša kožou alebo pohlavným kontaktom a počas života sa s ním opakovane stretne až 80% populácie. V prípade približne 20% infikovaných však môže nákaza prepuknúť do zdravie ohrozujúceho alebo smrteľného ochorenia.

Dátum: 22 Jan 2022
Čítať viac
Time To Act Slovakia: Nedovoľme, aby nám Covid-19 zabránil v boji proti rakovine!

Aliancia NIE RAKOVINE bude súčasťou konferencie Time To Act Slovakia (organizovanou pracovnou skupinou špeciálnej siete European Cancer Organisation) v piatok, 21. januára od 11:00 hod. Zaregistrovať sa môžete bezplatne kliknutím na odkaz: “Žiadosť o registráciu”.

Na podujatí odznejú príspevky popredných európskych aj vnútroštátnych politických osobností, medzi ktorými nebudú chýbať Vladimír Lengvarský, minister zdravotníctva, Lucia Ďuriš Nicholsonová, poslankyňa Európskeho parlamentu (Obnovme Európu), Monika Beňová, poslankyňa Európskeho parlamentu (S&D) a Ivan Štefanec, poslanec Európskeho parlamentu (EPP).

Dátum: 19 Jan 2022
Čítať viac

Archív článkov