Prevencia

3 piliere prevencie proti HPV a rakovine krčka maternice

1. Očkujme sa!

Rakovina krčka maternice je jediná rakovina, proti ktorej sa dá očkovať. HPV vírus spôsobuje až 99 percent všetkých prípadov a môže spôsobiť aj iné nádory, napríklad rakovinu vagíny, penisu alebo konečníka. Týka sa mužov a žien, preto je potrebné očkovať všetkých. Od minulého roka sú vakcíny plne hradené zo zdravotného poistenia pre 12 - 14 ročné dievčatá aj chlapcov. V tomto veku je totiž z hľadiska imunity najúčinnejšia. Ide o základnú dvojvalentnú vakcínu (proti dvom typom HPV), a najmodernejšiu deväťvalentnú vakcínu (proti deviatim typom). Keby sme zaočkovali všetky 12 - 14 ročné deti, dokázali by sme túto rakovinu u nás zlikvidovať.

2. Nekašlime na preventívne prehliadky!

Vírus si v tele môže žiť nenápadne, celé roky, až kým sa z neho nevyvinie onkologická diagnóza. Preto je dôležité chodiť pravidelne na bezbolestný cytologický ster, ktorý je otázkou pár minút. Môže zabrániť až deviatim z desiatich prípadov tohto ochorenia!

Aj keď sa na krčku už začali diať nejaké zmeny nedobrým smerom, dajú sa riešiť pomerne jednoduchým operačným zákrokom- konizáciou. Bohužiaľ, cytologický ster pravidelne absolvuje len niečo vyše 20 % žien. Do ambulancií prichádzajú neskoro, často už s prejavmi rozvinutého ochorenia.

3. Žiadajme pre seba viac!

Opýtajte sa svojho lekára na modernú HPV diagnostiku,” hovorí gynekológ Doc. MUDr. Mikuláš Redecha PhD. Ide o inovatívne HPV genotypizačné testy, ktoré pracujú na báze DNA a dokážu včas identifikovať vysokorizikové typy HPV. Jana Pifflová Španková, prezidentka NIE RAKOVINE: „HPV DNA test u nás nie je hradený z poistenia, no dokáže vylúčiť možné ochorenie na tri až päť rokov, alebo naopak odhaliť príčinu ochorenia ešte skôr, než sa rozvinie. Túto diagnostiku odporúča WHO, je to metóda, ktorú používajú vo vyspelých okolitých štátoch. Napríklad české ženy vo veku 35 a 45 rokov ju majú zdarma.“

'