Videá o HPV

Viac než len bežecké podujatie: NIE RAKOVINE bude súčasťou NESS VELVET RUN 2024

Ness Velvet Run je akýmsi manifestom ženskej krásy, odhodlania i spolupatričnosti. Podporuje ženy v kondícii, vytrvalosti a podnecuje ich odhodlanie začať vďaka športu fungovať zdravšie a plnohodnotnejšie. A my myšlienky a snahy organizátorov vo veľkom podporujeme!

Je jedným z dvoch ženských behov na Slovensku a zároveň jediným mimo Bratislavy. Ness Velvet Run bol prvýkrát zorganizovaný v Košiciach už v auguste 2011 a odvtedy je otvorený všetkým dámam bez rozdielu veku a výkonnosti.

V sobotu 22. júna v samom srdci historického centra Košíc pobežíme spoločne pre všetky dievčatá a ženy s onkologickým ochorením. Trate dlhé 5 a 10 km povedú pešou zónou, širším centrom mesta i sviežou zeleňou Mestského parku. Všetky účastníčky získajú v cieli medailu a cieľový certifikát založený na meraní výsledkov najmodernejšou čipovou technológiou MyLaps.

Dátum: 09 May 2024
Čítať viac
Dobrou správou je, že existuje očkovanie proti HPV, hovorí gynekologička MUDr. Júlia Hederlingová

HPV je veľmi rozšírený vírus, ktorý sa prenáša najmä pohlavným stykom ale aj kontaktom slizníc a počas svojho života sa s ním opakovane stretneme skoro všetci. V tom je jeho nebezpečenstvo, niekedy samovoľne vymizne, niekedy však jeho vysoko rizikové typy vyústia do vážnych ochorení, akými sú rakovina krčka maternice, alebo konečníka. Dobrou správou je, že existuje očkovanie proti HPV. Najlepšie funguje ešte pred začiatkom pohlavného života, ale chráni pre nákazou aj v dospelom veku. Príďte dať zaočkovať seba, aj svoje dcéry a synov. Deti od 12 do 14 rokov (vrátane) majú toto očkovanie plne hradené zo zdravotného poistenia. Očkovací deň sa uskutoční 15. marca v Bratislave a Malackách a je potrebné sa zaregistrovať na stránke Bratislavského samosprávneho kraja. Ak nie ste z Bratislavského kraja, informujte sa o možnostiach očkovania u pediatra, gynekológa alebo všeobecného lekára.

Dátum: 12 Mar 2024
Čítať viac
S vírusom HPV sa stretne počas života takmer každá žena aj muž

Preto som ako mama dvoch synov nezaváhala a chcem povzbudiť všetkých, aby sa rozhodli správne. HPV vírus je pôvodcom viacerých vážnych ochorení, akým je rakovina konečníka, či rakovina krčka maternice. Je to zároveň jediná rakovina, proti ktorej máme očkovanie. Vakcína najlepšie funguje ešte pred začiatkom pohlavného života, ale chráni pre nákazou aj v dospelom veku. Deti od 12 do 14 rokov vrátane majú toto očkovanie plne hradené zo zdravotného poistenia. Je dôležité očkovať dievčatá, aj chlapcov, tak, ako to robia vo všetkých vyspelých krajinách sveta.

Dátum: 12 Mar 2024
Čítať viac
Jedine HPV očkovaním môžeme predchádzať rakovinám, spôsobených HPV. Kto má vakcínu zadarmo?

Jedine HPV očkovaním môžeme predchádzať rakovinám, spôsobených HPV infekciami – ako sú rakovina krčka maternice alebo aj rakovina konečníka.“ vysvetľuje hlavná odborníčka MZ SR pre primárnu pediatriu MUDr. Elena Prokopová. „Od 1. decembra 2023 je vakcína plne hradená zo zdravotného poistenia pre 12, 13 a už aj 14- ročné deti. To je skvelá správa.

Staršie dievčatá a chlapci do 18 rokov môžu využiť benefit zdravotných poisťovní, ktoré preplácajú spätne časť ceny vakcíny. Jedine HPV očkovaním môžeme predchádzať rakovinám, spôsobených HPV infekciami – ako sú rakovina krčka maternice alebo aj rakovina konečníka.“ vysvetľuje hlavná odborníčka MZ SR pre primárnu pediatriu MUDr. Elena Prokopová.

Dátum: 11 Mar 2024
Čítať viac
Onkokontrola.sk na podporu preventívnych kontrol

Veľká vec sa podarila!
Choďte na onkokontrolu a zistite, či ste OK.

Spustenie spoločnej informačnej kampane Onkokontrola na podporu účasti na onkologických skríningoch, čiže na prevencii, je výsledkom odbornej pracovnej skupiny, v ktorej pôsobí aj naša pacientska organizácia NIE RAKOVINE. Kampaň vznikla pod vedením Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky a Národného onkologického inštitútu v spolupráci zdravotných poisťovní, pacientskych organizácií a mnohých špecialistov.

Dátum: 28 Sep 2023
Čítať viac
MUDr. Júlia Hederlingová PhD. o očkovaní proti HPV: Dôverujte pokroku a odborníkom "Z mojej praxe dobre viem, čo sa môže stať, keď zanedbáme prevenciu." Onkogynekologička MUDr. Júlia Hederlingová hovorí "nie rakovine krčka maternice" a vyzýva všetkých, aby sa pridali a urobili to isté. Nebojte sa. Dajte seba a svoje deti zaočkovať vakcínou proti HPV. Je bezpečná, účinná a overená celým svetom.
Dátum: 12 Mar 2023
Čítať viac
Gynekológ Doc. MUDr. Mikuláš Redecha PhD.: V otázke HPV nie je na čo čakať! Každý deň ochorejú dve ženy, pričom každý tretí prípad sa odhalí príliš neskoro. To je sumár ochorenia, ktoré trápi Slovensko a pritom vo vyspelom svete je na ústupe. “Jediná onkologická diagnóza, ktorej sa dá predísť očkovaním a gynekologickými preventívnymi kontrolami je práve rakovina krčka maternice. Až 99 percent všetkých prípadov totiž spôsobuje HPV vírus. Opýtajte sa svojho lekára na modernú HPV diagnostiku,” vyzýva gynekológ Doc. MUDr. Mikuláš Redecha PhD.
Dátum: 16 Sep 2022
Čítať viac
Herečka Michaela Čobejová hovorí o HPV víruse a možnosti očkovania “Vakcína proti HPV funguje nielen pre naše dcéry ale aj pre nás ostatné,v zrelom veku,” hovorí herečka Michaela Čobejová, ktorá dala minulý rok zaočkovať svoju dcéru. “Táto rakovina má najradšej ženy v produktívnom veku okolo tridsiatky, štyridsiatky. Berie však životy aj mladším aj starším. Žiaľ, úplne zbytočne."
Dátum: 16 Sep 2022
Čítať viac
Pacientka s rakovinou krčka maternice:Neurobte tú istú chybu ako ja, zachránite si život! „Keby sa dal vrátiť čas, viem čo by som urobila: trvala by som na očkovaní proti HPV aj po 40-tke." Hovorí Monika Nováková, ktorá prežíva náročný boj s pokročilou rakovinou krčka maternice. Pritom nevynechala ani jednu gynekologickú prehliadku. „Urobte pre seba všetko a ešte viac! Neriskujte to najvzácnejšie čo máte,“ vyzýva.
Dátum: 16 Sep 2022
Čítať viac
Pediatrička MUDr. Zuzana Podmanická so svojou dcérou Viktóriou, 1. vicemiss Slovensko 2020 v kampani NIE RAKOVINE Aj imunologička a pediatrička MUDr. Zuzana Podmanická so svojou dcérou, Viktóriou Podmanickou, 1. vicemiss Slovensko 2020 a Miss International SR 2022 trvajú na očkovaní. Zuzana prežila ťažké chvíle spojené s diagnózou rakovina krčka maternice na vlastnej koži a preto odporúča očkovanie proti HPV všetkým svojim detským pacientom, dievčatám, aj chlapcom.
Dátum: 16 Sep 2022
Čítať viac
Michaela Čobejová povzbudzuje matky k očkovaniu detí proti HPV „Chcem povzbudiť všetky mamičky, ktoré majú deti v rovnakom veku ako ja, aby neváhali a dali ich zaočkovať proti HPV. Je to bezpečné a v rámci tohto veku aj zadarmo.“ Aj staršia dcéra obľúbenej herečky Mišky Čobejovej je zaočkovaná. Vie, že očkovanie ochráni deti do budúcnosti pred rakovinou a chce, aby túto možnosť mali všetky mamičky.
Dátum: 27 Feb 2022
Čítať viac
Zodpovednosť zachraňuje životy: Ženy, chodievajte pravidelne ku gynekológovi, vyzýva odborník V dospelom veku je najdôležitejším pilierom prevencie bezbolestný cytologický ster krčka maternice u gynekológa. Pravidelnosť tohto vyšetrenia môže zabrániť až deviatim z desiatich prípadov tohto ochorenia! Bohužiaľ, pravidelne ho absolvuje len niečo vyše 20 % žien. Do ambulancií prichádzajú aj po viacerých rokoch, často už s prejavmi rozvinutého ochorenia. „Preto vyzývam všetky ženy, chodievajte pravidelne ku gynekológovi, neignorujte skríning krčka maternice,“ upozorňuje MUDr. Španka.
Dátum: 27 Feb 2022
Čítať viac
Gynekológ Jozef Španka zaočkoval svoju dcéru proti HPV priamo pred kamerami Očkuje sa celý vyspelý svet „Nič v dejinách ľudstva nezachránilo toľko životov ako vakcíny - a vakcína proti HPV vírusu patrí medzi ne,“ potvrdzuje gynekológ a pôrodník MUDr. Jozef Španka. HPV infekciu si totiž spravidla vôbec nevšimnete, ani rozvíjajúcu sa rakovinu. Očkovanie v tínedžerskom veku, pred začatím sexuálneho života, znamená najvyššiu možnú ochranu. Vsadili na ňu mnohé štáty, v ktorých sa rakovina krčka maternice postupne stáva minulosťou. „Očkuje sa celý vyspelý svet, tak prečo by sme mali byť mimo neho?“ potvrdzuje MUDr. Jozef Španka, ktorý priamo pred kamerami NIE RAKOVINE zaočkoval svoju 16-ročnú dcéru Leu.
Dátum: 27 Feb 2022
Čítať viac
Zákerná rakovina krčka maternice: Ako jej predísť?

Žiaľ, väčšinu žien "vyženie" ku gynekológovi nejaký problém. Dôvodom je nedostatok času, ale aj strach z bolesti či obavy z výsledku. Prečo je tak dôležité dbať o svoje intímne zdravie a čo hrozí ženám, ktoré ignorujú preventívne prehliadky u svojho gynekológa? Na tieto otázky, ale aj na otázky o víruse HPV a očkovaní proti rakovine krčka maternice, odpovedá MUDr. Tomáš Szalay PhD.; Doc. MUDr. Erik Kúdela PhD.; prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák PhD., MBA, Dott.Ric., MHA, FAAAAI; MUDr. Elena Prokopová a MUDr. Radmila Sládičeková PhD., MPH.

Dátum: 23 Sep 2021
Čítať viac
MUDr. Tomáš Szalay upozorňuje na dôležitosť očkovania proti rakovine krčka maternice

"Väčšina ochorení, ktorými v súčasnosti ľudia trpia, neprišla ako blesk z jasného neba," hovorí lekár Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) MUDr. Tomáš Szalay PhD. Sú to ochorenia, ktoré sa vyvíjali dlhé roky a vo veľkej miere sme k ich rozvoju prispeli sami - svojím životným štýlom či prístupom k prevencii. Pokrok v eliminácii rakoviny pokračuje, vďaka čomu nie sme bezmocní. Aj BSK svojou aktivitou podporuje skríning karcinómu krčka maternice a očkovanie proti rakovine krčka maternice. Pretože jediným spôsobom, ako v budúcnosti predísť potrebe poskytovania zdravotnej starostlivosti, je účinná prevencia!

Dátum: 23 Sep 2021
Čítať viac
Každé úmrtie na rakovinu krčka maternice je tragédiou, očkovaním sa dá tomuto ochoreniu úplne predísť

Nahlas o rakovine krčka maternice: Každé úmrtie na rakovinu krčka maternice je tragédiou, očkovaním sa dá tomuto ochoreniu úplne predísť, tvrdí odborník

prof. MUDr. Mgr.Miloš Jeseňák PhD., MBA, Dott.Ric., MHA, FAAAAI- pediater imunológ alergiológ, primár Oddelenia klinickej imunológie a alergológie UNM a JLF UK v Martine

Dátum: 21 May 2021
Čítať viac
Zachránila ma pravidelná prehliadka u gynekológa

Nahlas o rakovine krčka maternice: Zachránila ma pravidelná prehliadka u gynekológa,hovorí martinská herečka

Barbora Palčíková je herečka Slovenského komorného divadla v Martine. Vďaka pravidelnej preventívnej prehliadke u gynekológa a cytologickému vyšetreniu jej pred dvomi rokmi zistili HPV infekciu a dyspláziu krčka maternice.

Dátum: 21 May 2021
Čítať viac
Vírus HPV môže spôsobiť viacero typov rakoviny, ochráňme pred ním dospievajúce deti očkovaním

Nahlas o rakovine krčka maternice: Vírus HPV môže spôsobiť viacero typov rakoviny, ochráňme pred ním dospievajúce deti očkovaním,vyzýva odborníčka

MUDr.Elena Prokopová - hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast a členka Konzília odborníkov Pandemickej komisie

Dátum: 18 May 2021
Čítať viac
HPV nie je sexi téma, preto ju riešim na svojom instagrame

Nahlas o rakovine krčka maternice: HPV nie je sexi téma, preto ju riešim na svojom instagrame, hovorí influencerka Becca

Becca- Katarína Balážiová- moderátorka a vlogerka. Vo svojich vlogoch a na istagrame sa dlhodobo venuje problematike gynekologického skríningu a prevencie HPV infekcie u mladých ľudí a tínedžerov.

Dátum: 18 May 2021
Čítať viac
Na rakovinu krčka maternice by nemusela zomrieť žiadna žena

MUDr. Radmila Sládičeková PhD., MPH zo špecializovanej gynekologicko-pôrodníckej ambulancie RADMA GYN s.r.o. vo video kampani „Povedz NIE RAKOVINE krčka maternice“ varuje pred zbytočnými úmrtiami.

Rakovina krčka maternice je druhým najčastejším nádorovým ochorením u žien na Slovensku. Ročne na ňu ochorie vyše 600 žien a približne 230 z nich zomiera. Paradoxné je, že táto hrozivá diagnóza by vôbec nemusela existovať.

Dátum: 11 May 2021
Čítať viac
Nahlas o rakovine krčka maternice: <br />Očkovanie je v boji s HPV kľúčové, tvrdí odborník

Doc. MUDr. Erik Kúdela PhD. - zástupca prednostu Gynekologicko-pôrodníckej kliniky JLF UK a UNM - odborník vo výskume HP, cervikálnych prekanceróz a rakoviny krčka maternice, hovorí o rizikách a prevencii v súvislosti s vírusom HPV vo video kampani „Povedz NIE RAKOVINE krčka maternice“.

Rakovina krčka maternice je onkologické ochorenie, ktoré sa spája s vírusovou infekciou. Ide o vírus HPV– ľudský papilomavírus – prenášaný pohlavným stykom, s ktorým sa za život stretne viac ako 80 percent populácie.

Dátum: 11 May 2021
Čítať viac