Príznaky rakoviny pľúc

V skorých štádiách rakoviny pľúc sa príznaky zvyčajne neprejavujú. V pľúcach je totiž málo nervových zakončení, preto skoré štádia rakoviny pľúc len zriedka spôsobujú bolesti. Mnoho skorých štádií rakoviny pľúc je odhalených ako náhodný nález pri vyšetrení z iného dôvodu.Všímajme si:

Pretrvávajúci kašeľ

Kašeľ, ktorý neustáva a stáva sa z neho chronický kašeľ, je jedným z najbežnejších príznakov rakoviny pľúc. Ak trvá viac než tri týždne, prípadne vykašliavate krv alebo krvou zafarbené sliny, hlien, okamžite vyhľadajte svojho lekára.

Ťažkosti s dýchaním

Ak nádor pľúc blokuje dýchacie cesty, môže to spôsobiť dýchavičnosť alebo pískanie pri dýchaní.

Zmena hlasu

Ste zachrípnutí? Alebo sa váš hlas inak zmenil? Môže to byť spojené s mnohými ďalšími stavmi, ako je napríklad laryngitída. Ale lepšie bude stav konzultovať so svojim lekárom.

Bronchitída, zápal pľúc

Tieto diagnózy, ak pretrvávajú alebo sa neustále vracajú, môžu byť príznakom rakoviny pľúc.

Bolesť v hrudi

Bolesť na hrudníku môže znamenať, že sa v pľúcach vyskytuje nádor, zväčšené lymfatické uzliny alebo nádor infiltruje pohrudnicu, alebo stenu hrudníka. Pozorujte, či sa bolesť na hrudníku zhoršuje, keď hlboko dýchate, kašlete alebo sa smejete.

Nevysvetliteľné chudnutie

Jedným z prvých príznakov rakoviny, vrátane rakoviny pľúc, je strata hmotnosti. Hoci je chudnutie zvyčajne pozitívny fakt, v tomto prípade je nevysvetliteľný úbytok kíl dôvod navštíviť lekára.

Bolesť kostí

Bolesť, ktorá sa zväčšuje pohybom, v noci alebo pri ležaní na chrbte. Bolesť kostí v dôsledku rakoviny pľúc môže byť spôsobená postihnutím kostí metastázami nádoru, najmä chrbtice, panvy, stehenných a ramenných kostí.